Προς το περιεχόμενο

Η Gibson κάνει μήνυση στην Dean


D'Ailleurs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις είδα ότι η μαμά εταιρεία της Dean έχει και την Ddrum. Έτσι μου 'ρχεται να τους τραβήξω καμιά μήνυση επειδή τα τύμπανά τους είναι κυλινδρικά... 

  • Χαχα 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, δεν έχετε πάρει χαμπάρι τίποτα τελικά έτσι?

Όλοι μιλάτε για την Gibson, ενώ η "δουλειά" είναι της Dean.

Ανάρπαστα θα γενούν τα pre-lawsuit models (σας θυμίζει κάτι?).

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 6/21/2019 at 5:10 PM, Fanfan said:

Αρνητική διαφήμιση εξακολουθεί να είναι διαφήμιση. 

Εγώ μια χαρά τη βλέπω τη Gibson να το πάει το πλοίο.. Έκανε για ακόμη μια φορά όλο το χώρο της κιθαριστικής βιομηχανίας να ασχολείται μαζί της. Οι ανεξάρτητοι κατασκευαστές είχαν ένα μικρό μερίδιο αγοράς, και θα συνεχίσουν να έχουν το ίδιο, η gibson έχει ένα μεγάλο μερίδιο της αγοράς, και θα εξακολουθήσει να έχει το ίδιο, οι αντιγραφείς έχουν και αυτοί ένα κάποιο μερίδιο αγοράς και θα εξακολουθήσουν να έχουν το ίδιο.
Τα πράγματα είναι οικονομία, αν πάρω μία Gibson Les Paul Standart όταν την πουλήσω θα χάσω πολύ λιγότερα χρήματα από μία Suhr Schecter ή Dean ή δεν ξέρω τι άλλο LP, και επίσης αν φτιάξω μία custom σε κάποιον independent builder θα χάσω ακόμα περισσότερα χρήματα στο resale. Με δεδομένο ότι η μεγαλύτερη μερίδα του καταναλωτικού κοινού, αγοράζει και πουλάει όργανα, και ελάχιστοι είναι αυτοί που "παντρεύονται" τα όργανα τους, είναι επίσης ένα στοιχείο του δυνατού οικονομικά branding της εταιρίας.
Δεν πιάνω το θέμα της αντιγραφής τύπου Κίνας που κοπιάρουν και το brand στο headstock κτλ. Αλλά οι περισσότεροι που αγοράζουν μία Harley Benton LP ή μία Vintage LP, και κυρίως όσοι αγοράζουν κινέζικες ρέπλικες το κάνουν καθαρά για οικονομικούς λόγους, αν μπορούσαν θα έπαιρναν μία Gibson. Μιλάω για τη μεγάλη μερίδα του κόσμου, μη πεταχτεί κάποιος και μου πει δοκίμασα 10 Gibson και πήρα μία Vintage γιατί έπαιζε τούμπανο, σίγουρα υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις. Μιλάω για τη νόρμα όχι τις εξαιρέσεις.  

My 2 cents, χωρίς να θέλω να το παίξω εξυπνάκιας ή να κάνω το δικηγόρο του διαόλου. 

 

Διαφωνώ εν μέρη, η Gibson ή η Fender ή τέτοιες εταιρείες δεν χρειάζονται διαφήμιση είναι τρένο που πάει στον αυτόματο. Να το θέσω πιο απλά: φίλος που παίζει με gibson explorer μου είπε ότι θέλει να αγοράσει μια Fender επειδή του αρέσει ο ήχος του Μάλμστειν. Δεν έχει παίξει ποτέ, δεν ξέρει τις διαφορές από τα μοντέλα αλλα το έχει στο μυαλό του. Αυτό που θέλω να πω έιναι ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση δύσκολα θα αγόραζε μια "τύπου" strat από άλλη εταιρία (άσχετα με την τιμή) αλλά θα προτιμούσε Fender όπως τσίμπησε και ην Gibson explorer και όχι μια "τύπου" explorer.

 

Δεν ξέρω αν το θέμα είναι το re-sale value αλλά ακόμα και αν είναι δεν την ενδιαφέρει την Gibson. Την ενδιαφέρει όμως το downsizing της αγοράς και η επιβολή μονοπωλίου σε κάποια θέματα. Τώρα όσον αφορά την υπόθεση με την Dean μου φαίνεται γελοία, άλλες εταιρίες φτιάχνουν πιο ξετσίπωτες αντιγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα με την LP είναι οτι το σχήμα της αποτελεί απομίμηση του σχήματος της ακουστικής κιθάρας η οποία αποτελεί απομίμηση της κλασικής η οποία βασίζεται σε σχέδια απο Ισπανία, Αραβία, και Ρωσσία-Ουκρανία μεριά (οι 7-χορδες εκδόσεις).

Οπότε αν όλοι αυτοί κάνουν μύνηση στην Gibson, θα ήταν ένα ενδιαφέρον σενάριο.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πέρα από την καζούρα, το χαβαλέ και την προσωπική γνώμη/άποψη του καθενός για την μάρκα που όλοι χαίρονται να μισούν, αυτό που λέει ο Agnesi έχει στέρεα βάση και είναι ορθό, επί της αρχής.

Όλοι ξέρουμε κατά βάθος τι κάνει μια Les Paul, Les Paul και δεν είναι μόνο το σχήμα. H κατοχύρωση και προστασία βιομηχανικών σχεδίων και υποδειγμάτων είναι ένα μέσο περισσότερης δικαιοσύνης αλλά και τόπος μεγάλων παρεξηγήσεων/παρερμηνειών.

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

όπως φαίνεται η Gibson κέρδισε την μήνυση: https://www.guitarworld.com/news/gibson-dean-court-ruling

 

όχι μόνο αυτό αλλά η Dean πλέον έχει αφαιρέσει τα μοντέλα από το site της. Πλέον όποιος πήρε Dean V ή Z, πήρε.

 

Επίσης υπάρχουν ενδοοικογενειακά προβλήματα τύπου "Λάμψη" στο στρατόπεδο της Dean: https://guitar.com/news/industry-news/dean-guitars-ceo-evan-rubinson-sued-mother-allegedly-embezzling-420000/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου