Προς το περιεχόμενο

fiverr εμπειρίες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, VangelisV said:

 

Για μισό ρε μάγκες. Τι θέλατε δηλαδή, να δουλεύουν τζάμπα ή για την ψυχή της μάνας τους? 

 

Κάτσε ρε Βαγγέλη, δηλαδή αν πχ η χρυσή ευκαιρία, το ebay, ή το airbnb σου κρατούσαν 20% από τις πωλήσεις ?

Για σκέψου λίγο.

Δηλαδή ή η ψυχή της μάνας ή 20%?

Θεωρώ ότι το ποσοστό θα έπρεπε να είναι μονοψήφιο.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κάτσε ρε Βαγγέλη, δηλαδή αν πχ η χρυσή ευκαιρία, το ebay, ή το airbnb σου κρατούσαν 20% από τις πωλήσεις ?

Για σκέψου λίγο.

Δηλαδή ή η ψυχή της μάνας ή 20%?

Θεωρώ ότι το ποσοστό θα έπρεπε να είναι μονοψήφιο.

Συμφωνω

Βεβαια ο καθενας ζηταει οσα πιστευει μπορει να παρει.

Στη συνεχεια μπορει να αλλαξουν τα δεδομενα και να μη μπορει να ζηταει τοσα.

Ενα 5% θα ηταν τιμιο κατα την αποψη μου. Το 20% ειναι too much
Ενα σαιτ σαν το σκρουτζ ειναι, μονο που πουλανε υπηρεσιες εκει.

Δλδ αν καποιος εχει μαγαζι και πουλαει ενα μιξερ 60 ευρω μεσω του σκρουτζ και του ζηταει το σκρουτζ 12 ευρω προμηθεια να του μεινουν 48Ε και ζηταει και αλλα 3 ευρω απο τον πελατη να το πληρωσει 63 δηλαδη, πως θα φανει?

 

Αν φτασουμε στην ακρη του νηματος, αυτος που κατασκευασε το μιξερ με τα χερακια του, θα παρει κανα διευρο για τη δουλεια του.

Οι αερητζηδες θα τα εχουν παρει τα περισσοτερα.

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κάποτε υπήρχαν αρκετά site για freelancers, πια δεν ξέρω την αγορά.

Εκεί έδινε κι έπαιρνε ότι υπηρεσία μπορείς να φανταστείς.

Το ποσοστό αν δεν κάνω λάθος, έπαιζε γύρω στο 3-5%.

 

EDIT: Θυμάμαι το elance, αλλά τώρα έγινε upwork.

Για τσέκαρε βρε Σπύρο μου.

 

https://www.upwork.com/hire/audio-production-freelancers/

 

https://www.upwork.com/o/profiles/users/_~010e9a4e2cd0aeafe4/

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Σπύρο και για την δουλειά και για την λεπτομερή ενημέρωση.

Το πρότζεκτ ήταν σίγουρα πολύ ανώτερο του χρηματικού τιμήματος αλλά κατά τη γνώμη μου το προσέγγισες πολύ σωστά.

Χτίζοντας το προφίλ σου θα έχεις σίγουρα την δυνατότητα να ανεβάσεις τις τιμές στο μέλλον.

 

Τώρα δεν γνωρίζω τις λεπτομέρειες πίσω από μια τέτοια επιχείρηση σαν το  fiverr φαντάζομαι ότι δεν είναι απλό πράγμα να το λειτουργείς, μόνο το νομικό κομμάτι και το μέρος της προώθησης μου φαίνεται βουνό, αλλά το ποσοστό που ζητάει είναι αυτό που χρεώνουν  όλες οι Crowdsourcing πλατφόρμες και Agents που γνωρίζω, πάνω κάτω.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, panorios είπε

Τώρα δεν γνωρίζω τις λεπτομέρειες πίσω από μια τέτοια επιχείρηση σαν το  fiverr φαντάζομαι ότι δεν είναι απλό πράγμα να το λειτουργείς, μόνο το νομικό κομμάτι και το μέρος της προώθησης μου φαίνεται βουνό, αλλά το ποσοστό που ζητάει είναι αυτό που χρεώνουν  όλες οι Crowdsourcing πλατφόρμες και Agents που γνωρίζω, πάνω κάτω.

 

Σιγουρα ειναι στημενο καλα και πολυ φιλικο για τον αγοραστη.

Αν ειναι τετοια τα ποσοστα σε ολες τις παρομοιες πλατοφορμες, τοτε με το δικιο του ζηταει κι αυτο τοσα, αλλα .... ειναι πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Spyros Delta said:

Και για να ενημερωσω το θεμα και να φτασουμε στο διαταυτα.

 

Η παραγγελια ηταν για 60 δολαρια, το fiverr κρατησε το 20%, εμειναν 48 δολαρια, τα οποια εδωσα εντολη να πανε στο paypal (οπου ειχα ηδη δημιουργησει businnes account και τον ειχα συνδεσει με την τραπεζα και την καρτα μου).

 

Στο paypal εγινε η μετατροπη των 48 δολαριων σε 42.11ευρω και εδωσα εντολη να μεταφερθουν στην τραπεζα μου.
(PayPal exchange rate:1 USD = 0,8773 EUR. This exchange rate includes our currency conversion fee)

Ουσιαστικα το Paypal κρατησε γυρω στο 1 ευρω και κατι σεντς,  (τα 48 δολαρια μου τα βγαζει στα σαιτ ισοτιμιας 43.2 ευρω)

 

Αποτελεσμα: απο 60 δολλαρια παραγγελία, πηρα 42.11 ευρω.

Δεν εινα ασχημα εκτος απο το μεγαλο νταβατζιλικι (20%) του fiverr, το οποιο τα παιρνει και απο τον πελατη. Στα 60 δολλαρια παραγγελια, καπελο 3 δολλαρια, 63 συνολο.

 

και πόσες ώρες δούλεψες για αυτά τα 42 EUR?

9 hours ago, VangelisV said:

 

Για μισό ρε μάγκες. Τι θέλατε δηλαδή, να δουλεύουν τζάμπα ή για την ψυχή της μάνας τους? 

 

software ειναι, απλά μια πλατφόρμα, οι άνθρωποι υπεισέρχονται μόνο όταν υπάρξει δύσκολο πρόβλημα, π.χ. είτε τεχνικό στην πλατφόρμα, είτε κάποια διένεξη μεταξύ αγοραστών/πωλητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απότι διαβάζω ακόμα δεν είναι κερδοφόρα εταιρία, αλλά έχουν κάνει επενδύσεις εκατομμυρίων και κάθε χρόνο πάνε όλο και καλύτερα. Δεν ασχολούνται μόνο με μουσική αλλά και με πολλά άλλα, κυρίως γραφικές τέχνες.

 

Υπάρχουν και άλλα παρόμοια σάιτ για freelancing, το πιο γνωστό νομίζω είναι το freelancer.

 

Και μένα 20% μου φαίνονται πολλά, .. η πραγματικότητα των μεσαζόντων. Τουλάχιστον υπάρχει διαφάνεια στη συναλλαγή. Ένας κανονικός μάνατζερ δεν θα έπαιρνε λιγότερα (αντιθέτως πολλές φορές, και ειδικά στην ελληνική πραγματικότητα..)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rgxinap είπε

software ειναι, απλά μια πλατφόρμα, οι άνθρωποι υπεισέρχονται μόνο όταν υπάρξει δύσκολο πρόβλημα, π.χ. είτε τεχνικό στην πλατφόρμα, είτε κάποια διένεξη μεταξύ αγοραστών/πωλητών.

 

Και αυτοί πληρώνονται, δεν έχει σημασία αν είναι υπάλληλοι.

Το Σκρούτζ που απευθύνεται μόνο στην Ελλάδα έχει πάνω από 230 άτομα προσωπικό και 2.600  τ.μ. γραφεία και είναι μόνο software.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου