Προς το περιεχόμενο

Slowly dying. Digital album by Fotis Tsigos aka cigaret13


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παλικάρι το ακούω τώρα, έχω φτάσει στο "unseen".

Πρώτο σφάλμα, και σημαντικότατο.

Δεν έχεις γράψει τίποτα για τους στίχους, ποιανού είναι, από που τους πήρες, σε τι μετάφραση, κλπ, ανά κομμάτι. 

Από μουσική άποψη , στιχουργική (θεματολογικά και από άποψη απαγγελίας), και συνδυασμού τους, μέχρι τώρα είμαι κατενθουσιασμένος.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εάν πατήσεις πάνω στο lyrics (είναι κρυμμένο πρέπει να σύρεις το ποντίκι εκεί) δίπλα από τον τίτλο του κομματιού, σου βγάζει τον στιχουργό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Άρα άκυρο το "λάθος" που έγραψα, μένουν τα καλά μέχρι τώρα (είμαι στο basement).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσα το άκουσμα και έχω να πω τα εξής.

Το album αποπνέει μια αφοπλιστική ειλικρίνεια και αμεσότητα, και στιχουργικά/απαγγελτικά, και παιχτικά/μουσικά.

 

Στην ελληνική αγορά, μπορεί ακόμα και να γίνει cult (με αυτή την αισθητική της μουσικής και την θεματική των στίχων), με κατάλληλη προώθηση, από την στιγμή που η απαγγελία είναι πολύ πρωτότυπο είδος αφ'ενός, αλλά και την εξυπηρετείς φανταστικά αφ'ετέρου.

 

Για την χροιά σου τα έχουμε ξαναπεί, πραγματικά είναι killer.

 

Επίσης θα ήθελα να σου πω ότι αν στείλεις κάποια ντέμο σε κατάλληλα χέρια (στυλιστικά εννοώ) η καριέρα είναι μπροστά σου (είτε σαν leader, είτε για να απαγγέλεις στα Ηρώδεια).

 

Όλα αυτά, παντρεύονται με μια γνήσια ροκ αισθητική, με χώρο στις επιθετικές κιθάρες, και πραγματικά αυτό το αμάλγαμα εντυπωσιάζει για τα ελληνικά δεδομένα.

Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση αν στο επόμενο φεστιβάλ ελληνικού ροκ, όχι απλά σε καλούσαν να συμμετέχεις, αλλά θα είχες και πιστούς οπαδούς που θα τα ήξεραν όλα τα κομμάτια απ' έξω.

 

Χίλια "μπράβο σου" παλίκαρε.

 

Μόνο μια ερώτηση.

 

Της πόντιας πώς της φάνηκε?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτη, δεν ηξερα οτι η δικια σου φωνη ειναι μεσα. Δεν θα πω πολλα, αλλα εαν η κιθαρα σου ειναι σπανια, η φωνη σου ειναι ακομα πιο σπανια. Και θα ορκιζομουν οτι την εχω ακουσει σε καποια παιδικη ταινια, νομιζω στο "πολικο εξπρες".

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Μόλις τελείωσα το άκουσμα και έχω να πω τα εξής.

Το album αποπνέει μια αφοπλιστική ειλικρίνεια και αμεσότητα, και στιχουργικά/απαγγελτικά, και παιχτικά/μουσικά.

 

Στην ελληνική αγορά, μπορεί ακόμα και να γίνει cult (με αυτή την αισθητική της μουσικής και την θεματική των στίχων), με κατάλληλη προώθηση, από την στιγμή που η απαγγελία είναι πολύ πρωτότυπο είδος αφ'ενός, αλλά και την εξυπηρετείς φανταστικά αφ'ετέρου.

 

Για την χροιά σου τα έχουμε ξαναπεί, πραγματικά είναι killer.

 

Επίσης θα ήθελα να σου πω ότι αν στείλεις κάποια ντέμο σε κατάλληλα χέρια (στυλιστικά εννοώ) η καριέρα είναι μπροστά σου (είτε σαν leader, είτε για να απαγγέλεις στα Ηρώδεια).

 

Όλα αυτά, παντρεύονται με μια γνήσια ροκ αισθητική, με χώρο στις επιθετικές κιθάρες, και πραγματικά αυτό το αμάλγαμα εντυπωσιάζει για τα ελληνικά δεδομένα.

Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση αν στο επόμενο φεστιβάλ ελληνικού ροκ, όχι απλά σε καλούσαν να συμμετέχεις, αλλά θα είχες και πιστούς οπαδούς που θα τα ήξεραν όλα τα κομμάτια απ' έξω.

 

Χίλια "μπράβο σου" παλίκαρε.

 

 

Τα κρατάω για το CV μου....

 

10 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 Μόνο μια ερώτηση.

Της πόντιας πώς της φάνηκε?

 Πίκραααααα!  Η πόντια, Στράτο μου, το πιο Ροκ που ακούει (πέρα απ'τα ποντιακά...) είναι Βέρτης😱, οπότε καταλαβαίνεις..😬  

 

 

4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Φωτη, δεν ηξερα οτι η δικια σου φωνη ειναι μεσα. Δεν θα πω πολλα, αλλα εαν η κιθαρα σου ειναι σπανια, η φωνη σου ειναι ακομα πιο σπανια. Και θα ορκιζομουν οτι την εχω ακουσει σε καποια παιδικη ταινια, νομιζω στο "πολικο εξπρες".

 

 Ναι βρε εγώ γκαρίζω σε όλα... 

 Πλάκα πλάκα τώρα που το σκέφτομαι ίσως έπαιξε κάποιο ρόλο στην φωνή μου το ότι ήμουν ραδιοπειρατής (Fotis floyd...) σε εκείνα τα πέτρινα χρόνια από το '81 μέχρι το ΄86.  Και τώρα που το ξανασκέφτομαι εκείνες οι ηλεκτροπληξίες από την υψηλή τάση της λυχνίας (6151; ) μάλλον έπαιξαν κάποιο ρόλο στην ψυχοσύνθεση μου......🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπράβο Φώτη, μου αρέσει πολύ. Έχω ακούσει μέχρι και το Unseen και σίγουρα θα ακούσω και τα υπόλοιπα. Καταπληκτική η φωνή, φυσικά, και ωραιότατες οι κιθάρες. Καλή ιδέα να τα μαζέψεις όλα, είναι μια δουλειά που πρέπει να ακουστεί. Συγχαρητήρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pipityri είπε

Μπράβο Φώτη, μου αρέσει πολύ. Έχω ακούσει μέχρι και το Unseen και σίγουρα θα ακούσω και τα υπόλοιπα. Καταπληκτική η φωνή, φυσικά, και ωραιότατες οι κιθάρες. Καλή ιδέα να τα μαζέψεις όλα, είναι μια δουλειά που πρέπει να ακουστεί. Συγχαρητήρια!

tumblr_luv6y4mlvW1r6okbgo1_500_large.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακουσα μονοκοπανιας ολα. Σιγουρα ξεχωριζω καποια κομματια για το ιδιαιτερο βαρος που εχουν, αλλα ακομα και τα πιο "αναλαφρα" εχουν στοιχεια δυσευρετα για το ειδος. 

 

Δεν νομιζω οτι ο fusion, πιο πανω, υπερβαλλει. Η μουσικη σου ειναι για μεγαλα πραγματα. Αυτο που θες να πεις, το λες με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Φοβερη αρμονια, εξαιρετικο δεσιμο στους ηχους, και φυσικα, κιθαρα που ξεχωριζει απο χιλιομετρο.

 

Επειτα, ξερεις τι δυσκολο ειναι να βρω μια μουσικη να ακουω και να χορταινω κιθαρα? Αυτο και εαν ειναι δυσκολο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου