Προς το περιεχόμενο

Από ηλεκτρικό σε ακουστικό σχήμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την αλλη βδομαδα εχω, σαν guest, ενα λαιβ. Θα παιξω/τραγουδησω με ακουστικη 20 τραγουδια απο το ροκ ρεπερτοριο μου. Θα ειμαστε δυο ακουστικες κιθαρες και τυμπανα με σκουπες. Χαλαρα, καλοκαιρινα, πραγματα με εντονους εναλλακτικους ρυθμους και γκρουβαρισμα. Τα λοιπα μελη ειναι επαγγελματιες.

 

Σκεφτομουν την μεταβαση, με την δικια μου μπαντα, σε ακουστικο mode. Ροκ ρεπερτοριο πιο χαλαρο και χιπικο. Σαν εναλλακτικη το σκεφτομαι, καθως τωρα το καλοκαιρι στις παραλιες που παιζουμε, εχει περαση. Το ηλεκτρικο mode το προχωραμε ετσι και αλλιως.

 

Πως στηνομαστε? Ο μπασιστας αγοραζει ακουστικο μπασο, ή παιζει με δευτερη ακουστικη? Ο ντραμερ τι χρειαζεται? Εμεις ειμαστε (καρα)ερασιτεχνες.

 

ΑποψΙς παρακαλω....

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Την αλλη βδομαδα εχω, σαν guest, ενα λαιβ. Θα παιξω/τραγουδησω με ακουστικη 20 τραγουδια απο το ροκ ρεπερτοριο μου. Θα ειμαστε δυο ακουστικες κιθαρες και τυμπανα με σκουπες. Χαλαρα, καλοκαιρινα, πραγματα με εντονους εναλλακτικους ρυθμους και γκρουβαρισμα. Τα λοιπα μελη ειναι επαγγελματιες.

 

Σκεφτομουν την μεταβαση, με την δικια μου μπαντα, σε ακουστικο mode. Ροκ ρεπερτοριο πιο χαλαρο και χιπικο. Σαν εναλλακτικη το σκεφτομαι, καθως τωρα το καλοκαιρι στις παραλιες που παιζουμε, εχει περαση. Το ηλεκτρικο mode το προχωραμε ετσι και αλλιως.

 

Πως στηνομαστε? Ο μπασιστας αγοραζει ακουστικο μπασο, ή παιζει με δευτερη ακουστικη? Ο ντραμερ τι χρειαζεται? Εμεις ειμαστε (καρα)ερασιτεχνες.

 

ΑποψΙς παρακαλω....

 

 

Αν ειναι να στηθει με  ακουστικες αντι για   ηλεκτρικες κιθαρες  θα γινει πιο ατμοσφαιρικο - παρειστικο- ο μπασιστας δεν νομιζω οτι  ειναι αναγκη να αλλαξει τιποτα κ να μπει σε εξοδα.

Βασικα ενα αcoustic σχημα για τετοιες φασεις ειναι ακουστικες κιθαρες - μπασο {ορθιο η ηλεκτρικο λιγη σημασια εχει} αλλα η μεγαλη διαφοροποιηση ειναι στα τυμπανα.

Θεωρω καλο για ακουστικες φασεις ειτε να γινει με καχον/ κρουστα  η με μικρα κοκτειλ σετ κ ο drummerνα παιξει ειτε  με rods η σκουπες στην καλυτερη,  για να κρατηθει το συνολικο volume χαμηλα.

Να διευκρινισω.. Μιλαμε για Ροκ σωστα?

Γιατι αν μιλησουμε για κατι τετοιο ακουστικο -  θεωρω ζωτικης σημασιας το ορθιο μπασο.

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποπ/ροκ/ρεγκε μιλαμε.

 

Ο ντραμερ θα πραξει τα δεοντα.

Ο κιθαριστας ειναι ενας (εγω) και θα παιζει με ηλεκτρακουστικη ή με ηλεκτροκλασικη.

Ο μπασιστας να παιζει μπασο ή κιθαρα? 

Με ποια επιλογη θα υπαρχει "καλυτερος" ηχος?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, gkourmoul1 said:

Για ποπ/ροκ/ρεγκε μιλαμε.

 

Ο ντραμερ θα πραξει τα δεοντα.

Ο κιθαριστας ειναι ενας (εγω) και θα παιζει με ηλεκτρακουστικη ή με ηλεκτροκλασικη.

Ο μπασιστας να παιζει μπασο ή κιθαρα? 

Με ποια επιλογη θα υπαρχει "καλυτερος" ηχος?

 

ο καλύτερος ήχος εξαρτάται από το πού είναι καλύτερος ο 3ος παίκτης.

Αν είναι δυνατός μπασίστας να παίξει μπάσο.

Αν είναι δυνατός κιθαρίστας να παίξει μπασοκίθαρο, αν και αυτό είναι ακόμα πιό δύσκολο, αλλά θα γεμίσει καλύτερο

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 3ος παιχτης δεν εχει καποια ιδιαιτερη δυναμη. Κιθαρα μετρια, μπασο οκ για αυτα που κανουμε. Και επειδη παιζει μονο μπασο τελευταια χρονια, μαλλον πως θα το συνεχισει και με ακουστικο σχημα. Εξαλλου, ιδια τραγουδια, πανω κατω, θα λεμε με διαφορετικο τροπο παιγμενα.

Θα δοκιμασουμε και με 2η ακουστικη και θα δουμε πως θα παει.

 

Εαν υπηρχε δυνατοτητα για ακουστικο μπασο, να το προχωρησει ή ειναι προτιμοτερο το ηλεκτρικο?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 όργανα είναι πολύ δύσκολο σχήμα και απαιτεί 3 καλούς παίκτες.

Με 2η ακουστική όχι, γιατί θα σας φάνε τα τύμπανα.

Πρόσφατα έχω εμπειρία ως "παραγωγός" σε σχήμα με μιά έμπειρη ηλεκτρική, μια ακουστική και πιάνο και η έλλειψη του μπάσου είναι προφανής.

καλύτερα ένα μέτριο μπάσο μετρημένο, παρά άλλη μια κιθάρα. Εκτός είπαμε αν είναι κιθαρίστας με δυνατότητα να γεμίζει ρυθμική, μπάσο, κλπ

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Με καλυψες!

 

Μπασο ηλεκτρικο vs μπασο ακουστικο?

σιγουρα αν υπαρχει δυνατοτητα το ακουστικο.

Σοναρει καλυτερα κατ εμε σε ενα σχημα με ακουστικα οργανα.

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με τα τύμπανα τί θα γινει;

εκτος αν πανε 2 ακουστικές με σκουπακια

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου