Προς το περιεχόμενο

fiverr εμπειρίες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Σε ευχαριστούμε πολύ Σπύρο για την αναλυτικότατη περιγραφή! Θα σχολιάσω μόνο το τελευταίο μέρος, σχετικά με τα reviews, το profile placement, κλπ. 

 

Έχοντας δει πολλούς μουσικούς να παρουσιάζουν την fiverr εμπειρία τους στο YouTube, μπορώ να πω πως όλοι έλεγαν ότι η πρώτη δουλειά είναι δύσκολο να έρθει. Αυτό γίνεται γιατί δεν είσαι ψηλά στις σελίδες και δεν έχεις reviews. Αν όμως γίνει αυτό και το πας τέλεια όπως εσύ, τότε ο ρυθμός νέων requests γίνεται αρκετά πιο γρήγορος.

 

Πολύ μπακάλικα θα πω ότι οι περισσότεροι έκαναν 1-3 βδομάδες να πάρουν παραγγελιά και μετά την πρώτη ολοκληρωμένη δουλειά είχαν 2-3 προτάσεις ανά βδομάδα. Τεράστια διαφορά.

 

Εύχομαι τα καλύτερα Σπύρο, κάνεις αυτό που θα ήθελα να κάνω κι εγώ αργότερα στη μουσική. Λατρεύω τέτοιου τύπου session work. 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Πολύ μπακάλικα θα πω ότι οι περισσότεροι έκαναν 1-3 βδομάδες να πάρουν παραγγελιά και μετά την πρώτη ολοκληρωμένη δουλειά είχαν 2-3 προτάσεις ανά βδομάδα. Τεράστια διαφορά.

 

Εύχομαι τα καλύτερα Σπύρο, κάνεις αυτό που θα ήθελα να κάνω κι εγώ αργότερα στη μουσική. Λατρεύω τέτοιου τύπου session work. 

 

Εγω περιμενα 2 μηνες για την πρωτη παραγγελια.

Και μετα την πρωτη, εκανα σε 15 μερες 3 δουλειες κι αυτο γιατι ενδιαμεσα ειχα και κατι λαιβ και τα στανταρ ιδιαιτερα και τον εβαλα σε αναμονη.

Απανωτα ειχα κι αλλα μυνηματα αλλα τις "εδιωξα" τις δουλειες, ο ενας γιατι δεν μου φανηκε αξιοπιστος και ο αλλος ηθελε ναυλον κιθαρα που δεν εχω και θα ηταν ευκολη δουλεια (despacito τεμπακι).

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελικα τσιμπησε και η τραπεζα ενα 3ευρω για προμηθεια εντολης.

Κανας αλλος παιδια?

Πρεπει να αφηνω να μαζευονται πριν τα μεταφερω στην τραπεζα.
Δεν εχω δοκιμασει αν παιζει προμηθεια και αν τα μεταφερω στην καρτα της τραπεζα που εχω δηλωσει στο Paypal και οχι στην τραπεζικο λογαριασμο.

Τα επομενα.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω ...γενικά η συνεννόηση με τον πελάτη πως πάει?

το φτιάνεις και το στέλνεις...αρχίζει μετά το πάρε δώσε, ξέρεις αλλιώς το ήθελα κλπ, διόρθωσε αυτό κλπ?

Και μετά ...αφού ας πουμε συμφωνήσετε στην παραγωγή, μετά του το στέλνεις σε τελική έκδοση και βάζει λεφτά?

ή πχ μπορεί να την κάνει κάπου στη μέση κρατώντας μια εκτέλεση που "δήθεν" δεν του άρεζε, και σου είπε πχ άστο χαλάει η δουλειά...?

παίζουν τέτοια πράγματα?

ή είναι σαν απλή πώληση στο ebay?

1. θέλω αυτό

2. στο έκανα

3. βάλε τα λεφτά

?

και επίσης...αν υποθέσουμε ότι σου έρχονται 1άντε 2 πελάτες τη μέρα (από άποψη εισοδήματος καλά δηλαδή) θεωρείς ότι βγαίνεις από άποψη χρόνου?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Να σε ρωτήσω ...γενικά η συνεννόηση με τον πελάτη πως πάει?

το φτιάνεις και το στέλνεις...αρχίζει μετά το πάρε δώσε, ξέρεις αλλιώς το ήθελα κλπ, διόρθωσε αυτό κλπ?

Και μετά ...αφού ας πουμε συμφωνήσετε στην παραγωγή, μετά του το στέλνεις σε τελική έκδοση και βάζει λεφτά?

ή πχ μπορεί να την κάνει κάπου στη μέση κρατώντας μια εκτέλεση που "δήθεν" δεν του άρεζε, και σου είπε πχ άστο χαλάει η δουλειά...?

παίζουν τέτοια πράγματα?

ή είναι σαν απλή πώληση στο ebay?

1. θέλω αυτό

2. στο έκανα

3. βάλε τα λεφτά

?

και επίσης...αν υποθέσουμε ότι σου έρχονται 1άντε 2 πελάτες τη μέρα (από άποψη εισοδήματος καλά δηλαδή) θεωρείς ότι βγαίνεις από άποψη χρόνου?

Μεχρι στιγμης τι εχει συμβει.

Μου στελνει μηνυμα για κιθαρα που χρειαζεται.

Τον ρωταω να μου δωσει λεπτομερειες για το προτζεκτ. Αν θα μου στειλει καποιο τρακ να γραψω πανω κιθαρες κλπ Τι ειδους κιθαρες, ακουστικες ηλεκτρικες. Αν θελει να γεμισω full κιθαρες με ντουμπλαρισματα κλπ


Αφου συννενοηθουμε καταρχην τι θελει, αν αυτο που θελει βρισκεται μεσα στις επιλογες που εχω, πχ σε ενα απο τα 3 Gigs που προσφερω ειναι μια ρυθμικη κιθαρα και θελει μονο αυτο, του προτεινω να αγορασει αυτο.

Δηλαδη πρωτα αγοραζει και μετα γραφω κιθαρες.

Στο gig περιγραφονται ολα οσα προσφερω :
1 professional Rhythm guitar track of 1 electric or 1 acoustic or 1 12-string acoustic guitar.
1 Day Delivery
1 Revision
HQ Audio File
Commercial Use

 

(εχω κι αλλα 2 Gigs για διαφορετικες αναγκες τα οποια προσαρμοζονται κιολας, σε χρονο κλπ. Επισης εχω και extra επιλογες μεσα σε καθε Gig που μμπορει να αγορασει και μπορουν να καλυψουν πολλες αναγκες, πχ αν θελει περισσοτερο χρονο μουσικης απο τα 240sec που εχω ορισει max, τοσα χρηματα ανα 15 sec επιπλεον ξερωγω, αν θελει να του κανω μιξη τις κιθαρες μου με τα δικα του τρακς, αν θελει να γραψω και βιντεο, αν θελει να του παιξω και μπασο, αν θελει να του ντουμπλαρω σε πιο χαμηλη τιμη απο το να αγορασει διαφορετικο τρακ κλπ. Και μπορω να στησω και αλλα Gigs αν θελω, με 3 επιλογες max το καθενα)
 

Αν δεν του κανει καποιο απο τα Gigs μου, μου λεει τι θελει και του φτιαχνω μια custom offer (προσφορα).

Αν συμφωνησει την αγοραζει.
Μπορει να κανει και παζαρι αν θελει. Και αν δεχτω, μπορω να του κανω καινουρια πιο χαμηλη προσφορα.

Υπαρχει και κουμπι στη σελιδα μου "get a quote" οπου συμπληρωνει ετοιμη φορμα με αυτα που θελει και ποσο ειναι το μπατζετ του και εγω του απαντω αμεσα αν δεχομαι.Πανευκολο.


Πληρωνει λοιπον και αρχιζει ο χρονος να μετραει μεχρι την παραδοση.

Σε 24 ωρες οπως εχω ορισει (για το συγκεκριμενο), πρεπει να παραδωσω, ανεβαζωντας το τρακ στην πλατοφορμα για να το κατεβασει. (σε πιο δυσκολο προτζεκτ πχ οπως το multitrack arrangement, εχω βαλει σε 5 μερες παραδοση και εχω και επιλογη fast delivery 3 μερες αν πληρωσει παραπανω. Ολα αυτοματα)


Οταν το ακουσει και θελει να αλλαξω κατι, εχει δικαιωμα για ενα Revision οπως εχω ορισει (για να μην μου τυχει κανενα τρολ και με τρεχει για την πλακα του). Εκτελω τις οδηγιες του και το ξανα-ανεβαζω. Αν δεν του αρεσει και παλι, και παρολο που εχω ορισει ενα revision, και εφοσον πειστω οτι οντως δεν συννενοηθηκαμε καλα και δεν καταλαβα τι ηθελε, θα το διορθωνω μεχρι να ικανοποιηθει χωρις χρεωση. Αν αυτος εφταιγε στη συννοηση ή ξερωγω μετανοιωσε και το θελει αλλιως, μπορω να του δωσω custom offer για ακομα ενα revision με καποια αμοιβη (οτι ορισω εγω - λογικα παντα).

Για τα Revisions μπορεις να ορισεις κι αλλο χρονο παραδοσης. Πχ για την αναθεωρηση θελω αλλες 24 ωρες.

 

Για το θεμα χρονου (αν προλαβαινω), μπορω να ρυθμισω τις δουλειες να ξεκινανε οποτε μπορω, να τους βαλω σε αναμονη δηλαδη μεσω συνεννόησης και να μην αγορασουν το Gig αμεσα, αλλα την επομενη μερα ας πουμε.

Επισης εχω και κουμπακι "out of office" που οριζω οτι θα λειπω μεχρι καποια ημερομηνια, και ετσι δεν μπορει καποιος να αγορασει gig αυθαιρετα χωρις συννενοηση (και να βρεθω στη θεση να μη μπορω να παραδωσω στο χρονο που πρεπει, με αποτελεσμα να φαω "ποινη" που δεν ξερω ποια ειναι, γιατι δεν μου εχει τυχει).

 

Επισης εχω βαλει και αλλη "ασφαλεια". Μου δινει δικαιωμα στο στησιμο του Gig να βαλω requirements πριν την παραγγελια, και στο οποιο εχω βαλει "Contact me before ordering so that all details can be sorted out ahead of time and guarantee the smoothest workflow".

Γενικα εχει πολυ πραμα απο επιλογες για τον πωλητη, που αν το κοιταξει και το μελετησει, μπορει να στησει εξυπνα και λειτουργικα την "επιχειρηση" του.

Και παραλληλα αυτο να παρουσιαζεται απλο και φιλικο για τον αγοραστη.
 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαίνεται να υπάρχει οργάνωση, και προφανώς έπεσες σε καλό και σοβαρό πελάτη (άλλωστε φαίνεται από την επιλογή της μουσικής).

Μακάρι πάντα να είναι έτσι.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σελιδα μου για αυτοψια οσων λεγονται https://www.fiverr.com/spyrosdelta?up_rollout=true
και το Gig https://www.fiverr.com/spyrosdelta/record-electric-6-or-12-string-acoustic-guitar-for-any-song

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 19/8/2019 στις 4:20 ΜΜ, Spyros Delta είπε

Και τελικα τσιμπησε και η τραπεζα ενα 3ευρω για προμηθεια εντολης.

Κανας αλλος παιδια?

Πρεπει να αφηνω να μαζευονται πριν τα μεταφερω στην τραπεζα.
Δεν εχω δοκιμασει αν παιζει προμηθεια και αν τα μεταφερω στην καρτα της τραπεζα που εχω δηλωσει στο Paypal και οχι στην τραπεζικο λογαριασμο.

Τα επομενα.

 

.

Συγγνώμη για το Ξεθαψιμο αλλά έχω μια ερώτηση σχετικά με το Fiverr. Τί γίνεται με την εφορία στην περίπτωση που κάποιος είναι ιδιώτης; 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Spiros Poullos είπε

Συγγνώμη για το Ξεθαψιμο αλλά έχω μια ερώτηση σχετικά με το Fiverr. Τί γίνεται με την εφορία στην περίπτωση που κάποιος είναι ιδιώτης; 

Χωρίς να θέλω να σου πω τι να κάνεις στις ηλεκτρονικές πωλήσεις υπάρχει ένας άγραφος κανόνας.

Αν το εισόδημα σου είναι σχετικά χαμηλό ας πούμε 300-400 ευρώ το μήνα δεν ασχολείται κανείς.Τουλαχιστον εγώ αυτό έκανα σε πωλήσεις άσχετες με την μουσική.

Τώρα αν πας στο χιλιάρικο και παραπάνω ίσως θα πρέπει να σκεφτείς να ρωτήσεις έναν λογιστή.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2022 στις 12:46 ΜΜ, Spiros Poullos είπε

Συγγνώμη για το Ξεθαψιμο αλλά έχω μια ερώτηση σχετικά με το Fiverr. Τί γίνεται με την εφορία στην περίπτωση που κάποιος είναι ιδιώτης; 

Νομικά, εφόσον παρέχεις υπηρεσίες επί πληρωμή, πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος και να δηλωθείς ως ελεύθερος επαγγελματίας. Πρακτικά, κόβεις αποδείξεις/τιμολόγια για κάθε συναλλαγή, ανεξάρτητα το πώς έχεις πληρωθεί, και να τις καταθέτεις, όπως κάνουν όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες.

 

Τώρα το πώς και αν ελέγχονται οι online πληρωμές, είναι συζήτηση που δε μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί τίποτα.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου