Προς το περιεχόμενο

Καλος Sampler για management melodic loops


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας. Εχω κατεβασει καποια samples μελωδιων απο το ιντερνετ. Τα samples ειναι σε συγκεκριμενες νοτες. Πως μπορω να φορτωνω ενα sample που ειναι ηχογραφημενο πχ σε νοτα ΛΑ και με το midi keyboard μου να παιζω τις αλλες νοτες. Εχετε καποιο φτηνο sampler ή δωρεαν να μου προτινετε? Η Steinberg βγαζει καποιον τετοιο sampler?(μιας που εχω Cubase 5)

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cubase 5 που έχεις έχει εργαλεία και διάφορους τρόπους προσέγγισης για το θέμα σου. 

 Αν πεις ποια έκδοση έχεις θα μπορεί κάποιος να σου προτείνει λύσεις μέσα από αυτό. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όταν λες samples μελωδιών, εννοείς ότι το δείγμα είναι μια ολοκληρωμένη μελωδία, δηλαδή μια διαδοχή από ξεχωριστές νότες σε συγκεκριμένο τέμπο; Και θέλεις να μπορείς να την κάνεις transpose σε πραγματικό χρόνο, διατηρώντας φυσικά το τέμπο και τη μελωδία αυτούσια, σε καινούργιο όμως τονικό κέντρο κάθε φορά;

 

 Ή μήπως αντίθετα, τα δείγματα είναι (ή θέλεις να τα κάνεις να είναι )μια σταθερή νότα κρατημένη, που θέλεις να την απλώσεις στο κλαβιέ και να παίζεις ελεύθερα εσύ όποια μελωδία θέλεις σε πραγματικό χρόνο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johndelover είπε

Ευχαριστω Κωσταντινε για την απαντηση. Εχω το Cubase 5 full version. Μηπως το Hallion κανει τη δουλεια που θελω?

 

Όπως το περιγράφεις αρχικά  ναι και από εκεί και πέρα αν απαντήσεις και τις ερωτήσεις του φίλου @manosx θα έχεις πιο ολοκληρωμένη καθοδήγηση.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Konstantinos Dritsas said:

Όπως το περιγράφεις αρχικά  ναι και από εκεί και πέρα αν απαντήσεις και τις ερωτήσεις του φίλου @manosx θα έχεις πιο ολοκληρωμένη καθοδήγηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

ManosX με ενδιαφερουν και οι δυο περιπτωσεις που αναφερεις. Πιο πολυ με ενδιαφερει το δειγμα της μιας νοτας που θελω να απλωσω στο κλαβιε.

Ευχαριστω.

Επεξεργασμένο από johndelover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δείγμα μίας νότας?

δηλαδή έχεις μιά νότα και θέλεις πχ 7, 12 και κατ επέκταση τα προηγούμενα Χ5,6,7,8 οκτάβες?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ας πουμε ενα δειγμα σε λα και να μπορω να παιζω με το κλαβιε και τις υπολοιπες νοτες

Μιας νοτας δειγμα

Επεξεργασμένο από johndelover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ με βάση τη νότα αυτή να κάνεις με το κλαβιέ ένα σόλο 2 λεπτών ή μια αντίστοιχη μελωδία?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου