Προς το περιεχόμενο

Power tubes σε Spider Valve MkII


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες!

 

Χρειάζομαι τα φώτα σας.. πρέπει να αλλάξω λάμπες στο τελικό στάδιο του Line6 Spider Valve (MkII) μου - η μια κάηκε και λέω να αλλάξω και τις δύο για να είμαι σίγουρος.

Σύμφωνα με το manual (link), φοράει 5881/6L6. Απο ότι διαβάζω στο internet, καλό είναι να χρησιμοποιήσω πάλι Sovtek (συγκεκριμένα "Sovtek 5881WXT Matched Pairs with the cup based bottom" ) γιατί είναι τέτοιος ο σχεδιασμός του τελικού σταδίου ώστε άλλες μάρκες μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα. 

Δεν θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω κάτι άλλο για να αλλάξω χροιά (digital preamp ειναι, δεν έχει και πολύ νόημα..), απλά θέλω κάτι που να μην δημιουργήσει προβλήματα και να κρατήσει όσο περισσότερο γίνεται. 

 

Στον γνωστό Θωμά έχω βρει τα παρακάτω

Sovtek 6L6WXT : https://www.thomann.de/gr/sovtek_roehre_6l6wxt_paar.htm

Sovtek 5881: https://www.thomann.de/gr/sovtek_roehre_5881_tube.htm

 

Έχω μπερδευτεί λίγο με το ποιά είναι σωστή... έχουν διαφορά οι 5881 με τις 6L6 ?? Και καλύτερα να πάρω matched σωστά (οι πρώτες δεν βγαίνουν σε matched ζευγάρια..).

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύ χρήσιμη, δεν έχω καθολου εμπειρία από αυτά..

 

Thanks!!

 

edit: ειναι το 112 μοντέλο (40watt) , οπότε εχει 2 6L6 στο τελικό σταδιο, οχι 4 σαν το 100watt μοντελο στο manual.  

Επεξεργασμένο από ThisIsSparta

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποια και να επιλέξεις  πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα, ίσως  κάποια διαφορά στον ήχο.

Η δικιά μου επιλογή θα ήταν αυτή με τις  περισσότερες καλές κριτικές και οπωσδηποτε  MATCHED PAIR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, rockhead είπε

Η δικιά μου επιλογή θα ήταν αυτή με τις  περισσότερες καλές κριτικές και οπωσδηποτε  MATCHED PAIR

Και αν δεν είναι τι θα συμβεί;

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα παραγγείλω το ζευγαράκι και ελπίζω οτι θα είναι οκ.

Αν δεν κάνω bias θα πειράξει πολύ? 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου