Προς το περιεχόμενο

περί ear-training


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, vagelism said:

 Προσωπικα..οσο εμπιστευομαι το αυτι μου δεν εμπιστευομαι καμια παρτιτουρα.

Το να τα βρω ετοιμα κ γραμμενα ειναι για μενα απλα..bonus.

Aλλα παντα θα ριξω μια ματια. Πολλες φορες υπαρχουν λαθη σε παρτες..

Ακομα κ το πιο σοβαρο transcription γινεται απο ενα ανθρωπινο αυτι.

 Απο οτι ξερω δεν εχει εφευρεθει ακομα μηχανημα που να το κανει αυτο.

 

Οκ, το αυτί ειναι πολύ σημαντικό, χωρίς αυτό ακυρώνεται κάθε έννοια μουσικότητας. Εχω παίξει με επαγγελματία φλαουτίστα, σε μια παιδική χορωδία, ο οποίος ήρθε χωρίς πρόβες και έπαιξε τα παντα τέλεια σε διαφορετική βασική νότα απο το ορίτζιναλ.

Οσον αφορά transcription υπάρχει ... χμμμ υπήρχε το φοβερό και τρομερό riffstation. Δεν ξέρω τι σκέφτηκε η Fender και το σκότωσε. Στο linux είχα εγκαταστήσει wine μόνο και μόνο για να τρεχω riffstation. Δηλ δεν υπήρχε κανένας άλλος λόγος να εγκαταστήσω windows emulator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, vagelism είπε

Μετα ηρθε το youtube και οι ταμπλατουρες και ο κοσμος εχασε το αυτι του.

εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό  με το youtube γιατί να χάσει κάποιος το αυτί του? είναι το σημαντικότερο δώρο για ένα μουσικό που δουλεύει λάιβ όλη η μουσική μαζεμένη σε ένα μέρος αρκεί να ξέρεις τι θέλεις να ψάξεις και βρίσκεις τα πάντα, καθημερινά βγάζω καινούργια κομάτια τα περνάω τα μετατονίζω τα ενορχηστρώνω για ανάγκες λάιβ  εννοείται με το αυτί που να βρεις όλες τις παρτιτούρες ειδικά σε καινούργια κομάτια?

 

πριν ytb εποχές τρέχαμε να δανειστούμε cd ή να γράψουμε κασέτες ή mp3 rip για ένα κομάτι θυμάμαι απο δω και απο κει... βρήκαμε την υγειά μας με το μαραφέτ!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό  με το youtube γιατί να χάσει κάποιος το αυτί του? είναι το σημαντικότερο δώρο για ένα μουσικό που δουλεύει λάιβ όλη η μουσική μαζεμένη σε ένα μέρος αρκεί να ξέρεις τι θέλεις να ψάξεις και βρίσκεις τα πάντα, καθημερινά βγάζω καινούργια κομάτια τα περνάω τα μετατονίζω τα ενορχηστρώνω για ανάγκες λάιβ  εννοείται με το αυτί που να βρεις όλες τις παρτιτούρες ειδικά σε καινούργια κομάτια?

 

πριν ytb εποχές τρέχαμε να δανειστούμε cd ή να γράψουμε κασέτες ή mp3 rip για ένα κομάτι θυμάμαι απο δω και απο κει... βρήκαμε την υγειά μας με το μαραφέτ!

Καταρχην, δεν μιλαμε για το που θα βρουμε τα κομματια, αλλα για το πως θα τα παιξουμε.

Δευτερον, ηταν μεταφορα η λεξη "χασει". Θα μπορουσα να γραψω, δεν φτιαχνει αυτι. Να το χασει αν το εχει ηδη, δυσκολο.

 

Για καποιον που ηδη εχει μαθει να ακουει, ειναι μια χαρα ευκολια οταν βιαζεται, να βλεπει πως παιζεται ενα κομματι ενα σολο κλπ. Αν και παλι, ενδεχεται (κατα πασα πιθανοτητα) αυτο που θα δει να ειναι λαθος. (8-10 ειναι λαθος ή ελλειπή ή σε λαθος θεσεις κλπ, και δεν μιλαω για λεπτομερειες, αλλα για χοντρα λαθη)

Αυτος ομως που δεν εχει μαθει να ακουει, μαθαινει να παιζει με τα ματια και οχι με τα αυτια.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, leon7pap είπε

ενω αν το έχω έτοιμο θα έχω βγάλει όλο το σόλο στον ίδιο χρονο

Θα έχεις έτοιμο ένα σόλο όπως το έγραψε στην ταμπλατούρα κάποιος άλλος και στη θέση που το παίζει αυτός. Μπορεί να είναι σωστό μπορεί και όχι.

Εγώ αν δε με βολεύει η θέση αυτή τα αλλάζω εκεί που αισθάνομαι ότι μου ταιριάζει περισσότερο. 

 

@rgxinap εγώ το riffstation το έχω ακόμα σαν εφαρμογή στο pc και το δουλεύω που και που. Τι εννοείς καταργήθηκε? Την ίδια δουλειά την κάνεις και με το Nero wave editor (παλιό πρόγραμμα και αυτό). Όπως και με το guitar pro ακόμα και online αν βρεις την ταμπλατούρα στο ultimate guitar μπορείς να κατεβάσεις την ταχύτητα, να αλλάξεις τονικότητα κλπ 

Επεξεργασμένο από VangelisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@VangelisVgoogl-αρέ το και θα δεις τι εννοώ. Δεν υπάρχει επίσημο download, δεν υπάρχουν νέες εκδόσεις. Δηλαδή πέθανε. : https://www.riffstation.com/

Επίσης μιλάμε για transcription, δηλ για chord/note detector. Οχι για audio editor.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, rgxinap είπε

googl-αρέ το και θα δεις τι εννοώ. Δεν υπάρχει επίσημο download, δεν υπάρχουν νέες εκδόσεις. Δηλαδή πέθανε

Και? Όσο υπήρχε επίσημο download το πλήρωνες. Τώρα είναι δωρεάν. Δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό.

 

Το ότι δεν υπάρχει νέα έκδοση ούτε αυτό με απασχολεί εφόσον το υπάρχον με καλύπτει. Αφού καλύπτει και εσένα τότε που είναι το πρόβλημά σου? Συνέχισε να δουλεύεις με την έκδοση που έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φανταστικό το youtube και υπέροχο το internet και πληροφορία διαθέσιμη για όλους και σου δείχνουν 200 σόλα σε στυλ βάλε το δαχτυλάκι σου εδώ και μετά εκεί και μετά λίγο πιο κει κλπ κλπ...Αλλά, πάρε κάποιον που δεν έχει δουλέψει το αυτί του-όπως, παρεμπιπτόντως,έχουν κάνει όλοι αυτοί που έχουν δημιουργήσει και τα 200 σόλα που θες να μάθεις-και βάλ΄τον να παίξει με πραγματικούς μουσικούς. Ξεχωρίζει σαν την μύγα μες το γάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, VangelisV said:

Και? Όσο υπήρχε επίσημο download το πλήρωνες. Τώρα είναι δωρεάν. Δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό.

 

Το ότι δεν υπάρχει νέα έκδοση ούτε αυτό με απασχολεί εφόσον το υπάρχον με καλύπτει. Αφού καλύπτει και εσένα τότε που είναι το πρόβλημά σου? Συνέχισε να δουλεύεις με την έκδοση που έχεις

 

Το λινκ που έβαλες είναι απο την άνοιξη του 2018. Δοκίμασες να πατήσεις το link : available to download free  ?

Το προβλημά μου (όπως ήδη εξήγησα) είναι σε μελλοντικές εκδόσεις λειτουργικών, βιβλιοθηκών, DLL, κτλ δεν θα δουλεύει, με λίγα λόγια το software αυτό πέθανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Το προβλημά μου (όπως ήδη εξήγησα) είναι σε μελλοντικές εκδόσεις λειτουργικών, βιβλιοθηκών, DLL, κτλ δεν θα δουλεύει, με λίγα λόγια το software αυτό πέθανε.

Ζωή σε λόγου μας τότε. Εγώ θα συνεχίσω να το δουλεύω και πεθαμένο όταν και αν το χρειάζομαι.

 

Υ.Γ. πάντως μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν και από αλλού απ' ότι είδα. 

Επεξεργασμένο από VangelisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου