Προς το περιεχόμενο

Παραλία κ σκύλος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

rebel_of_south το παράλογο βρίσκεται σε αυτό που λες, διότι με βάση αυτό δυο τινά μπορεί να σημαίνουν

1. όταν ο σκύλος είναι κοντά στον "ιδιοκτήτη" δεν σε πιάνουν αλλεργίες

2. "ιδιοκτήτης" και σκύλος δεν γίνεται να βρίσκονται κοντά σου

τι από τα δυο συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, adonisif είπε

τι από τα δυο συμβαίνει;

Τι σε ενδιαφέρει;;;  Τι συμπέρασμα σου προσφέρει μια απάντηση ενός σεναρίου;;;  

 

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gkourelis είπε

Και ερειστικός και άσχετος και εξυπνάκιας... θανατηφόρος συνδυασμός... για υγιή καθαρά και εμβολιασμένα σκυλιά μιλάω κι εγώ. Φυσιολογική χλωρίδα.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5319273/


Τους χαρακτηρισμους στους επιστρέφω.

To link που παραθέτεις, επιβεβαιώνει τα λεγόμενά μου, περί σπουδαιοφάνειας.
Αφορά μια απαρίθμηση, όλων των νοσημάτων που μπορούν να μεταδοθούν από ζώα -και από σκύλους και γάτες φυσικά, αναμεσα σε αυτά τα ζώα, παγκοσμίως.
Η καταλογοποίηση όμως δεν συνιστά πραγματικότητα.

Στην πράξη και όχι στη θεωρια, από τον ίδιο τον σκύλο άμεσα, θα κολλήσεις μόνο λύσσα αν σε δαγκώσει (ή αν τον δαγκώσεις εσύ) ή αν φας τα σκατά του και είναι άρρωστος.

Συγκεκριμένα, από όλα αυτά τα πομπώδη, κρατάμε ότι υπάρχουν ζωοανθρωπονόσοι όπως λέγονται, δηλαδή νόσοι που προσβάλλουν και τον άνθρωπο και τον σκύλο/γάτα.

Από πολύ απλά πράγματα όπως π.χ. τη δερματοφυτίαση -μια δερματίτιδα σαν αλωπεκίαση που συναντάται κυρίως στη μικρά γατάκια, μέχρι τη Σαλμονέλλα, που πρέπει να έχει να κολλήσει άνθρωπος από σκύλο τουλάχιστον 200 χρόνια. Η ασθένεια αυτή, προέρχεται συνήθως από το νερό, το χώμα, τα έντομα, τις επιφάνειες εργοστασίων και κουζινών, τα ζωικά περιττώματα και τα ακατέργαστα κρέατα, πουλερικά και θαλασσινά.
Κάτι άλλα, όπως η Βρουκέλλωση (κολλάς από Αιγοπρόβατα και βοοειδή, όχι από το σκύλο σου που παίζει στο χωράφι΄. Επίσης αν δεν βράσεις ή παστεριώσεις το γάλα), ο Εχινίκοκκος (μεταδίδεται στον άνθρωπο κυρίως μέσω επιμολυσμένων λαχανικών ή μέσω της επαφής με μολυσμένο χώμα) , ή το τοξόπλασμα (κύριος - τελικός ξενιστής του είναι η γάτα, μοορεί μέσω των μολυσμένων τροφίμων και του μολυσμένου περιβάλλοντος (όχι άμεσα από τη γάτα) να προσβάλλει τον άνθρωπο και άλλα ζώα (πουλιά, τρωκτικά, χοίρους, πρόβατα κ.ά.).
Όλα αυτά τα όχι συγκεκριμενοποιημένα στοςυ σκύλους, τσουβαλιάζει το άρθρο που έβαλες.

Μόνο τα Παρασιτικά Νοσήματα είναι η μοναδική κατηγορία νοσημάτων από την οποία μπορεί να διαταραχτεί η υγεία του ανθρώπου από το σκύλο. Αλλά φυσικά, με τα αντιπαρασιτικά χάπια και αμπούλες προλαμβάνονται όλες αυτές οι καταστάσεις κι επέρχεται η ισορροπία στη συμβίωση σκύλου - ανθρώπου.
 

Συμπερασμετικά:
Όταν λοιπόν, εφαρμόζονται κανόνες ατομικής υγιεινής (υπάρχουν -εκτός από την 3μηνη αμπούλα, και εντομοαπωθητικά σκύλου για το τρίχωμά του και ειδικά περιλαίμι) και
όταν γίνεται τακτικός παρασιτολογικός έλεγχος των ζώων, με διενέργεια ορολογικών εξετάσεων των σκύλων τον Απρίλιο για να διαγνωσθούν τα μολυσμένα από την προηγούμενη περίοδο δραστηριότητας των σκνιπών ζώα και να ληφθούν μέτρα πρόληψης της μόλυνσης των υγιών και τον Νοέμβριο για να διαγνωστούν τα ζώα που μολύνθηκαν κατά τη νέα περίοδο και να ληφθούν τα ενδεικνυόμενα μέτρα,
τότε μάλλον από τις σκνίπες που ενδεχομένως να τσιμπήσουν εσένα κινδυνεύουμε πιο πολύ στην παραλία, παρά από τα τετράποδα.

 

 

6 ώρες πριν, vagelism είπε

Ακριβως αυτο..

ειναι αν μη τι αλλο χαζο...να θεωρει καποιος οτι μολυνεται η αμμος κ η θαλασσα απο ενα οικοσιτο σκυλι οταν το βραδυ  ολα τα αδεσποτα κοιμουνται...κατουρανε  κ...By the beach..

 

 


Χρήσιμη συμβουλή
Πλένετε πάντα καλά τα χέρια σας ειδικά μετά την επαφή με ζώα ή περιττώματά τους. Είναι ένα από τα βασικότερα μέτρα πρόληψης που μπορείτε να πάρετε.

Είχα διαβάσει και αυτό
https://www.zoosos.gr/paraplerophorese-gia-tis-astheneies-kai-pos-metadidodai-apo-ta-zoa-apo-ton-iatriko-sull/#axzz5sMh8rc8l

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πως βλεπει καποιος την σχεση του με τα ζωα ειναι καθαρα προσωπικο το θεμα , εγω παντως αν ειχα σκυλο, δεν θα του επετρεπα να γλυφει τα πιατα που τρωω ουτε να κυλιεται στα σεντονια που κοιμαμαι, οσο καθαρος κι εμβολιασμενος να ηταν, δεν θα τον εβαζα μεσα στο σπιτι καν.

Επισης αν πηγαινα σε μια παραλια και εβλεπα μεσα να κολυμπανε σκυλοι, αλογα, προβατα,  και αλλα ζωντανα κλπ δεν θα εμπαινα και εγω μεσα διπλα τους.

Το οτι δεν εχει καποιος καποιο ζωο (συνηθως σκυλο-γατα) δεν σημαινει οτι δεν τα αγαπαει, οπως και το αντιθετο υπαρχουν "φιλοζωοι" με αρκετα κατοικιδια στην κατοχη τους που δεν δινουν δεκαρα για τις συνθηκες υγιεινης, και γενικοτερα τις συνθηκες της ζωης τους, ειναι γνωστο οτι οι περισσοτεροι τα παιρνουν για τους εαυτους τους και οχι για τα ιδια τα ζωα.

Οσο για τους νομους ειμαι της γνωμης οτι εφ οσον υπαρχουν πρεπει να τους σεβομαστε ολοι ασχετα με το αν συμφωνουμε με το περιεχομενο τους

  • Like 2

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
8 ώρες πριν, vagelism είπε

Ακριβως αυτο..

ειναι αν μη τι αλλο χαζο...να θεωρει καποιος οτι μολυνεται η αμμος κ η θαλασσα απο ενα οικοσιτο σκυλι οταν το βραδυ  ολα τα αδεσποτα κοιμουνται...κατουρανε  κ...By the beach..

Ωστε εκεί πάνε όταν εξαφανίζονται όλα τα αδέσποτα!🤣

 

Προς gkourelis και TamtamΈπρεπε να πάτε για ύπνο νωρίτερα. Είχε δροσιά στην Αθήνα χτες.

 

ΟΚ μπορούν να μεταδοθούν ασθένειες απο σκύλους. gkourelis. You made your point αλλά δεν ανέφερες στατιστικά τις πιθανότητες αν θέλεις να είσαι τυπικός και ο Tamtam λέει πως σύμφωνα με όσα γνωρίζει σαν ζωόφιλος, με την απαραίτητη προφύλαξη δεν συμβαίνει. 

 

Ασθένειες μεταδίδονται και απο ανθρώπους έτσι δεν είναι; Στατιστικά μάλλον η μετάδοση αυτή υπερτερεί κατά πολύ.

Και αναφέρθηκα στα νοσοκομεία σαν παράδειγμα (όπου εκεί είναι ο οίκος της ανθρώπινης υγείας) για τις ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις που το 10% των ασθενών που νοσηλεύονται στα δημόσια νοσοκομεία αναπτύσσει λοίμωξη σύμφωνα με το κέντρο ελέγχου και πρόληψης Νοσημάτων (που αν δούλευε θα έβαζα και το λινκ).

 

Σε γενικές γραμμές τα μικρόβια και μικροοργανισμοί αναπτύσσονται εν ριπή οφθαλμού ακόμα και αν καθαρίζεις επιμελώς και τακτικά. Δεν παθαίνεις τίποτα όταν γνωρίζεις τους βασικούς κανόνες υγιεινής και αναπτύσσεις και χρήσιμα αντισώματα θα έλεγα εγω που δεν είμαι καθόλου ειδικός αλλά διαβάζω για να ενημερώνομαι και έχω μεγαλώσει υγιή παιδιά (παρέα με ζώα).

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

μην αμελειτε οτι ζωοφιλοι δεν ειναι μονο οι κυνοφιλοι. Περιθαλψτε κ κανενα αλλο ζωακι που εχει την αναγκη σας αυτο και οχι εσεις τη δικη του

 

Παράθεση

Μετα τους εργατοπατερες, τωρα οι σκυλοπατερες. Αγαπω τα ζωα, αλλα με τη συμπεριφορα σας δηθεν ζωοφιλοι γινεστε ανθρωποδιωκτες. Δηλσδη εσυ εχεις δικαιωμα να εχεις σκυλο, αλλα εγω δεν εχω δικαιωμα να φοβαμαι!!! ΙΔΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Η ελευθερια μου σταματα εκει που αρχιζει η δικη σου. Εσενα; Μη το ξεχνατε αγαπητοι δηθεν ζωοφιλοι που στερειτε απο τα ζωακια την φυση τους και την ελευθερια τους στο ονομα της φροντιδα σας και της δικης σας αναγκης για παρεα. Τα καταντησατε εμπιρευσιμο προϊον!!! Ειστε σιγουροι οτι αγαπατε τα ζωα; Και σν αγαπατε τα ζωα, αυτο δας εμποδιζει απο το να αγαπατε κ να σεβεστε το συνανθρωπο σας; Με σεβασμο στιε αναγκες του καθενος μπορουν να συνυπαρξουν ολοι.

 

Παράθεση

Δηλαδή όλοι αυτοί που κατουρανε μεσα στην θαλασσα δεν τους ενοχλούν? Τα σκυλάκια τους ενόχλησαν που είναι και ποιο καθαρά από τους περοσσοτερους? Εδώ σε άλλες χώρες επιτρέπονται τα σκυλια μέσα στα νοσοκομεία Αλλά φυσικά η Ελλάδα είναι τόσο πίσω και πάντα θα ειναι.

 

Παράθεση

Τα τελευταια χρόνια έχουμε γίνει φιλόζωοι κι έχουμε ξεχάσει να είμαστε φιλάνθρωποι.

 

Παράθεση

Βάζουν οι βρωμιάρηδες τους σκύλους μέσα στην θάλασσα και μετά σιχαινεσαι να μπεις να κατουρήσεις...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Rebel_Of_South said:

Δεν καταλαβαίνω αυτήν την αφύσικη αδυναμία κατανόησης των σχολίων 

 

Υπήρξε ένα σχόλιο του τύπου " κοιτάξτε εν δυνάμει ο άνθρωπος κολλάει από σκύλο, το σχόλιο σας ότι δεν κολλάει τίποτα είναι λάθος" 

 

Δεν πρόσεξα κάπου να λέει κανείς " κολλάμε με το βλέμμα, κολλάμε για ψύλλου πηδημα διαδώστε". Έλεος 

 

Οι απαντήσεις ήταν " και στα νοσοκομεία κολλάνε και οι άνθρωποι κολλάνε, κλέβουν και οι Έλληνες όχι μόνο οι ξένοι λελ "  

 

What the fuck ειλικρινά. Μου θυμίζει την φάση " ναι αλλά σ τη Ριζουπουλη φίλε γαυρε.... " 

 

Βγαίνουν συμπεράσματα με λογικά άλματα. Ή μάλλον απ την μανία να υπερασπιστουμε κάτι που αγαπάμε βλέπουμε κακόβουλα σχόλια εκεί που δεν υπάρχουν 

 

Είπα έχω αλλεργία και θεωρώ λογικό να έχει ο κάθε άνθρωπος το ζωάκι του κοντά του και το συμπέρασμα κάποιων στάνταρ θα ήταν οτι τα μισώ ξέρω γω.... Και έλαβα απάντηση για μέλισσες και αφανισμό τους,  λες και είπα κάτι κακό για τα σκυλάκια...Παράνοια 

Σε ευχαριστώ με κάλυψες απόλυτα.

 

Προς yameth. Δεν αντιλαμβάνομαι ακόμα τι σχέση έχουν τα νοσοκομεία με αυτά που έγραψα. Είπα εγώ ότι δεν υπάρχουν ενδονοσοκομειακες λοιμώξεις ή ότι δεν κολλάει άνθρωπος από άνθρωπο? Τα στατιστικά πάλι τι σχέση έχουν? Αν εσένα δηλαδή σε δαγκώσει σκύλος εμβολιασμένος καθαρός κτλ πιστευεις στα αλήθεια οτι δεν θα πάθεις τίποτα (υποθέτουμε οτι εισαι προφυλαγμένος απο λύσσα)? Τι παει να πει οτι ο tamtam ως ζωόφιλος λεει το τάδε? Και οι αντιεμβολιαστές ισχυριζονται οτι αγαπουνε τα παιδια θα πρέπει να ακούμε οτι ανοησία λένε?

 

Κλείνω εδώ καθώς αισθάνομαι οτι δεν εχώ κάτι αλλο να συνεισφέρω στη συζήτηση. Καλό μήνα σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Και εγω συμφωνώ με τον Rebel_Of_South. Ετσι έγινε. 

 

Το νοσοκομείο το ανέφερα σαν παράδειγμα για το τι συμβαίνει ακόμα και εκεί που θεωρεί κανείς πως είναι ασφαλής.

 

Νομίζω πως το καλύψαμε το θέμα σε ότι αφορά τον τίτλο. Είπαμε τις απόψεις μας και μάθαμε και κάτι.

Η συμπεριφορά του ανθρώπου είναι υπο συζήτηση για μένα και όχι το... "όπλο" που κουβαλάει μαζί του.

 

Καλό μήνα σε όλους.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στατιστικά λοιπόν. Ο κίνδυνος λοίμωξης μετα απο δήγμα σκυλου ειναι 16-20% (υψηλό νούμερο στην ιατρικη). Ιδιαιτερα αυξημενο κίνδυνο παρουσιάζουν τα δήγματα στα άκρα. Για τον λόγο αυτο σε αυτούς τους ανθρώπους εκτός απο τα γενικα μετρα υγιεινής (καθαρισμος κτλ) προτείνεται η προφυλακτική χορηγηση αντιβιοτικών (δεν περιμενουμε δηλαδη να νοσησουν εκδηλώνοντας λοίμωξη αλλα τα δίνουμε εξ αρχής). Έτσι μειώνεται ο κίνδυνος νοσησης. Και επαναλαμβάνω. Δεν μιλαμε για λύσσα αλλά για μικρόβια της φυσιολογικης χλωριδας της στοματικης κοιλοτητας του σκυλου (οσο καθαρος και να ειναι οσα εμβόλια και να κανει αυτα τα κουβαλα παντα επανω του).

 

Αυτό για οποιον θελει να γνωρίζει τι να κάνει εαν τον δαγκωσει σκυλος. Αν καποιος αισθάνεται ασφαλής βλέποντας το βιβλιάριο του σκύλου παω πάσο. Ομοίως και για γατιά. Για γρατζουνιές ισχύουν άλλα πράγματα.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου