Προς το περιεχόμενο

H&K Tubemeister 18


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντε, μεγεια μου!! Τον ζαχαρωνα πολυ καιρο. Τον βρηκα στις αγγελιες απο ενα καλο Ναυπλιωτη, σε καλη τιμη και σε αριστη κατασταση, και το χτυπησα.

 

Screenshot_20190715-222739_Gallery.thumb.jpg.1933c8daddf76aeef4e17498f124dfd8.jpg

 

Σημερα το παρελαβα και ασχοληθηκα κανα 20λεπτο μαζι του. 10 λεπτα με prs και 10 λεπτα με στρατ. Και με τις δυο κιθαρες ακουγοταν φανταστικα στην 1x12 καμπινα μου με G12-65. Χρησιμοποιησα και ενα od πεταλι (mxr modified badass od) για ζμπρωξιμο, και δουλεψε υπεροχα και στα δυο καναλια. Μου εκανε εντυπωση το ποσο καλα καθαριζει το βρωμικο καναλι με το ριξιμο volume της κιθαρας, ακομα και με hambuckers. Σχεδον κρυσταλλο κανει τον ηχο. Καλυτερα και απο τον ac10 μου καθαριζει. Ακομα και με το od μπροστα να διδει high gain ηχο, παλι καθαριζει αξιοπρεπως. Πολυ πρακτικο!

 

20190715_223137.thumb.jpg.724df7dea90a154fc30940053e808a90.jpg

 

Καιρο τωρα ηθελα εναν δικαναλο, να δοκιμασω την τυχη μου σε προβες και live. Ηθελα να εχω βρωμικα απο λαμπα και οχι απο πεταλια. Ηθελα να εχω και ενα καναλι καθαρα.... Πολλα ζητω? 

 

Κεντρικος σκοπος ειναι να βαλω τα εφε μου (tremolo, chorus, delay, reverb) στη λουπα, και να εχω μπροστα ενα od και ενα fuzz να ζμπρωχνουν. Και τι καλυτερο απο ενα od? Δυο od φυσικα! Χωρο η πεταλιερα εχει....

 

Το προβλημα μου ειναι πιο od να χρησιμοποιησω. Εχω αρκετα (πληρη λιστα εχω στο προφιλ μου) και σιγουρα καποιο κανει ιδανικη παρεα με τους tubemeister. Για δοκιμη (ακομα να τα τεσταρω) εβαλα κλωνο ocd, για να στρογγυλευει τον ηχο. Εβαλα και το ts mini να δινει λιγα μεσαια οποτε θελω. Εβαλα και το spark mini να διδει εξτρα ενταση (στο καθαρο καναλι) και να μπουσταρει για κανα σολο. Απο fuzz εβαλα το carcosa. Ολα αυτα θα παιζουν κυριως στο lead καναλι και θα ειναι ολα με χαμηλα το gain. Εαν μου προσφερουν κατι αξιολογο και στο καθαρο, τοτε καλως.

 

20190715_222515.jpg.2fd795bf5a471e9ee8d57889df1470d3.jpg

 

Δεν εχω ξαναπαιξει δικαναλο (για λαιβ μιλω), αλλα νομιζω οτι συντομα θα βρω το κουμπι του. Ηθελα να απλοποιησω την αλυσιδα, γενικοτερα, εχοντας μονο ενα od μπροστα και delay/reverb στη λουπα, αλλα εχω συνηθισει με εφε και ποικιλια ηχων και δυσκολα ξεκοβω. Τα δοκιμαζω αυριο στην προβα και βλεπουμε.

 

Καμια προταση?

 

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή είναι ένα από τα κεφάλια που σκεφτόμουν, ρίξε αναλυτικό review μόλις αποκτήσεις οικειότητα!

 

Με 'γεια, είναι κουκλί!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειά σου ρε Γιώργο.

Έτσι από περιέργεια, πόσους ενισχυτές έχεις τώρα?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, fusiongtr said:

Με γειά σου ρε Γιώργο.

Έτσι από περιέργεια, πόσους ενισχυτές έχεις τώρα?

 

Ο Orange crush pix 3w μετραει??

 

😀

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα τζαμαραμε με την παρεα και τον τεσταρα κανα 2ωρο.

Τον ειχα στα 5 watt, με το καθαρο καναλι τερμα volume και gain στη μεση, και lead καναλι στη μεση volume και gain.

Παιζαμε νορμαλ προς λιγο δυνατα.

 

Πολυ καλος ηχος, νομιζω με καλυψε ηχητικα. Μπουσταρα κυριως με soul food.

 

123.mp3

 

U2.mp3

 

Blacknight.mp3

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ίσως είναι η ηχογράφηση, αλλά μου ακούγεται μακράν καλύτερο το αποτέλεσμα από αυτό που έπαιρνες από τα πετάλια. Ίσως να φταίει και ότι είμαι φανατικά υπέρ του να παίρνεις παραμόρφωση από τον ίδιο τον ενισχυτή.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, gkourmoul1 said:

Με το κινητο ηχογραφησα

για φαντάσου να έγραφες με το tascam.

 

Νομίζω έχεις κάνει την μεγαλύτερη πρόοδο από οποιονδήποτε εδώ μέσα και παικτικά και ηχητικά.

Και δεν το λέω για να σε κολακέψω. (ίσως περισσότερο ηχητικά...αλλά και το άλλο δεν πάει πίσω)

Βρες έναν τρόπο να γράφετε πιό καλά και το μπάσο στα live και θα είστε τζετ.

Θα έλεγα αρνητικά για τον τυμπανιστή, αλλά τουλάχιστον τον μαύρο ιππότη τον έπαιξε καλά.

Όλα αυτά σε ένα βιαστικό άκουσμα. Οι u2 θέλουν ακόμα πολλή δουλειά. Τα Rnr Rnb τα έχετε 

Φυσικά θέλει δουλίτσα και η φωνή ακόμα.

Αλλά δεν πάμε να σε δώσουμε στη heaven. (ακόμα).

 

Βέβαια είμαστε off topic, για το εργαλείο μιλάμε που είναι ....άξιο!

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου