Προς το περιεχόμενο

Παραλία κ σκύλος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, Tamtam said:

Και είναι επιστημονικά αποδειγμένο, συγνώμη.

Αυτό ξαναπες το...

 

Αν σε δαγκώσει δηλαδή ο σκύλος δεν κολλάς ασθένεια (δυνητικά)? Μεσολαβεί ξενιστής?

Επεξεργασμένο από gkourelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Βλέπω μικρόσωμα σκυλιά, συνεπώς το πρόβλημά σας δεν είναι ο μυγιάγγιχτος ξινίλας που θα τον κολλήσει έιτζ ο σκύλος, αλλά ο κατσίβελος καράμπαμπας που θα έχει αμολήσει τα πίτμπουλ και τα ροτβάιλερ χύμα γιατί ΜΠΑΟΚ ξέρω 'γω, ξέρω 'γω εντάξει,  και σας βλέπω με τον σκύλο στην τσέπη και με τα πόδια στην πλάτη.

 

 Ο Ελληνιολισμός ξεπερνάει τους ταξικούς και τους φιλοζωικούς διαχωρισμούς, ειδικά οι φιλόζωοι κομπλεξικοί με σκυλιά- μπουλντόζες είναι άριστο δείγμα. Και θα προτιμούσα να μην έχω απάντηση του στυλ "Μα δεν ξέρεις τι γλύκα είναι το πίτμπουλ μου", διότι άνετα έγραφα τρίτομο έργο περί του θέματος, και δε θα επεκταθώ περαιτέρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourelis είπε

Αυτό ξαναπες το...

 

Αν σε δαγκώσει δηλαδή ο σκύλος δεν κολλάς ασθένεια (δυνητικά)? Μεσολαβεί ξενιστής?


Δεν βρήκα στο σχόλιό μου αυτό που αναφερεις. Μου το δειχνεις σε παρακαλώ?
Μόνο αν ειναι λυσσασμενος θα κολλησεις ενδεχομενως.

που να δεις τι παθαίνεις ετσι και σε δαγκωσει γάιδαρος... 😎

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι τώρα στην ζωή μου (και είμαι αρκετά μεγάλος) δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να έχει κολλήσει κάποια αρρώστια από σκύλο, αντίθετα γνωρίζω αμέτρητους που έχουν κολλήσει από ανθρώπους. Τι προτείνετε να κάνουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, adonisif είπε

μέχρι τώρα στην ζωή μου (και είμαι αρκετά μεγάλος) δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να έχει κολλήσει κάποια αρρώστια από σκύλο, αντίθετα γνωρίζω αμέτρητους που έχουν κολλήσει από ανθρώπους. Τι προτείνετε να κάνουμε;

250px-Operation_Upshot-Knothole_-_Badger

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Tamtam said:

Και με παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι δεν κολλάει άνθρωπος από σκύλο κάτι. Κολλάει από τα κουνούπια, από μολυσμένο χώμα μέσω της τροφής του κλπ.
Και είναι επιστημονικά αποδειγμένο, συγνώμη.

Λέω το εξής και κλείνω. Φυσικά και γίνεται να κολλήσει ο άνθρωπος απευθείας από τον σκύλο πληθώρα μάλιστα νοσημάτων, χωρίς δηλαδή να μεσολαβεί ξενιστής ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο έμμεσης μετάδοσης. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το δήγμα, μέσω του οποίου μολύνεται με ένα σωρό παθογόνα για αυτόν μικρόβια της χλωρίδας της στοματικής κοιλότητας του σκύλου. Η λύσσα φυσικά και αποτελεί εξαίρεση υπάρχουν άλλα μικρόβια πολύ πιο συνηθισμένα, που μπορεί να προκαλέσουν βαρύτατα νοσήματα ιδίως σε ηλικιωμένους, ανοσοκατεσταλμένους κτλ. Εννοειται οτι υπάρχουν και αλλοι τρόποι απευθείας μετάδοσης ζωονόσων απο σκυλους, όπως τα σταγονίδια (να φτερνιστεί δηλαδη ο σκύλος και να εισπνεύσει μολυσμενα σταγονίδια ο άνθρωπος).

 

Αυτά περί την επιστημονικότητα του θέματος. Κι εγώ είχα και εχώ σκυλιά αλλά να μην λέμε ότι θα μας άρεσε να ισχύει προσδίδοντάς του μάλιστα και επιστημονική χροιά...

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, adonisif είπε

cos_dr επιεική σε βρίσκω

ε, εντάξει, να είμαστε και λίγο άνθρωποι.

 χαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, gkourelis είπε

Λέω το εξής και κλείνω. Φυσικά και γίνεται να κολλήσει ο άνθρωπος απευθείας από τον σκύλο πληθώρα μάλιστα νοσημάτων, χωρίς δηλαδή να μεσολαβεί ξενιστής ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο έμμεσης μετάδοσης. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το δήγμα, μέσω του οποίου μολύνεται με ένα σωρό παθογόνα για αυτόν μικρόβια της χλωρίδας της στοματικής κοιλότητας του σκύλου. Η λύσσα φυσικά και αποτελεί εξαίρεση υπάρχουν άλλα μικρόβια πολύ πιο συνηθισμένα, που μπορεί να προκαλέσουν βαρύτατα νοσήματα ιδίως σε ηλικιωμένους, ανοσοκατεσταλμένους κτλ. Εννοειται οτι υπάρχουν και αλλοι τρόποι απευθείας μετάδοσης ζωονόσων απο σκυλους, όπως τα σταγονίδια (να φτερνιστεί δηλαδη ο σκύλος και να εισπνεύσει μολυσμενα σταγονίδια ο άνθρωπος).

 

Αυτά περί την επιστημονικότητα του θέματος. Κι εγώ είχα και εχώ σκυλιά αλλά να μην λέμε ότι θα μας άρεσε να ισχύει προσδίδοντάς του μάλιστα και επιστημονική χροιά...


Γιώργο, εσύ είσαι ο γιατρός και ξέρεις. Συνεπώς θα λάβω σοβαρά υπόψη μου αυτό που λες: ότι ο μόνος τρόπος απευθείας μετάδοσης κάποιας ασθένειας από τον σκύλο στον άνθρωπο, είναι είτε να σε δαγκώσει είτε να φτερνιστεί στα μούτρα σου. Κι στις δυο περιπτώσεις θα πρέπει να είναι ανεμβολίαστος προσθέτω.
Χαίρομαι που το διαλευκάναμε!
 

 

15 λεπτά πριν, vagelism είπε

να δεις που το θεμα θα φτασεις στο Mama κ τον Sin Boy


Όχι ρε, τα βρίσκουμε. Ευτυχώς που δεν απαγορέψαμε τα πτηνά να πετάνε στον πλανήτη, μετά από εκείνη τη γρίππη των πουλερικών στην άπω ανατολή.
 

47 λεπτά πριν, adonisif είπε

μέχρι τώρα στην ζωή μου (και είμαι αρκετά μεγάλος) δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να έχει κολλήσει κάποια αρρώστια από σκύλο, αντίθετα γνωρίζω αμέτρητους που έχουν κολλήσει από ανθρώπους. Τι προτείνετε να κάνουμε;


Ολόσωμα προφυλακτικά ξέρω γω?

 

 

Να πω τέλος, ότι ο νόμος επιτρέπει να κυκλοφορείς και να είσαι με τον σκύλο σου σε δημόσιους χώρους, όπως είναι π.χ. μια μη ιδιωτική παραλία. Αυτό που δεν επιτρέπει, είναι να μπαίνει το ζώο στη θάλασσα όταν είναι κι άλλοι λουόμενοι εκεί.
Αλλά καθώς είπα, οι υπερευαίσθητοι είναι λίγοι τα τελευταία χρόνια, τουλάχιστον εκεί που παραθερίζω - ίσως παίζει ρόλο ότι πάρα πολύς κόσος πλέον έχει κατοικίδια (μια βραδυνή βόλτα σε οποιοδήποτε παρκο της Αθήνας, θα σας πείσει γι αυτό), ίσως και ότι έχουμε πολλούς ξένους (μη έλληνες) τουρίστες.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου