Προς το περιεχόμενο

Μεγαλη μπαντα που δεν σας εκανε κλικ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/6/2019 στις 1:45 ΜΜ, Spyros Delta είπε

Για μενα λοιπον, παρολο που ειχαν σουπερ μοναδες (ιδιως η ντραμουκλα τους), οι The Who, ποτε δεν μου εκαναν κλικ.

Ακομα και 5-6 τραγουδια που μου αρεσαν, δεν θα μου ελειπαν αν δεν τα ξανακουγα ποτε. Ισως μονο τα behind blue eyes και baba o'riley .

Ειχα διαθεσιμους τους δισκους τους την εποχη που δεν υπηρχε internet και διψαγες να ακουσεις μουσικη και αφου τους ακουσα 3-4 φορες, δεν τους ξαναβαλα.

Ακομα και σημερα μου ειναι αδιαφοροι

 

 

 

 

Είμαι από τους fan των the Who, με την έννοια ότι μου ''αρέσουν πιο πολύ'' από τους Led Zeppelin και τους Beatles αλλά έχοντας απόλυτη επίγνωση ότι οι Zep και οι Beatles είναι καλύτερες και σπουδαιότερες μπάντες. Δεν ξέρω γιατί, είναι η αύρα που μου βγάζει αυτό το σχήμα, οι στίχοι τους και το πάθος τους για μουσική (ιδίως του Townsend). Aκόμα και οι μέτριοι δίσκοι τους μου αρέσουν. Αλλά καταλαβαίνω γιατί μπορεί σε κάποιους να είναι αδιάφοροι (πέραν των χιτ).

 

Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι Pearl Jam (παρότι είναι φαν των the who :P ) γιατι πέρα από δυο-τρια τραγούδια, δεν έχω συγκρατήσει κάποιο άλλο κομμάτι τους, επομένως δεν καταλαβαίνω το όλο hype γύρω από το όνομά τους.

 

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω την επιτυχία των Foo Fighters. Μια χαρά μπάντα είναι, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν γίνει τόσο super stars και πουλάνε τόσα εκατομμύρια και γεμίζουν τόσα στάδια και γιατί θεωρούνται τόσο in (αν και το τελευταίο μάλλον μου απαντά στο ερώτημα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rgxinap είπε

 

ακουγα λίγο το Tool - Lateralus, έχω φθάσει στην μέση του κομματιού (αισίως). System με Tool ναι σίγουρα υπάρχουν διαφορές, οι μέν έβγαλαν τραγουδάρες οι άλλοι ένα στυλ κουλτουροφανές, με κλασικο-ροκάδικα αλλά εκμοντερνισμένα  αργά ριφάκια και ψυθιριστά φωνητικά που ίσως αρέσει σε κάποιο κοινό. Και παραδόξως οι 2 έχουν κονταροχτυπηθεί σε πολλά polls με τους Tool σχεδόν πάντα να βγαίνουν νικητές.

 

δεν το καταλαβαινω αυτο.

Δεν μπορει να κονταροχτυπηθει μια μουσικη με μια αλλη.

Ειναι τι μας κανει κ τι οχι.

Απλα ..δεν βλεπω να υπαρχει κοινο σημειο αναμεσα στις δυο μπαντες περα απο το οτι κ οι δυο...παιζουν ενα στυλ ροκ η μεταλ..

Αλλα ο ηχος κ ο τροπος που προσεγγιζουν την μουσικη οι system δεν εχει καμια σχεση με τους Tool..

Δεν εξεταζω αν ειναι καλυτερο η χειροτερο..απλα διαφορετικο.

 

Οι Tool  πχ..ειναι πολυ πιο τεχνικο αυτο που κανουν - Πολυρυθμιες - μονα μετρα κλπ..

..Οι System ειναι πιο πολυ ..τραγουδια με σκληρο ηχο.

Αν μια μπαντα θα μπορουσε να συγκριθει πχ με tool {σε αποψη τεχνικης} θα ηταν οι Soundgarden.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

Είμαι από τους fan των the Who ...

Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι Pearl Jam ...

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω την επιτυχία των Foo Fighters.

Ε ειναι τα γουστα που λεμε.

Εμενα πχ μου αρεσουν πολυ οι Pearl jam και αρκετα οι Foo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω την επιτυχία των Foo Fighters. Μια χαρά μπάντα είναι, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν γίνει τόσο super stars και πουλάνε τόσα εκατομμύρια και γεμίζουν τόσα στάδια και γιατί θεωρούνται τόσο in (αν και το τελευταίο μάλλον μου απαντά στο ερώτημα).

όταν τους είδα λαηβ στο Ηρώδειο , εγώ κατάλαβα προσωπικά . Just sayin' φυσικά

  • Like 3

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δε μπόρεσα να ακούσω ολόκληρο δίσκο τόσο των beatles όσο και των queen από τις τεράστιες μπάντες. Μεμονωμένα τραγούδια μόνο μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, vagelism said:

..Οι System ειναι πιο πολυ ..τραγουδια με σκληρο ηχο.

 

Τους αδικεί νομίζω αυτό και δεν είναι και αλήθεια. Ο ήχος τους ήταν αρκετά "ροκ" για τα δεδομένα της εποχής (σύγχρονοι των Slipknot μην ξεχνάμε, και της απαρχής του ακραίου down tuning) άλλα ήταν τα στοιχεία των SOAD που τους έκαναν τόσο αγαπητούς : καταπληκτικές μελωδίες και φωνητικά, groovy - nu metal ρυθμοί, χωρίς ποτέ όμως να γίνονται βαρετοί, χωρίς να πέφτουν στο ράπ (όχι οτι είναι κάτι απαραίτητα κακό), φοβερή ευρηματικότητα η οποία ποτέ δεν κουράζει και δεν γίνεται αυτοσκοπός, και φυσικά το τόσο φυσικό πάντρεμα των μελωδιών του καυκάσου και της μέσης ανατολής με το ρόκ. Πολλοί ροκαδες είχαν παίξει ανατολίτικα πριν τους SOAD (βλ. απο εποχής Μισιρλού ακόμα), αλλά οι SOAD τα τραγούδισαν κι όλας, γρηγορα groove-αριστά, με φοβερό συναίσθημα. Αυτα τα στοιχεία χάθηκαν κάπως (αλλά όχι εντελώς) στους 2 τελευταίους δίσκους (ή στον 2πλο κατ'άλλους) mesmerize-hypnotize, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, rgxinap είπε

Οκ, πάντως τον SteveT τον θεωρώ ένα πανέξυπνο και σουπερ ταλαντούχο μουσικό - κωμικό.  🙂

 


+1000
"labels are labels! Whatever!"
 


Και αυτό...
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rgxinap είπε

 

Τους αδικεί νομίζω αυτό και δεν είναι και αλήθεια. Ο ήχος τους ήταν αρκετά "ροκ" για τα δεδομένα της εποχής (σύγχρονοι των Slipknot μην ξεχνάμε, και της απαρχής του ακραίου down tuning) άλλα ήταν τα στοιχεία των SOAD που τους έκαναν τόσο αγαπητούς : καταπληκτικές μελωδίες και φωνητικά, groovy - nu metal ρυθμοί, χωρίς ποτέ όμως να γίνονται βαρετοί, χωρίς να πέφτουν στο ράπ (όχι οτι είναι κάτι απαραίτητα κακό), φοβερή ευρηματικότητα η οποία ποτέ δεν κουράζει και δεν γίνεται αυτοσκοπός, και φυσικά το τόσο φυσικό πάντρεμα των μελωδιών του καυκάσου και της μέσης ανατολής με το ρόκ. Πολλοί ροκαδες είχαν παίξει ανατολίτικα πριν τους SOAD (βλ. απο εποχής Μισιρλού ακόμα), αλλά οι SOAD τα τραγούδισαν κι όλας, γρηγορα groove-αριστά, με φοβερό συναίσθημα. Αυτα τα στοιχεία χάθηκαν κάπως (αλλά όχι εντελώς) στους 2 τελευταίους δίσκους (ή στον 2πλο κατ'άλλους) mesmerize-hypnotize, δυστυχώς.

συμφωνοι..

Αλλα εξακολουθουν να μην εχουν καμια σχεση με Tool.

 

1 ώρα πριν, Tamtam είπε


+1000
"labels are labels! Whatever!"
 


Και αυτό...
 

 

Και εδω το real thing.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Στις 9/6/2019 στις 3:39 ΜΜ, gvour είπε

Doors, Guns n 'roses, Scorpions.

+ The Who και D. Bowie στα περισσότερα τους.

 

Αυτοί αν μιλάμε για μεγάλης αποδοχής μπάντες.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου