Προς το περιεχόμενο

Νομίζετε πως παίζετε καλά όταν πίνετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κ εμενα η γνωμη μου ειναι οτι παιζουμε πολυ καλυτερα καθαροι παρα εχοντας πιει πανω απο τα ορια(τα ορια του ο καθενας τα γνωριζει).τωρα οι περιπτωσεις του τυπου keith moon(ο οποιος ειχε λυποθυμησει αρκετες φορες στη σκηνη),amy whinehouse κτλ,κτλ δεν νομιζω οτι επιναν επειδη ηταν καλλιτεχνες..τα αιτια ηταν μαλλον ψυχολογικα-παθολογικα...και υπαλληλοι της ΔΟΥ ανω παναγιας να ηταν..παλι το ιδιο τελος θα ειχαν..αλλοι rock stars παλι λυγισαν στο βαρος του αποτομου πλουτου-δοξας(peter green αν δεν κανω λαθος,που κατεστρεψε τα παντα) αλλα και στο οτι τη ζωη τους την καθοριζαν μανατζαραιοι(τι θα κανει,που θα παει,που θα γελασει κτλ,κτλ,κτλ)..στα καθ'ημας τωρα...στην περιπτωση ενος ημιερασιτεχνη-ημιεπαγγελματια  μουσικου που παιζει ενα-δυο Σ-Κ το μηνα και πιθανον βιοποριζεται απο μια αλλη δουλεια,θα ελεγα οτι μαλλον απαγορευεται το αλκοολ αν θεωρησουμε οτι την επομενη μερα πρεπει να ξυπνησει να παει στη δουλεια του..τελος ο επαγγελματιας οδηγος αγωνων,ο επαγγελματιας σπριντερ,ο επαγγελματιας μπασκετμπολιστας δεν παει ποτε στον αγωνα μεθυσμενος....γιατι λοιπον πρεπει να παει ο επαγγελματιας μουσικος;;;

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρω ένα αστείο περιστατικό,που μου είχε πεί ο Πατέρας μου.

Είχαν έναν αρμονίστα,ο οποίος κοπάναγε, καμιά εικοσαριά ποτήρια ουίσκι, τη βραδιά.Εκεί λοιπόν που έπαιζε η ορχήστρα ένα τσιφτετέλι,παίζει σόλο το μπουζούκι,σόλο το βιολί και του λένε "Δικό σου Μάκη"ο Μάκης κόκκαλο,ξυπνάει κι αρχίζει να παίζει αυτό!

 

  • Like 1
  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πιτσιρικάς δεν έπινα σε συναυλίες, αλλά και μεγαλύτερος δεν με έπιανε το ποτό στην σκηνή... το ίδιο και σε μαγαζιά αλλά τον πρώτο καιρό μέχρι να αρχίσουν να φεύγουν αυτόματα τα χέρια... ε στην πορεία της σαιζόν που η βαρεμάρα δεν ικανοποιούταν ούτε όταν έπαιζα ναυμαχία με τον αρμονίστα, ούτε καν όταν διάβαζα Λούκι Λουκ από το αναλόγιο, έκανα λίγο κεφαλάκι (σεμνά μη φανταστείτε) αλλά ίσως λόγω και του μη ιδιαίτερα απαιτητικού παικτικά είδους η απόδοση ήταν "φιξαρισμένη"...

 

βέβαια ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση στα όσα χρόνια υπηρέτησα το άθλημα, ήταν ότι οι παθολογικά αλκοολικοί που γνώρισα και συνεργάστηκα, απλά δεν μπορούσαν καν να παίξουν ή να τραγουδήσουν νηφάλιοι... ανεξαιρέτως...

μάλιστα πριν πολλά χρόνια είχα μείνει σύξυλος με παλιό γνωστό τραγουδιστή που μου ήρθε στο studio με τον παραγωγό του λιώμα και εκεί που στήνω μικρόφωνα, βουτάει τη βάση κατεβάζει στο ύψος μιας καρέκλας, σωριάζεται χύμα σε αυτή, ανάβει τσιγαριλίκι, με στέλνει βρίζοντας στο control και λέει μια κι έξω το άσμα και φεύγει παραπατώντας χωρίς καν να χαιρετήσει... ακόμα ψάχνω να βρω ψεγάδι στην ερμηνεία του... πως στο διάολο το κανε τι να σας πω...🙄

 

το κακό που νομίζω δεν αναφέρθηκε, είναι ότι (από ότι ξέρω) στους πραγματικά εθισμένους ουσιαστικά το "πραγματικό" sober δεν "υπάρχει" δημιουργικά (πλην "αποτοξινωμένης" περιόδου)... και ΔΥΣΤΥΧΩΣ (φαντάζομαι) τα προβλήματα στην σκηνή, έρχονταν κάθε που για τον οποιοδήποτε λόγο "στράβωνε" άσχημα το "φτιάξιμο" ή απλά ξεπέρναγαν ένα "όριο" λειτουργικότητας...

 

 

 

 

ΥΓ.  τέλη 80ς για κάποιο καιρό παίρνω σβάρνα τα σκυλάδικα... ωραία εμπειρία πραγματικά που ποτέ δεν μετάνοιωσα, αλλά τότε τουλάχιστον (τώρα δεν ξέρω), κάθε βράδυ ερχόταν στο πάλκο ένα μπουκάλι ουίσκι(?)  για την "ορχήστρα" μάρκας Wohnny Jalker ή κάτι παρόμοιο ανάλογα το καταγώγιο... μέχρι τότε δεν έπινα καθόλου "σκατς" ο δικός σου... αλλά ανάγκα και οι μουσικοί πείθονται και αφού συνήθισα το αρχικό κάψιμο στα συκώτια μου, έπινα ένα δυο ποτηράκια... ακολούθως στο κυριλέ πιάνο μπαρ που πιάνω δουλειά, πρώτο βράδυ πρόβας ζητάω από τον μαιτρ ένα ουίσκι (τρομάρα μου)... μου φέρνει ο άνθρωπος ένα κανονικό Johnny Walker... τι το θελε?... μου φάνηκε σαν πορτοκαλάδα χωρίς ανθρακικό μπροστά στην μπόμπα που με είχαν συνηθίσει... βάζω λοιπόν τις φωνές ότι με "έριξε", αλλά αυτός (και όλοι οι παρόντες) δεν θα ξεχάσουν ποτέ το γέλιο που ρίξανε... όπως κι εγώ την ντροπή μου όταν κατάλαβα την μλκ μου...😊

  • Like 6
  • Χαχα 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν οι Pink Floyd, οι Beatles, oi Jefferson Airplane, ο MIke Oldfield  ή εκατοντάδες άλλοι, θα είχαν κάνει τη μουσική που έκαναν σε αλμπουμς όπως το Dark Side of the Moon, Meddle, White album κ.λπ. χωρίς την επίδραση των ναρκωτικών. Υποψιάζομαι βάσιμα πως όχι.

Η προσωπική μου εμπειρία, έχει να κάνει με το εξής: υπάρχει ένα σημείο ισσοροπίας ανάμεσα στο να είσαι σε ευεξία και στο να είσαι τύφλα (αν μιλήσουμε για αλκοόλ λόγου χάρη). Σαν το ρητό των αρχαίων ημών προγόνων που έλεγαν ότι "παν μέτρον άριστον".
Το σημείο λοιπόν, που είσαι στο τσακίρ και κεφάρεις - δεν έχει καμία σχέση με το να γίνεις τύφλα και να παραπατάς επί σκηνής. Στο σημείο αυτό λοιπόν, πιστεύω ότι ναι, είμαι πιο χαλαρός, ενδεχομένως πιο απελευθερωμένος στη σκηνή (λιγότερες αναστολές), δεν έχω άγχος, είμαι πιο χαρωπός ως προσωπικοτητα, γελάω πολύ, και πιο cool (με την έννοια ότι "στα αρχίδια μου"). Αυτό για μένα μπορεί να σημαίνει ότι έχω πιει δυο μπίρες ή τρεις. Όχι περισσότερο.
*Στις δυο μεγάλες μπίρες, ελέγχεσαι σοβαρά από τα αλκοτέστ πλέον. 🙂

Σημαντικό όμως είναι ότι αυτό ΔΕΝ αποτελεί κανόνα. Διότι ποικίλλει για κάθε άνθρωπο. Το αλκοόλ βγάζει τον πραγματικό εαυτό σου (όπως πολλά άλλα παραισθησιογόνα επίσης), τις φοβίες σου ενδεχομενα, τα κόμπλεξ σου κλπ.
Ετσι, κάποιος που πίνει μπορεί να γίνει αφόρητος μαλάκας, εριστικός, ή να σφιγμένος και επιθετικός -σε αντίθεση με αυτό που συμβαίνει σε άλλους ανθρώπους.
Και φυσικά, αυτό ισχύει και ειδικά σε ό,τι αφορά τη μουσική performance. Το αλκοόλ -ή όποια άλλη ουσία, ΔΕΝ σε κάνει καλύτερο μουσικό (παρά τα παραδείγματα των Pink Floyd και λοιπών που προανάφερα), αν δεν είσαι ΉΔΗ καλός μουσικός ή προσωπικότητα.
Θα έχετε διαπιστώσει ότι πολλοί όταν πίνουν γίνονται ελλεινοί, άλλοι όμως σε αγκαλιάζουν και αγαπούν όλο τον κόσμο. Το ίδιο ισχύει και με τη μουσική: αν δεν είσαι ήδη καλός μουσικός, να γνωρίζεις το υλικό σου και το όργανό που παίζεις, αν δεν έχεις δημιουργική φαντασία και κάποιες ποιότητες από μόνος σου σαν άνθρωπος και σαν μουσικός, καμία ουσία δεν θα στις βγάλει.
Συνεπώς, καλύτερα να μελετάει και να δημιουργεί κανείς, παρά να το τσούζει! Γίνε καλός και όλα τα άλλα έρχονται. Γνώμη μου.
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
13 ώρες πριν, Superfunk είπε

ειμανΕ και εκεί backstage

Tι διάλο, τι μασονίες είναι αυτές; Παντού backstage πχια;

13 ώρες πριν, LK είπε

ηταν ΕΠΙΛΟΓΗ της


Θα ήθελα να διαφωνήσω κάθετα σε αυτό. Τουλάχιστον ως πρώην καπνιστής/εξαρτημένος, χωρίς να έχω να διαχειριστώ τα αποτελέσματα τεράστιας φήμης και αναγνωρισιμότητας, κρίσεις άγχους και πανικού, κατάθλιψη και λοιπά ψυχολογικά που αντιμετωπίζουν πολλοί καλλιτέχνες, σίγουρα δεν ήταν ακριβώς επιλογή της.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είχα πάει σε μια συναυλία Weckl.

 

O άνθρωπος, και δικαίωμα του, ζήτησε από τα μπροστινά τραπέζια να μην καπνίζουν γιατί τον ενοχλούσε.

Ξανα λέω σεβαστό.

 

Εγώ δεν καθόμουν μπροστά.

Παρ΄όλα αυτά επειδή είχα σκοπό να καπνίσω....έφυγα.

Πληρωσα εισιτήριο ,και εφυγα.

 

Δεν ήθελα refund.

Απλά αν ηταν να μην καπνίσω θα πηγαινα γυμναστήριο.😛

 

Έκτοτε δεν πηγα σε συναυλία , και δεν ξανα άκουσα Weckl ....oύτε στο σπίτι μου 😛

Μπορεί για κάποιους όλα αυτά που λέω να είναι μπουρδες.

Σεβαστό επίσης. 

 

In my books, μουσική χωρις τσιγαρο και ποτό δεν λέει τίποτα.

Και οι προπονησεις μου καθημερινα περιέχουν 7 km τρέξιμο...

 

..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Tamtam said:

Το αλκοόλ βγάζει τον πραγματικό εαυτό σου

 

Θα έλεγα μια "amplified" εκδοχή του εαυτού σου. Όλα τα χαρακτηριστικά της ιδιοσυγκρασίας σου είναι ενισχυμένα. 

  • Like 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Tι διάλο, τι μασονίες είναι αυτές; Παντού backstage πχια;


Θα ήθελα να διαφωνήσω κάθετα σε αυτό. Τουλάχιστον ως πρώην καπνιστής/εξαρτημένος, χωρίς να έχω να διαχειριστώ τα αποτελέσματα τεράστιας φήμης και αναγνωρισιμότητας, κρίσεις άγχους και πανικού, κατάθλιψη και λοιπά ψυχολογικά που αντιμετωπίζουν πολλοί καλλιτέχνες, σίγουρα δεν ήταν ακριβώς επιλογή της.

Εννοω ότι ενδεχομένως γνώριζε τους κινδύνους, παρ΄ολα αυτά ίσως τους αποδέχτηκε γιατι να της φαινόταν πιο δύσκολο να σταματησει....σε καθε περιπτωση δεν μπορω να μιλησω με ασφάλεια για την γυναίκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 λεπτά πριν, LK είπε

Είχα πάει σε μια συναυλία Weckl.

 

O άνθρωπος, και δικαίωμα του, ζήτησε από τα μπροστινά τραπέζια να μην καπνίζουν γιατί τον ενοχλούσε.

Ξανα λέω σεβαστό.

Κι εγω είχα σπαστεί με τον Jethro τον Tull κάποτε, που μας είχε ζαλίζει με το μην καπνίζετε και τέτοιες μπούρδες σε συναυλία ανοιχτού χώρου. Θα έπρεπε να το αναγράφουν στα εισητήριά και στην προπώλησή τους ρητά. Σέβομαι την επιθυμία του (ή την ανάγκη να μην αναπνέει καπνό) αλλά απεχθάνομαι το bullying και τη νουθεσία, εκ των υστέρων

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Just now, Πνοή και Νύξη said:

Κι εγω είχα σπαστεί με τον Jethro τον Tull κάποτε, που μας είχε ζαλίζει με το μην καπνίζετε και τέτοιες μπούρδες σε συναυλία ανοιχτού χώρου. Θα έπρεπε να το αναγράφουν στα εισητήριά και στην προπώλησή τους ρητά. Σέβομαι την επιθυμία του (ή την ανάγκη να μην αναπνέει καπνό) αλλά απεχθάνομαι το bullying και τη νουθεσία, εκ των υστέρων

Χαλάλι τους τα λεφτα.

Ας πιουν ένα χυμό στην υγειά μας 😛

  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Νομίζετε πως παίζετε καλά όταν πίνετε;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου