Προς το περιεχόμενο

Μεγαλη μπαντα που δεν σας εκανε κλικ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Tool  ειναι για μενα απ τις λιγες μπαντες που " βαζουν φωτια" στο μυαλο μου την ωρα που τους ακουω χωρις να ακουγονται καθαρα "κοιταξτε ποσο πολύπλοκα μπορουμε να παιξουμε " οπως οι DT.  Δεν πιστευω οτι οι Tool  προσπαθουν να παιξουν πολυπλοκα...απλα ετσι παιζουν . Εμεις αλληθοριζουμε.

Exoυν βρει δηλαδή την χρυση τομη αναμεσα στην πολυπλοκοτητα  κ το groove , εχοντας εφευρει μια μορφη εξαιρετικης και καθαρα προσωπικης τραγουδοποιιας με ιδιαιτερο ηχο .

Ο ηχος τους ηταν πραγματικα κατι φρεσκο απο την πρωτη στιγμη που εφτασαν στα αυτια μου.

Αν κ τα ακουσματα μου ειναι περισσοτερο fusion  Latin- big band Jazz oriented..παντα τους ακουγα με εξαιρετικο ενδιαφερον,

Ειναι το μελλον του μεταλ?

Λιγο με ενδιαφερει.

Αλλα παντα βρισκω χρονο για μουσικες που εξαπτουν το ενδιαφερον μου κ  με εξελισσουν σαν μουσικο .

Στο πλαισιο αυτο..βαζω κ ολη την σκηνη Djent σημερα.

Αν κατι θεωρω το "μελλον" του Μεταλ - ροκ οπως θελετε πειτε το...ειναι αυτα τα παιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagelism είπε

Ειναι το μελλον του μεταλ?

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων αυτό το ερώτημα είχε τεθεί στις συζητήσεις της " μεταλ κοινότητας"  πριν 15 χρόνια 

 

Πλέον  νομίζω είναι γνωστή η απάντηση, ειδικά για μπάντα που έχει να δισκογραφισει 13 χρόνια 

 

Δεν ξέρω αν το djent είναι το μέλλον. Είναι ουσιαστικά ένα metalcore πιο κοντά στο prog στυλ των Meshuggah. Είναι σίγουρα μέρος του παρόντος 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, vagelism said:

Οι Tool  ειναι για μενα απ τις λιγες μπαντες που " βαζουν φωτια" στο μυαλο μου την ωρα που τους ακουω χωρις να ακουγονται καθαρα "κοιταξτε ποσο πολύπλοκα μπορουμε να παιξουμε " οπως οι DT.

Το σπουδαίο με τους tool είναι ότι αν και σύνθετα και μονά τα μέτρα που παίζουν το όλο πράμα ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ.
Αυτό λίγες μπάντες το έχουν και οι περισσότερες prog μπάντες προσπαθούν επιτηδευμένα να παίξουν σύνθετα και ως αποτέλεσμα ακούς ένα πράμα που δεν ξέρεις από που να το πιάσεις.

Το σπουδαίο με μπάντες όπως οι tool,porcupine tree,Crimson,ok όχι όλα από Crims,είναι ότι τα κομμάτια τους έχουν ροή,αρχή και τέλος και αν είναι περίεργος αρκετά μπορείς μέχρι και να τα χορέψεις αν θες. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

 

 

Δεν ξέρω αν το djent είναι το μέλλον. Είναι ουσιαστικά ένα metal core πιο κοντά στο prog στυλ των Meshuggah. Είναι σίγουρα το μέρος του παρόντος 

Ειλικρινα δεν ειμαι ειδικος..

αλλα ακουγεται τοσο μαμημενα φρεσκο στα αυτια μου..

Ομολογω οτι ειχα αφησει αυτες τις μουσικες πισω μου εδω κ πολλα χρονια {εκτος απο Tool k Porcupine tree}

μεχρι που αρχισα να ακουω μπαντες οπως Meshuggah, Animals , Plini , τωρα τελευταια τον Maxim..

Με εκαναν να δω και να αρχισω να μελεταω ακομα κ το διπλοπεταλο με φρεσκια ματια..{που μεχρι τωρα σκυλοβαριομουν}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, rgxinap είπε

 Φάνη, βάλε κανα συναγερμό, προσέλαβε τίποτε σωματοφύλακες για καλό και για κακό 🙂

 

Σιγά, αυτά είναι ένα δείγμα μόνο από αυτούς που δεν μου κάναν (δεν αποκλείω να μου κάνουν, στο μέλλον) κλικ. Είναι γνωστό ότι δεν αντέχω ούτε δευτερόλεπτο οτιδήποτε "prog". Θα εξαιρέσω τον Zappa γιατί αυτός είχε πάντα υπερμπάντα, ήταν υπερπαίκτης, υπερσυνθέτης αλλά παρόλα αυτά το ύφος του υπήρξε πάντα αυτοσαρκαστικό και καυστικό. Οι άλλοι έπαιρναν πολύ στα σοβαρά τη μουσικη τους. 

Παρ' όλα αυτά, ως fan των Queen ας πούμε, μπορώ να κατανοήσω γιατί κάποιος μπορεί να βγάζει σπυριά με τους Queen. Όταν το αποδέχεσαι αυτό, όλα γίνονται πιο χαλαρά.

Για να μην αρχίσω να αραδιάζω τώρα κάτι Miles Davis, κάτι Βilly Cobham, κάτι Bach, κάτι Βeethoven, κάτι Frank Sinatra, κάτι Leonard Cohen, κάτι Bruce Springsteen κλπ ιερά τέρατα. Ούτως ή άλλως ο κανόνας είναι ότι το 98% της μουσικής που έχει υπάρξει δεν μας έχει κάνει κλικ.

 

2 ώρες πριν, vagelism είπε

 Μονο ο Νταλαρας εμεινε

Οι δίσκοι με Κουγιουμτζή είναι αριστούργημα, με έχουν σημαδέψει και με έχουν κάνει καρακλίκ σε πολύ μικρή ηλικία κιόλας. Γενικώς πάντα τον θαύμαζα ως καλλιτέχνη. Η (κακή) φήμη που κουβαλάει είναι άλλης φύσης, νομίζω κατά μεγάλο ποσοστό άδικη-γιγαντωμένη από το ρεύμα αντι-Νταλαρισμού σε κάποιους πολιτικούς κύκλους, και  δεν μου αρέσει να την μπλέκω με το έργο κάποιου.


EDIT: Sorry τωρα είδα τον περιορισμό των 3. Οπότε:
DEEP PURPLE
BLACK SABBATH
VAN HALEN

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ούτως ή άλλως ο κανόνας είναι ότι το 98% της μουσικής που έχει υπάρξει δεν μας έχει κάνει κλικ.
 


Speak for yourself, mate

(πλοκ και ριπόρτ, στέλνω φαντομάδες να στην πέσουν, ίγκι, κέηβ και λοιπές ασυγχωρες πσυχές να σου βγάλουν τα σωθικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Speak for yourself, mate

(πλοκ και ριπόρτ, στέλνω φαντομάδες να στην πέσουν, ίγκι, κέηβ και λοιπές ασυγχωρες πσυχές να σου βγάλουν τα σωθικά)

Ποιος Κέηβ βρε τώρα βρε, πουθενάδες...

21 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

κανέναν να γράψει κανά Dire Straits ξέρω γω

Τι να πω κι εγώ που παίζω σε μπάντα όπου ο έτερος κιθαρίστας τους "σιχαίνεται". Έτσι κι εγώ για τιμωρία, στο τελείωμα του "go your own way" από Fleetwood που κάνουμε cover, έχω χώσει όλο το τελευταίο solo από Sultans. Toυ ήρθε λίγο απότομα, αλλά το συνηθίζει σιγά-σιγά...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ποιος Κέηβ βρε τώρα βρε, πουθενάδες...

Τι να πω κι εγώ που παίζω σε μπάντα όπου ο έτερος κιθαρίστας τους "σιχαίνεται". Έτσι κι εγώ για τιμωρία, στο τελείωμα του "go your own way" από Fleetwood που κάνουμε cover, έχω χώσει όλο το τελευταίο solo από Sultans. Toυ ήρθε λίγο απότομα, αλλά το συνηθίζει σιγά-σιγά...


Tους Bad Seeds εννοώ, μην κάνουμε τώρα ότι δεν αναγνωρίζουμε και τον δολοφόνο!

Για να μη σου πω ότι πολλά γκρουπς από όσα αναφέρουν συμφορουμίτες στο thread δεν είναι καν "super group" στη δική μου κλίμακα αξιών! 😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
25 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Για να μη σου πω ότι πολλά γκρουπς από όσα αναφέρουν συμφορουμίτες στο thread δεν είναι καν "super group" στη δική μου κλίμακα αξιών! 😜

Iσχύει. Επειδής εμείς τους ακούμε νομίζουμε ότι είναι και τίποτις σπουδαίοι. 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου