Προς το περιεχόμενο

τί χρειάζομαι;


Steppenwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..

 

Αποφάσισα να ασχοληθώ σοβαρά με τον υπολογιστή μου και να εκμεταλλευτώ όποιες δυνατότητες μπορεί να έχει για δημιουργία-σύνθεση και εγγραφή μουσικής.

Έπαιζα λίγο πιάνο και τώρα κιθάρα. Και κάνω και αρμονία.

 

Όμως σχετικά με μουσική τεχνολογία είμαι τελείως αρχάρια και δεν έχω ιδέα τί χρειάζομαι... :? :oops:

 

Κάποιος φίλος μου θα μου δώσει το πρόγραμμα Cubase VST.

Αρκεί αυτό;

 

Είχα διαβάσει κάπου ότι πρέπει να συνδέσω στον υπολογιστή μου και ένα synthesizer και ένα MIDI keyboard. Αληθέυει;

 

Επίσης, για εγγραφή κλασσικής κιθάρας χρειάζομαι μάλλον πυκνωτικό μικρόφωνο έτσι δεν είναι;

 

Σε τί τιμές κυμαίνονται τα παραπάνω;

 

Ευχαριστώ!

'αγαπούσα, τί να πω; Σε θυμάμαι, τί να πω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

geia sou.

Loipon en sintomia:

 

Tha xreiasteis polly ram 256 toulaxiston

 

Kalli karta ixou. (oxi autes pou poulane sta computeromagaza)

 

To cubase vst, einai ena programma pou mporeis na grapseis tin kithara sou.

 

An i kithara sou den exei ipodoxi kalodiou (einai diladi klassiki) NAI tha xreiasteis ena piknotiko mic, to opoio apo times den xero ti paizei. (den nomizo na einai akribo)

 

Mia genniki arxi, kata ti gnomi mou, "den arkei pote ena mono programma!"

 

Mia kalli simbouli: "Ksekina na psaxnese ston xoro tou internet". Sto diktio mporeis na breis polles plirofories.

 

Sto cubase vst, mporeis na "fortoseis" vst-instruments, ta opoia (apla apla) einai kapoia organa pou tha bazeis stis suntheseis sou.

 

Ena midi tha to xreiasteis. Ta armonia exoun upodoxes midi, kai antistixa oi kartes ixou, kai etsi metafereis ston ipologisti sou auto pou paizeis kathe fora. Me auto ton tropo eisageis esi tis notes, sto cubase, kai meta to kaneis oti organo thes. Ta midi einai ftina.

 

Prospathisa na eimai aplos sta logia, kai na ta perigrapso aploika.

 

Rota me an thes kati pou den katalabeneis.

 

c_s_m_o_s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν... τα πυκνωτικά, (νομίζω πως) ξεκινουν από 200€ περίπου, και ανεβαίνουν... αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να τα συνδέσεις κατευθείαν στην κάρτα ήχου σου (εκτός αν αγοράσεις "ακριβότερη" κάρτα... η οποία παρέχει phantom power). πάντως, υπάρχει κι άλλος ένας τρόπος για να ηχογραφήσεις την κλασσική κιθάρα σου (με αποτελέσματα χαμηλότερης ποιότητας), να αγοράσεις εξωτερικό μαγνήτη... (εγώ είχα πάρει κάποτε ενα barcus berry, ο οποίος αν θυμάμαι καλά δεν κόστιζε πάνω από 20.000 δρχ) με τη βοήθεια του οποίου θα μπορείς να συνδέσεις απευθείας την κιθάρα σου στην κάρτα ήχου.

 

όσο για το Cubase, για κάποιο λόγο πάντα το σιχαινόμουν... θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και κάποιο της Cakewalk (όπως το Cakewalk Home Studio 9) και κρίνε μόνη σου ποιο σου "ταιριάζει".

 

όσο για MIDI keyboard... η M-Audio έχει μια πολύ καλή σειρα... από την οποία είναι στο χέρι σου να επιλέξεις ποιο μοντέλο θα αγοράσεις, με βάση το πόσα πλήκτρα θέλεις... οι τιμές ξεκινούν από τα 158€ (2 οκτάβες) και φτάνουν στα 260€ (5 οκτάβες). βέβαια υπάρχουν και ποιο φτηνές λύσεις σε άλλες εταιρίες (από 50€).

 

σημείωση : όλα αυτά είναι συμβουλές για το πώς να ξεκινήσεις... σιγά-σιγά θα αποκτήσεις εμπειρία και θα μπορείς να επιλέγεις μόνη σου ποιο πρόγραμμα, ή ποιο κομμάτι hardware εξοπλισμού χρειάζεσαι. εγώ πρόσφατα μπήκα στο στάδιο που ξέρω τι εξοπλισμό θέλω, αλλά τα οικονομικά μου δε με βοηθούν να τα αποκτήσω... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μαγνήτη Marcus Berry. Tον είχα πάρει γιατί θέλαμε να παίξουμε σε στούντιο, και η κιθάρα δεν ακουγονταν. Αλλά και αφού πήρα τον μαγνήτη, μου έκανε τη σύνδεση ο υπεύθυνος, αλλά και πάλι τίποτα...

 

Έκτοτε δεν τον ξαναχρησιμοποίησα.

 

Σχετικά με τα MIDI keyboards, εκτός από αυτά της Μ-audio, έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο να κοιτάξω;

'αγαπούσα, τί να πω; Σε θυμάμαι, τί να πω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα MIDI keyboards' date=' εκτός από αυτά της Μ-audio, έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο να κοιτάξω;[/quote']

 

 

Kai bebaia :)

 

 

Th seira Evolution :)

 

 

 

 

 

Ermis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!

 

Καταρχην θα χρειαστεις μια καρτα ηχου με χαμηλο latency (να υποστηριζεται απο ASIO drivers) για να γραφεις την κιθαρα και το σημα της να μην εχει καθυστερηση. Αν πας σε ενα σοβαρο μαγαζι με μουσικο εξοπλισμο και τους πεις τα παραπανω θα σου προτεινουν κατι. Αναλογα με τα λεφτα που διαθετεις και τις δυνατοτητες που σου παρεχει, αγοραζεις.

 

Αληθεια τι PC κατεχεις??? Θελεις σιγουρα πανω απο 512 ram κατα την γνωμη μου (αν θελεις να ανοιγεις πολλα vst instruments κλπ.)

 

Για software θα προτεινα Nuendo που εχει την καλυτερη audio μηχανη και υποστηριζεται για PC (οχι σαν το logic) αλλα πιστευω οτι με το Cubasis (το μικρο αδερφακι του Qbase) θα ησουν καλυτερα γιατι με τα αλλα θα πελαγωσεις....

 

Midi keyboard..... :? Novation Remote 25!!! Εγω αν δεν ειχα βιαστει να αγορασω της Evolution σιγουρα θα επαιρνα αυτο. Ειναι λιγο τσιμπημενο στην τιμη του αλλα αξιζει. Και παλι ομως, αν η καρτα σου δεν εχει χαμηλο latency ειναι αχρηστο μιας και δεν θα μπορεις να παιξεις σε πραγματικο χρονο και θα σου σπασει τα νευρα.

 

Επισης θελεις κατι για να ακους....καλα! Monitors να φανε και οι κοτες!!! Αλλα γι αρχη μπορεις να χρησιμοποιησεις το hi-fi σου :wink: (αν ειναι και καλο ειδικα) Και για τη μιξη παιρνεις ενα ζευγαρι ακουστικα και εισαι ΟΚ μεχρι να μαζεψεις λεφτα για monitors. Εγω ετσι ξεκινησα. Για ακουστικα σου προτεινω ανεπιφυλακτα της Sony τα MDR-7506.150 euro περιπου και αξιζει τον κοπο.

 

Οντως για να γραψεις με πυκνωτικο μικροφωνο (και να εχει ογκο και χαρακτηρα η κιθαρα σου) θελεις μια προενισχυση. Αρκετες κονσολες εχουν ενσωματομενη αλλα ποτε δεν ειναι αρκετη....Δεν ειναι ομως τοσο πρωτευον εξοδο για σενα πιστευω γιατι αν δεν εχεις τα υπολοιπα τι να την κανεις μονη της???? Οι τιμες της κυμαινεται απο αρκετα οικονομικα 200-300e μεχρι ....ξεχνα το!! :lol:

 

Τωρα πως θα λειτουργησουν ολα αυτα??? Ρωτα, διαβαζε, πειραματισου κι αν εχεις και κανενα φιλο να σου δειξει 5 πραγματα, ακομα καλυτερα! Ολοι λιγο πολυ ετσι ξεκινησαμε.

 

Κανε μια ερευνα αγορας, παρε και μια γευση στο net και πριν αγορασεις κατι, εδω ειμαστε εμεις!!! Παντα να αγοραζεις βαση τις αναγκες σου, την τσεπη σου και την χρηση που τα θες. Home studio θελεις να φτιαξεις οχι to Sierra no.2....

 

Καλη επιτυχια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vasika san anonimos hristis den nomizo na se boithisi kai kanenas

grapse prota kapia stihia iparktou prosopou p.h adresse, city,

endiaferonda ... gia na min fliaroume me anoisies

kai tha dis antapokrisi bima bima

kai esi na isouna to idio tha ekanes, nomizo se kanenan den aresi na

milai se fantasmata!!!!!!!!

agnostou taytotitos o.k.???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο.k. Egrapsa kapoia pragmata sto profile mou..

 

As sistithw kai episima afou mou to zitas.

 

Me lene Niki, eimai 20, spoudazw stin Panteio, menw Athina, epaiza ligo piano kai twra ligo kithara, eimai teleiws asxeti me ixografiseis kai ton sxetiko aparaitito eksoplismo.

 

Elpizw na se kalipsa, an kai oso dyo atoma "milane" mesw ypologisti den nomizw oti ta epipleon stoixeia boithane idiaitera. Ase pou den mporeis na ta epalitheyseis kiolas. :wink:

 

Sxetika me ton ypologisti mou, einai Info Quest, Intel Pentium 4 CPU 1500MHz, RAM 128MB. Ton exw dio xronia twra, kai logw spoudwn prepei na parw ena laptop mesa sta epomena dyo xronia. (pragma pou dimiourgei problima se alla pragmata pou thelw na kanw) :(\

 

Sxetika me to Novation Remote 25 to koitaksa sto internet kai to brika me 2 oktabes mono... :( Egw exw kataleiksei oti thelw midi me 5 oktabes. Kai psaxnomai metaksy tou Radium 61 USB tis M-Audio kai tou MK 361 USB tis Evolution. :? Metaksy aytwn ti me symbouleyete?

 

A! Ti einai to latency? Ti xaraktiristika prepei na exei mia kali karta ixou?

 

Kai mia erwtisi gia ton ypeythino: Apo oti fenetai, molis mou apantithei mia aporia, mou genietai mia alli... kai epeidi den kserw pws leitourgei to forum, na sinexizw sto idio topic tis kainourgies apories mou (akoma ki an einai asxetes me to topic, px latency) i na anoigw kainourgio? :oops:

'αγαπούσα, τί να πω; Σε θυμάμαι, τί να πω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτό

http://www.edirol.com/products/info/pcr80.html

 

Αλήθεια, γιατί δεν γράφεις Ελληνικά ?

 

Latency -εκλαικευμενα- είναι ο χρόνος αποκρισης του Η/Υ στο πάτημα του πλήκτρου του midi keyboard. Αν είναι μεγάλος δεν μπορείς να παίζεις και να ακούς σωστά. Οι απλές κάρτες ήχου έχουν τέτοιο πρόβλημα. Ειτε θα πρέπει να πάς για κάρτα που είναι ειδικά για μουσική πχ Audiophile 2496 είτε για κάποια Soundblaster Audigy 2 που είναι γενικής χρήσεως κάρτα αλλα εχει χαμηλο latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου