Προς το περιεχόμενο

Πως να διαλέξεις φτηνή Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, VangelisV είπε

 

Mήπως να σκεφτείς να αλλάξεις το pickguard σε μαύρο?

 

Μαύρο είχε από τη μάνα της.

Χαλια ήταν.Μαυρο pickguard σε τελε μονο αν ειναι butterscotch. 

 

 

WP_20160429_16_13_20_Pro.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ unplugged με ηλεκτρική δεν παίζω για να δοκιμάσω χωρίς να θεωρώ ότι είναι απαραιτήτως άσχετος ο ένας ήχος με τον άλλο (plugged-unplugged). Απλά αν υπάρχει κάποιο ποιοτικό χαρακτηριστικό στον unplugged ήχο, δεν ξέρω να το μεταφράσω σε plugged. Με άλλα λόγια ό,τι κι αν ακούσω το ίδιο μου κάνει.

 

Όμως πριν από οτιδήποτε άλλο θα κουμπώσω την κιθάρα σε ενισχυτή και θα την ακούσω. Πριν από αυτό το βήμα δε με ενδιαφέρει ούτε σετάπ, ούτε μπράτσο, ούτε χρώμα, ούτε τίποτα  (δεδομένου βέβαια ότι η κιθάρα δεν είναι εμφανισιακά για άγρια πανηγύρια). Σε περίπτωση που αυτό που θα ακούσω μου κάνει, τότε προχωράω στα επόμενα βήματα και εξετάζω λοιπές παραμέτρους αν και σχεδόν πάντα προσαρμόζομαι αν ο ήχος είναι εκεί.

 

Κι επειδή γίνεται και κουβέντα για fret buzz, δεν ξέρω για άλλες μάρκες/ μοντέλα, αλλά προσωπικά στις στρατ, θέλω να υπάρχει λίγο buzz (και στο ηλεκτρικό σήμα) γιατί το θεωρώ μέρος του χαρακτήρα του οργάνου. 

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Όμως πριν από οτιδήποτε άλλο θα κουμπώσω την κιθάρα σε ενισχυτή και θα την ακούσω

Έχεις όμως ήδη κάνει την επιλογή σου εκ των προτέρων έστω και ασυνείδητα (μπλε κιθάρα ανεξαρτήτως μαρκας, Strat ανεξαρτήτως χρώματος, Les Paul ανεξαρτήτως βάρους). Ή πας σε μαγαζί με λεφτά στην τσέπη και λες "θα παίξω όσες δεν είναι BC RICH, και όποια μου αρέσει θα την πάρω";

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Ή πας σε μαγαζί με λεφτά στην τσέπη και λες "θα παίξω όσες δεν είναι BC RICH, και όποια μου αρέσει θα την πάρω";

 

Όταν, πριν πολλά χρόνια, αγόραζα κιθάρες έτσι, πήγαινα σε μαγαζί (χωρίς λεφτά στην τσέπη) και έπαιζα με διάφορες. Έβαζα κάποια στο μάτι και συνήθως επέστρεφα με τα λεφτά, μετά από μερικές μέρες. Αλλά έχεις δίκιο ότι η αρχική επιλογή των "διαγωνιζόμενων" οργάνων ήταν τουλάχιστον βάση του μοντέλου. Δηλαδή ξεκινούσα αποφασισμένος να ακούσω στρατ π.χ. 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απλο.

Αν δεν ξερετε να παιζετε, μου δινετε την κιθαρα, την δοκιμαζω, κι αν μου αρεσει, την αγοραζετε.

  • Like 1
  • Χαχα 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το βιντεο δεν το ειδα, ομως εν γενει ακολουθω τη σειρα που ανεφερε ο Φανης (Πνοη), ματι, αισθηση, βαρος, μπρατσο, "βολεμα".

Με τον plugged ηχο δεν πολυασχολουμαι (εκτος εξαιρεσεων) γιατι στο 99% των περιπτωσεων θα πειραξω/αλλαξω ηλεκτρικα - μαγνητες. Παρενθεση. Δεν ειναι ζητημα "σνομπισμου", ομως οταν διαβεις το κατωφλι των καλων/ακριβων/χειποποιητων μαγνητων και ξερεις τι γυρευεις, ειναι σχεδον αδυνατον να γυρισεις πισω. Κλεισιμο παρενθεσης.

Εχω ακουσει κιθαρες που χωρις ενισχυτη ειχαν εξαιρετικο ηχο/αισθηση και ενισχυμενες χαλια - και τουμπαλιν.

Δεν ειναι νομιζω και πολυ ασφαλες να πουμε το ενα η το αλλο, εξαρταται απο πολλους παραγοντες, το σημειωνουμε αλλα προχωραμε σε περαιτερω δοκιμες, στην τελικη μιλαμε για ηλεκτρικο οργανο, η πρωταρχικη unplugged αισθηση ομως μετραει.

Ειμαι κι εγω θιασωτης του μηδενικου ρηλιφ, μου αρεσει και το χαμηλο σχετικα ακσιον, καποιες φορες με ενοχλει το μπαζαριζμα σε μερικα σημεια (και καποιες αλλες το απολαμβανω) αλλα ειναι κατι που "θυσιαζω" για χαρη του γενικοτερου βολεματος μου.

Το φυσικο κομπρεσιον που προκυπτει απο τετοιες ρυθμισεις (οπως τονισε ο Σουπερφανκ), μπορει να ειναι και "χρησιμο" οχι μονον σε καθαρους ηχους αλλα και σε παραμορφωμενους. Τα τελευταια χρονια γενικα παιζω με πολυ γκεην απο ενισχυτη/πεταλια, το χαμηλο ακσιον ομως μαζι με το μηδενικο ρηλιφ "φρεναρουν" κατα καποιο τροπο την ανεξελεγκτη βρωμια  και τον ογκο, με αποτελεσμα ο τελικος ηχος να δινει την ψευδαισθηση πως ειναι πιο καθαρος, κρατωντας ομως μεγαλο αποθεμα απο διαρκεια/αρμονικες κλπ.. Φυσικα χρησιμοποιω πολυ και το volume pot για καλυτερο ελεγχο. Ειναι ενδιαφερουσα προσεγγιση nevertheless.

  • Like 5

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2019 στις 9:56 ΠΜ, Superfunk είπε

 

ΜΥΘΟΙ του ΑΙΣΩΠΟΥ ... (ενταξει και εγω τους πιστευα για χρονια μεχρι που εβαλα την κριτικιΑ μου σκεψη να δουλεψει :classic_biggrin: )

 

Ο ακουστικος ηχος της κιθαρας δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με τον ηλεΧτρικο....

 

Καταρχην αν το σκεφτεις λιγακι ολος ο ΣΚΟΠΟΣ μια solid body κιθαρας ειναι να  ΜΗΝ εχει resonance ωστε να ακουγεται καθαροτερα και χωρις feedback απο τον ενισχυτη..   

 

Εξαλλου τι σημαινει "καλος ακουστικος ηχος" μιας ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ κιθαρας?Αν ειναι ελαφρια παντα θα ακουγεται "δυνατοτερα" και "καλυτερα" απο μια βαρΓια μια και θα παλλεται περισσοτερο....αρα ας πεταξουμε ΟΛΕΣ τις solid body & ας παιζουμε με σκαφη που εχουν και τρΟυπα....

 

Η "καλυτερη" ηχητικα (δηλ.στον ΕΝΙΣΧΥΤΗ) Fender tele μου ειναι αυτη (και ειναι και σιγουρα η καλυτερη ηχητικα Fender Tele απο τις 2000+ που εχω παιξει ή απο τις δεκαδες που ειχα στην κατοχη μου)

 

 

wp_20160525_18_13_57_pro.jpg?w=768

 

Guess what ...ακουστικα ειναι..... μαπεϊσον.....

 

 

Δεν συσχέτησε το resonance με το τι ακούει στον ενισχυτή, όσο τουλάχιστον εγώ κατάλαβα. Ειχα δει κι ένα βιντεο με τον gary moore που κυκλοφορεί ευρέως στο δίκτυο ο οποίος πανω κάτω με την ιδια λογική έλεγε ότι διάλεγε κιθάρες. Το σίγουρο είναι πως το resonance ειναι πληροφορία και περνάει στα δάχτυλα και στο σώμα. Αν είναι αξιοποιήσημη η απαραίτητη, η όχι, προφανώς είναι άλλη συζήτηση η και θέμα γούστου αν θες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 6/19/2019 at 10:57 AM, Jazzjoker said:

Όλες καλά θα παίζανε αν τις δοκίμαζε. Εδώ βασικά έχουμε ένα βίντεο που μας λέει ότι ένας master builder της fender διαλέγει κιθάρα με βάση το playability και το εργοστασιακό setup και προφανώς ο ήχος τον ενδιαφέρει στο τέλος (;) ή ότι βάση των προηγούμενων προϋποθέσεων η κιθάρα θα έχει και καλό ήχο (;). Σε κάθε περίπτωση δεν κάνει καμία ηχητική σύγκριση ενώ αποφαίνεται ότι η τελική του επιλογή έχει πολύ καλό ήχο. Αλλά σε σχέση με τι;

 

Γενικώς δεν πολυκατάλαβα τον στόχο του όλου πράγματος.

 

Έχεις ένα κανάλι για μουσικό εξοπλίσμό, κάπως πρέπει να το γεμίζεις :classic_biggrin:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2019 στις 10:38 ΠΜ, Jazzjoker είπε

Εγώ unplugged με ηλεκτρική δεν παίζω για να δοκιμάσω χωρίς να θεωρώ ότι είναι απαραιτήτως άσχετος ο ένας ήχος με τον άλλο (plugged-unplugged). Απλά αν υπάρχει κάποιο ποιοτικό χαρακτηριστικό στον unplugged ήχο, δεν ξέρω να το μεταφράσω σε plugged. Με άλλα λόγια ό,τι κι αν ακούσω το ίδιο μου κάνει.

 

Όμως πριν από οτιδήποτε άλλο θα κουμπώσω την κιθάρα σε ενισχυτή και θα την ακούσω. Πριν από αυτό το βήμα δε με ενδιαφέρει ούτε σετάπ, ούτε μπράτσο, ούτε χρώμα, ούτε τίποτα  (δεδομένου βέβαια ότι η κιθάρα δεν είναι εμφανισιακά για άγρια πανηγύρια). Σε περίπτωση που αυτό που θα ακούσω μου κάνει, τότε προχωράω στα επόμενα βήματα και εξετάζω λοιπές παραμέτρους αν και σχεδόν πάντα προσαρμόζομαι αν ο ήχος είναι εκεί.

 

Κι επειδή γίνεται και κουβέντα για fret buzz, δεν ξέρω για άλλες μάρκες/ μοντέλα, αλλά προσωπικά στις στρατ, θέλω να υπάρχει λίγο buzz (και στο ηλεκτρικό σήμα) γιατί το θεωρώ μέρος του χαρακτήρα του οργάνου. 

 Ο ήχος στης στρατ είναι υπόθεση 300 εβρώ το πολύ. Αντε 350 για να ειμαστε και πολυ λαρτζ. Εννοώ απ τον χειρότερο στον καλύτερο. Ενα σετ καλοι μαγνήτες - ποτσ -σελεκτορας. Κακως το βλέπεις έτσι κατα την γνώμη μου, όλα τα υπόλοιπα ειναι πιο σημαντικά απο τον ήχο που ακους στον ενισχυτή. Και δεν εννοώ πιο ακριβά, μπορείς να βρείς την απόλυτη για σένα κιθάρα με ελλάχιστα χρήματα. Αρκει να μην έχεις την εμμονή του logo.

 

Επεξεργασμένο από tasosbull
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κΖύλα κσε κΖύλα, δεν ξέρω, η κατασκευή/μοντάρισμα/δέσιμο/υλικα όλος αυτός ο συνδιασμός, (χωρίς να μπορώ να περιορίσω το σύνολο των παραγόντων ή και συνδιασμό αυτών) παίζει τεράστιο ρόλο. Με την 7-χορδη την Ibanez uv70p, απο το κουτί του thomann 2 sec sustain στο 24ο τάστο, μετά τα μαγικά που έκανε με καβίλιες ο μάστορας μου, 4 sec sustain στο ίδιο τάστο. Αρα δεν είναι όλα μαγνήτες στην ζωή.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου