Προς το περιεχόμενο

Helix και τέτοια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα μία ευκαιρία τελευταία και αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Helix rack από εξωτερικό. Το πήρα γιατί γίνεται πολύ ντόρος με όλα αυτά τα ψηφιακά, και είπα να το δοκιμάσω, και αν δεν το πουλάω. Παραστράτησα (για καλό μου) ενώ είχα πει ότι δεν θα ξανασχοληθώ με ψηφιακά..

Είχα παίξει με το Helix floor ενός φίλου, αλλά χωρίς να το σκαλήξω, έπαιξα με ότι preset είχε έτσι για το γούστο. Δεν μπορώ να ότι είχα τρελαθεί κιόλας.. its ok λέω και πέρασε χωρίς να ακουμπήσει.

Όσες απόπειρες είχα κάνει στο παρελθόν να τα βρω με τον νέο ψηφιακό κόσμο έπεσαν στον κενό. Είχαν περάσει από τα χέρια μου το Kemper (δεν το κράτησα ούτε μήνα) και τα AxeFx Ultra/2, τα οποία μου φαινόταν δύσχρηστα στον τρόπο λειτουργίας τους αλλά αν τα ρύθμιζες έπαιζαν καλά. Παρόλα αυτά έβρισκα τον εαυτό μου περισσότερο να σκαλίζω παρά να παίζω, οπότε έφυγαν και αυτά. 

Για μεγάλο διάστημα είχα πάρει απόφασει ότι δεν είναι για μένα αυτά τα πράγματα, χάζευα ότι έβγαινε αλλά μέχρι εκεί. 

Και έρχεται το Helix Rack. Δεν λέω αν ακούγεται καλά ή όχι (στα αφτιά μου είναι το καλύτερο unit τέτοιας φύσης που πέρασε από τα χέρια μου), αλλά το πόσο εύκολο είναι να σετάρεις έναν ήχο. Κυριολεκτικά μέσα σε ελάχιστα λεπτά, από το μηδέν φτιάχνεις έναν καλό ήχο και παίζεις. Μεγάλη οθόνη, εύκολο software, ΟΧΙ τις άπειρες επιλογές που έχει το Axe σε fxs, amps κτλ. Θεωρώ ότι η Line6 πέτυχε κέντρο στο να χωρέσει όλα όσα χρειάζεται ένας κιθαρίστας (και όχι μόνο), ούτε περισσότερα, ούτε λιγότερα. Πανέμορφο unit, εύχρηστο, απλό και κατανοητό.

 

Ποια η γνώμη σας; Πάντως το συγκεκριμένο unit με έκανε να ξανασκεφτώ και να αναθεωρήσω όσα είχα στο μυαλό μου και για το πώς ακούγονται αλλά και για το πόσο χρηστικά είναι αυτού του είδους τα μηχανήματα. Δεν μπαίνω σε λογικές αν είναι καλύτερο από λάμπα κτλ, δεν με ενδιαφέρει καθόλου, αλλά κυρίως το πόσο εύκολα στη χρήση έχουν γίνει πλέον, για τον απλό μέσο καταναλωτή και χρήστη. 

 

Πετάω ένα ηχητικό απλά και μόνο για το γούστο. 

 

another day intro.mp3

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ είμαι ανέκαθεν φαν των πσυφιακών, έχω και το Helix Native στον υπολογιστή, εξαιρετική η σειρά Helix όντως, η Line 6 έχει κάνει φοβερή δουλειά.

 

Άμα θέλεις τίποτα στείλε p.m! 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BillTrantos thank u! Αν χρειαστώ κάτι θα ενημερώσω, προς το παρόν μου κάνει εντύπωση... ότι δεν χρειάζομαι βοήθεια, ενώ ήμουν σκεπτικός όταν το πήρα. Χαίρομαι να παίζω απλά, πολύ εύκολο στην χρήση γενικά. Τι να πω... μπράβο στην Line6. 

To Native είναι η software έκδοση του Helix ε; Νομίζω πρέπει να είναι η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή σε guitar software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χρησιμοποιώ Helix Native για 2-3 amp models που μ'αρέσουν, το Friedman HBE που έχει, τον Mesa Boogie Lonestar και τον Fender Deluxe Reverb. Τα εφέ του επίσης πολύ καλά και εύκολα στη χρήση.

 

Για οτιδήποτε Marshall γράφω με Mercuriall Spark, πραγματικά φανταστικό για plugin. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για μενα αν κανεις practice με ενισχυτη σπιτι εισαι μεγαλο θυμα........ απλως ανοιγεις το helix και εχεις ηχαρα..... εχω κανει και live ετσι, πηρα μαζι audio interface και laptop, τα εβγαλα στο pa και παλι ειχε φοβερο ηχο. Δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να σκασει λεφτα για ενισχυτη και πεταλια εκτος αν τα εχει σε αφθονια και θελει να τα εχει σαν αντικειμενα για την καυλα και την συλλογη. Σε blind test δεν θα καταλαβεις πιο ειναι πιο, ειναι ολα στα μυαλο.... ή τελοςπαντων αν καταλαβεις διαφορα, τα clipakia θα ειναι της ιδιας ποιοτητας απλως διαφορετικα σε ηχοχρωμα, δεν θα μπορεις να πεις ποιος ειναι λαμπα και ποιος οχι..... Το axe fx που ειχε τυχει να το χρησιμοποιω για λιγο καιρο ηταν αψογο, το helix το φτανει  στο 90%, και απο την στιγμη που στο δινουν και σε vst ε τελειωνει η ιστορια

Επεξεργασμένο από elephant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου καΜει δουλεια? : NAI

Θα καταλαβει κανεις την διαφορά μέσα σε ενα mix: μάλλον ΟΧΙ

Θα καταλαβει κανεις την διαφορα σε μια ηχογραφηση ΜΟΝΟ κιθαρα και κανενα αλλο οργανο? : μάλλον ΝΑΙ (ειδικα για ΚΑΘΑΡΟΥΣ ηχους με "vintage" προσανατολισμο,για βρωμικα δεν νομιζω "εχει" ανετα το 99% των ενισχυτων) 

Θα ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ το ΙΔΙΟ με το να παιζεις μπροστα απο εναν ωραιο Fender Tweed Deluxe? : ΟΧΙ 

 

Οπως και να το κανουμε το να παιζεις μπροστά σε ενα ενισχυτη ειναι άλλη φάση οποτε αν παιζεις για να "ευχαριστηθεις" σιγουρα κατι θα σου λειψει.

 

Από την αλλη έχει τοσες πολλες ηχητικες δυνατοτες και εφε που και παλι μπορει να καραγουσταρεις ψαχνοντας και ας το ακους απο τα ακουστικα σου ή τα μονιτορ σου.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
42 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Θα ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ το ΙΔΙΟ με το να παιζεις μπροστα απο εναν ωραιο Fender Tweed Deluxe? : ΟΧΙ 

 

Άμα είμαι σπίτι μου και ο Tweed μπορεί να ανοιχτεί βαριά μέχρι το 1.5, τότε ναι, θα γουστάρω το ίδιο και παραπάνω με ένα Helix. 

 

Επίσης δεν παίζει όλος ο κόσμος μόνο καθαρά με vintage προσανατολισμούς. Υπάρχουν κιθαριστικοί ήχοι που βασίζονται σε Power Amp distortion, το οποίο σημαίνει ένταση, το οποίο σημαίνει home playing/recording γιοκ.

 

Δεν υπάρχει κάτι ποιοτικότερο από Fractal-Kemper-Helix-Atomic για σπίτι.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BillTrantos είπε

 

Άμα είμαι σπίτι μου και ο Tweed μπορεί να ανοιχτεί βαριά μέχρι το 1.5, τότε ναι, θα γουστάρω το ίδιο και παραπάνω με ένα Helix. 

 

Επίσης δεν παίζει όλος ο κόσμος μόνο καθαρά με vintage προσανατολισμούς. Υπάρχουν κιθαριστικοί ήχοι που βασίζονται σε Power Amp distortion, το οποίο σημαίνει ένταση, το οποίο σημαίνει home playing/recording γιοκ.

 

Δεν υπάρχει κάτι ποιοτικότερο από Fractal-Kemper-Helix-Atomic για σπίτι.

 

Ξανα-διαβασε αΦτα που έγραψα.

ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ αυτήν την φορά.

🙂

 

btw o tweed deluxe στο 2 ,με το mic ch. στο 3,είναι η ΕΠΙΤΟΜΗ του καθαρού ήχου με μόνους μαγνήτες ,αν και όντως είναι δυνατά.

 

Btw 2. Υποτιμάς την αποτελεσματικότητα μιας ωραίας & πολύ παχιΑς ΚΟΥΒΕΡΤΑΣ πάνω από τον ενισχυτή σου όταν ηχογραφείς,το κάνω χρόνια τώρα και ούτε γάτα ούτε ζημιά με τους γειτονΟΙ 🙂

Έχω γράψει τελικιασμενους ενισχυτές στο σαλόνι μου,οκ low wattage αλλά και πάλι εξωφρενικά δυνατούς,να φάνε και οι κότες..

 

Το μυστικό μου όπλο είναι το επισυναπτόμενο... αρκουδοτομαρο 🙂

 

εννοείται με ΠΑΝΤΟΦΛΑ για να θυμοντουστανε οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι 🙂

 

20190620_182421.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν παίζουμε τα ίδια Νίκο, έλα βάλε εσύ κουβέρτα πάνω από EVH 5150iii 50w με 2 V30s στην καμπίνα και πες μου τι θα σου πουν οι γείτονες. 😂

 

Είχα έναν άλλο 50άρη ενισχυτή για λίγο καιρό, στο 0.5 έπαιζε σπίτι, προφανώς και ακουγόταν χάλια και μόλις πήγαινες το knob ένα χιλιοστό προς τα πάνω σου έπαιρνε το κεφάλι.

 

Thanks, but no thanks. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ ρίξε το αρκουδοτομαρο που επισυναψα από πάνω και θα δεις 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου