Προς το περιεχόμενο

Παίξιμο σε ακουστική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, fusiongtr said:

 

Όχι ρε συ.

Απλά ο λήγοντας είναι το 4, οπότε ...

οπαδός της θεωρίας παιγνίων?

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
11 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε


Για την αισθητική της εποχής μια χαρά ήταν πάντως η Daion.

Ποιος ήταν στο solo του τέλους;

Ο Μιτζελος απο οσο γνωρίζω. Εγω έπαιξα μονο το ακουστικό "σολο" και distorted power chords. Αυτά πάντως συμβαίνουν με τεχνική ηλεκτρικής στην ακουστική και ηχοληπτική συμμετοχή με reverb απο το "parking lot" preset του Lexicon 480. Ειναι η πρώτη φορά που το αναφέρω. Ντρεπόμουν και ντρέπομαι.

 

Ας μείνει εδω το hijack του θέματος περι ακουστικής.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, yameth said:

Ο Μιτζελος απο οσο γνωρίζω. Εγω έπαιξα μονο το ακουστικό "σολο" και distorted power chords. Αυτά πάντως συμβαίνουν με τεχνική ηλεκτρικής στην ακουστική και ηχοληπτική συμμετοχή με reverb απο το "parking lot" preset του Lexicon. Ειναι η πρώτη φορά που το αναφέρω. Ντρεπόμουν και ντρέπομαι.

 

Ας μείνει εδω το hijack του θέματος περι ακουστικής.

ευκαιρία να εμβαθύνουμε.

Αυτά φίλτατε είναι εύσημα στο βιογραφικό

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι νομιζω και του λογου μου οτι δηλ παιζει ο Σινογιαννης.

Ο Γιαννης ομως που τα ειδε εκ των εσω,μαλλον ξερει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γιάννης Γκουγκουρέλας aka greek flatpicker είναι μάστορας στα ακουστικά σόλο με δεκατριάρες χορδές και σχετικά υψηλό action. Δεν ξέρω πως το κάνει αλλά πρέπει να έχεις δάχτυλα σαν τανάλιες. Εγώ δεν μπορώ να παίξω με τις κιθάρες του και μιλάμε για μοναδικά όργανα. 

Συμφωνώ με τους παραπάνω για το σετ απ, πρέπει να είναι τέλειο αλλά το τέλειο δεν υπάρχει εύκολα διότι όλα εξαρτώνται από την δύναμη που χτυπάς τις χορδές. Αν παίζεις ελαφρά οκ αλλά αν βαράς σίγουρα θα ταστάρει με χαμηλό action. Πάντως σε κάθε περίπτωση το σεταπ πρέπει να είναι ακριβείας. Βέβαια το καπάκι ανάλογα με τον καιρό πηγαίνει πάνω κάτω και αλλάζει τον ήχο και την ευκολία παιξίματος.

Βοηθά πολύ στα bends αν η κιθάρα έχει πιο κοντή κλίμακα πχ. 24.9 ιντσες πχ οι Gibson. Είχα μια παλιά seagull s6 με κοντή κλίμακα και ήταν φοβερή για σόλο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου