Προς το περιεχόμενο

Από ηλεκτρικό σε ακουστικό σχήμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Μπασο ηλεκτρικο vs μπασο ακουστικο?

 

Για μένα καλύτερα ηλεκτρικό.

Έτσι κι αλλιώς και ακουστικό να ήταν, ηλεκτρικά θα έβγαινε.

Το ακουστικό, θέλει καλό μπάσο και σχετική εμπειρία.

Αν όπως λες ο μπασίστας παίζει λιτά (τα απαραίτητα), δεν βλέπω τον λόγο για ακουστικό μπάσο.

Έχω δει τον Paco de Lucia live σε σχήμα με κλασσικές και ηλεκτρικό μπάσο και σκότωνε ο ήχος.

Ο ντράμερ χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στο πώς (και τι) θα παίζει

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανομοια πραγματα....

εδω εχουμε πρωτοκλασατο όνομα

ηλεκτρικο ασυζητητι.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ι vote for bass (electric). Αν ήταν και 8χορδο ακόμη καλύτερα (οκτάβες)
Ακουστικό μπάσο μόνο για αισθητικούς λόγους, αλλιώς το θεωρώ ένα από τα πιο ανούσια όργανα όλων των εποχών...

 

Θεωρώ πως είναι ο πιο αποτελεσματικός και ανώδυνος τρόπος για τη μετάβαση. Λίγη προσαρμογή χρειάζεται κυρίως σε αυτά που παίζει η κιθάρα. Προσωπικά ψιλοαπεχθάνομαι το "ηλεκτρικό παίξιμο σε ακουστική κιθάρα" if you know what i mean, οπότε λίγες πρόβες και μια σχετική ενορχήστρωση χρειάζεται, ακόμη και για γνώριμο ρεπερτόριο.

Θεωρώ πως η έλλειψη μπάσου, θα το καταστήσει πιο "αμήχανο" το όλο πράγμα. Θα το πρότεινα μόνο σε περίπτωση έλλειψης κρουστών.

 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιζα ακουστικη πολλα πολλα χρονια πριν την ηλεκτρικη. Ειχα να την αγγιξω 2-3 χρονια, λογω ηλεκτρικης, αλλα προχθες που ξεκινησα να δουλευω τα τραγουδια ανακαλυψα οτι παιζω πολυ καλυτερα απο οταν την αφησα. Και παιξιμο μου δεν μου θυμιζει, ευτυχως, ηλεκτρικη.

 

Το συμπερασμα ειναι οτι το μπασο τελικα δεν παιζει τοσο σημαντικο ρολο οσο τα τυμπανα και η κιθαρα.

 

Για παραδειγμα, αυτη ειναι η αρχικη ιδεα για το satisfaction. Και ειναι ο,τι πιο κοντινο σε ηλεκτρικη παιζω, σε σχεση με αλλα κομματια οπου τους αλλαζω τα φωτα στον ρυθμο.

 

Satisf.mp3

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενω ειπα οτι δεν χρειαζεται η μπαντα να μπει σε εξοδα για να αγορασει ακουστικο μπασο...νομιζω οτι η διαφορα σε acoustic σχηματα αναμεσα σε ηλεκτρικο κ ακουστικο μπασο ειναι εμφανης.

Στο δικο μου αυτι το ηλεκτρικο ακουγεται παραταιρο.

Βεβαια ο καθενας θα βγαλει δικα του συμπερασματα

 Aλλα τα περισσοτερα κλιπ που εχω δει στο youtube σε Unplugged σχηματα ειναι με ακουστικο η ορθιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον πως θα παρει ακουστικο για πειραματισμο και για να ταιριαζει και το υφος. Και εμενα δεν μου καθεται το ηλεκτρικο ουτε στο ματι, ουτε στον ηχο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα ακουστικά μπάσα είναι αποκύημα φαντασίας (και ευκαιριακού γαντζώματος στο bandwagon της απήχησης των unplugged του ΜΤV). Για πειραματισμό καλά είναι τα broomstick basses, ένα mandobass, ένα guitarron ή ακόμη-ακόμη ένα ηλεκτρικό upright. Mπορεί επίσης, ελέω πειραματισμού να πάιξει με βαρύτονο κούρδισμα, βάζοντας κατάλληλες χορδές.

Tο αισθητικό λύνεται, εκτυπώνετε μια life-size φωτό ακουστικού μπάσου, την κολλάτε σε ένα χαρτόνι και το χαρτόνι πάνω στο ηλεκτρικό. Έτσι θα προκαλείτε και εντύπωση και θα είναι ένα ωραίο εικαστικό. Oh wait, μη φεύγετε, δεν σας είπα ακόμη για τα πλεονεκτήματα του χαρτονιού στον ήχο του ηλεκτρικούουου....Damn, παραλίγο και τους είχα πείσει...

  • Χαχα 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Σκεφτομουν την μεταβαση, με την δικια μου μπαντα, σε ακουστικο mode

το έχω κάνει με μπάντα και έχει αποτύχει οικτρά και μάλιστα καλοκαίρι.

 

θα σου πρότεινα να μείνεις σε ηλεκτρικό και απλά παίξτε πιο χαλαρά.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μεινω στο ηλεκτρικο, ετσι και αλλιως,το οποιο δεν χαμηλωνει ουτε χαλαρωνει. Εχει γκαζι και ενταση. Ειναι ναρκωτικο.

 

Γιαυτο θελω και ακουστικο σχημα. Για ποικιλια και για ξεκουραση/χαλαρωση.

Θελω να πιστευω οτι θα ακουγεται ομορφα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου