Προς το περιεχόμενο

Πως να διαλέξεις φτηνή Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Embrace the buzz, people, believe in zero relief!

 

Ξαναματα ΑΚΡΙΒΩΣ 🙂

41 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Αυξάνω relief σημαίνει πνίξιμο στα ψηλά. Ισιώνω μανίκι σημαίνει έχω περισσότερο αέρα για τα σηκώματά μου και φυσικά περισσότερο σουστέην εκεί που το χρειάζομαι και περισσότερο.

 

να πουμε και το άλλο όμως, μηδενίζοντας relief πνίγω τα αριστερά τάστα, power riffs ακούγονται μαυρο χάλι με buzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
15 λεπτά πριν, rgxinap είπε

να πουμε και το άλλο όμως, μηδενίζοντας relief πνίγω τα αριστερά τάστα, power riffs ακούγονται μαυρο χάλι με buzz.

Που το ακούς μωρέ το buzz στο power riff? Να μου 'λεγες ταστάρουν τα crystal clear αρπίσματα και alternate να πω οκ, δώσε λίγο ακόμη ρελιέφ, αν και , εξακολουθώ να προτιμώ το παχύ σαστέην στα ψιλάδια κι ας έχω και buzz και στα καθαρά.

Βάλτε να ακούσετε ηχογραφήσεις isolated guitar ή bass από γνωστά κομμάτια και θα εκπλαγείτε από το μέγεθος του buzz

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Mια χαρά εξαιρετικό video. Δεν είναι επιμορφωτικό, δηλ. δεν μας λέει τι "πρέπει να προσέξουμε" αλλά διαλέγει με βάση τη δική του θεώρηση. Διάλεξε με λογική σειρά (μάτι, feel-όχι setup, ψιλοχέστηκε για τον ήχο, αλλά ξέρει τι να περιμένει από μια βαριά ή μια ελαφριά κιθάρα). Επισήμανε τα βασικά σημεία τσεκαρίσματος, έδωσε ένα ωραίο tip για γλιστράδα σε gloss neck, για όποιον δεν θέλει να "ματάρει" με σύρματα. Εγώ δεν το ήξερα πάντως.

 

ούτε εγώ το ήξερα μέχρι το 2014, παίζοντας χρόνια μια vintage glossy. Νόμιζα ότι όλες έτσι θα είναι.

Ήταν ένα από σημεία που με τράβηξαν στην πρώτη affinity.

Επίσης εγώ επιμένω στον ήχο unplugged / plugged.

Σίγουρα ο δεύτερος αλλάζει ανά πάσα στιγμή, αλλά ο πρώτος δείχνει τι μπορεί να βγάλει προς τα έξω η κιθάρα.

Πολλές φορές κολλάω αυτί στο σώμα ή το πηγούνι να νιώσω τι βγάζει.

Επίσης πάντα ψάχνω τι περιθώριο έχουν οι ακριανές χορδές μην σου πετάγονται έξω στα σηκώματα. Ιδίως η μπάσα μι, αν και πολλές φορές παίζω μ εκείνη και την ρίχνω επίτηδες έξω...

 

Θεώρησα το όλο βίντεο πολύ εκλαϊκευμένο και πολύ..."wow"

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Που το ακούς μωρέ το buzz στο power riff? Να μου 'λεγες ταστάρουν τα crystal clear αρπίσματα και alternate να πω οκ, δώσε λίγο ακόμη ρελιέφ, αν και , εξακολουθώ να προτιμώ το παχύ σαστέην στα ψιλάδια κι ας έχω και buzz και στα καθαρά.

Βάλτε να ακούσετε ηχογραφήσεις isolated guitar ή bass από γνωστά κομμάτια και θα εκπλαγείτε από το μέγεθος του buzz

 

το ακούω, και είναι φρικτό. Και όταν λέω φρικτό εννοω με παραμόρφωση. Καθαρό είναι κάτι χειρότερο απο φρικτό - αηδία. Οπότε ... relief (έστω και λίγο). Σκέψου metal, rock, djent, σκαστές μονές στις μπάσες χορδές, κτλ. Και φαντάσου οτι ανήκω στην σχολή shredding, ελάχιστο action, κτλ... αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να θυσιάσω τα ρυθμικά.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εδώ τα λέει ο θείος περι ήχου unplugged

 

 

 

ΜΥΘΟΙ του ΑΙΣΩΠΟΥ ... (ενταξει και εγω τους πιστευα για χρονια μεχρι που εβαλα την κριτικιΑ μου σκεψη να δουλεψει :classic_biggrin: )

 

Ο ακουστικος ηχος της κιθαρας δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με τον ηλεΧτρικο....

 

Καταρχην αν το σκεφτεις λιγακι ολος ο ΣΚΟΠΟΣ μια solid body κιθαρας ειναι να  ΜΗΝ εχει resonance ωστε να ακουγεται καθαροτερα και χωρις feedback απο τον ενισχυτη..   

 

Εξαλλου τι σημαινει "καλος ακουστικος ηχος" μιας ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ κιθαρας?Αν ειναι ελαφρια παντα θα ακουγεται "δυνατοτερα" και "καλυτερα" απο μια βαρΓια μια και θα παλλεται περισσοτερο....αρα ας πεταξουμε ΟΛΕΣ τις solid body & ας παιζουμε με σκαφη που εχουν και τρΟυπα....

 

Η "καλυτερη" ηχητικα (δηλ.στον ΕΝΙΣΧΥΤΗ) Fender tele μου ειναι αυτη (και ειναι και σιγουρα η καλυτερη ηχητικα Fender Tele απο τις 2000+ που εχω παιξει ή απο τις δεκαδες που ειχα στην κατοχη μου)

 

 

wp_20160525_18_13_57_pro.jpg?w=768

 

Guess what ...ακουστικα ειναι..... μαπεϊσον.....

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μια χαρά είναι  το βίντεο, άιντε

Όσοι θέλετε ακούστε ξύλα τριγκι-τράγκα no problems. Eγώ στο τέλος θα βάλω την κιθάρα στον ενισχυτή και θα δω αν "περνάει" ο ήχος για να δικαιολογήσω και να εδραιώσω την οπτικοφυσική  οπτικοεφαπτική μου επιλογή.

Άσε που, αν πήγαινα σε ένα τέτοιο μαγαζί, που χρειάζεται σκάλα αεροπλάνου για να κατεβάσει μια ρημαδοSquier, θα σκεφτόμουν πολύ πριν αρχίσω να ανεβοκατεβάζω τον υπάλληλο για να μου φέρει κάθε Squier για να της κάνω τζίγκι-τζίγκι.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Χαχα 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Πως να διαλέξεις φτηνή Stratocaster
6 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Άσε που, αν πήγαινα σε ένα τέτοιο μαγαζί, που χρειάζεται σκάλα αεροπλάνου για να κατεβάσει μια ρημαδοSquier, θα σκεφτόμουν πολύ πριν αρχίσω να ανεβοκατεβάζω τον υπάλληλο για να μου φέρει κάθε Squier για να της κάνω τζίγκι-τζίγκι.

 

καλα, δεν κατάλαβες ότι είναι σαν τα ράφια του Μασούτη?

μπροστά τα προμοταρισμένα και οι ευκαιρίες στο βάθος κήπος

10 minutes ago, Superfunk said:

 

ΜΥΘΟΙ του ΑΙΣΩΠΟΥ ... (ενταξει και εγω τους πιστευα για χρονια μεχρι που εβαλα την κριτικιΑ μου σκεψη να δουλεψει :classic_biggrin: )

 

 

εγώ ακόμα πιστεύω στα παραμύθια...:classic_tongue:

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

το ακούω, και είναι φρικτό. Και όταν λέω φρικτό εννοω με παραμόρφωση. Καθαρό είναι κάτι χειρότερο απο φρικτό - αηδία. Οπότε ... relief (έστω και λίγο). Σκέψου metal, rock, djent, σκαστές μονές στις μπάσες χορδές, κτλ. Και φαντάσου οτι ανήκω στην σχολή shredding, ελάχιστο action, κτλ... αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να θυσιάσω τα ρυθμικά.

 

Εγω παιζω ρυθμικη κιθαρα στο 99% του χρονου που παιζω κιθαρα και ζητημα να εχω παιξει single notes πανω απο το 14  5 φορες στη ζωη μου :classic_biggrin:....

 

Παρολα αυτα εχω σχεδον μηδενικο ή και απολυτως μηδενικο relief (σε 2 κιθαρες μου ειναι μαλιστα  και αρνητικο,δηλ,η σολ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ στο 7ο ταστο αν βαλω καπο στο πρωτο και την μετρησω εχοντας πατημενο το 14 ) και δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα (ισα ισα η κιθαρα εχει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ περισσοτερο σκασιμο και ,το σημαντικοτερο,φυσικο compression που ειναι ιδιαιτερα σημαντικο οταν παιζεις σχεδον παντα ΚΑΘΑΡΑ οπως εγω).

 

Ισως ειναι και θεμα  παιξιματος (προσωπικα δεν κοπαναω πλεον σχεδον καθολου...αφηνω το....οργανο να μιλησει ΧΑΪΔΕΥΟΝΤΑΣ το 🙂 ) 

 

Kαι παιζω και με χορδες πιπουλο (010-038).....ενταξει το action που προτιμω ειναι medium-medium low...το action "σαυρα" με δυσκολευει πολυ στο παιξιμο  (εχω βεβαια τωρα που το σκεφτομαι σε ολες τις set neck κιθαρες μου  χαμηλο action για καποιο λογο...αλλα ουτε και σε αυτες εχω προβλημα),

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου