Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή μπάσου εως 400 ευρω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα,για να μην ανοιγω νεο θεμα και μετα την αγορα μπασου πλεον ψαχνω ενισχυτη για το studio αλλα και μικρα gigs,προ 20ημερου πραγματοποιησαμε ενα μικρο live χωρις ενισχυτη μπασου(με εβαλε απευθειας στην κονσολα),αποδειχθηκε μεγαλο λαθος μιας και εχουμε μπροστα μας το καλοκαιρι και αρκετα lives αποφασισα να παρω ενισχυτη,ποσα watts θα χρειαστω;προτεινετε καποιους ενισχυτες εως 350-400 ευρω,ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
On 5/25/2019 at 5:40 PM, κωνσταντινος2 said:

αποφασισα να παρω ενισχυτη,ποσα watts θα χρειαστω;προτεινετε καποιους ενισχυτες εως 350-400 ευρω,ευχαριστω.

Επειδή υπάρχει κόσμος που σίγουρα θα σου αρχίσει τις συνηθισμένες αηδίες για 410 ή 410 + 115 κλπ και ότι το μπάσο θέλει όγκο για να κουνήσει αέρα κλπ μην νοιώσεις.

Ψάξε αν βρεις κάποιον 112 ή και 210.

Εγώ προτιμώ 112 λόγο περισσότερου όγκου που μου δίνει.

Η tc βγάζει ένα combo τον BG250-112 σε πολύ καλή τιμή.
https://www.thomann.de/gr/tc_electronic_bg250_112.htm?ref=intl&shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6IjIiLCJsYW5ndWFnZSI6ImVuIn0%3D

Δεν είναι το καλύτερο μηχάνημα του κόσμου κυρίως από άποψη ήχου,είναι πολύ κομπρεσαρισμένο,καθώς από ένταση και όγκο σε βγάζει στο 90% των μαγαζιών της Ελληνικής πραγματικότητας.

Φυσικά ο ήχος είναι υποκειμενικό θέμα.

Εγώ παίζω LM3 κεφάλι σε tc RS 112 καμπίνα και μπορώ να καλύψω,άνετα,μαγαζιά 100-150 ατόμων. 

Είναι μια καλή λύση φθηνού και αξιόπιστου ενισχυτή.

Επίσης αν έχεις βλέψεις να παίξεις σε μεγαλύτερα venues,στάδιο,σκηνή μεγάλη κλπ να ξέρεις ότι σίγουρα θα υπάρχει backline και καμπίνα τουλάχιστον.

Τότε ίσως να εξετάσεις το θέμα κάποιου κεφαλιού,class d ίσως λόγο μεγέθους,φυσικά εκεί ακόμη και στα μεταχειρισμένα θα ανέβεις 600-700 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ευχαριστω πολυ φιλε,αν και πολυ ετεροχρονισμενα γιατι ελλειπα στο εξωτερικο,κεφαλη class D δλδ τι εννοεις;πιστευεις οτι ενα 12'' ηχειο μπορει να δωσει πιο πολυ ογκο απο ενα 15'';κιθαριστας ειμαι πολλα χρονια και πριν 8 μηνες στηθηκε ενα γκρουπακι και παιζω μπασο εχοντας ηδη 4  lives,παντως απο αυτα που ξερω η επιλογη κεφαλης-καμπινας ειναι προτιμωτερη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά,η διάμετρος ενώς μεγαφώνου δεν μας λέει και πολλά.

Υπάρχουν κάποιοι παράμετροι (thiele-small) που μας βοηθούν να καταλάβουμε πολλά παραπάνω για τις "επιδόσεις" ενώς μεγαφώνου.

Παράδειγμα,το eminence kappa 15LF έχει Vd 471cc ενώ το 3015LF έχει Vd 846cc.

Οπότε,ενώ και τα δύο ειναι 15άρια,το 3015LF βγάζει σχεδόν την διπλάσια ένταση απο το kappa 15LF στην ίδια καμπίνα.

Έτσι,πχ το12άρι 3012LF με Vd 496cc βγάζει περισότερη ένταση απο το kappa 15LF όμως όχι περισότερη από το 3015LF,σε ανάλογου μεγέθους καμπίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω το φιλο xtrm basses για την αναλυση,οποιος εχει γνωμη για τους ενισχυτες που παραθετω θα βοηθουσε πολυ,ο πρωτος ειναι ο tc electronic bg250 για αυτον εχω αρκετα στοιχεια,οι 2 αλλοι ενισχυτες που με ενδιαφερουν ειναι:

https://www.thomann.de/gb/ampeg_ba_115_v2.html

https://www.gallien-krueger.com/mb-115-specs

Επεξεργασμένο από κωνσταντινος2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια,εγω κανα 20 live  σε χώρο περίπου 150τμ (όλα ήταν στον ίδιο χώρο) κατευθείαν στην κονσόλα έβγαινα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.Ίσως κάποια προενίσχυση με DI να σε βοηθούσε να ακούγεσε καλύτερα από την κονσόλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημερα και καλο μηνα,επανερχομαι  στο θεμα μετα απο αρκετες μερες,κατι οι διακοπες κατι η δουλεια δεν αγορασα κατι ακομα,απο αυτα που διαβαζω εδω κι αλλου θα παω στην επιλογη κεφαλης-καμπινας μαλλον μεταχειρισμενα απο τις αγγελιες εδω,ομως δεν γνωριζω τι γινεται σε σχεση με την ισχυ της κεφαλης σε σχεση με αυτη της καμπινας,δλδ μια κεφαλη π.χ.250- 300w  η καμπινα μου τι ονομαστικη ισχυ θα πρεπει να εχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
19 λεπτά πριν, κωνσταντινος2 είπε

καλημερα,τελικα παρηγγειλα τον litle mark iii,τωρα για καμπινα να κοιταξω με 2Χ10'' η 1Χ15'';

 

Πάρε την ακριβότερη :classic_biggrin:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου