Προς το περιεχόμενο

H&K Tubemeister 18


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χμ...

στους Ramones τα φωνητικά δεν.... ίσως να το βγάλετε από το πρόγραμμα

το άλλο το τρέχετε πολύ, και η κιθάρα είναι πολύ βρώμικη. Επρεπε να είναι ντιπ μηδέν όλα. Μόνο master

Η ηχογράφηση πάντως είναι καλή.

 

Δύσκολη η δουλειά του τρίο για τέτοια κομμάτια.

Θέλει 3 βαρβάτους και 1 βαρβάτη φωνή....

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δευτερο το ακουσες ολο?

 

Edit: καλα κανεις και εισαι αυστηρος στην κριτικη σου!

Edit2: οι Ramones θα παραμεινουν στο προγραμμα. 😁

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, gkourmoul1 said:

Το δευτερο το ακουσες ολο?

 

Edit: καλα κανεις και εισαι αυστηρος στην κριτικη σου!

 

 

ναι όλο

είμαι αυστηρός όταν πρέπει

θεωρώ ότι όταν κάνεις cover κάνεις cover και επειδή προσέχεις τις κιθάρες σου, τους ενισχυτές σου, τα πετάλια σου και γενικά δίνεις σημασία σε εξοπλισμό, πρέπει να προσέξεις την προσέγγιση.

Το wicked game θελει βασικά

1. σκούπες

2. μπάσο μπασίστα δηλαδή, όλο το κομμάτι πάνω του είναι

3. στρατ πεντακάθαρη με τρέμολο και κομπρέσορα και θέση 2 ή 4

4. φωνή στα όρια του λυγμού

 

δεν γίνεται να το παίζετε και να βαράει ο άλλος την κάσα και το ταμπούρο και συ να πάζεις πάνω κάτω το all right now...

 

κανατε και καλή ηχογράφηση και τα έβγαλε όλα στη φόρα.

Δε λέω η μπάντα σας προχωράει, και r n b κλπ είναι καλή, αλλά κάποια κομμάτια δεν γίνεται να γίνονται ίσιωμα.

Εκτός αν το ακροατήριο δεν δίνει μία

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανουμε cover στο original wicked game. Διασκευη κανουμε, βασισμενη κυριως στην απο κατω εκτελεση. Μια μιξη των δυο.

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλευω να βρω πως θα μπουσταρω τον tubemeister και να εχει καλο ηχο. Να μπουσταρω αρκετα το lead καναλι που εχει medium gain, ή ειναι προτιμοτερο να μπουσταρω ελαφρως το lead καναλι με boost ενεργοποιημενο? Να το κανω με καθαρο booster ή με od να δωσει και λιγο χρωμα?

 

Θελω high gain ηχο να βγαλω. Ποια φιλοσοφια ειναι καλο να ακολουθησω χρησιμοποιωντας ενα-δυο πεταλια, με σταθερες ρυθμισεις, και για τα δυο καναλια?

 

Ειναι σχετικα δυστροπος και παλευω να βρω το sweet spot, και τον τροπο που θα τον δουλευω με το δυνατον λιγοτερα πεταλια για πιο πολλους ηχους.

 

Αποψις?

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο ενισχυτή, εγώ πάντα μπουστάρω με OD όχι για να αυξήσω ένταση αλλά για διαφορετικό ηχόχρωμα και feel στο χέρι. Βάζω αρκετά χαμηλά το gain (όχι στο μηδέν όμως) και παίζω με την ένταση και το EQ του πεταλιού. Επειδή ο ενισχυτής μου δεν έχει βρώμικο κανάλι συνήθως χρησιμοποιώ δύο OD πετάλια, το ένα είναι για γκάζι και το άλλο το μπουστάρει. Καλό είναι να δοκιμάσεις ότι πετάλι έχει, αναλόγως την έξοδο της κιθάρας, καμπίνα/μεγάφωνα κλπ θα έχεις και διαφορετικό αποτέλεσμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας με ότι τρόπο σου κάθεται καλά στο αυτί για ac/dc ήχο και ένα κλικ παραπάνω gain.

Βάζεις μπροστά od της αρεσκείας σου, όχι booster.

Full volume και tone, gain κλειστό.

Αυτή είναι η συνταγή, μαζί με 4χ12 την ακούς σε όλους τους μέταλ δίσκους από τα 80s.

Το od σφίγγει τον ήχο πολύ, δεν είναι παπάτζα για αυτό και θα το δεις μόνιμα on σε όλα τα pro rigs. 

Εγώ θα κρατούσα το boost του ενισχυτή κλειστό και θα το χρησιμοποιούσα ως boost😁 στον ήδη boostarismeno ήχο για tapping κλπ.

Έτσι έχεις 4 διαβαθμίσεις gain, από κρύσταλλο ως high gain.

Mε ένα eq μπορείς να κάνεις ακριβώς το ίδιο + να έχεις έλεγχο στις συχνότητες του boost.

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επιασες 100% στο τι ζητω.

Εχω κανει πολλες δοκιμες, και ολες το  booster ενεργο.  Το εχω σαν βασικο ηχο με αρκετο gain και παιζω με το volume. Ενεργοποιω od οταν θελω πιο βαρυ ηχο.

Το ιδιο od ενεργοποιω και στο καθαρο καναλι για low gain stuff. Εχω και δευτερο od για πιο crunch stuff στο καθαρο καναλι. Ολα με unity gain.

 

Χωρις το boost υπαρχει μεγαλη διαφορα σε ενταση, και αποφευγω να το χρησιμοποιω.

Σκεφτομαι να κανω αυτο που λες. Να παιζω χωρις boost on, αλλα με μονιμα ενεργοποιημενο ενα od με τσιμπημενο το volume, για βασικο ηχο.  Ετσι, μολις ενεργοποιησω το boost, για κανα σολο, δεν θα υπαρχει μεγαλη διαφορα στην ενταση. 

Απλα στο καθαρο καναλι θα πρεπει να μπουσταρω με διαφορετικο od για να μη μου χαλα την ενταση.

Σπαζοκεφαλια το πως  θα τον δουλεψω. Ηδη εκανα ενα live και ολα πηγαν καλα. Στα 18 watt, με κατω απο τη μεση το volume, ειχα τοσο ενταση που δεν ακουγα τον drummer...

Επρεπε να τον εχω στα 5 watt. Ακουσον ακουσον...

 

20190724_211038.thumb.jpg.d6f4d0a2477af8b9da1ddc80a34818f8.jpg

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Ετσι, μολις ενεργοποιησω το boost, για κανα σολο, δεν θα υπαρχει μεγαλη διαφορα στην ενταση. 

Απλα στο καθαρο καναλι θα πρεπει να μπουσταρω με διαφορετικο od για να μη μου χαλα την ενταση.

 

 

Δύο πραγματάκια χρειάζεσαι.

1. Volume pedal (ρυθμίζεις τις εντάσεις εύκολα)

2. Eq pedal.(να μπουστάρεις με αυτό και τσιμπημένη ένταση στο καθαρό κανάλι, αν θέλεις ρυθμίζεις και ποιες συχνότητες θέλεις να σπρώξεις πιο πολύ στο boost)

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου