Προς το περιεχόμενο

Παραλία κ σκύλος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που είδες να λέω τέτοιο πράγμα;;;  Πριν ειρωνευτεις με λυκειακου επιπέδου αστειάκι  διάβασε τι λέω. Και διάβασε  και το νόμο, μια χαρά μπορείς 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ποιος κόβει το πρόστιμο στην παραλία; Η αστυνομία ή το λιμενικό σώμα; Είναι απόλυτα ξεκάθαρο ότι οι παραλίες ανήκουν στη δικαιοδοσία των αστυνομικών και όχι των λιμενικών Αρχών (άρθρο 3 παρ. 1 περ. β του ν.δ. 444/1970)."

 

Δεν μου λέτε εσείς που ξέρετε πολλά.

Αν υπάρξει θάνατος λουόμενου στην παραλία (άσχετο αυτό με τα ζώα), σε ποιανού δικαιοδοσία ανήκει?

Της αστυνομίας ή του λιμενικού?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι νόμοι δεν είναι φυσικά φαινόμενα.

Οι νόμοι είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα που εξυπηρετούν σκοπούς.

Κυρίως συμφέροντα.

Ερμηνεύονται κατά το δοκούν και είναι πολυάριθμοι.

Ο όρος "ασφάλεια δικαίου" μόνον κατ΄ ευφημισμό  μπορεί να χρησιμοποιείται.

 

Ακόμα και στο άρθρο που πόσταρε εδώ ο Βαγγέλης, δεν χρειάζεται να είναι κανείς νομικός, σπουδαίος και τρανός, για να καταλάβει ότι σε ένα απλό θέμα, δυο δικαστήρια , για το ίδιο θέμα, έβγαλαν αντιφατικές μεταξύ των αποφάσεις.

 

Υ.Γ. Κανένα νόμο για τα μωρα στις παραλίες που κλαίνε και ουρλιαζουν θα βγάλουν ή ακόμα;

 

ΥΓ2 Προσωπικά αυτό το μπάχαλο (που είναι παγκόσμιο φαινόμενο) με ευνοεί.

Δεν με χαλάει καθόλου να ενοχληθεί κάποιος λουόμενος από ένα σκυλάκι και να προσφύγουμε στη δικαιοσύνη. να βγάλω εγώ $$ και να πάω σε μια ιδιωτική παραλία να ξεκουραστώ με αυτά τα λεφτά, οπού κυρίως στην παραλία αύτη, δεν θα βλέπω την φάτσα του.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ολη μου τη ζωή έχω σκύλους.

 

Δεν παίρνω σε παραλία ποτέ τον σκύλο μου. 

 

  1. γιατί δεν θα του λείψει. Οι σκύλοι και τα ζώα απο μόνα τους δεν πάνε στη θάλασσα, εκτός και αν τα προκαλέσει ο άνθρωπος.
  2. γιατί δεν θέλω να τσακώνομαι με τον κάθε βλάκα που μπαίνει, κατουράει, φωνάζει, παίζει ρακέτες πάνω μου και θεωρεί πως θα τον λερώσει το τρίχωμα του σκύλου στο νερό. Θα μου χαλάσει την ημέρα. Και ναι γνωρίζω τι ισχύει νομικά απο παλιά.
  3. γιατι θα πρέπει να τον ελέγχω δίπλα μου, να κουβαλάω και ομπρέλα, που σημαίνει πως δεν θα ευχαριστηθεί κανένας μας. Ουτε εγώ που έχω τον νου μου, ούτε ο σκύλος δεμένος στη ζέστη, ούτε οι παραδίπλα που μπορεί να έχουν και φοβίες (κατανοητό).

 

Και κάπως έτσι, επειδή δεν θέλω κανένα δίπλα μου, άσχετα με τον σκύλο, κολυμπάω στα βράχια και σε δύσβατες παραλίες που ακόμα κι αυτές είναι πολύ λίγες στην Αττική.

 

Αναγκαστικά θα τον πάρω μαζι στις διακοπές και θα βρω ότι πιο απόμακρο και απομονωμένο όπου δεν θα ενοχλώ και δεν θα με ενοχλούν. 

Δύσκολη η ζωή αν αγαπάς τους σκύλους.

  • Like 11

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα λιοντάρια υπάρχει νομική πρόβλεψη? Γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα σε κάποιες παραλίες με το λιοντάρι μου. Γενικά ακολουθώ γι αυτό ότι ισχύει για τους σκύλους αλλά υπάρχουν οι περίεργοι που βέβαια δεν έρχονται εύκολα α να μου την πουν γιατί είμαι μπρατσωμενος, αλλά και επειδή καμία φορά ο Τελης μου (το λιοντάρι) συγχιζεται και βρυχάται και ξαφνικά εξαφανιζονται όλοι και μένω μόνος στην παραλία. 

 

 Χαχαχαχαχαχα 

Τρολολολ 

Επεξεργασμένο από Konstantinos Dritsas
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yameth είπε

Ολη μου τη ζωή έχω σκύλους.

 

Δεν παίρνω σε παραλία ποτέ τον σκύλο μου. 

 

  1. γιατί δεν θα του λείψει. Οι σκύλοι και τα ζώα απο μόνα τους δεν πάνε στη θάλασσα, εκτός και αν τα προκαλέσει ο άνθρωπος.
  2. γιατί δεν θέλω να τσακώνομαι με τον κάθε βλάκα που μπαίνει, κατουράει, φωνάζει, παίζει ρακέτες πάνω μου και θεωρεί πως θα τον λερώσει το τρίχωμα του σκύλου στο νερό. Θα μου χαλάσει την ημέρα. Και ναι γνωρίζω τι ισχύει νομικά απο παλιά.
  3. γιατι θα πρέπει να τον ελέγχω δίπλα μου, να κουβαλάω και ομπρέλα, που σημαίνει πως δεν θα ευχαριστηθεί κανένας μας. Ουτε εγώ που έχω τον νου μου, ούτε ο σκύλος δεμένος στη ζέστη, ούτε οι παραδίπλα που μπορεί να έχουν και φοβίες (κατανοητό).

 

Και κάπως έτσι, επειδή δεν θέλω κανένα δίπλα μου, άσχετα με τον σκύλο, κολυμπάω στα βράχια και σε δύσβατες παραλίες που ακόμα κι αυτές είναι πολύ λίγες στην Αττική.

 

Αναγκαστικά θα τον πάρω μαζι στις διακοπές και θα βρω ότι πιο απόμακρο και απομονωμένο όπου δεν θα ενοχλώ και δεν θα με ενοχλούν. 

Δύσκολη η ζωή αν αγαπάς τους σκύλους.


Γιάννη, έχουν αλλάξει αρκετά τα πράγματα.
Οι άνθρωποι έχουν γίνει περισσότερο ανοικτόμυαλοι σε αυτό και ο περισσότερος κόσμος δεν ενοχλείται αν το σκυλάκι απλώς κάθεται μαζί σου σε μια άκρη, σκάβει ή τσαλαβουτάει.
Πολλά παιδάκια έρχονται να παίξουν με το σκυλάκι (αν μιλάμε για κανένα μικρό -μεσαίο σε μέγεθος) μάλιστα. Το καλοκαίρι στην Πάρο, βρήκα (με βρήκε) ένα αδεσποτάκι που με ακολουθούσε παντού - και στη θάλασσα. Δεν έκανε ποτέ κακά του ή τσίσα στην άμμο, το έβγαζα πρκαταβολικά μια βόλτα πίσω στο δρόμο, και τα έκανε εκεί. Και πάντα τα μάζευα , δεν τα άφηνα χύμα στο κύμα.
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα λοιπόν... Το αντίθετο. Πολλοί λουόμενοι μάλιστα, ερχόντουσαν να μου πουν για το δικό τους κατοικίδιο και να γνωριστούμε. Στα ταβερνάκια ή στα μπαράκια, το ίδιο. Καθόταν η μικρή στα πόδια μας και δεν ενοχλούσε κανέναν. Προηγουμένως όμως, πάντοτε ρωτούσα "αν μπορούμε να καθίσουμε εδώ έξω (ποτέ μέσα) με το ζωντανό μας". Και ποτέ δεν μου έλεγαν όχι.

Από φέτος, θα έχω μαζί της και τον πλήρη φάκελο με τα ιατρικά της και το βιβλιάριο υγείας της, διότι ποτέ δεν αποκλείεται να υπάρξει και κάποιος μαλάκας που θα σου πει ότι "το έφερες να μας κολλήσει αρρώστιες" (σημ.: ΔΕΝ κολλάει καμία αρρώστια ο άνθρωπος από το σκύλο και είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο).

Από κει και πέρα, συμφωνώ και θα σεβαστώ αν κάποιος μου εκθέσει ευγενικά ότι ενοχλέιται , θα προσπαθήσω να μην τον φέρω σε δύσκολη θέση και μπορώ και να μετακινηθώ - δεν είμαι δέντρο να έχω ρίζες. Χειρότερο κακό κάνουν οι φιλόζωοι που δεν σέβονται κανέναν γενικά, παρά οι στενόμυαλοι κατά τη γνώμη μου.

Το περί ου ο λόγος τέρας

image.png.5384f19f9ca770d31577ef9702b837e6.png

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LK είπε

....

Κυρίως συμφέροντα.

Ερμηνεύονται κατά το δοκούν και είναι πολυάριθμοι.

Ο όρος "ασφάλεια δικαίου" μόνον κατ΄ ευφημισμό  μπορεί να χρησιμοποιείται.

.....

Nα, να! Κατι τετοια γραφεις και το φχαριστιεμαι!!!

 

3 ώρες πριν, Konstantinos Dritsas είπε

Για τα λιοντάρια υπάρχει νομική πρόβλεψη? Γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα σε κάποιες παραλίες με το λιοντάρι μου. Γενικά ακολουθώ γι αυτό ότι ισχύει για τους σκύλους αλλά υπάρχουν οι περίεργοι που βέβαια δεν έρχονται εύκολα α να μου την πουν γιατί είμαι μπρατσωμενος, αλλά και επειδή καμία φορά ο Τελης μου (το λιοντάρι) συγχιζεται και βρυχάται και ξαφνικά εξαφανιζονται όλοι και μένω μόνος στην παραλία. 

Θελω να γινω κολλητος με τον Τελη!

Που θα παμε για μπανιο?

  • Χαχα 1

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, digisilence είπε

 

 

Θελω να γινω κολλητος με τον Τελη!

Που θα παμε για μπανιο?

Ποια παραλία σου αρέσει, αλλά σου τη σπάει που έχει πολυκοσμία?

 Πάμε εκεί με τον Τέλη, να την φχαριστηθείς μετά.

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να ρίξω μια βουτιά

Και εγώ στη παραλία

Μα ένα λιοντάρι φάνηκε

Και η λύση ηταν μία

 

Να το αρπάξω άμεσα

Απ'την πυκνή του χαίτη

Και στο εδώλιο να βρεθώ

Του αυστηρού εφέτη

 

"Γιατί αλήτη αρπαξες 

Το ευμορφο λιοντάρι"

"Πάρε τώρα τα αρκεντια μου

Φάε κι ένα παπάρι"

 

Μου είπε αλάλαζοντας

Με περισσή κακία

Και κάθειρξη μου έριξε

Για χρόνια 13

 

Και λειώνω τώρα στη μπουζου

Στο κάτεργο κλεισμένος

Κάνει και ζεστή ρε παιδιά

Και είμαι ιδρωμενος

 

Τι το ήθελα ο άμοιρος

Το δροσερό μπανάκι;

Καλύτερα να πήγαινα

Στο Σέσι για σουβλάκι

 

Για αυτό σας λεΓω φίλοι μου

Αφήστε τα τα μπάνια

Στο σπίτι σας να κάθεστε

Να βλέπετε την Πανια

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου