Προς το περιεχόμενο

Ψαχνοντας power supply


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,
σαν παιδί και εγώ ξεκίνησα να στηνω την πεταλίερα μου. Γενικά θα μπουν τα ακόλουθα πετάλια
1) boss ce1 clone
2) boss ds2
3) ibanez wh10v2
4) line6 fm4
5) line6 dl4
6) mxr micro amp
7) fuzzrite clone ίσως
😎 ίσως κάτι ακόμα που δεν έχω σκεφτεί
Αρχικά θα ήθελα να μάθω τί πηγαίνει με αυτά τα πετάλια. Σκεφτόμουν ή voodoo lab 2+ ή 4x4.
Το θέμα μου είναι πρώτον πως εδώ υπάρχουν τα 2 line 6 που είναι AC και αν και έχω δει οτι παίζουν DC δε ξέρω αν θέλουν 6 ή 12v, κλπ κλπ.
Τώρα έστω οτι μου έχετε προτείνει κάποιο που να δουλευει με τον παραπάνω συνδιασμό. Θα ήθελα να μάθω γιατί. Είμαι τελίως ασχετος σε οτι αφορα τα power supplies.
1) Στα supplies που προτεινα (επειδη εχω δει οτι γενικα αυτά παιζουν) τι σημάινει isolated και regulated; Τι ειναι καλυτερο;
2) ΤΙ ρολο παιζουν τα ma; Οταν κάποια outputs λενε 400ma συμμένει μέχρι 400 ή στανταρ 400; Για να ξέρω αν μπορω να βάλω πχ μικρό πεταλάκι σε θύρα που μου εχει ξεμείνει.
Γενικά φωτίστε με με γνώση 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κουράζεις πολύ,με τα κτηνώδη dm4,fm4 και fuzz γερμανίου αυτό

 

https://www.musicaccessories.gr/truetone-1-spot-pro-cs12-1173.html

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, satanikoskioftes said:

Καλησπέρα,
σαν παιδί και εγώ ξεκίνησα να στηνω την πεταλίερα μου. Γενικά θα μπουν τα ακόλουθα πετάλια
1) boss ce1 clone
2) boss ds2
3) ibanez wh10v2
4) line6 fm4
5) line6 dl4
6) mxr micro amp
7) fuzzrite clone ίσως
😎 ίσως κάτι ακόμα που δεν έχω σκεφτεί
Αρχικά θα ήθελα να μάθω τί πηγαίνει με αυτά τα πετάλια. Σκεφτόμουν ή voodoo lab 2+ ή 4x4.
Το θέμα μου είναι πρώτον πως εδώ υπάρχουν τα 2 line 6 που είναι AC και αν και έχω δει οτι παίζουν DC δε ξέρω αν θέλουν 6 ή 12v, κλπ κλπ.
Τώρα έστω οτι μου έχετε προτείνει κάποιο που να δουλευει με τον παραπάνω συνδιασμό. Θα ήθελα να μάθω γιατί. Είμαι τελίως ασχετος σε οτι αφορα τα power supplies.
1) Στα supplies που προτεινα (επειδη εχω δει οτι γενικα αυτά παιζουν) τι σημάινει isolated και regulated; Τι ειναι καλυτερο;
2) ΤΙ ρολο παιζουν τα ma; Οταν κάποια outputs λενε 400ma συμμένει μέχρι 400 ή στανταρ 400; Για να ξέρω αν μπορω να βάλω πχ μικρό πεταλάκι σε θύρα που μου εχει ξεμείνει.
Γενικά φωτίστε με με γνώση 😅

αμα λενε 400 πρεπει να εχεις 400 και βαλε. Αν εχεις 2 πετάλια που λενε 400 θες τουλαχιστον 800 κοκ.

Παραπανω να εχεις επιβαλλεται. Ζημια δεν γινεται.

οταν λενε 6 βολτ ειναι 6.

οταν λενε ac ειναι ac.

Αλλο το dc. Απαγορευεται το μπέρδεμα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

Μην το κουράζεις πολύ,με τα κτηνώδη dm4,fm4 και fuzz γερμανίου αυτό

 

https://www.musicaccessories.gr/truetone-1-spot-pro-cs12-1173.html

 

 

Απλός, λιτός, ουανσποτικός. Ευχαριστώ για την πρόταση. Φαίνεται τερατάκι. Βέβαια θα το ψάξω λίγο ακόμα, μη το πάρω και δε ξέρω που μου παν τα 4 και κάψω τίποτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

regulated οφειλει να ειναι καθε σωστο τροφοδοτικό.

isolated σημαινει ξεχωριστη γραμμη τροφοδοσίας για ενα πεταλι και οχι κοινη.

Γενικα τα πολυτροφοδοτικα εχουν συνηθως κλασσικες τροφοδοσίες πχ 9volt dc αλλα εχουν και κάποιες επιπλεον σε αλλες τασεις και αμπερ.

Γενικα ο.τι ζηταει ενα πεταλι αυτο του δινουμε και τιποτα αλλιωτικο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, satanikoskioftes said:

Απλός, λιτός, ουανσποτικός. Ευχαριστώ για την πρόταση. Φαίνεται τερατάκι. Βέβαια θα το ψάξω λίγο ακόμα, μη το πάρω και δε ξέρω που μου παν τα 4 και κάψω τίποτα .

Tα line6 dl4 και line6 dl4  γράφουν ότι χρειάζονται από 1200mA minimum AC. Παρόλα αυτά, ουσιαστικά καταναλώνουν γύρω στα 200mA DC το καθένα. Βάζοντάς τα σε τροφοδοσία 500mA (αυτό που σου πρότεινε ο SF), λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Άλλο ρεύμα εισόδου και άλλο ρεύμα μετασχηματιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ledge είπε

Tα line6 dl4 και line6 dl4  γράφουν ότι χρειάζονται από 1200mA minimum AC. Παρόλα αυτά, ουσιαστικά καταναλώνουν γύρω στα 200mA DC το καθένα. Βάζοντάς τα σε τροφοδοσία 500mA (αυτό που σου πρότεινε ο SF), λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Άλλο ρεύμα εισόδου και άλλο ρεύμα μετασχηματιστή.

Αρα γενικα τα παραπάνω ma δε πειράζουν απο οτι καταλαβα. Τωρα αφου αυτό λεει 1200ma minimum η μια θύρα ΄800ma ΑC δε θα  μου χρησιμεύσει πουθενα.
Τωρα έστω οτι το βάζω σε θύρα DC με μεγαλα ma. Πάει σε 9V ή 12V; Γιατί τα έχω δει να τα προτείνουν και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Ledge είπε

Τέλεια οποτε στην ουσία μπορώ να πάρω ενα 2+ , να βαλω στις πρωτες 4 θεσεις τα πεταλια τα απλά και στην 5 κ 6 τα line6 με το switch που γραφει ανοιχτο (αν καταλαβω σωστα το switch για 12V θα ειναι μονο για τις θεσεις 5 κ 6). Τωρα αυτό που λεει για polarity φανταζομαι ειναι απλα καποιο διαφορετικό καλώδιο που υπάρχει στο κουτι. Σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, satanikoskioftes said:

Τέλεια οποτε στην ουσία μπορώ να πάρω ενα 2+ , να βαλω στις πρωτες 4 θεσεις τα πεταλια τα απλά και στην 5 κ 6 τα line6 με το switch που γραφει ανοιχτο (αν καταλαβω σωστα το switch για 12V θα ειναι μονο για τις θεσεις 5 κ 6). Τωρα αυτό που λεει για polarity φανταζομαι ειναι απλα καποιο διαφορετικό καλώδιο που υπάρχει στο κουτι. Σωστά; 

τα center positive καλώδια, σε αντίθεση με τα κοινά για πετάλια τύπου Boss, σε κάποιες εταιρείες έχουν ένα κόκκινο περίβλημα. 

https://www.google.com/url?sa=i&source=images&cd=&ved=2ahUKEwiUtJLGsI7jAhVGzaQKHbU7APEQjRx6BAgBEAU&url=http%3A%2F%2Fwww.voodoolab.com%2Fshop%2Findex.php%3FcPath%3D22_24_30&psig=AOvVaw3DN6tDWO2NYpb7Be2EAD6e&ust=1561886977976895

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου