Προς το περιεχόμενο

Πως να διαλέξεις φτηνή Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 minutes ago, Superfunk said:

 

Τεραστια σχεση με chocking :classic_smile:

Aν εχεις πολυ relief το action στα τελευταια ταστα δεν επηρεαζεται  ,ετσι κι αλλιως

 

Δηλαδη, παίρνεις ας πουμε μια 24ταστη (ή και 21ταστη απο αυτες που έχεις εσυ), ρυθμίζεις relief στο μηδέν, και action μέσω γέφυρας στο τελευταίο τάστο, επίσης στο μηδεν, και στην συνέχεια αυξάνοντας το relief ΔΕΝ βλέπεις αύξηση του action στο τελευταίο τάστο?

 

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχω την εντύπωση πως ο master builder επέλεξε με την κατασταλαγμένη γνώση του έμπειρου luthier αλλά σαν απλός καταναλωτής.

Ανάφερε πολλά σημαντικά κρυφά σημεία που μπορεί να ταλαιπωρούν κάποιον κιθαρίστα όπως π.χ. το πλάτος της γέφυρας και τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα που προσφέρει το κάθε ένα ή το βερνίκι στο μπράτσο.

Στην ουσία η κιθάρα που διάλεξε είναι ένα working mans' instrument για να παίζεται.

Αφού έχει τις απαραίτητες προδιαγραφές για να παίζει εύκολα, με λίγο ρύθμισμα στο σεταπ όπως είπε, θα γίνει τουφέκι. Οι δε μαγνήτες έτυχε να ειναι του γούστου του αλλά και να μην ήταν, είναι αυτό που αλλάζει ευκολότερα.

Μου άρεσε.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw ο  ίδιος μάστορας είχε συμφωνήσει οτι το relief προφανώς και επηρεάζει στο τελευταίο τάστο. Συμβαίνει με όλες τις κιθάρες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

Δηλαδη, παίρνεις ας πουμε μια 24ταστη (ή και 21ταστη απο αυτες που έχεις εσυ), ρυθμίζεις relief στο μηδέν, και action μέσω γέφυρας στο τελευταίο τάστο, επίσης στο μηδεν, και στην συνέχεια αυξάνοντας το relief ΔΕΝ βλέπεις αύξηση του action στο τελευταίο τάστο?

 

 

 

Not really :classic_smile: 

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι αρχιζει και "τσοκαρει" οταν το κανω,οταν το ισιωσω ξανα "ξε-τσοκαρει" 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, VangelisV said:

Αν κατάλαβα καλά έχετε βγάλει έναν master builder της Fender άχρηστο και άσχετο 🙂

εμένα προσωπικά με απογοήτευσε.

Εχω ακούσει άλλους μαστερς και πραγματικά υποκλίθηκα.

Θα σου βρω και το σχετικό βίντεο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Η ρύθμιση του rod επηρεάζει το action και στο nut και στη μέση και στην άλλη άκρη της ταστιέρας (22-24 τάστο).

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Η βέργα δεν αλλάζει τη γεωμετρία TOY MANIKIOY στα πρώτα και στα τελευταία τάστα είναι απλό.

 

AKΡΙΒΩΣ 

 

:classic_biggrin:

34 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

επαναφερω το action μέσω γέφυρας στο 1.5mm στο 12ο

 

ΑΚΡΙΒΩΣ  

 

Ειπαμε το action ΔΕΝ το ρυθμιζουμε με την βεργα.αλλα απο την γεφυρα.

 

Για αυτο και αυτο που λεει ο luthier ειναι και το σωστο

 

TuneReliefActionIntonationNoodling (αν αποτυχει το Noodling παμε ξανα-μανα)

 

Αλλα το να "πετας" μια κιθαρα επειδη δεν εχει καλο σετ απο το εργοστασιο ειναι λαθαρα

καραμπινατη 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Πως να διαλέξεις φτηνή Stratocaster

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου