Προς το περιεχόμενο

Παραλία κ σκύλος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγώ λέω να κατεβάσετε οδηγίες να φρεσκάρετε τις γνώσεις σας για την αντιμετώπιση του επερχόμενου καύσωνα.

 Οδηγίες για εσάς αλλά και για τα ζωντανά σας που επίσης θα υποφέρουν.

 

 Μην τα αφήσετε τα σκυλιά σε κανα αμάξι για να κάνετε τα ψώνια στο σουπερμάρκετ, με το παράθυρο μισάνοιχτο.

 Δεν βοηθάει.

 χαααχαχχαχαχαχχαχαχα

 

 Έτσι έχασα μικρός κάτι χαμστεράκια, και δεν είχε και πολλή ζέστη και έκλαιγα σκούζοντας σαν σκυλί για 3 μέρες.

 Δεν θα ξεχάσω ποτέ την σκηνή που η μάνα μου το είχε καταλάβει πως ψόφησαν και δεν ήξερε πως να μου το πεί και με άφησε να πάω να τα δω και ήταν ακίνητα και κουνησα το κλουβί και σύρθηκαν σαν μαρμαρωμένα πάνω στα κάγκελα, προφανώς από την αφυδάτωση.

 

 νεκρική ακαμψία. χαχααχαχαχαχαχχαχαχα

 Γελάω τώρα αλλά τότε μιλάμε κοντεψα να πεθάνω από το κλάμα.

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο, η αλήθεια είναι ότι είχα αμελησει να έχω το βιβλιαριο του σκύλου μαζί, αλλά εφεξής θα το έχω μαζί μου. 

 

Όσον αφορά το θέμα των λουομενων, συνήθως πάω σε παραλίες όπου υπάρχει αρκετή απόσταση μεταξύ των παραθεριστων ώστε να ενοχληθουν από τον σκύλο... 

 

Αν κάποιος ενοχληθει από το σκύλο φυσικά το σέβομαι και αλλάζω θέση ή τον έχω μονίμως στο λουρι, αλλά κάτι τέτοιο είναι σπάνιο καθότι μιλάμε για την πιο όμορφη σκυλιτσα του κόσμου ουτως ή άλλως οπότε συνήθως ο κόσμος την λατρεύει πάρα ενοχλείται 🙂

 

Εδώ είμαστε καθοδον για παραλία, η χαρά της είναι φανερη νομίζω 

IMG_20190701_150038.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkourelis είπε

Στατιστικά λοιπόν. Ο κίνδυνος λοίμωξης μετα απο δήγμα σκυλου ειναι 16-20% (υψηλό νούμερο στην ιατρικη). Ιδιαιτερα αυξημενο κίνδυνο παρουσιάζουν τα δήγματα στα άκρα. Για τον λόγο αυτο σε αυτούς τους ανθρώπους εκτός απο τα γενικα μετρα υγιεινής (καθαρισμος κτλ) προτείνεται η προφυλακτική χορηγηση αντιβιοτικών (δεν περιμενουμε δηλαδη να νοσησουν εκδηλώνοντας λοίμωξη αλλα τα δίνουμε εξ αρχής). Έτσι μειώνεται ο κίνδυνος νοσησης. Και επαναλαμβάνω. Δεν μιλαμε για λύσσα αλλά για μικρόβια της φυσιολογικης χλωριδας της στοματικης κοιλοτητας του σκυλου (οσο καθαρος και να ειναι οσα εμβόλια και να κανει αυτα τα κουβαλα παντα επανω του).

 

Αυτό για οποιον θελει να γνωρίζει τι να κάνει εαν τον δαγκωσει σκυλος. Αν καποιος αισθάνεται ασφαλής βλέποντας το βιβλιάριο του σκύλου παω πάσο. Ομοίως και για γατιά. Για γρατζουνιές ισχύουν άλλα πράγματα.


Ούτε και πάλι θα διαφωνήσω με τον γιατρό της παρέας. Θα κάνω απλώς μια μετάφραση σε όσα πομπωδώς αναφέρει, για να καταλαβαίνουμε όλοι με τι τετράποδα τέρατα έχουμε να κάνουμε.
Το περιορίσαμε λοιπόν στην πιθανότητα δαγκώματος (δήγμα = δάγκωμα).
1) ΑΝ σε δαγκώσει λοιπόν σκύλος,
2) έχεις 16-20% πιθανότητα να νοσήσεις με λοίμωξη (αυτό θεωρείται υψηλό ποσοστό στην ιατρική)
3) γι' αυτό ΑΝ σε δαγκώσει σκύλος, ο γιατρός θα σου δώσει αντιβίωση.


Μεγάλο κακό μας βρήκε! Run for your life
Γι' αυτό και όταν βλέπει κανείς σκυλάκια στην παραλία μαζί με τα αφεντικά τους, το πρώτο πράγμα που νιώθει είναι να απειλείται η ζωή του. 
Στατιστικά βέβαια, δεν ξέρω πόσους από εμάς εδώ μας έχει δαγκώσει σκύλος στην παραλία ή γνωρίζουμε ανθρώπους που να τους έχει δαγκώσει δεσποτοζόμενος σκύλος στην παραλία, αλλά θα είχε ενδιαφέρον αν υπάρχει κάποιος να μας το πει. Την αδελφή μου πάντως τη δάγκωσε μια μέρα ένα τρελό λυκόσκυλο που πήδηξε από τον πρώτο όροφο πολυκατοικίας στην Αθήνα και την ανιψιά μου ο σκύλος τους μέσα στην κουζίνα του σπιτιού τους και της έκαναν ράμματα στο κεφάλι.
Για παραλία, δεν έχει τύχει να ακούσω. Για πείτε!


 

54 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο, η αλήθεια είναι ότι είχα αμελησει να έχω το βιβλιαριο του σκύλου μαζί, αλλά εφεξής θα το έχω μαζί μου. 

 

Όσον αφορά το θέμα των λουομενων, συνήθως πάω σε παραλίες όπου υπάρχει αρκετή απόσταση μεταξύ των παραθεριστων ώστε να ενοχληθουν από τον σκύλο... 

 

Αν κάποιος ενοχληθει από το σκύλο φυσικά το σέβομαι και αλλάζω θέση ή τον έχω μονίμως στο λουρι, αλλά κάτι τέτοιο είναι σπάνιο καθότι μιλάμε για την πιο όμορφη σκυλιτσα του κόσμου ουτως ή άλλως οπότε συνήθως ο κόσμος την λατρεύει πάρα ενοχλείται 🙂

 

Εδώ είμαστε καθοδον για παραλία, η χαρά της είναι φανερη νομίζω 

IMG_20190701_150038.jpg


Ρε συ είναι πανέμορφη. πώς τη λέτε;
Και μια ερώτηση: της πλένετε ποτέ τα δόντια με ειδικό δάχτυλο-βουρτσάκι;

 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tamtam είπε

 

Ρε συ είναι πανέμορφη. πώς τη λέτε;
Και μια ερώτηση: της πλένετε ποτέ τα δόντια με ειδικό δάχτυλο-βουρτσάκι;

 

 

 Την λένε Μηλου, ήταν αδέσποτο που τριγυριζε γύρω από το σπίτι, και μάλιστα την πρώτη φορά που μπήκε μέσα από την μπαλκονοπορτα της έβαλα τις φωνές να φύγει. Αλλά τελικά μας υιοθέτησε...

Τώρα πλέον μένει μέσα με όλα τα προβλεπομενα, δικό της χώρο, τροφή και φυσικά στειρωμενη και με το βιβλιαριο της. 

Δυστυχώς τα δοντακια της θέλουν περισσότερη φροντίδα, δεν ήξερα ότι υπάρχει ειδικό βουρτσακι για σκύλους, απλά σκυλοτροφή που κάνει καλό στα δόντια... Θα το προμηθευτώ άμεσα, δεν μου είπε και κάτι ή κτηνίατρος για τα δόντια της αλλά θα περάσω αργότερα από εκεί να την ρωτήσω, λογικά θα διαθέτει κάποιο τέτοιο προϊόν 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lord_Goumis είπε

 Την λένε Μηλου, ήταν αδέσποτο που τριγυριζε γύρω από το σπίτι, και μάλιστα την πρώτη φορά που μπήκε μέσα από την μπαλκονοπορτα της έβαλα τις φωνές να φύγει. Αλλά τελικά μας υιοθέτησε...

Τώρα πλέον μένει μέσα με όλα τα προβλεπομενα, δικό της χώρο, τροφή και φυσικά στειρωμενη και με το βιβλιαριο της. 

Δυστυχώς τα δοντακια της θέλουν περισσότερη φροντίδα, δεν ήξερα ότι υπάρχει ειδικό βουρτσακι για σκύλους, απλά σκυλοτροφή που κάνει καλό στα δόντια... Θα το προμηθευτώ άμεσα, δεν μου είπε και κάτι ή κτηνίατρος για τα δόντια της αλλά θα περάσω αργότερα από εκεί να την ρωτήσω, λογικά θα διαθέτει κάποιο τέτοιο προϊόν 🙂


Kαλά ντε, μην τρελαθείς κιόλας. Το σκέφτηκα με αφορμή τα δαγκώματα, αλλά γενικά λένε ότι κάνει καλό είτε να καθαρίζονται είτε να μασουλάνε denta-sticks και τέτοια. Παλιά, το έκαναν τρώγοντας με τα κόκκαλα.
Στις σύγχρονες εποχές, που όλα τείνουν να γίνουν cyborg , ξηρές τροφές και τέτοια, χρειάζονται και σε αυτό φροντίδα.
Η αδεσποτούλα που μαζέψαμε το καλοκαίρι, για παράδειγμα, είχε δόντια γεμάτα πέτρα και η κτηνίατρος από αυτό (και άπό άλλα δεδομένα βέβαια, νύχια κλπ) την έβγαλε ότι είναι πάνω από 2 ετών, κοντά στα 3. Ωστόσο, με το που άρχισε το σκυλί να τρέφεται σωστά και να μασουλάει και κανένα κοκαλάκι for the fun of it, τα δόντια της άστραψαν. Λογικό, αν σκεφτεί κανείς ότι το καημένο έως τότε θα έτρωγε μόνο (απ' τα) σκουπίδια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική ανάγνωση, @gkourelis o @Tamtam προσπάθησε να διακόψει τον κύκλο του αρνητισμού και να αποφύγει το επισόδειο, θα μπορούσες να το σώσεις και απο την μεριά σου.

 

Τα σκυλιά δεν με ενοχλούν, αν είμαι ήρεμος και καλός, τότε και αυτα ηρεμούν και σταματάνε τις αγριάδες. Αυτό που όμως με ενοχλεί είναι ... οι ρακέτες.... ρε παιδιά κάντε καμια επιστημονική έρευνα οτι αυτη η αηδία πρέπει να κοπεί δια νόμου! Σε λίγο θα κυκλοφορούμε με πανοπλίες και κράνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Προσωπική ανάγνωση, @gkourelis o @Tamtam προσπάθησε να διακόψει τον κύκλο του αρνητισμού και να αποφύγει το επισόδειο, θα μπορούσες να το σώσεις και απο την μεριά σου.

 

Τα σκυλιά δεν με ενοχλούν, αν είμαι ήρεμος και καλός, τότε και αυτα ηρεμούν και σταματάνε τις αγριάδες. Αυτό που όμως με ενοχλεί είναι ... οι ρακέτες.... ρε παιδιά κάντε καμια επιστημονική έρευνα οτι αυτη η αηδία πρέπει να κοπεί δια νόμου! Σε λίγο θα κυκλοφορούμε με πανοπλίες και κράνη...


Τι καλά που θα ήταν αντί γα ρακέτες να παρακολουθούσαμε κάτι τέτοιο
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πάνω από 10 χρόνια σκύλο (και πάνω από 3 σκύλους) που παρακολουθούνται από γιατρό, βγαίνουν βόλτα 4 φορές τη μέρα με λουρί σε κατοικημένους και ακατοίκητους (με λουρί) χώρους, οι ακαθαρσίες μαζεύονται, δεν έχουν επιτεθεί σε κανέναν (δεν υπάρχει λόγος) αντίθετα μας έχουν επιτεθεί άλλα σκυλιά ή έχουν διαμαρτυρηθεί (ακόμα και που περνάμε δίπλα τους ή έξω από το σπίτι τους) αρκετοί.

Ο ένας μένει μέσα στο σπίτι. Προσπαθούμε όσο μπορούμε με την καθαριότητα και απολύμανση, αλλά από ένα σημείο και μετά ζούμε μαζί του και θεωρώ ότι έχουμε αντισώματα. Γενικά δεν είναι χύμα, αλλά από ένα σημείο και πέρα δεν ελέγχεται. Απλά προφυλασσόμαστε κατα το δυνατόν.

Σε παραλίες ο ένας πήγε ελάχιστες φορές. Μια φορά σε άμμο κάτω από ομπρέλα - απλά το μετανιώσαμε, εμείς, όχι οι άλλοι. Βέβαια εκείνη τη μέρα φάγαμε και 10 μπαλάκια τένις ενώ πέσανε επάνω μας 5-6 μπόμπιρες πηγαίνοντας στη μαμά τους.

Σε έρημες παραλίες, μετά τη δύση του ήλιου, έκανε μπάνιο μόνος του με μεγάλη χαρά, αλλά έως εκεί.

Προτιμώ να βρώ κάποια στιγμή μια ερημική παραλία παρά να έχω την έννοια ποιός θα έρθει και θα μου πει τι...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ώρες που πάω για μπάνιο (7-10 το πρωί) είμαι πάντα μόνος μου οπότε όταν είχα σκύλο,ένα υπέροχο λαμπραντόρ που έχασα πριν κάποια χρόνια,τον έπαιρνα πάντα μαζί.

Ζούσε για το νερό αυτό το σκυλί,όπως όλα τα λαμπραντόρ.

Έχουμε κολυμπησει μίλια μαζί (είμαι κολυμβητής μεγάλων αποστάσεων) και ήταν απίστευτη η αίσθηση του να κολυμπάς με τον καλύτερο και πιο πιστό σου φίλο.

 

Αυτές τις μέρες είμαι διακοπές με μια φιλική οικογένεια μου από τη Γερμανία και έχουν φέρει μαζί τους ένα φοβερό golden retriever το οποίο με συνοδεύει κάθε πρωί στις βουτιές μου και έχουμε ,και οι δύο, τρελλαθει απ'τη χαρά μας 🙂 ,έτσι κι αλλιώς σε ένα εντελώς έρημο μέρος είμαστε και... λουόμενους δεν έχει ούτε στις 2 το μεσημέρι...

 

Γενικά αντιπαθώ τα πλήθη και ΜΙΣΩ τα πλήθη των λουόμενων οπότε ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Από εκεί και πέρα λίγη κατανόηση από όλες τις πλευρές και τέτοια θέματα πιστεύω λύνονται εκτός και αν έχεις το ζωνάρι σου λυμένο για καυγά.

 

Οι ρακέτες, από αυτά που βλέπω στην τηλεόραση μια και πότε μου δεν τις έχω υποστεί λόγω των ωρών που ευλαβικά ακολουθώ στο μπάνιο μου,πρέπει μάλλον να είναι εγκληματική συνήθεια οπότε συμφωνώ με την ποινικοποίηση τους.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tamtam said:


Τι καλά που θα ήταν αντί γα ρακέτες να παρακολουθούσαμε κάτι τέτοιο
 

 

 

εκτός και αν παίζει ο Ρομπερτο Κάρλος, οπότε πάμε πάλι σύστημα πανοπλία-κράνος 🙂

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου