Προς το περιεχόμενο

Παραλία κ σκύλος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, Tamtam said:


Γιώργο, εσύ είσαι ο γιατρός και ξέρεις. Συνεπώς θα λάβω σοβαρά υπόψη μου αυτό που λες: ότι ο μόνος τρόπος απευθείας μετάδοσης κάποιας ασθένειας από τον σκύλο στον άνθρωπο, είναι είτε να σε δαγκώσει είτε να φτερνιστεί στα μούτρα σου. Κι στις δυο περιπτώσεις θα πρέπει να είναι ανεμβολίαστος προσθέτω.
Χαίρομαι που το διαλευκάναμε!

Δεν κάνεις καν τον κόπο να διαβάσεις αυτά που γράφω ή τρολαρεις. Δεν είπα οτι είναι ο μόνος τρόπος, απλώς ανέφερα 2 τρόπους απευθείας μετάδοσης (υπάρχουν κι άλλοι). Επίσης είναι εσφαλμένη η τοποθέτηση οτι ο σκυλος θα πρέπει να ειναι ανεμβολίαστος, μιας και πολλά από τα μικρόβια της φυσιολογικής χλωρίδας του στόματός του (δεν τον εμβολιαζεις για αυτά τον σκύλο) είναι παθογόνα για τον άνθρωπο.

 

Εν κατακλείδι είναι απολύτως εσφαλμένη η τοποθέτησή σου ότι δεν κολλάει τιποτα ο ανθρωπος από τον σκύλο και φυσικά στερείται καθε επιστημονικής τεκμηρίωσης, την οποία και επικαλείσαι. Κολλάει και παρακολλαει τόσο άμεσα (απευθείας από τον σκύλο δηλαδή) οσο και έμμεσα (με την μεσολάβηση ξενιστή). Τον λόγο που εμμένεις σε κάτι εμφανώς παράλογο εσύ τον γνωρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourelis είπε

Δεν κάνεις καν τον κόπο να διαβάσεις αυτά που γράφω ή τρολαρεις. Δεν είπα οτι είναι ο μόνος τρόπος, απλώς ανέφερα 2 τρόπους απευθείας μετάδοσης (υπάρχουν κι άλλοι). Επίσης είναι εσφαλμένη η τοποθέτηση οτι ο σκυλος θα πρέπει να ειναι ανεμβολίαστος, μιας και πολλά από τα μικρόβια της φυσιολογικής χλωρίδας του στόματός του (δεν τον εμβολιαζεις για αυτά τον σκύλο) είναι παθογόνα για τον άνθρωπο.

 

Εν κατακλείδι είναι απολύτως εσφαλμένη η τοποθέτησή σου ότι δεν κολλάει τιποτα ο ανθρωπος από τον σκύλο και φυσικά στερείται καθε επιστημονικής τεκμηρίωσης, την οποία και επικαλείσαι. Κολλάει και παρακολλαει τόσο άμεσα (απευθείας από τον σκύλο δηλαδή) οσο και έμμεσα (με την μεσολάβηση ξενιστή). Τον λόγο που εμμένεις σε κάτι εμφανώς παράλογο εσύ τον γνωρίζεις.


Μα δεν διαφώνησα.
Αντιθέτως δέχομαι ότι πρέπει α) ο σκύλος να σε δαγκώσει και β) να έχει ύψος 1.70 και άνω για να φτερνιστεί στα μούτρα σου. Αν αναφέρεις κι άλλες περιπτώσεις απευθείας μετάδοσης ασθένειας , θα ήθελα όμως να αναφέρεις και ποιες είναι αυτές οι ασθένειες που μεταδίδονται απευθείας για να προφυλαχτούμε.

Το "πολλά από τα μικρόβια της φυσιολογικής χλωρίδας του στόματός " που είναι παθογόνα, δεν μου λέει τίποτα. Το ελικοβακτηρήδιο ας πούμε, το κολλάνε τα μωρά από άλλους ανθρώπους που τα φιλάνε, γιαγιάδες , θείες κλπ.
Εσύ έχεις κάτι συγκεκριμένο να μας πεις που να κολλάει απευθείας από σκύλο ύψους 2 μέτρων που θα φτερνιστεί στα μούτρα μου;

Μη μας λες ότι έχεις σκυλιά, αυτό από μόνο του δεν είναι επιστημονική εξήγηση για όσα λες. Φιλικά, Μ
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Tamtam said:


Μα δεν διαφώνησα.
Αντιθέτως δέχομαι ότι πρέπει α) ο σκύλος να σε δαγκώσει και β) να έχει ύψος 1.70 και άνω για να φτερνιστεί στα μούτρα σου. Αν αναφέρεις κι άλλες περιπτώσεις απευθείας μετάδοσης ασθένειας , θα ήθελα όμως να αναφέρεις και ποιες είναι αυτές οι ασθένειες που μεταδίδονται απευθείας για να προφυλαχτούμε.

Το "πολλά από τα μικρόβια της φυσιολογικής χλωρίδας του στόματός " που είναι παθογόνα, δεν μου λέει τίποτα. Το ελικοβακτηρήδιο ας πούμε, το κολλάνε τα μωρά από άλλους ανθρώπους που τα φιλάνε, γιαγιάδες , θείες κλπ.
Εσύ έχεις κάτι συγκεκριμένο να μας πεις που να κολλάει απευθείας από σκύλο ύψους 2 μέτρων που θα φτερνιστεί στα μούτρα μου;

Μη μας λες ότι έχεις σκυλιά, αυτό από μόνο του δεν είναι επιστημονική εξήγηση για όσα λες. Φιλικά, Μ
 

Νομίζω ήμουν εξαιρετικά σαφής για εκείνους που ενδιαφέρονται. Αν πιστεύεις ότι παρερμηνεύοντας τα γραφόμενά μου και ειρωνευόμενός με έχεις κάτι να ωφεληθείς ή μπορείς να ωφελήσεις τους άλλους δικαίωμά σου. Συνέχισε μπορεί να πιάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gkourelis είπε

Νομίζω ήμουν εξαιρετικά σαφής για εκείνους που ενδιαφέρονται. Αν πιστεύεις ότι παρερμηνεύοντας τα γραφόμενά μου και ειρωνευόμενός με έχεις κάτι να ωφεληθείς ή μπορείς να ωφελήσεις τους άλλους δικαίωμά σου. Συνέχισε μπορεί να πιάσει.


Διαφωνώ. Καθόλου σαφές δεν είναι το να λες ότι αν σε δαγκώσει σκύλος έχει μικρόβια στο στόμα του που θα σου τα μεταφέρει, χωρίς να κατονομάζεις για τι μόλυνση μιλάμε. Και πίθηκος αν σε δαγκώσει, μπορεί να μολυνθείς - έχει πεθάνει κόσμος από αυτό. Και γάιδαρος, δεν έκανα πλάκα. Ή άλογο. Αλλά μια χαρά τα καβαλάμε για δουλειά και για σπορ.

Δεν γίνεται όμως να έχεις σημείο αναφοράς την επιστημονικότητα των ισχυρισμών σου α) χωρίς στοιχεία και β) παραβλέποντας απόλυτα το γεγονός ότι ένα ζώο είναι υγιές, καθαρό και εμβολιασμένο δεν θα σου μεταδόσει παρά μόνο την αγάπη του.
Εδώ δεν αξιολογείς καν το τι είδους ή πόσο σοβαρή μπορεί να είναι μια μόλυνση από ενδεχόμενο δάγκωμα/φτάρνισμα. Αυτα τα δυο μαζί μαρτυρούν προκατάλειψη.


Ούτε σαφής λοιπόν, ούτε καλόπιστος είσαι. Και τα αστεία πράγματα που λες, δεν τα κάνει σοβαρά καμία ιατρική σπουδαιοφάνεια.
Το λόγο που εμμένεις σε κάτι εμφανώς αστήρικτο , προφανώς μόνο εσύ τον γνωρίζεις.

Τέλος, για το ελικονακτηρίδιο, που το παράβλεψες παρ΄ότι σου δίνω τροφή στο πιάτο αφού εμπίπτει στον τομέα σου, πάλι σοβαρολογούσα. Το κολλάμε οι άνθρωποι από άλλους ανθρώπους αλλά δεν μας λέει κανένας γιατρός να μη φιλαμε τα μωρά μας, τις θειάδες και τις γιαγιάδες μας. Κάποια αντίφαση εδώ, έτσι;

Αντε καλό βράδυ και καλό μήνα! Γαβ και νιάου
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως είπε αρχικά ο Λάκης, ο νόμος είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα. Τα ζώα βρίσκονταν εδώ πολύ πριν από μας και μακάρι να είναι και αρκετά αργότερα από εμάς.

 

Θεωρώ τουλάχιστον άδικο το να τα αποκλείουμε από φυσικούς χώρους, οι οποίοι ήταν το σπίτι τους, ή η χαρά τους για χιλιάδες χρόνια, μόνο και μόνο επειδή κάποιοι "ενοχλούνται". Περιπτώσεις αλλεργίας τις καταλαβαίνω, αλλά και πάλι μπορείς να πας λίγο πιο πέρα και δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα, θέληση χρειάζεται και αγάπη.

 

Όταν βλέπω τα σκυλιά των γονιών μου να χαίρονται τόσο στην παραλία και να κολυμπάνε με τις ώρες πραγματικά καθαρίζει η ψυχή μου. Δε θα τους το στερήσω αυτό, θα κοντραριστώ με την κυράτσα που νομίζει ότι της ανήκει η παραλία, ακόμα και με το νόμο που ακόμα και σήμερα θεωρεί τα ζώα πλάσματα Β' κατηγορίας. Απόδειξη οι ποινές χάδι σε περιπτώσεις θανάτου ή κακοποίησης ζώων από ανθρώπινο χέρι.

 

Ας μην είμαστε υπερβολικοί περί μικροβίων, άμα ξέρατε τι πατάτε ξυπόλητοι στην παραλία ή τι μπαίνει στο στόμα σας σε κάθε βουτιά στη θάλασσα θα μένατε σπίτι σας αγκαλιά με το κλιματιστικό.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Ας μην είμαστε υπερβολικοί περί μικροβίων, άμα ξέρατε τι πατάτε ξυπόλητοι στην παραλία ή τι μπαίνει στο στόμα σας σε κάθε βουτιά στη θάλασσα θα μένατε σπίτι σας αγκαλιά με το κλιματιστικό.

Ακριβως αυτο..

ειναι αν μη τι αλλο χαζο...να θεωρει καποιος οτι μολυνεται η αμμος κ η θαλασσα απο ενα οικοσιτο σκυλι οταν το βραδυ  ολα τα αδεσποτα κοιμουνται...κατουρανε  κ...By the beach..

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω με δύο λόγια γιατί αυτή η "διαμάχη" είναι άτοπη.

Ωραία, κολλάει ο άνθρωπος αρρώστιες από τον σκύλο.

Δεν διαφωνώ.

 

Κολλάει ο άνθρωπος αρρώστιες και από τον άνθρωπο (και πιο πολλές και ίσως πιο σοβαρές).

Έχετε δει εσείς κανέναν να παίρνει και να δείχνει στην παραλία κανένα βιβλιάρια υγείας?

Που να ξέρω εγώ αν ο άλλος έχει κάποια ασθένεια που κολλάει και μπαίνει άνετος στο νερό μαζί μου και κάνει τσίσα του και κακά του?

Δεν ξέρω.

Που να ξέρω αν ο άλλος έχει δύο μήνες να πλυθεί?

Δεν ξέρω.

 

Τι να κάνω, να του πω να φύγει αυτός (όλοι τους δηλαδή)?

Να ζητάω βιβλιάριο υγείας, αλλιώς να φωνάζω την αστυνομία?

 

Ενώ για τους σκύλους που είναι διαφορετικοί από εμάς (εκεί είναι όλο το παραμύθι), όλα αυτά είναι αποδεκτά και "αυτονόητα".

 

Είμαστε εμείς μια ράτσα ....

  • Like 7

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Tamtam said:


Διαφωνώ. Καθόλου σαφές δεν είναι το να λες ότι αν σε δαγκώσει σκύλος έχει μικρόβια στο στόμα του που θα σου τα μεταφέρει, χωρίς να κατονομάζεις για τι μόλυνση μιλάμε. Και πίθηκος αν σε δαγκώσει, μπορεί να μολυνθείς - έχει πεθάνει κόσμος από αυτό. Και γάιδαρος, δεν έκανα πλάκα. Ή άλογο. Αλλά μια χαρά τα καβαλάμε για δουλειά και για σπορ.

Δεν γίνεται όμως να έχεις σημείο αναφοράς την επιστημονικότητα των ισχυρισμών σου α) χωρίς στοιχεία και β) παραβλέποντας απόλυτα το γεγονός ότι ένα ζώο είναι υγιές, καθαρό και εμβολιασμένο δεν θα σου μεταδόσει παρά μόνο την αγάπη του.
Εδώ δεν αξιολογείς καν το τι είδους ή πόσο σοβαρή μπορεί να είναι μια μόλυνση από ενδεχόμενο δάγκωμα/φτάρνισμα. Αυτα τα δυο μαζί μαρτυρούν προκατάλειψη.


Ούτε σαφής λοιπόν, ούτε καλόπιστος είσαι. Και τα αστεία πράγματα που λες, δεν τα κάνει σοβαρά καμία ιατρική σπουδαιοφάνεια.
Το λόγο που εμμένεις σε κάτι εμφανώς αστήρικτο , προφανώς μόνο εσύ τον γνωρίζεις.

Τέλος, για το ελικονακτηρίδιο, που το παράβλεψες παρ΄ότι σου δίνω τροφή στο πιάτο αφού εμπίπτει στον τομέα σου, πάλι σοβαρολογούσα. Το κολλάμε οι άνθρωποι από άλλους ανθρώπους αλλά δεν μας λέει κανένας γιατρός να μη φιλαμε τα μωρά μας, τις θειάδες και τις γιαγιάδες μας. Κάποια αντίφαση εδώ, έτσι;

Αντε καλό βράδυ και καλό μήνα! Γαβ και νιάου
 

Και ερειστικός και άσχετος και εξυπνάκιας... θανατηφόρος συνδυασμός... για υγιή καθαρά και εμβολιασμένα σκυλιά μιλάω κι εγώ. Φυσιολογική χλωρίδα.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5319273/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι τελευταίο.

Κάποιοι φοβούνται τα σκυλιά (τα μη-αδέσποτα).

Στην πραγματικότητα, δεν φοβούνται τα ίδια τα ζώα, φοβούνται τον "κηδεμόνα" τους.

Για να φτάσει ένας σκύλος να βιαιοπραγήσει, κάτι δεν πάει καλά στον τρόπο που μεγάλωσε.

Κάθε μ@λ@κας, περνάει την μ@λ@κία του στο ζώο του.

Η συμπεριφορά του ζώου, είναι αντανάκλαση του ψυχισμού αυτού που το έχει.

Και πάλι, τον άνθρωπο φοβόμαστε λοιπόν, όχι το ζώο.

 

EDIT: Δεν είχα ούτε έχω σκύλο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω αυτήν την αφύσικη αδυναμία κατανόησης των σχολίων 

 

Υπήρξε ένα σχόλιο του τύπου " κοιτάξτε εν δυνάμει ο άνθρωπος κολλάει από σκύλο, το σχόλιο σας ότι δεν κολλάει τίποτα είναι λάθος" 

 

Δεν πρόσεξα κάπου να λέει κανείς " κολλάμε με το βλέμμα, κολλάμε για ψύλλου πηδημα διαδώστε". Έλεος 

 

Οι απαντήσεις ήταν " και στα νοσοκομεία κολλάνε και οι άνθρωποι κολλάνε, κλέβουν και οι Έλληνες όχι μόνο οι ξένοι λελ "  

 

What the fuck ειλικρινά. Μου θυμίζει την φάση " ναι αλλά σ τη Ριζουπουλη φίλε γαυρε.... " 

 

Βγαίνουν συμπεράσματα με λογικά άλματα. Ή μάλλον απ την μανία να υπερασπιστουμε κάτι που αγαπάμε βλέπουμε κακόβουλα σχόλια εκεί που δεν υπάρχουν 

 

Είπα έχω αλλεργία και θεωρώ λογικό να έχει ο κάθε άνθρωπος το ζωάκι του κοντά του και το συμπέρασμα κάποιων στάνταρ θα ήταν οτι τα μισώ ξέρω γω.... Και έλαβα απάντηση για μέλισσες και αφανισμό τους,  λες και είπα κάτι κακό για τα σκυλάκια...Παράνοια 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 4

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου