Προς το περιεχόμενο

Παραλία κ σκύλος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Είπα να ρίξω μια βουτιά

Και εγώ στη παραλία

Μα ένα λιοντάρι φάνηκε

Και η λύση ηταν μία

 

Να το αρπάξω άμεσα

Απ'την πυκνή του χαίτη

Και στο εδώλιο να βρεθώ

Του αυστηρού εφέτη

 

"Γιατί αλήτη αρπαξες 

Το ευμορφο λιοντάρι"

"Πάρε τώρα τα αρκεντια μου

Φάε κι ένα παπάρι"

 

Μου είπε αλάλαζοντας

Με περισσή κακία

Και κάθειρξη μου έριξε

Για χρόνια 13

 

Και λειώνω τώρα στη μπουζου

Στο κάτεργο κλεισμένος

Κάνει και ζεστή ρε παιδιά

Και είμαι ιδρωμενος

 

Τι το ήθελα ο άμοιρος

Το δροσερό μπανάκι;

Καλύτερα να πήγαινα

Στο Σέσι για σουβλάκι

 

Για αυτό σας λεΓω φίλοι μου

Αφήστε τα τα μπάνια

Στο σπίτι σας να κάθεστε

Να βλέπετε την Πανια

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VictoriousHollowDassie-size_restricted.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ενοχλούμαι από τα <<σκυλιά>>της παραλίας...Γι αυτό,  παίρνω το σκύλο μου και πάω στα βράχια.Όσο υπάρχουν κι αυτά ακόμη,από την επέλαση των νεοβαρβάρων.

Επεξεργασμένο από Αετός
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
5 ώρες πριν, Tamtam είπε


Γιάννη, έχουν αλλάξει αρκετά τα πράγματα.
Οι άνθρωποι έχουν γίνει περισσότερο ανοικτόμυαλοι σε αυτό και ο περισσότερος κόσμος δεν ενοχλείται αν το σκυλάκι απλώς κάθεται μαζί σου σε μια άκρη, σκάβει ή τσαλαβουτάει.

Από φέτος, θα έχω μαζί της και τον πλήρη φάκελο με τα ιατρικά της και το βιβλιάριο υγείας της, διότι ποτέ δεν αποκλείεται να υπάρξει και κάποιος μαλάκας που θα σου πει ότι "το έφερες να μας κολλήσει αρρώστιες" (σημ.: ΔΕΝ κολλάει καμία αρρώστια ο άνθρωπος από το σκύλο και είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο).

Από κει και πέρα, συμφωνώ και θα σεβαστώ αν κάποιος μου εκθέσει ευγενικά ότι ενοχλέιται , θα προσπαθήσω να μην τον φέρω σε δύσκολη θέση και μπορώ και να μετακινηθώ - δεν είμαι δέντρο να έχω ρίζες. Χειρότερο κακό κάνουν οι φιλόζωοι που δεν σέβονται κανέναν γενικά, παρά οι στενόμυαλοι κατά τη γνώμη μου.

 

Μπορεί να έγιναν πιο ανεκτικοί αλλά όχι και ανοιχτόμυαλοι. Ναι τα ζώα δεν είναι πράματα πλέον, όπως ήταν πριν.

 

Αυτό με το βιβλιάριο εγω θέλω να αποφεύγω, γιατί δεν έχω την όρεξη να χαλαστώ σε αντιπαραθέσεις με βασιβουζούκους.

 

Η δε τρίτη σου πρόταση παραπάνω είναι αυτή που καθορίζει την θετική σου στάση που πολλές φορές δεν είναι αυτή των φιλόζωων ακτιβιστών, που μόνο κακό κάνουν, όπως σωστά λες. Και μπράβο σου!

 

Πάρτε και μια τον Ρίκο με στολή Batdog.

 

20190630_204750.thumb.jpg.c7ef36a64458596b7f1fc4c0747d2394.jpg

 

 

  • Like 6

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Tamtam said:

Από φέτος, θα έχω μαζί της και τον πλήρη φάκελο με τα ιατρικά της και το βιβλιάριο υγείας της, διότι ποτέ δεν αποκλείεται να υπάρξει και κάποιος μαλάκας που θα σου πει ότι "το έφερες να μας κολλήσει αρρώστιες" (σημ.: ΔΕΝ κολλάει καμία αρρώστια ο άνθρωπος από το σκύλο και είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο).

 

Καλησπέρα. Αυτό είναι απολύτως αναληθές και αντιεπιστημονικό. Φυσικά και κολλάει ο άνθρωπος αρρώστιες από τον σκύλο και μάλιστα πολλές μέσω διαφόρων μηχανισμών και οδών (επαφή με εκκρίσεις όπως σάλια, ούρα κτλ, μετάδοση μέσω αναπνευστικών σταγονιδίων, μετάδοση μέσω κοπρανοστοματικής οδού, μετάδοση μέσω δήγματος, έμμεση μετάδοση μέσω εντόμων κτλ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourelis είπε

 

Καλησπέρα. Αυτό είναι απολύτως αναληθές και αντιεπιστημονικό. Φυσικά και κολλάει ο άνθρωπος αρρώστιες από τον σκύλο και μάλιστα πολλές μέσω διαφόρων μηχανισμών και οδών (επαφή με εκκρίσεις όπως σάλια, ούρα κτλ, μετάδοση μέσω αναπνευστικών σταγονιδίων, μετάδοση μέσω κοπρανοστοματικής οδού, μετάδοση μέσω δήγματος, έμμεση μετάδοση μέσω εντόμων κτλ.).


Θα γίνω λιγο πιο συγκεκριμένος
https://www.iatropedia.gr/ygeia/epta-astheneies-pou-mporei-na-kollisete-apo-ta-katoikidia-na-ta-pigainete-taktika-ston-ktiniatro/62356/

Πώς ακριβώς μεταδίδονται δηλαδή;
Γενικώς, δεν βλέπω να μπορείς να κολλήσεις κάτι άμεσα από το σκύλο και όχι από τον φορέα που θα το μεταδόσει (κουνούπι, τροφή, προσωπική υγιεινή).
α) Αν πιάσεις μολυσμένη άμμο και στη συνέχεια δεν πλύνεις τα χέρια σου.
β) Από τους ψύλλους που μπορεί να ζουν επάνω στο ζώο. - Κανένα κατοικίδιο δεσποτοζόμενο δεν έχει.
γ) Από τα κόπρανα του σκύλου, που με τον αέρα ή τις μύγες μολύνουν τα λαχανικά, το ελεύθερο νερό και γενικά όλο το περιβάλλον.
Ο άνθρωπος μολύνεται όταν καταναλώνει μολυσμένες τροφές, κυρίως ωμά λαχανικά, ή όταν τρώει με άπλυτα χέρια, όταν προηγουμένως έχει έρθει σε επαφή με μολυσμένο τρίχωμα ζώου.
Αν υπήρχε όμως σοβαρός κίνδυνος, θα έπρεπε να είμαστε όλοι άρρωστοι με τα κουνούπια και τους ελληναδράδες στην πόλη, που βγάζουν τα σκυλιά τους και χέζουν παντού χωρίς να τα μαζεύουν.
Στην παραλία πάντως, ποτέ δεν έχω δει σκύλο να χέζει σε κοινή θέα και να μην τα μαζέψει ο ιδιοκτήτης του.

Τέλος για συγκεκριμένες αρρώστιες όπως π.χ. το καλαζάρ, μόνο μέσω της σκνίπας μπορεί ένα παράσιτο να μεταδοθεί στον άνθρωπο ή στο σκύλο από άλλο ζώο.
Και γι αυτό σίγουρα δεν φταίνε οι σκύλοι , αλλά τα αφεντικά τους αν τυχόν δεν τους έχουν εμβολιάσει - εξετάσει για καλαζάρ ας ούμε κάθε άνοιξη - καλοκαίρι.

Γι' αυτό εγώ θα παίρνω πάντα μαζί μου το βιβλιαριό της, ακόμη κι αν δεν χρειαστεί να το δείξω ποτέ. Είναι μέλος της οικογένειάς μας και την φροντίζουμε όπως θα φροντίζαμε τον καθένα από εμάς.
 
Μια φορά που κόλλησα ζωϋφια πάντως ( Phthirus pubis, κατάλαβες... ), ήταν από την άμμο στην Αθήνα - δεν είχα πάει ακόμη διακοπές, και για όποιον καταλαβαίνει τι είναι αυτές οι ψείρες, προφανώς δεν τις κόλλησα από ζώο, ούτε επειδή ξενογάμησα. Παρόλα αυτά και παρά την τραυματική εμπειρία, που είναι επώδυνη και δυσάρεστη, όταν πηγαίνω στην παραλία δεν ζητάω από κανέναν να μου αποδείξει ότι είναι καθαρός - αν και θα έπρεπε - ειδικά σε κάτι Γάλλους που έχουμε πολλούς στο νησί ! :D

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Tamtam said:

ΔΕΝ κολλάει καμία αρρώστια ο άνθρωπος από το σκύλο και είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο

Αυτό σχολίασα και ιδιαίτερα το 'επιστημονικά αποδεδειγμένο', το οποίο προφανώς και δεν ισχύει. Φυσικά και πρέπει να τηρούμε κανόνες προσωπικής υγιεινής κτλ. ποιος λέει το αντίθετο? Τα περί νοσοκομείου δεν κατάλαβα πως σχετίζονται με το σχόλιό μου (εάν αναφέρεστε σε αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Γενικώς, δεν βλέπω να μπορείς να κολλήσεις κάτι άμεσα από το σκύλο και όχι από τον φορέα που θα το μεταδόσει (κουνούπι, τροφή, προσωπική υγιεινή).


Kι εγώ απάντησα - σχολίασα με το παραπάνω. Και με παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι δεν κολλάει άνθρωπος από σκύλο κάτι. Κολλάει από τα κουνούπια, από μολυσμένο χώμα μέσω της τροφής του κλπ.
Και είναι επιστημονικά αποδειγμένο, συγνώμη.

Τα περί νοσοκομείου, δεν τα σχολίασα εγώ.

3 ώρες πριν, yameth είπε

 

Μπορεί να έγιναν πιο ανεκτικοί αλλά όχι και ανοιχτόμυαλοι. Ναι τα ζώα δεν είναι πράματα πλέον, όπως ήταν πριν.

 

Αυτό με το βιβλιάριο εγω θέλω να αποφεύγω, γιατί δεν έχω την όρεξη να χαλαστώ σε αντιπαραθέσεις με βασιβουζούκους.

 

Η δε τρίτη σου πρόταση παραπάνω είναι αυτή που καθορίζει την θετική σου στάση που πολλές φορές δεν είναι αυτή των φιλόζωων ακτιβιστών, που μόνο κακό κάνουν, όπως σωστά λες. Και μπράβο σου!

 

Πάρτε και μια τον Ρίκο με στολή Batdog.

 

20190630_204750.thumb.jpg.c7ef36a64458596b7f1fc4c0747d2394.jpg

 

 


Τι κούταβος είναι αυτός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου