Προς το περιεχόμενο

Μεγαλη μπαντα που δεν σας εκανε κλικ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

VAN HALEN, WHITESNAKE, GENESIS, YES, DEEP PURPLE/DIO/RAINBOW, MOTORHEAD, BLACK SABBATH, FOO FIGHTERS, STEELY DAN, GREATFUL DEAD, EMERSON LAKE & PALMER, URIAH HEEP, KISS, PEARL JAM, SONIC YOUTH, DREAM THEATER, BON JOVI, BJORK, PHIL COLLINS, PETER GABRIEL, OFFSPRING, OΛΑΤΑNUMETAL, OΛΑΤΑPROGKINGCRIMSONCAMELVANDERGRAAFΚΛΠ, ΝΙRVANA

 

Καλά ρε Φάνη δεν σου αρέσουν αυτοί και σου αρέσουν οι Dire Straits?:classic_biggrin:

Ε, ρε βίτσια.:classic_biggrin:

Πρόσεχε γιατί κάτι πονηροί από δω μέσα ξέρουν που μένεις.:classic_biggrin:

 

11 hours ago, Πνοή και Νύξη said:


Για να μην αρχίσω να αραδιάζω τώρα κάτι Miles Davis, κάτι Βilly Cobham, κάτι Bach, κάτι Βeethoven, κάτι Frank Sinatra, 

 

 

Θα έλεγα ότι το θέμα είναι αρκετά σοβαρό, να το κοιτάξεις άμεσα για να μην σου αφήσει κατάλοιπα.:classic_tongue:

 

11 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

 

Οι δίσκοι με Κουγιουμτζή είναι αριστούργημα, με έχουν σημαδέψει και με έχουν κάνει καρακλίκ σε πολύ μικρή ηλικία κιόλας. Γενικώς πάντα τον θαύμαζα ως καλλιτέχνη.

 

Αμ πέστο έτσι να καταλάβουμε κι εμείς ότι το πρόβλημα βρίσκεται στις παιδικές εμπειρίες! :classic_biggrin:

 

Να ξέρεις πάντως, ότι αυτά πρέπει να τα σκοτώνουμε από μικρά, γιατί όταν μεγαλώσουν γίνονται επικίνδυνα.🤣

 

 

 

Εννοείται ότι κάνω πλάκα έτσι?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
21 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Miles Davis, κάτι Βilly Cobham, κάτι Bach, κάτι Βeethoven, κάτι Frank Sinatra

Άσε με ρε τώρα ρε, όλοι άμα τους ρωτήξεις λίστα με τα 10-20 best of τους, κοτσάρουν έναν Miles Davis, κάτι Mingus και κανα-δυο Tom Waits για να μη τους κοροδέφσει κανείς και τους πει άξεστους. Που να σου κολλήσει όλο το Oh Yeah στον υπολογιστή και να παίζει μέχρι να σβήσουν τα μνημόνια. Και μετά έλα να με ξαναπείς άμα το Kind of Blue είναι στα αγαπημένα σου 10-20-30 albums.

Tι να κάνω τώρα, να παριστάνω ότι μ' αρέσει ο Sinatra; Kηφ και κσερό πσωμί βρέι.

  • Χαχα 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, vagelism said:

Οι Tool  ειναι για μενα απ τις λιγες μπαντες που " βαζουν φωτια" στο μυαλο μου την ωρα που τους ακουω χωρις να ακουγονται καθαρα "κοιταξτε ποσο πολύπλοκα μπορουμε να παιξουμε " οπως οι DT.  Δεν πιστευω οτι οι Tool  προσπαθουν να παιξουν πολυπλοκα...απλα ετσι παιζουν . Εμεις αλληθοριζουμε.

Exoυν βρει δηλαδή την χρυση τομη αναμεσα στην πολυπλοκοτητα  κ το groove , εχοντας εφευρει μια μορφη εξαιρετικης και καθαρα προσωπικης τραγουδοποιιας με ιδιαιτερο ηχο .

Ο ηχος τους ηταν πραγματικα κατι φρεσκο απο την πρωτη στιγμη που εφτασαν στα αυτια μου.

Αν κ τα ακουσματα μου ειναι περισσοτερο fusion  Latin- big band Jazz oriented..παντα τους ακουγα με εξαιρετικο ενδιαφερον,

Ειναι το μελλον του μεταλ?

Λιγο με ενδιαφερει.

Αλλα παντα βρισκω χρονο για μουσικες που εξαπτουν το ενδιαφερον μου κ  με εξελισσουν σαν μουσικο .

Στο πλαισιο αυτο..βαζω κ ολη την σκηνη Djent σημερα.

Αν κατι θεωρω το "μελλον" του Μεταλ - ροκ οπως θελετε πειτε το...ειναι αυτα τα παιδια.

 

δεν έθεσα καθόλου θέματα πολυπλοκότητας ή δυσκολίας, υπάρχει κομάτι των SOAD με 4 ριφ που κλαιω όταν το ακούω (ATWA), αυτο δεν συνέβη σε μένα με τους Tool, αν και αυτό περίμενα να συμβεί, άκουσα ένα δισκο που έχει τίτλο 10,000 + τον προηγούμενο, νομίζω.

 

Περι Djent, αν και ξεφευγει σε τεχνικά επίπεδα, (βλεπε Jared Dines, Steve Terrebery), θα συμφωνήσω οτι έχει πλάκα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, rgxinap είπε

υπάρχει κομάτι των SOAD με 4 ριφ που κλαιω όταν το ακούω (ATWA), αυτο δεν συνέβη σε μένα με τους Tool,

 

Δεν ξέρω αν έχουν ίδιο κοινό ή αν θεωρείται παρόμοια μουσική, για μένα δεν είναι και τόσο πάντως

 

υπάρχει μια κάποια ομοιότητα αλλά είναι ευδιάκριτα τα διαφορετικά στοιχεία, ύφος στυλ , άλλη θεματολογία , πιο ουσιαστικοί οι soad imho  . Και πιο ξεκάθαροι και πιο to the point

 

Lonely Day επίσης 4 ακκορντα ραγίζουν καρδιές

 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

 

 

Περι Djent, αν και ξεφευγει σε τεχνικά επίπεδα, (βλεπε Jared Dines, Steve Terrebery), θα συμφωνήσω οτι έχει πλάκα!

πλακα εχει να προσπαθησεις να παιξεις το Paranoid..

Aυτο το στυλ...δεν εχει πλακα..

Ειναι εξαιρετικα δομημενα - απιστευτα ενορχηστρωμενο κ θελει Level απο ολη την μπαντα.

Ισως αυτο ειναι που με μαγευει.

Επισης στο δικο μου  αυτι..το να συγκρινουμε τους System of..με τους Tool ειναι σαν να συγκρινουμε την Ζουγανελη  με την Αλεξιου..

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
43 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Περι Djent, αν και ξεφευγει σε τεχνικά επίπεδα, (βλεπε Jared Dines, Steve Terrebery), θα συμφωνήσω οτι έχει πλάκα!

 

Ποιοι Jared Dines και Steve T. Οι άνθρωποι είναι YouTubers, συγκριτικά με σοβαρούς μουσικούς του είδους είναι μίλια πίσω. Άκου λίγο Helix Nebula, David Maxim Micic, Stephen Taranto, Periphery, Toska, κλπ... Άλλο επίπεδο.

 

Είναι σαν να μην έχεις ακούσει ροκ και να ξεκινάς από τους Sex Pistols γιατί έχουν κιθάρες με παραμόρφωση.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 2-3 ποστ περί djent κανείς δεν έβαλε  τους Tesseract, έτσι ;; 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

σε 2-3 ποστ περί djent κανείς δεν έβαλε  τους Tesseract, έτσι ;; 

ετσι κι αλλιως εγω εσυ κ ο Βασιλης νομιζω ειμαστε φαν..{του στυλ}

🤣🤣

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 6/10/2019 at 11:22 PM, vagelism said:

πλακα εχει να προσπαθησεις να παιξεις το Paranoid..

Aυτο το στυλ...δεν εχει πλακα..

Ειναι εξαιρετικα δομημενα - απιστευτα ενορχηστρωμενο κ θελει Level απο ολη την μπαντα.

Ισως αυτο ειναι που με μαγευει.

Επισης στο δικο μου  αυτι..το να συγκρινουμε τους System of..με τους Tool ειναι σαν να συγκρινουμε την Ζουγανελη  με την Αλεξιου..

 

ακουγα λίγο το Tool - Lateralus, έχω φθάσει στην μέση του κομματιού (αισίως). System με Tool ναι σίγουρα υπάρχουν διαφορές, οι μέν έβγαλαν τραγουδάρες οι άλλοι ένα στυλ κουλτουροφανές, με κλασικο-ροκάδικα αλλά εκμοντερνισμένα  αργά ριφάκια και ψυθιριστά φωνητικά που ίσως αρέσει σε κάποιο κοινό. Και παραδόξως οι 2 έχουν κονταροχτυπηθεί σε πολλά polls με τους Tool σχεδόν πάντα να βγαίνουν νικητές.

Περι Ζουγανέλη - Αλεξίου δηλώνω άσχετος οπότε κανένα σχόλιο.

 

Οσον αφορά την πλάκα, το Djent σήμερα είναι ότι ήταν το Θρας στην 10ετία του 80. Οι κλασικοροκάδες ούτε καν μπορούσαν να διανοηθούν να ακολουθήσουν αυτούς τους ρυθμούς και την τεχνική : Sadus, Wrathchild America 2 παραδείγματα.

Ετσι οπως σήμερα έχει πλάκα να παίζει κανείς Metallica και Exodus (αλλο αν το 1985 δεν είχε και τόσο "πλάκα" να παίζεις το battery με το παραπάνω σκεπτικό), έτσι σε καμια 10 χρόνια οι νυν πιτσιρικάδες θα παίζουν καταναλογία φαντάζομαι Periphery και August Burns Red και Meshugah χωρίς ιδιαίτερα δράματα 🙂

 

On 6/10/2019 at 11:30 PM, BillTrantos said:

 

Ποιοι Jared Dines και Steve T. Οι άνθρωποι είναι YouTubers, συγκριτικά με σοβαρούς μουσικούς του είδους είναι μίλια πίσω. Άκου λίγο Helix Nebula, David Maxim Micic, Stephen Taranto, Periphery, Toska, κλπ... Άλλο επίπεδο.

 

Είναι σαν να μην έχεις ακούσει ροκ και να ξεκινάς από τους Sex Pistols γιατί έχουν κιθάρες με παραμόρφωση.

 

οκ άκουσα, και ένα κάρο άλλα έχω ακούσει, και πίστεψε με Μπιλ άκουγα και SexPistols στα τέλη του 70ς!!

Ανέφερα πριν 2 thrash της εποχής μου : Sadus και Wrathchild America, φοβερό δέσιμο, κτλ κτλ, αλλά τι να το κάνεις αν δεν βγάζουν τραγούδια που να μπορέσεις να τραγουδήσεις, χορέψεις, παίξεις, χτυπηθείς?

Μην μπαίνουμε σε λογικές τσίρκου, οκ, δεν είπαμε οτι το κοινό ρυθμίζει το τι σημαίνει ποιότητα (διαφορετικά θα μέναμε στην Μαντόνα και τον Justin Bieber), αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και το κοινό.

 

Μιας και ανέφερες Sex Pistols, μέχρι και τους Suicidal Tendencies ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ τα σόλο στο πάνκ!! και το ίδιο ίσχυε σε μικρότερο βαθμό και στο crossover αλλά και στο πρώιμο thrash, το σόλο ήταν μια παπαριά να περάσουν 5-10 δευτερόλεπτα.

 

Και προσωπικά, τα καλύτερα τραγούδια μου τα έγραψα μακριά απο κιθάρα, τεχνική, η οτιδήποτε το δύσκολο. Το συναίσθημα και η ψυχή είναι αυτό που αντιλαμβάνονται οι ακροατές, το κοινό. Αν ένα περίτεχνο σόλο έχει αυτα τα 2 τότε ακόμα καλύτερα. Διαφορετικά αν απλά είναι δύσκολο, είτε είναι σολο είτε ριφφ, δεν θα έχει απήχηση.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καταλαβαίνω πώς το βλέπεις, αλλά εγώ προσωπικά δεν ακούω djent (αν και σιχαίνομαι τον όρο) για να χορέψω, χτυπηθώ, κλπ. Εκτιμώ πολύ το συνδυασμό heavy-απόκοσμης καμιά φορά κιθάρας με τις ατμόσφαιρες που δημιουργούν στα ambient parts, ή τα πολύ ενδιαφέρονται breakdowns, κλπ. 

 

Αν θέλω να χορέψω ακούω άλλα πράγματα. 😄

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου