Προς το περιεχόμενο

Από ηλεκτρικό σε ακουστικό σχήμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρε συ Βαγγελη....βαζεις κατι ονοματαρες νααααα και τα συγκρινεις με τη μπαντα του Γιωργη στην Κρήτη....

αυτες οι μπαντες χωρια που ειναι χρονια στο κουρμπετι εχουν μαζι ηχοληπτες που αμείβονται σε ενα βραδυ οσο εμεις σε ενα μηνα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανει. Πρεπει να στοχευουμε ψηλα. Να παρουν τα μυαλα μας και λιγο αερα. Μπας και ξεκολλησουμε απο την μετριοτητα. 😀

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο ηλεκτρικό μπάσο. Ο ντράμερ να πάρει πιο πολλά λεφτά γιατί θα σκυλοβαρεθεί.😀

Επεξεργασμένο από Haris

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Για ποπ/ροκ/ρεγκε μιλαμε.

 

Ο ντραμερ θα πραξει τα δεοντα.

Ο κιθαριστας ειναι ενας (εγω) και θα παιζει με ηλεκτρακουστικη ή με ηλεκτροκλασικη.

Ο μπασιστας να παιζει μπασο ή κιθαρα? 

Με ποια επιλογη θα υπαρχει "καλυτερος" ηχος?


Μπάσο 100%
Ακουστικό 1000%

Ρέγκε δίχως μπάσο είναι κοτόπουλο χωρίς μπούτι

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dimsonic είπε

βρε συ Βαγγελη....βαζεις κατι ονοματαρες νααααα και τα συγκρινεις με τη μπαντα του Γιωργη στην Κρήτη....

αυτες οι μπαντες χωρια που ειναι χρονια στο κουρμπετι εχουν μαζι ηχοληπτες που αμείβονται σε ενα βραδυ οσο εμεις σε ενα μηνα

φιλε dim εγω ημουν ο πρωτος που ειπα οτι δεν χρειαζεται το ακουστικο μπασο κ μην μπουν τα παιδια σε εξοδα.

Απο την αλλη του ειπα τι θεωρω εγω καλυτερο σε ενα ακουστικο σχημα.

Επισης ο ιδιος σου απαντησε πολυ ωραια κ ευστοχα.

Προσωπικα σε σχημα με ακουστικα οργανα μου αρεσουν τα ακουστικα μπασα κ ειδικα τα ορθια.

 Ο λογος για αυτα τα βιντεο ηταν περισσοτερο ηχητικος.Επισης δεν καταλαβα τι εχουν να κανει η ηχοληψια με το ζητημα? Σε ενισχυτη θα μπει το ηλεκτρικο , σε ενισχυτη η με di το ακουστικο.  Ο ηχος αλλαζει.

Τωρα περι ορεξεως...

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Καλα κανει. Πρεπει να στοχευουμε ψηλα. Να παρουν τα μυαλα μας και λιγο αερα. Μπας και ξεκολλησουμε απο την μετριοτητα. 😀

Aκριβως Γιωργο μου..!!! Και αυτος ο τυπος {ο κιμπορντιστας} θα μπορουσε να βγαλει τη δουλεια με 2 ψηφιακα keybords..αλλα οχι..

πηγε κ τα αγορασε ολα αναλογικα !!!!

και η μπαντα ηταν κ παραμενει σχετικα αγνωστη!!!

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αρκετη εμπειρια στο θεμα λογω δουλειας καθως πρεπει να προσαρμοζω την μπαντα αναλογα τις αναγκες, μικρη, μεγαλη, ηλεκτρικη, ακουστικη, να προσαρμοζω αναλογα το rider, το ρεπερτοριο και τις ενορχηστρωσεις.

 

Τεσσερα βασικα θεματα.

1. Πρεπει να ξερουν να παιζουν οι παιχτες αναλογα το στησιμο.

2. Πρεπει να ξερει να φτιαχνει ηχο ο ηχοληπτης αναλογα το στησιμο.

3. Καταλληλος εξοπλισμος

4. Σωστη επιλογη ρεπερτοριου ή/και δυνατοτητα διασκευης

Αν υπαρχουν αυτα τα 4 βασικα, ακομα και με ηλεκτρικα οργανα να παιξουν οι παιχτες και κανονικα ντραμς ο ντραμερ (ΟΚ ο κιθαριστας να εχει Piezo στην ηλεκτρικη του), μπορει  να ακουστει σαν μπαντα με ακουστικα οργανα και κρουστο.

Αν δεν υπαρχουν αυτα, ακομα και ακουστικα οργανα να υπαρχουν, σαν ηλεκτρικη μπαντα θα ακουγεται ή και χειροτερα.

Αν ειναι μαγκες οι κιθαριστες (η ο πληκτρας αν υπαρχει) και ο ηχοληπτης, μπορει να παιξει η μπαντα και με δυο κιθαρες/κρουστο, ή κιθαρα/πληκτρα/κρουστο, χωρις μπασο.

 

Ενα θεμα ομως που απασχολει, ειναι το "ματι".

Η διαθεση του κοινου "φτιαχνεται" και απο αυτο που βλεπει το ματι του.

Πχ, πολλες φορες και οπου ειναι εφικτο, παιρνω και ηλ/ακουστικη κιθαρα μαζι με την ηλεκτρικη, ετσι μονο και μονο για να βλεπει ο κοσμος το ξυλο στο καπακι, ενω θα μπορουσα να παιξω με μια ηλεκτρικη με Piezo που κανει και για τα δυο, χωρις να ακουγεται καμια διαφορά. Καμια ομως λεμε.
 

Ενα αλλο θεμα που λιγοι ημιεπαγγελματιες δινουν σημασια ειναι ο φωτισμος.

Μη ξεχνατε ομως οτι στο λαιβ, πουλαμε ηχο και φως. Οχι μονο  ηχο.

 

Ενα αλλο θεμα
Μανατζερ. Οποιος ανακατευεται εκει που δεν τον σπερνουν και δεν ξερει το θεμα, τον ηπιε.

Επιπλεον, αν ειναι μελος της μπαντας, τον χαλαει η ολη φαση και δεν μπορει να παιξει.

 

- Θα συνιστουσα και αν υπαρχει η δυνατοτητα να παιξει
ο κιθαριστας με ηλ/ακουστικη,
ο μπασιστας με ηλ/ακουστικο μπασο (ή ορθιο ακομα καλυτερα για το ματι, αλλα αναλογα το ρεπερτοριο)
και ο ντραμερ με καχον/κρουστα.

 

ΥΓ1Αν υπαρχει χωρος να στηθουν και μπορουν να μεταφερονται μπορει ο κρουστος να κανει αυτο που κανει ο δικος μου.

Στο καχον μπορει να προσαρμοσει πεταλι με ντιζα ωστε να το χρησιμοποιει οπου χρειαστει και ως κασα, να εχει ενα ταμπουρακι μπροστα του, ενα μικρο βαθυ, χαιχατ και πιατινακια.

Αλλιως μονο καχον και διαφορα κρουστα.

ΥΓ2 Αν μπορει ο μπασιστας να εχει και μια ηλ/ακουστικη κιθαρα καβατζα για οπου χρειαστει, ειναι μεγαλο συν.

ΥΓ3 O κιθαριστας μπορει να εχει και πεταλιερα/εφφε στην κιθαρα για οπου χρειαστει (δεν εννοω απαραιτητα να βαλει dist)

ΥΓ4 η μπαντα να εχει ως βασικο μελος (εμφανιζομενο και στις προβες), ηχοληπτη και φωτιστη ή εστω σε ημιεπαγγ. φασεις, ηχοληπτη/φωτιστη.

 

Τελικο ΥΓ: Προσγειωση στην Ελληνικη πραγματικοτητα.
Αν γινονται ολα αυτα, συνηθως το μπατζετ ειναι μεγαλο και οι χωροι στην Ελλαδα που το καλυπτουν, ελαχιστοι.
Δεν μπορεις να θελεις παιχταραδες, ηχοληπταραδες, φωτισταδες, εξοπλισμο που γ@μαει και να δινεις ψιχουλα.

Και ο κοσμος πρεπει να συνειδοποιησει οτι σε ενα χωρο που χωραει 50 ατομα και πληρωνει 5 ευρω το ατομο, δεν μπορει να ακουσει τους pink floyd και να τον σερβιρει ο μπατλερ της κουιν ελιζαμπεθ.

Γιαυτο μη σκας. Παρε μια lag ηλ/ακουστικη κιθαρα, το harley το ηλεκτρικο μπασο, ενα αυγο κι ενα ντεφι, μια Tbone μικροφωνικη και τελος.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, vagelism said:

φιλε dim εγω ημουν ο πρωτος που ειπα οτι δεν χρειαζεται το ακουστικο μπασο κ μην μπουν τα παιδια σε εξοδα.

Απο την αλλη του ειπα τι θεωρω εγω καλυτερο σε ενα ακουστικο σχημα.

Επισης ο ιδιος σου απαντησε πολυ ωραια κ ευστοχα.

Προσωπικα σε σχημα με ακουστικα οργανα μου αρεσουν τα ακουστικα μπασα κ ειδικα τα ορθια.

 Ο λογος για αυτα τα βιντεο ηταν περισσοτερο ηχητικος.Επισης δεν καταλαβα τι εχουν να κανει η ηχοληψια με το ζητημα? Σε ενισχυτη θα μπει το ηλεκτρικο , σε ενισχυτη η με di το ακουστικο.  Ο ηχος αλλαζει.

Τωρα περι ορεξεως...

 

Ευάγγελε, δεν συζητάμε γενικώς για ένα ακουστικό σχήμα και πως και τι κάτω από ιδανικές συνθήκες.

Μιλάμε για ένα ακουστικό σχήμα σε επίπεδο ερασιτεχνικό και επαρχιακό μουσικά, και ηχοληπτικά και μου βάζεις τους νιρβάνα και δεν θυμάμαι ποιούς άλλους που είναι σχήματα state of the art και money makers.

 

Τα παιδιά θα παίξουν από όσο καταλαβαίνω σε μια παμπ, που στην καλύτερη ηχολήπτης θα είναι ο ιδιοκτήτης και μου λες έτσι κουλ να βάλουν ένα ακουστικό μπάσο ή κοντραμπάσο που είναι από τα πιό δύσκολα όργανα σε σχήματα που εμπλέκονται κανονικά τύμπανα και ενδεχομένως ηλεκτρική κιθάρα ή ηλεκτροακουστική.

 

και θα προσθέσω στο τέλος τη φράση του Σπύρου Δ

Τελικο ΥΓ: Προσγειωση στην Ελληνικη πραγματικοτητα.
Αν γινονται ολα αυτα, συνηθως το μπατζετ ειναι μεγαλο και οι χωροι στην Ελλαδα που το καλυπτουν, ελαχιστοι.
Δεν μπορεις να θελεις παιχταραδες, ηχοληπταραδες, φωτισταδες, εξοπλισμο που γ@μαει και να δινεις ψιχουλα.

Και ο κοσμος πρεπει να συνειδοποιησει οτι σε ενα χωρο που χωραει 50 ατομα και πληρωνει 5 ευρω το ατομο, δεν μπορει να ακουσει τους pink floyd και να τον σερβιρει ο μπατλερ της κουιν ελιζαμπεθ.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ευάγγελε, δεν συζητάμε γενικώς για ένα ακουστικό σχήμα και πως και τι κάτω από ιδανικές συνθήκες.

Μιλάμε για ένα ακουστικό σχήμα σε επίπεδο ερασιτεχνικό και επαρχιακό μουσικά, και ηχοληπτικά και μου βάζεις τους νιρβάνα και δεν θυμάμαι ποιούς άλλους που είναι σχήματα state of the art και money makers.

 

Τα παιδιά θα παίξουν από όσο καταλαβαίνω σε μια παμπ, που στην καλύτερη ηχολήπτης θα είναι ο ιδιοκτήτης και μου λες έτσι κουλ να βάλουν ένα ακουστικό μπάσο ή κοντραμπάσο που είναι από τα πιό δύσκολα όργανα σε σχήματα που εμπλέκονται κανονικά τύμπανα και ενδεχομένως ηλεκτρική κιθάρα ή ηλεκτροακουστική.

 

και θα προσθέσω στο τέλος τη φράση του Σπύρου Δ

Τελικο ΥΓ: Προσγειωση στην Ελληνικη πραγματικοτητα.
Αν γινονται ολα αυτα, συνηθως το μπατζετ ειναι μεγαλο και οι χωροι στην Ελλαδα που το καλυπτουν, ελαχιστοι.
Δεν μπορεις να θελεις παιχταραδες, ηχοληπταραδες, φωτισταδες, εξοπλισμο που γ@μαει και να δινεις ψιχουλα.

Και ο κοσμος πρεπει να συνειδοποιησει οτι σε ενα χωρο που χωραει 50 ατομα και πληρωνει 5 ευρω το ατομο, δεν μπορει να ακουσει τους pink floyd και να τον σερβιρει ο μπατλερ της κουιν ελιζαμπεθ.

 

αυτο ειναι  το αρχικο ποστ του OP.

Παράθεση

 

Την αλλη βδομαδα εχω, σαν guest, ενα λαιβ. Θα παιξω/τραγουδησω με ακουστικη 20 τραγουδια απο το ροκ ρεπερτοριο μου. Θα ειμαστε δυο ακουστικες κιθαρες και τυμπανα με σκουπες. Χαλαρα, καλοκαιρινα, πραγματα με εντονους εναλλακτικους ρυθμους και γκρουβαρισμα. Τα λοιπα μελη ειναι επαγγελματιες.

 

Σκεφτομουν την μεταβαση, με την δικια μου μπαντα, σε ακουστικο mode. Ροκ ρεπερτοριο πιο χαλαρο και χιπικο. Σαν εναλλακτικη το σκεφτομαι, καθως τωρα το καλοκαιρι στις παραλιες που παιζουμε, εχει περαση. Το ηλεκτρικο mode το προχωραμε ετσι και αλλιως.

 

Πως στηνομαστε? Ο μπασιστας αγοραζει ακουστικο μπασο, ή παιζει με δευτερη ακουστικη? Ο ντραμερ τι χρειαζεται? Εμεις ειμαστε (καρα)ερασιτεχνες.

 

ΑποψΙς παρακαλω....

 

 

 Εγω δεν βλεπω ουτε για budget , ουτε για επαρχιακα Live..{αληθεια τι εχουν τα επαρχιακα Live κ το θιγεις τοσο πολυ? Πιστευεις οτι δεν ξερουν απο μικροφωνα κ ψηφιακες κονσολες στην επαρχια??}

Δεν βλεπω πουθενα απαιτηση του ΟP επισης ..να μην του εκφρασουμε ιδανικες η μη συνθηκες.

Ο ΟP λεει επισης οτι τα λοιπα μελη ειναι επαγγελματιες..Που ειδες περι ερασιτεχνικων Live οταν παιζουν μεσα επαγγελματιες μουσικοι?

Αυτα ειναι δικες σου αντιληψεις τις οποιες σεβομαι. αλλα σε καμια περιπτωση δεν τις δεχομαι.

Οσον αφορα τα βιντεο..να ξαναξαναξαναανεφερω οτι τα ποσταρα για λογους ηχου για να εχει σημεια αναφορας ο Op μιας κ η συζητηση ειχε φτασει σε ακουστικο η ηλεκτρικο μπασο.

 

 υγ...Σιγα τους state of the art ...Nirvana..

ελεος.

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου