Προς το περιεχόμενο

Fender Vintera


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
9 hours ago, koap4 said:

Νικος Πατ... υπάρχει ακόμη?

Οχι. Αλλα μεταγενεστερος συτου που λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα! Ποστάρω πρώτη φορά όντας σε αναζήτηση για την επόμενη κιθάρα. Διαχρονικός πόθος μία tele και αυτόν τον καιρό "ξεψαχνίζω" τις vintera.
Θέλω τον κλασικό ήχο των tele και προς το παρόν με κερδίζει η 50s με το mod, το οποίο παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
https://shop.fender.com/en-GR/electric-guitars/telecaster/vintera-50s-telecaster-modified/0149862357.html?rl=en_US 
Δυστυχώς στα μέρη μου δεν υπάρχει δυνατότητα να δοκιμάσω κάτι από κοντά και να κρίνω. 

Υπάρχει κάποιος που να έχει την συγκεκριμένη? Ή οποιαδήποτε vintera? Γνώμη για τις διαφορές μεταξύ των 50s και 60s της σειράς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα που σε ενδιαφέρει είναι ίδια με την παλαιότερη Baja.

Εξαιρετική κιθαρα από όλες τις απόψεις.

Η μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ 50s + 60s είναι το πάχος του μπράτσου.

Στην 50s είναι αρκετά πιο παχύ,και πιο άνετο για κάποιους και στην 60s πιο λεπτό και πιο.... άνετο 🙂 για κάποιους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ένα από τα σημεία που με απασχολούν. Η Fender τα έχει ανακατέψει τα πράγματα.
Η απλή 50s έρχεται με τα παχύ "U shape" και ταστιέρα 7.25" (που δε θα ήθελα),    ενώ
η 50s modified με  "Thick Soft V shape"  και 9.5" ,
η 60s modified με "60s C shape" και 9.5" επίσης.
Είναι και το soft V αρκετά παχύ? Είναι άγνωστα χαρακτηριστικά σε εμένα όλα. Η κιθάρα που παίζω χρόνια τώρα είναι με "modern C" και 9.5".
Για τους μαγνήτες τους κάποια άποψη? Η 50s βγάζει περισσότερο tele ηχο, στην 60s λίγο απαλύνει ή είναι ιδέα μου? ...όσο μπορώ να κρίνω με ότι έχω δει.
ΥΓ. Βασικό πάντως μειονέκτημα και στα 2 μοντέλα είναι η θέση της βίδας για τη ρύθμιση του μπράτσου. Δε μου αρέσει καθόλου η ιδέα να ξεβιδώνω όλο το μπράτσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.εγω εχω τη 50s την απλη.το μπρατσο για εμενα ειναι ιδανικο(και αυτο που εψαχνα  παχυ-γεματο)

οι μαγνητες εμενα τουλαχιστον μου κανουν σχεδον στο 100%(δεν εχω μπει ουτε μια στιγμη σε διαδικασια ψαξιματος μαγνητων,αν κατι με ταλαιπωρησε θα ελεγα οτι ηταν το "ζυγισμα" των μαγνητων,επαιξα πολυ με το υψος κ των δυο να βρω τη χρυση τομη,συνηθως μου αρεσε ο ενας και ο αλλος ηταν αδειος,το ψαξιμο ομως ειναι στο προγραμμα παντα)

η βιδα του truss rod λογικα για "historical correct" ειναι εκει,οποτε ολα καλα!!(μια φορα το χρονο κ αν...μας ταλαιπωρει!!!)

εμενα με ζορισε το 7,25 radius με τα vintage ταστα(αν αλλαξω κατι στο μελλον αυτα θα ειναι),εκει παιδευτικα αρκετα μεχρι να βρω ενα set-up να με ικανοποιει(πρωτη φορα χρησιμοποιησα τετοιο συνδυασμο).

γενικα ομως ειμαι υπερευχαριστημενος.σαν vfm θα ελεγα οτι ειναι πολυ κοντα στο 10/10.

Επεξεργασμένο από yannisp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, yannisp είπε

καλησπερα.εγω εχω τη 50s την απλη.το μπρατσο για εμενα ειναι ιδανικο(και αυτο που εψαχνα  παχυ-γεματο)

....

εμενα με ζορισε το 7,25 radius με τα vintage ταστα....

Το 7.25" με ενοχλεί περισσότερο από το παχύ μπράτσο χωρίς όμως να έχω  παίξει ποτέ. Προς το modified μοντέλο έριξες καμιά ματιά όσο έψαχνες την αγορά? Το απέρριψες για το πιο λεπτό μπράτσο ή δε σου άρεσε το mod?

Επεξεργασμένο από AchtArmAs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AchtArmAs είπε

έριξες καμιά ματιά όσο έψαχνες την αγορά?

ναι επαιξα και με τα 2 μοντελα.εξ'αρχης εψαχνα παχυ μπρατσο,οποτε +1 ειχε η απλη 50ς.πιο "ευκολοπαιχτη" μου φανηκε με την πρωτη πενια!! η modified(λογω του 9.5 radius και medium jumbo ταστα που ειχα παντα μεχρι τοτε)και πιο ευελικτη σιγουρα λογω του wiring των μαγνητων.(ηχητικα το mod ακουγεται ωραια εχει αυτο greeny ηχοχρωμα αλλα και αρκετο volume drop)

την τελικη αποφαση την πηρα την ωρα του ταμειου..τα 999της modified μου φανηκαν υπερβολικα εναντι των 820 της απλης.τελικα προτιμησα την απλη και μεχρι τωρα μου εχει κατσει κουτι.το mod δεν ειναι κατι που μου εχει λειψει να σου πω την αληθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, AchtArmAs είπε

7.25" με ενοχλεί περισσότερο από το παχύ μπράτσο χωρίς όμως να έχω  παίξει ποτέ

 

Τρίχες.

Πριν το ντερνετ ΟΥΔΕΙΣ είχε πρόβλημα με το 7,25".

Για αυτό άλλωστε ΟΛΟ το ροκ με 7,25" έχει γραφτεί.

Από τη στιγμή που ο Danny Gatton,o Keith Richards,o Brent Mason,o Vince Gill, ο Hendrix,o Gallagher,o Gilmour,o Clapton,o Edge,o Johnny Marr,o Page, o Blackmore και χιλιάδες άλλοι υπερπαικτες δεν είχαν πρόβλημα με το 7,25 " δεν θα έχεις και εσύ 🙂

 

Επίσης,για να είμαστε και σοβαροί, καμμιά από τις δύο δεν έχει πραγματικά παχύ μπράτσο ,δηλ 1" στο πρώτο ταστο.

Απλά η 50s εχει μεσαίο μπράτσο και η 60 s λεπτό ,σαν αυτό που έχουν όλες οι μοντέρνες Fender.

Και οι δύο είναι μια χαρά, προσωπικά επειδή προτιμώ τα jumbo frets, θα έπαιρνα την mod.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
 Έχω καιρό μπροστά μου να το ψάξω μέχρι να καταλήξω κάπου, οπότε η συζήτηση συνεχίζεται...
Τείνω ακόμα προς την 50s modified κυρίως για τον ήχο της (σε σχέση με την 60s mod). Δουλεύω ήχους με χαμηλά gain ακόμα και στα overdrive ώστε να βγάζει η κιθάρα την ταυτότητά της. Στην 60s o ήχος βγαίνει σαν να έχει ελαφρώς compressor πάνω της, και λίγο με χαλάει. Μια βδομάδα πριν βέβαια αυτό μου άρεσε... 🤔  Όντως πριν το "ντερνετ" δεν θα είχα τέτοια θέματα 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου