Προς το περιεχόμενο

Τι φιλτρο ηχομονωσης σε ανεμιστηρα


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 minutes ago, Spyros Delta said:

Οποτε το σχεδιο πρεπει να αλλαξει.

Θα πρεπει να βγαλω εξω το σταδιο της ενισχυσης.

Το αντιθετο δηλαδη απο αυτο που κανει στο βιντεο ο τεχνικος.

Το μηκος των καλωδιων ειναι ενα θεμα που πρεπει να κοιταξω και ισως καποιο diy κουτι για να μπει μεσα το γυμνο κεφαλι.
 

 

καμιά καμπίνα δεν εχεις;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

καμιά καμπίνα δεν εχεις;

οι καμπινες μου ειναι 4χ12

σκεφτομαι να παρω και μια 2χ12, αλλα το θεμα ειναι οτι θα αλλαξει ο ηχος και δεν ξερω αν το θελω αυτο

ετσι κι αλλiως ομως θα τη χτυπησω καποια στιγμη, για να μπορω να γραφω και με τον jcm800

52cm μηκος εχει. 60cm θα ειναι το κουτι.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θες μονο για λογους ηχογραφησης η και ενοχλησης γειτονων;

σκεφτηκες ισως για την πρωτη περιπτωση να φτιαξεις ενα booth μπροστα και γυρω απο την καμπίνα και να βαλεις μικροφωνο μεσα;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θελω μονο για να μην ενοχλω οταν ηχογραφω.
Δεν εχω θεμα με θορυβους που επηρεαζουν την ηχογραφηση.

 

Στο σπιτι, δεν παιζω "για παρτη μου" και δεν "μελεταω", σε ενισχυτη. Βαζω την πεταλιερα. Ειναι πολυ καλα, αλλα για ηχογραφηση ειναι καλυτερα με τον ενισχυτη. Ιδιως στους clean και crunchy τονους.

Το sweet spot του ενισχυτη απαιτει να τον ανοιξω στο 4 εως 4.5 (αναλογα την εξοδο των μαγνητων στις διαφορες κιθαρες που χρησιμοποιω) και δεν αντεχεται η ενταση οταν ανοιγω πανω απο το 1-2. Οποτε πιστευω καταλαβαινεις τη διαφορα απαιτουμενης εντασης και υποφερτης εντασης.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι budget εχεις αλλα αυτο δεν φαινεται ασχημο σαν ready made λυση

 

https://www.musik-produktiv.com/gr/randall-isolation-cabinet-12-100044959.html 

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

οι καμπινες μου ειναι 4χ12

σκεφτομαι να παρω και μια 2χ12, αλλα το θεμα ειναι οτι θα αλλαξει ο ηχος

 

 

Ετσι κι αλλιως το 95% του "ηχογραφουμενου" ηχου θα ειναι αυτο που θα πιανει το μικροφωνο απο το ΕΝΑ μεγαφωνο που θα το εχεις μπροστα. 

Οποτε με το 1Χ12 μια χαρα θα εισαι.

Και στους Metallica που ημουν back stage απο 1X12 Iso Boxes επαιρνε σήμα η κεντρικη κονσολα....  

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενα μεγαφωνο φτανει..

Ωστοσο αφου ετσι κι αλλιως η 2χ12 χωραει μεσα στο iso box, συνυπολογιζομενως οτι η 2χ12 με celestion v30 θα μου κοστισει 200 ευρω και εκτος απο τοποθετηση μεσα στο iso, ισως μου χρησιμευσει και ως ματσοβολη λυση για μεταφορα εκτος σπιτιου του jcm800 μαζι με μεγαφωνα. (αν μου αρεσει βεβαια το ταιριασμα τους με τον jcm - αλλιως δοκιμαζω και με αλλα μεγαφωνα - βεβαια καμια σχεση οπως με τη μανισια 4χ12).

 

Το iso box θα ειναι δωρο απο μαθητη μου.

Για τον studiotone σκεφτομαι να τον εγραφα με το δικο του μεγαφωνο, γιαυτο και το ξηλωμα της κεφαλης του απο το κουτι του.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μάλιστα... αν τελικά έχω καταλάβει πια τι θες να πετύχεις, σου έχω και μια λύση που έχω δοκιμάσει πριν πολλά χρόνια με άριστα αποτελέσματα (τουλάχιστον ως προς τα προσδοκόμενα μου τότε)...

 

απλά είχα φτιάξει ένα πρόχειρο iso box με νοβοπάν θαλάσσης και πετροβάμβακα... κατόπιν το χώρισα με μια μπάφλα περίπου στο 1/3 του μήκους του, στην οποία είχα κάνει μια τρύπα στην διάσταση του μεγαφώνου του ενισχυτή το οποίο και είχα βιδώσει πάνω της...

 

δυστυχώς δεν έχω κάποια φωτό αλλά είναι αρκετά κοντά σε αυτή που βρήκα στο νετ και σου παραθέτω...

βασική διαφορά ότι εγώ στην απέναντι πλευρά του μεγαφώνου είχα φτιάξει με λυγισμένο κόντρα πλακέ ντυμένο με ρικοφόν, ένα ημικύκλιο για τα στάσιμα...ISOcabinternalbox_zps161c5453.jpg.44cecab1f9c2c81f8600f399bc202501.jpg

 

πάντως αν προσπαθήσεις κάτι τέτοιο και προσέξεις και την καλωδίωση δύσκολα θα δυσαρεστηθείς κόβοντας αρκετά db και με ήχο πολύ κοντά στον combo σου αν είναι από την μάνα του close back... στην δική μου περίπτωση σαν λύση ανάγκης στο διαμέρισμα που έμενα τότε στο Περιστέρι, ο Princeton Reverb που είχα χρησιμοποιήσει για κάποιο διάστημα, παρότι open back μου είχε δώσει πολύ ενδιαφέροντα ήχο με πιο γεμάτες μεσαίες και σφιχτό χαμηλό από τον original, επιτρέποντας μου παράλληλα να ηχογραφώ άνετα χωρίς να ενοχλώ... μάλιστα ο φίλος που μου τον είχε δανείσει και κράτησε στη συνέχεια και το box, δοκίμασε στην πορεία και άλλα μεγάφωνα παίρνοντας και άλλα ηχοχρώματα στις ηχογραφήσεις του...

 

ελάλησα again & αμαρτία ουκ έχω... αν δεν κατάλαβα πάλι εγκαταλείπω και πάω να παίξω πεντόβολα...🙄

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, npap είπε

ελάλησα again & αμαρτία ουκ έχω... αν δεν κατάλαβα πάλι εγκαταλείπω και πάω να παίξω πεντόβολα...🙄

Τωρα μπηκες στο νοημα. (και ευχαριστω για το χρονο σου, οπως και ολους οσους γραφουν στο θεμα)

Παιζει και αυτο το σεναριο. Δλδ να ξηλωσω το μεγαφωνο απο τον combo αντι της κεφαλης.

Και μενα open back ειναι, και με χαροποιει ιδιαιτερα το γεγονος οτι η κατασκευη σου εδωσε "ήχο με πιο γεμάτες μεσαίες και σφιχτό χαμηλό από τον original ".

Οποτε ισως παω σε αυτο το σεναριο που ειναι και πιο ευκολη η "επεμβαση" στον ενισχυτη.

Ακομη πιο ευκολο ειναι ομως η λυση με την καμπινα που ανεφερα πιο πανω.
Ο ενισχυτης εχει εξοδο για extended cabinet 4,8,16 ohm και με διακοπτη που κλεινει το μεγαφωνο του combo (Internal dummy load)

 

 

1 ώρα πριν, npap είπε

στην απέναντι πλευρά του μεγαφώνου είχα φτιάξει με λυγισμένο κόντρα πλακέ ντυμένο με ρικοφόν, ένα ημικύκλιο για τα στάσιμα...

Ειναι υπολογισμενο να μπει αυτο.

Απλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται το λυγισμένο κόντρα πλακέ. Μπορει να μπει μονο του το ρικοφον λυγισμενο.

 

Το μικροφωνο σε τι βαση το ειχες στηριξει? (sm57 βαζω)

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Απλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται το λυγισμένο κόντρα πλακέ. Μπορει να μπει μονο του το ρικοφον λυγισμενο.

 

σίγουρα μπορεί να κάνεις την δουλειά σου και χωρίς αυτό, αλλά φρόντισε να μην χρησιμοποιήσεις κάποιο πολύ "λεπτό" ρικοφόν...

 

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Το μικροφωνο σε τι βαση το ειχες στηριξει? (sm57 βαζω) 

 

δυο πολύ παλιές κοντές επιτραπέζιες βάσεις για μικρόφωνα με πολύ βαριά βάση (μαντέμι ή κάτι τέτοιο νομίζω ότι ήταν) που μου είχαν ξεμείνει από τον σταθμό fm που είχα κάποτε... θα βρεις όμως εύκολα στο εμπόριο κάποια βάση να σου κάνει... καλό είναι να χρησιμοποιήσεις και κάποιου είδους mic anti shock mount έστω και diy (επίσης "ακίδες" σαν αυτές που χρησιμοποιούμε για τις βάσεις ηχείων στις τέσσερις γωνίες του κουτιού, για να στηρίζεται αυτό με την ελάχιστη επαφή με το πάτωμα θα κάνουν πολύ καλή δουλειά)... το sm 57 χρησιμοποιούσα κι εγώ σαν σταθερά, αλλά το συνδύαζα και με διάφορα πυκνωτικά που έφερνα από το στούντιο... κυρίως όμως το beyerdynamic 740 που δεν ήταν "κλασική" λύση γι αυτή την χρήση αλλά εγώ το γούσταρα πολύ...

.

 

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Παιζει και αυτο το σεναριο. Δλδ να ξηλωσω το μεγαφωνο απο τον combo αντι της κεφαλης.

 

είναι σίγουρα η πιο εύκολη λύση και βατή σε diy απαιτήσεις...

 

καλή τύχη...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπορείς βέβαια και να αγοράσεις ένα μεγάφωνο της αρεσκείας σου (απο 30 ευρώ) και να το αφήσεις μόνιμα εκεί.

Ετσι θα μπορείς στο εξής να προσθέτεις το isobox ως έξτρα καμπίνα σε κάποια απο τις εξόδους speaker του όποιου ενισχυτή.

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου