Προς το περιεχόμενο

Από ηλεκτρικό σε ακουστικό σχήμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
Quote

Γιαυτο μη σκας . Παρε μια lag ηλ/ακουστικη κιθαρα, το harley το ηλεκτρικο μπασο, ενα αυγο κι ενα ντεφι, μια Tbone μικροφωνικη και τελος.

 

Κάπως έτσι! Δύο ακουστικές, κανονικό μπάσο η ακουστικό αν έχει ο μπασίστας, ένα καχόν η κάνα δύο κρουστά, δύο μικρόφωνα και έτοιμοι. Ακόμα και με ακουστικούς ενισχυτές μπορείτε να παίξετε (ακόμα και με ηλεκτρικούς βασικά 😉 ). Για μένα τα πιο σημαντικά είναι η επιλογή τραγουδιών, θες ωραίο πρόγραμμα για να βγάλεις όλο το λάιβ ακουστικά, και το να μην παίζει ο ντράμερ σα να παίζει με φουλ μπάντα. Εξού το καχόν, λίγα και καλά.

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, vagelism said:

 

αυτο ειναι  το αρχικο ποστ του OP.

 

 Εγω δεν βλεπω ουτε για budget , ουτε για επαρχιακα Live..{αληθεια τι εχουν τα επαρχιακα Live κ το θιγεις τοσο πολυ? Πιστευεις οτι δεν ξερουν απο μικροφωνα κ ψηφιακες κονσολες στην επαρχια??}

Δεν βλεπω πουθενα απαιτηση του ΟP επισης ..να μην του εκφρασουμε ιδανικες η μη συνθηκες.

Ο ΟP λεει επισης οτι τα λοιπα μελη ειναι επαγγελματιες..Που ειδες περι ερασιτεχνικων Live οταν παιζουν μεσα επαγγελματιες μουσικοι?

 

 

Βαγγελη, επαγγελματιες ειναι αυτοι παιζω την τριτη. Εκει ειμαι guest, οπως αναφερω. Και μαλιστα θα παιξω και χωρις προβα (ακουσον ακουσον)...

 

Η κανονικη μου μπαντα ειναι με ατομα που ασχολουνται 2-3 χρονια με το οργανο τους.

Ειμαστε ερασιτεχνες, αλλα ειμαστε επαγγελματιες πανω στη σκηνη. Εαν δεν κανουμε 50 προβες για να καλυψουμε καθε λεπτομερεια, δεν νιωθουμε ετοιμοι. Στην αλλη ακρη...

 

Τον χειμωνα παιζουμε με μικρα μπαρ. Η ηχοληψια γινεται απο εμας με δικα μας μηχανηματα.

Το καλοκαιρι παιζουμε με μικρες/μεγαλες πλατειες, θεατρα, παραλιες, σχολεια οπου μαζευεται πολυς λαος. Συνηθως ειναι οργανωμενα με ηχοληπτη (με tablet 😀).

 

 

51 minutes ago, dimsonic said:

 

Τα παιδιά θα παίξουν από όσο καταλαβαίνω σε μια παμπ, που στην καλύτερη ηχολήπτης θα είναι ο ιδιοκτήτης και μου λες έτσι κουλ να βάλουν ένα ακουστικό μπάσο ή κοντραμπάσο που είναι από τα πιό δύσκολα όργανα σε σχήματα που εμπλέκονται κανονικά τύμπανα και ενδεχομένως ηλεκτρική κιθάρα ή ηλεκτροακουστική.

 

Σε εσωτερικο χωρο (παμπ) δεν εχω το ακουστικο στο μυαλο. Φαντασου να παιζουμε σε παραλιακες πλατειες οπου ο κοσμος ειναι καθιστος σε παρακειμενα μαγαζια, ή σχεδον πανω στην αμμο σε παραλιακα μπαρακια. Ειμαστε επαρχια, αλλα και διπλα στην θαλασσα. Φουλ τουρισμος, και φουλ μουσικα δρωμενα ολο το καλοκαιρι. Το εναλλακτικο ακουστικο σχημα ειναι must και οιο ευπεπτο.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, vagelism said:

  Πιστευεις οτι δεν ξερουν απο μικροφωνα κ ψηφιακες κονσολες στην επαρχια??}

ναι

τεσπα

σας παραπέμπω στο ποστ του Δ

Τα είπε όλα καλύτερα.

και εκτός από νιρβάνα τα ονόματα ήταν μεταξύ άλλων

foo fighters

D gilmour

pearl jam

 

όλη η αφρόκρεμα....

και συ νομίζεις ότι αυτοί στήνουν live με πασατέμπο....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

ναι

τεσπα

σας παραπέμπω στο ποστ του Δ

Τα είπε όλα καλύτερα.

και εκτός από νιρβάνα τα ονόματα ήταν μεταξύ άλλων

foo fighters

D gilmour

pearl jam

 

όλη η αφρόκρεμα....

και συ νομίζεις ότι αυτοί στήνουν live με πασατέμπο....

 

 εχω κανει live στην Κρητη με τοπικh εταιρεια PA και ειχα εξαιρετικο ηχο

To budget για να κανει μια μπαντα ενα ακουστικο Live δεν ειναι πλεον ουτε δυσθεωρητο ουτε θελει ηχοληπτες του Abbey road για να ειμαστε τοσο δυσκοίλιοι..

Ελεος δηλ

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιμένεις δηλαδή ότι τα παραδείγματα που έβαλες, φου, Γκίλμουρ, περλ και οι μηχανισμοί προώθησής τους μπορούν να συγκριθούν με ένα καθημερινό σχήμα σε μια τοπική εταιρεία στην Κρήτη (υπενθυμίζω Κρήτη είναι ένα νησί στην Ελλάδα)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

επιμένεις δηλαδή ότι τα παραδείγματα που έβαλες, φου, Γκίλμουρ, περλ και οι μηχανισμοί προώθησής τους μπορούν να συγκριθούν με ένα καθημερινό σχήμα σε μια τοπική εταιρεία στην Κρήτη (υπενθυμίζω Κρήτη είναι ένα νησί στην Ελλάδα)

Φιλε Dim δεν ξερω ποτε εκανες τελευταια φορα συναυλια η ποτε κατεβηκες τελευταια φορα Κρητη..αλλα σε πληροφορω οτι η Κρητη {και ειδικα το Ηρακλειο } δεν ειναι αλλο ενα νησι στην Ελλαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θελω να ακουσω πως ακουγεται ενα ηλεκτρικο μπασο σε ενα ενα ροκ σχημα, θα βαλω στο youtube καποια κορυφαια συγκροτηματα. Ξερω πως ποτε δεν θα ακουστουμε σαν αυτους, αλλα μπορω να βλεπω την προοπτικη που εχει ενα συγκεκριμενο σεταπ και το μαξιμουμ που μπορει να δωσει ενα οργανο. Ενα benchmark ας το πουμε. Δεν θα εβαζα ποτε να ακουσω ενα συγκροτημα χαμηλης δυναμικης για να ακουσω τι ηχο εχει ενα συγκεκριμενο οργανο και πως γραφει στην μειξη.

 

Το ιδιο ισχυει και για το ακουστικο μπασο. Μια (ουτοπικη) εικονα παιρνω. Μια πληροφορια και τιποτα παραπανω.

 

4 minutes ago, vagelism said:

Φιλε Dim δεν ξερω ποτε εκανες τελευταια φορα συναυλια η ποτε κατεβηκες τελευταια φορα Κρητη..αλλα σε πληροφορω οτι η Κρητη {και ειδικα το Ηρακλειο } δεν ειναι αλλο ενα νησι στην Ελλαδα.

 

Δημητρη, κατεβα εσυ Κρητη και ξα μου εμενα!😀

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, gkourmoul1 said:

Οταν θελω να ακουσω πως ακουγεται ενα ηλεκτρικο μπασο σε ενα ενα ροκ σχημα, θα βαλω στο youtube καποια κορυφαια συγκροτηματα. Ξερω πως ποτε δεν θα ακουστουμε σαν αυτους, αλλα μπορω να βλεπω την προοπτικη που εχει ενα συγκεκριμενο σεταπ και το μαξιμουμ που μπορει να δωσει ενα οργανο. Ενα benchmark ας το πουμε. Δεν θα εβαζα ποτε να ακουσω ενα συγκροτημα χαμηλης δυναμικης για να ακουσω τι ηχο εχει ενα συγκεκριμενο οργανο και πως γραφει στην μειξη.

 

Το ιδιο ισχυει και για το ακουστικο μπασο. Μια (ουτοπικη) εικονα παιρνω. Μια πληροφορια και τιποτα παραπανω.

 

 

Δημητρη, κατεβα εσυ Κρητη και ξα μου εμενα!😀

όταν κατέβω (έχω να πάω από το 85) ένα από τα πράγματα που θα κάνω θα είναι να έρθω να σας ακούσω (γιατί λίγο πολύ αισθάνομαι ότι έστω λίγο από μακρυά έχω καθοδηγήσει κάπως)

 

Για όλα τα άλλα και όσα λέει ο Βαγγέλης...δεν συμφωνώ. Να σας το πω κομψά.

Αν και θα χαρώ να τα καταφέρετε με όποια επιλογή και να κάνετε.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με (μας) εχεις βοηθησει πολυ, οσο καιρο μελος του φορουμ. Απλα πραγματα, για τα οποια εχουμε συζητησει, αλλαζουν σε πολλες περιπτωσεις την πορεια και την εξελιξη. Ενας που ξεκινα τωρα την πορεια του, ειναι σαν σφουγγαρι που ρουφα λαιμαργα καθετι καινουργιο. Και ειναι και πολλα αλλα μελη που εχουν δωσει απλετη βοηθεια οπου και οταν χρειαζεται. Αυτη η αλληλεγγυη και το ενδιαφερον που υπαρχει εδω μεσα, ειναι κατι το αξιομνημονευτο.

 

1985? Παει πολυς καιρος και εχουν αλλαξει πολλα, ειδικα στις πολεις. Μεγαλη αναπτυξη.

Άλλα (τα καλα), παραμενουν τα ιδια και αναλλοιωτα. Η φιλοξενια ειναι ενα απο αυτα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

1985? Παει πολυς καιρος και εχουν αλλαξει πολλα, ειδικα στις πολεις. Μεγαλη αναπτυξη.

 

1885 !!!!😀😀

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου