Προς το περιεχόμενο

τί χρειάζομαι;


Steppenwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οχι δεν το χρησιμοποιω προς το παρον, αλλα για audio ειναι κορυφη! Το 1.6 στο Νακα εχει 1045 euro αλλα εχει βγει και το 2.0, το οποιο το ειχε παρουσιαση στο Future Music του Αυγουστου.

Τσεκαρε το αν σε ενδιαφερει

 

http://www.steinberg.net/en/products/media_production/nuendo20/index.php?sid=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
όσον αφορά το δίλλημα radium/mk .... εγώ αγόρασα το radium πριν περίπου ένα μήνα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.... έχει πολύ καλό κλαβιέ' date=' και οι αίσθηση των knobs/sliders είναι κορυφαία. επίσης είναι πανέυκολος ο προγραμματισμός του (που γίνεται σχεδόν εξ ολοκλήρου από το κλαβιέ). οπότε προτείνω radium.[/quote']

 

Καλησπέρα, αρχάριος και εγώ, νέο μέλος. Να σας ρωτήσω: τί εννοούμε προγραμματισμός του midi keyboard?

Ευχαριστώ,

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Vasika san anonimos hristis den nomizo na se boithisi kai kanenas

grapse prota kapia stihia iparktou prosopou p.h adresse' date=' city,

endiaferonda ... gia na min fliaroume me anoisies

kai tha dis antapokrisi bima bima

kai esi na isouna to idio tha ekanes, nomizo se kanenan den aresi na

milai se fantasmata!!!!!!!!

agnostou taytotitos o.k.???[/quote']

ρε συ dimmi μήπως θέλεις και καμιά foto της???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Steppenwolf,

 

Καταρχήν θα πρέπει να έχεις συνειδητοποιήσει ότι ο εξοπλισμός σου είναι απαξιωμένος για να χτίσεις ένα home studio για τον οποίο ήχο να είσαι υπερήφανη. Ανάλογα με τις δυνατότητες και την όρεξη σου θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο για να μπορέσεις να αξιολογήσεις τι πραγματικά σου κάνει και τι όχι, και για ποιά πράγματα θα ξοδέψεις λεφτά και πως θα τα χρησιμοποιήσεις.

 

1. Ο υπολογιστής σου, θέλει άλλαγμα.. Μπορείς να τον κρατήσεις, βάλες και μια soundblaster audigy, βάλε και ένα Cubase Sx, και κάποια Vst's Instruments και μπορείς και να ηχογραφείς και να παίζεις.. αλλά το τελικό αποτέλεσμα που θα βγάλεις μπορεί να απέχει πολύ απο κάτι πιο "έτοιμο" όπως το ακούς σε ραδιόφωνα ή εδω και εκεί...

 

Αφού αποφάσισες να ασχοληθείς με την Μουσική, και με την Μουσική τεχνολογία θα πρέπει να μάθες ένα βασικό-ΒΑΣΙΚΟ-πράγμα...

 

Τον υπολογιστή σου.. Σε τεχνικές λεπτομέρειες που ούτε και οι ειδικοί δεν μπορούν να αξιολογήσουν. Για παράδειγμα, ακούς ASIO τι είναι αυτό το ρημάδι>Google>ΑSIO>διάβασμα...

 

Όπως καταλαβαίνεις το θέμα έχει μεγάλες προεκτάσεις και για κάθε τι υπάρχει κάτι που συνέχεια θα μαθαίνεις. (πως ηχογραφούμε, πως μιξάρουμε, πως πανάρουμε, πως χρησιμοποιούμε το sequencer μας στον υπολογιστή, τι είναι το Breath και το Pitchbend και άλλα.

 

Υπάρχουν Εκατομμύρια απαντήσεις και εκατομμύρια λύσεις. Αναζήτα την γνώση...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia ixografiseis pisteuw oti to nuendo einai mia xara..k egw me auto ksekinisa

Αν ξεκίνησες με το Nuendo, αναρωτιέμαι τι μπορεί να χρησιμοποιείς τώρα με περισσότερες δυνατότητες... 8O

Πόσο ποιό επαγγελματικό εργαλείο μπορεί να υπάρξει;

 

Επειδή τα βρήκαμε τσάμπα, δεν ξέρουμε τι κατέχουμε και λέμε μπούρδες!

Είναι σαν να λες...

 

"Κι εγώ πάνω στην Mclaren του Montoya έμαθα να οδηγώ... καλή είναι για αρχάριους..." :roll:

 

Και βέβαια αναρωτιέμαι αν με μια τέτοια αντιμετώπιση έχετε μάθει τι αλγόριθμους dithering χρησιμοποιεί και σε τι μας χρησιμεύουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρε κλέον, στις 3 δημοσιεύσεις άρχησες την κριτική, και έβγαλες συμπέρασμα... Τέσπα δεν είναι έτσι τα πράγματα...

 

Και εγώ μαθαίνω συνέχεια, και αν είμαι σε ένα τέτοιο forum είμαι για να μαθαίνω οπότε καλό είναι να γίνονται ερωτήσεις και απαντήσεις.. Αυτό ώς προς θέμα μάθησης και ικανοτήτων...

 

Αν Πρέπει να κάνεις την ερώτηση "τι χρειάζομαι για να κάνω μουσική" πρέπει να πρώτα να απαντήσεις στην ερώτηση "πόσο μακριά θέλω να φτάσω με το Θέμα Μουσική",

 

Ο καθένας δεν έχει προδιαγράψει την ίδια διαδρομή με τον άλλον, και ούτε έχει τις ίδιες φιλοδοξίες με τον άλλον... Βασικά το μόνο κοινό που έχει με τον άλλον είναι ίδια ενδιαφέροντα...(και αυτό πάνω στην μουσική- και εκεί πάλι δεν τα βρίσκουμαι)

 

Στην δικιά σου διαδρομή δεν ξέρω ή τουλάχιστον απο τις 3 δημοσιεύσεις σου δεν εντόπισα τι διαδρομή α. έχεις κάνει, β. που θέλεις να πάς....οπότε ίσως για σένα όντως, το Nuendo να σε καλύπτει πλήρως για όλες σου τις ανάγκες.. Μπορεί να μην τις καλύπτει καθόλου απλά γιατί α. δεν έχεις ιδιαίτερες μουσικές ανάγκες β. δεν έχεις κάνει μεγάλη διαδρομή για να γνωρίζεις πως να τις καλύπτεις.

 

Τώρα όσο αναφορά το τσάμπα, ή όχι αυτό είναι ενδεικτικό του πόσο μακριά έχεις ορίσει το όριο που θέλω να πάω με την μουσική, και γιατί ασχολούμαι με αυτό.... Και προς απάντηση στον χρήση Steppenwolf, αν έχεις ορίσει αυτά τα βασικά πράγματα, τότε μπορείς να βρείς υποστήριξη (αρκεί το μάτι ... να μην μας βλέπει) για όποιοδήποτε όριο θέσεις εσύ με την μουσικη σου, αρκεί η διάρκεια της διαδρομής να μην τελειώσει (τουλάχιστον άμεσα)

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του ότι οι δημοσιεύσεις μου είναι περισσότερες, (ίσως κάποιο bug?) φίλε not_guilty, δεν είναι το πόσες φορές κάνεις ποστ, αλλά το τι γράφεις αυτό που μετράει.

Προφανώς δεν γνωρίζεις (και ίσως έχεις δίκιο) ότι το Nuendo είναι Multitrack recorder που απευθύνεται σε γνώστες, για να μη πω επαγγελματίες (καθώς δεν μ' αρέσει ο όρος).

Δεν απευθύνεται στον μουσικό αλλά στον ηχολήπτη.

Γι αυτό η Steinberg έχει και το Cubase.

Κόβω ότι θες αν μου πείς τι είναι vca και που χρησιμοποιείται στις κονσόλες...

Δεν θέλω να επιδείξω τις γνώσεις μου, αλλά κι εσύ δεν ξέρεις σε ποιούς μιλάς.

Υπάρχουν ερασιτέχνες, επαγγελματίες, (που ζούν δηλαδή από αυτή τη δουλειά), εμπειρικοί, θεωριτικοί, νεαροί, mature... (για να μη πω γέροι :lol: ), σαλταρισμένοι γκατζετάκιδες... όλοι μιλάμε ίσα εδώ!

Επειδή είμαστε στο internet και στην ανωνυμία ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα προς τα κάτω.

Το επάγγελμα μου (ηχολήπτης) δεν ξεκίνησε τη μέρα που ανακάλυψα το forum, για να μετρηθεί η γνώμη μου σύμφωνα με την παλαιότητα εδώ.

Και για να καταλήξω, ένα έχω να πω.

Είναι κρίμα γιατί οι περισσότεροι μ' ένα pc και ένα μάτσο "δωρεάν" προγράμματα, το μόνο που κάνουν είναι να ξύνουν την επιφάνεια προγραμμάτων σαν το Nuendo που από την άγνοια τους, τα βάζουν στο ίδιο τσουβάλι με αυτά που θα βρίσκουμε σε λίγο στις συσκευασίες δημητριακών!

Και μετά... ψάχνουν για το "απόλυτο" εργαλείο. Με τι σημείο αναφοράς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου