Προς το περιεχόμενο

διάταξη για 3 overdrive πεταλάκια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδώ και πολύ καιρό έχω αυτά τα πεταλάκια τα οποία χρησιμοποιώ ελάχιστα.

Κυρίως από τα 3 χρησιμοποιώ το joyo καθώς βολεύομαι με άλλα simulation.

Στην αλυσίδα μου τα έχω με την εξής σειρά

rumble>hustle>american sound.

Υπάρχουν σχόλια-ενστάσεις επί αυτού του setup?

 

 

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη, να σε πω λιγο πως την βλεπω τη δουλεια με τα μαζεμενα od πεταλια, διοτι εχω παντα 3-4 στη σειρα.

 

Ξεκινω απο το τελος (3ο), οπου τοποθετω παντα εκεινο με τον βασικο μου ηχο. Αυτο που μου αρεσει ο ηχος του, που εχει το λιγο παραπανω (medium to high) gain για τα lead parts. 

 

Πριν απο αυτο (2o), βαζω ενα od πεταλι low to medium gain, ωστε παιζω με ηχο στο breakup. Το πεταλια αυτο, επισης, μου μπουσταρει εντονως το τριτο πεταλι, για hard rock καταστασεις.

 

Πρωτο στην αλυσιδα βαζω ενα low gain, το οποιο χρησιμοποιω για να μου στρογγυλευει τα καθαρα και να μπουσταρει ελαφρως τα επομενα δυο πεταλια, οποτε χρειαζεται.

 

Χρησιμοποιω και ενα 4ο πεταλι, fuzz, το οποιο το συνδυαζω με καποιο απο τα προηγουμενα 3 πεταλια, αναλογα με το ποσο βαρυ ηχο θελω να βγαλω.

 

Γενικοτερα, εχω στοχο να χρησιμοποιω ολα μονα τους, αλλα και σε συνδυσμο μεταξυ τους. Εχω στην παλετα μου ηχους απο crystal clean μεχρι και για thrash metal, και ολα τα ενδιαμεσα. Θελει, απλα, προσεκτικη ρυθμιση ωστε να λειτουργουν ολα αρμονικα.

 

20190713_220250.thumb.jpg.d5cc81484cb2c936379438dfbbee94b6.jpg

Να προσθεσω οτι εαν, υποθετικα, θελω να βαλω στη σειρα 3 od πεταλια, ολα με ιδια ποσοτητα gain, τοτε ακολουθω περιπου τον ιδιο μπουσουλα. 1ο βαζω εκεινο που προσφερει καλυτερο clean boost. 3o βαζω εκεινο που θα χρησιμοποιω σε lead parts, εκεινο που με τερμα gain εχει καλο ηχο (δεν εχουν ολα). Το 2ο το χρησιμοποιω για low gain stuff.

 

Στην περιπτωση σου, μαλλον θα τα εβαζα στη σειρα που εχεις επισυναψει τα βιντεο τους, με ρυθμισεις αναλογες με τις δικες μου πιο πανω.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σημειώσω παντως οτι το joyo ειναι υποτιθεται simulation αλλα εχει drive επισης

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δυο mooer ειναι φανταστικα για βασικο ηχο. Θα εβαζα 1ο τον κλωνο του ocd διοτι μπουσταρει καλυτερα. Δευτερο θα εβαζα το rumble. Το joyo δεν το ξερω καλα, αλλα ισως το δοκιμαζα και πρωτο για να διδει λιγα μεσαια και να μου φτιαχνει το eq. Σιγουρα δεν εχει την ποιοτητα των αλλων δυο. Ή θα το χρησιμοποιουσα απλα για να εχω διαφορετικο ηχο, απο το rumble.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλέον σύνηθες είναι να τα βάζεις με την σειρά gain.

Όσο πιο πολύ gain τόσο πιο μπροστά στην αλυσίδα.

π.χ.

Fuzz>Distortion>OD>boost

 

Αλλά στα πετάλια δεν υπάρχουν κανόνες, κάνεις ότι θες και ότι σου ακούγεται καλύτερα.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, gkourmoul1 said:

Το δυο mooer ειναι φανταστικα για βασικο ηχο. Θα εβαζα 1ο τον κλωνο του ocd διοτι μπουσταρει καλυτερα. Δευτερο θα εβαζα το rumble. Το joyo δεν το ξερω καλα, αλλα ισως το δοκιμαζα και πρωτο για να διδει λιγα μεσαια και να μου φτιαχνει το eq. Σιγουρα δεν εχει την ποιοτητα των αλλων δυο. Ή θα το χρησιμοποιουσα απλα για να εχω διαφορετικο ηχο, απο το rumble.

κι ομως το joyo ειναι το μονο απο τα τρια που ο.τι και να κανεις σε ρύθμιση ακουγεται καλα. Τα αλλα ειναι δυστροπα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι δυστροπο το hustle? Ενα tone εχει (που συνηθως πρεπει να ειναι τερμα) και εχει φανταστικο ηχο σε καθε gain level. 

 

Το αυτι σου παντα ξερει καλυτερα τις προτιμησεις σου. Αναλογα με το τις ηχους θες να βγαζεις, για τι κομματια, εαν χρησιμοποιεις vol pot για να καθαριζεις ηχο κλπ, φτιαχνεις τη σειρα και τις ρυθμισεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπόψη στο 90% των περιπτώσεων η παρέα δεν οδηγεί ενισχυτή αλλά solid state pro καταστάσεις πριν από την κάρτα ήχου.

Το hustle μου βγάζει μια τζιτζικίλα πέραν του setting για clear boost (όπως πχ ένα micro amp) που δεν μου αρέσει.

Και δεν ξέρω αν αυτό είναι του πεταλιού ή αν υπερφορτώνεται κάτι άλλο 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φυγει η πολλη τζιτζικιλα δοκιμασε να μειωσεις το presence απο οπου υπαρχει. Δεν φταιει το πεταλι, αν και βγαζει μια ελαφρια τζιτζικιλα (εαν εννοουμε το ιδιο) με τερμα gain. Ειναι χαρακτηριστικο του, τυπου marshall, ηχου του.  Δουλευε το κατω απο τη μεση το gain. Βγαζει φανταστικο bluesy ηχο. Εαν το μπουσταρεις με ενα αλλο γινεται ακομα καλυτερο...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου