Προς το περιεχόμενο

διάταξη για 3 overdrive πεταλάκια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικά αυτά δεν είναι ο ήχος μου.

Ο ήχος μου έχει διαμορφωθεί με το behringer.

Αυτά αγοράστηκαν σε διάφορες φάσεις τα τελευταία 4-5 χρόνια (κυρίως για live καταστάσεις - που δεν θα γίνουν ποτέ) αλλά λίγο ενσωματώθηκαν και όσα ενσωματώθηκαν αυτό έγινε περίπου στις ελάχιστες ρυθμίσεις τους, εκεί που απλώς ανοίγουν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη να σου πω κι ε΄γω πως αντιμετωπίζω το θέμα. Αρχικά το έβλεπα, όπως το λέει ο Superfunk, δηλαδή από το πιο βαρύ προς το πιο ελαφρύ drive.

Μετά πήρα ένα πετάλι, περίπου προσομοίωσης ενισχυτή (ctc stardust blackface) και άλλαξα λογική. Μπήκε αυτό τελευταίο λοιπόν με σχετικά ψηλά το gain και το αντιμετώπιζα ως αρκετά αρπαγμένο ενισχυτή. Στην συνέχεια έβαλα τα άλλα drive περίπου στην λογική του gkourmoul1.

Οπότε, μήπως να βάλεις τελευταίο το joyo και ν' αρχίσεις να χτίζεις εκεί πάνω ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, dimsonic said:

υπόψη στο 90% των περιπτώσεων η παρέα δεν οδηγεί ενισχυτή αλλά solid state pro καταστάσεις πριν από την κάρτα ήχου.

Το hustle μου βγάζει μια τζιτζικίλα πέραν του setting για clear boost (όπως πχ ένα micro amp) που δεν μου αρέσει.

Και δεν ξέρω αν αυτό είναι του πεταλιού ή αν υπερφορτώνεται κάτι άλλο 

 

Αν και γράφεις ότι το joyo σου ακούγεται καλά παντού, θεωρητικά το πρόβλημα είναι σε αυτό γιατί έχει εξομοίωση καμπινας, την έξοδο της οποίας στέλνεις σε ενισχυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως πρεπει να γινεται η ορθη χρηση του joyo?

Σε ενισχυτη συνδεεται καρφι ή με καποιον αλλον τροπο?

 

Εξομοιωση καμπινας ή εξομοιωση εξισχυτη εχει?

 

Πιθανοτατα να το ειχα πεταξει εκτος πεταλιερας, ή να το ειχα απλα ως εναλλακτικο ηχο για κατι πιο acdc alike. Δεν θα το δουλευα μαζι με το rumble, καθως ειναι fuzz απ' οτι ειδα. Βεβαια, εαν δεν τα δοκιμασω μαζι, δεν μπορω να ειμαι βεβαιος. Σιγουρα τo hustle μαζι με το rumble διδουν πληθωρα απο ηχαρες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, blue said:

 

Αν και γράφεις ότι το joyo σου ακούγεται καλά παντού, θεωρητικά το πρόβλημα είναι σε αυτό γιατί έχει εξομοίωση καμπινας, την έξοδο της οποίας στέλνεις σε ενισχυτη

δεν θα το έλεγα διότι εγώ το στέλνω σε higain είσοδο, όπως ενισχυτής δηλαδή και φυσικά είναι φτιαγμένο να προσομοιάζει καμπίνα και ενισχυτή fender όπως το κλασικό tech21 που υποτίθεται είναι κλώνος του.

53 minutes ago, gkourmoul1 said:

Πως πρεπει να γινεται η ορθη χρηση του joyo?

Σε ενισχυτη συνδεεται καρφι ή με καποιον αλλον τροπο?

 

Εξομοιωση καμπινας ή εξομοιωση εξισχυτη εχει?

 

Πιθανοτατα να το ειχα πεταξει εκτος πεταλιερας, ή να το ειχα απλα ως εναλλακτικο ηχο για κατι πιο acdc alike. Δεν θα το δουλευα μαζι με το rumble, καθως ειναι fuzz απ' οτι ειδα. Βεβαια, εαν δεν τα δοκιμασω μαζι, δεν μπορω να ειμαι βεβαιος. Σιγουρα τo hustle μαζι με το rumble διδουν πληθωρα απο ηχαρες.

το hustle είναι κλώνος του ocd.

το rumble κλώνος του zendrive

το american sound του tech 21 blonde. Είναι προσομοίωση fender amp.

Το american sound δεν κάνει για acdc. υποτίθεται υπάρχει και το british sound.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αμαρτία μου; Εγώ το American Sound το επέστρεψα στο Thomann και έβγαλα όλες τις line in ηχογραφήσεις που ετοιμάζουμε στο laptop, με το mixer out του Bad Monkey... :D
To είχα δοκιμάσει όωπς προτείνατε, τελευταίο και όλα τα drive πριν από αυτό. (τα delay και reverb μετά, εννοείται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να έχουμε μια κοινή αναφορά εδώ κάποια δείγματα.

αρχικά καθαρά, γύρω στο 1 το hustle στο 2.40 το rumble και στο 4 το american.

Λίγο κομμένα τα πρίμα, όλοι οι μαγνήτες....

Όλα πάνε μια διαδρομή στο behringer κλπ στην κάρτα ήχου.

Πού και που κάτι κλιπάρισε....

pedals.mp3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγονται πολυ ωραια απο μονα τους.

Κανε και μια ηχογραφηση με το ocd να μπουσταρει τα αλλα δυο.

 

Τωρα που το σκεφτομαι, αντι του ocd clone, θα σου ταιριαζε κουτι το od3. Περιπου το ιδιο gain, χωρις να τζιτζικιζει, και με ανωτερο clean boost. Γενικως, πεταλι με περισσοτερη λεπτομερεια στον ηχο. Εχουν παρομοιονηχο. Θα σου αρεσει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου