Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματίες στον χώρο της μουσικής,δώστε τα φώτα σας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ευχαριστος προβληματισμος! 

Ευχομαι ολα τα κομματια σας να εχουν αυτην την πορεια.

 

Η λυση ειναι απλη λογικα, απλα χρειαζεται νομικος για να σας την δωσει....

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Μανώλης Χναράκης said:

Αν το κομμάτι δεν το έχετε δώσει σε κάποια εταιρεία, τότε ποιό το πρόβλημα;

Συμφωνήστε οι τρείς σας και να το δώσετε το κομμάτι, γνώμη μου.

Δεν έχετε να χάσετε τίποτα. Πόρτα ανοίγετε και μπορεί να υπάρχει και συνέχεια, ποτέ δεν ξέρεις.

Καλύτερα να γίνει ένα βήμα παραπέρα από το να είναι "στάσιμο".

Σαφώς και θα κανονίσετε τα των δικαιωμάτων και τα όποια οικονομικά αν υπάρχουν.

 

Γνώμη μου να το δώσεις. Δες τι θα σου πούνε και οι υπόλοιποι. Καλή επιτυχία.

Μανώλη καλημέρα,

Οπως είπε και ο Φώτης,εμείς στην Ελλάδα τα έχουμε βρει 🙂

Τα δικαιώματα του τραγουδιού πως μπορούμε να διασφαλίσουμε,αν το παραχωρήσουμε στους έξω να το τραγουδήσουν/μιξάρουν.

 

Φέυγω για δουλεία,τα λέμε το μεσημέρι 😛

 

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα κάνετε ένα "χαρτί" που θα λέει ότι το κομματι ανηκει σε εσας τους τρεις, και ότι τους δίδετε τους Γάλλους την "άδεια¨ ΜΟΝΟ για διασκευη - remix. (Θα συμβληθειτε απο τη μια εσεις οι 3 ως δημιουργοι (ποσοστο 33,33 % έκαστος εξ αδιαιρέτου ή όποιο είναι το ποσοστό σας εν πασει περιπτωσει-το οποιο μονο συνολικα μπορει να εκχωρηθει (αν και κακως μπλεκω στα δικα σας αφου τα βρηκατε)  ...και από την άλλη ο Γάλλος- Γάλλοι , όσοι είναι εν πάσει περιπτώσει).

 

Θα αναγραφεται ρητά στο "χαρτι" οτι σε καμία περίπτωσει αυτή η άδεια ΔΕΝ εκχωρεί περιουσιακό δικαίωμα επι του δικού σας  κομματιου, και φυσικά ότι ειστε εσεις οι δημιουργοί του ες αει (erga omnes 😛 ).......(θα αναφερεστε και στη διασκευη- remix ως δημιουργοί)

Καλό ειναι να προηγηθεί η "κατοχυρωση" του δικου σας κομματιού σε έναν συμβολαιογράφο (για το Βεβαιο της Χρονολογίας-ότι δηλαδη το δικό σας κομματι προηγειται χρονικά από το δικό τους remix-διασκευή).

 

Αυτη η κατοχυρωση (η πράξη στο συμβολαιογραφο- Ελληνα) , καλό θα ηταν να μεταφραστει και στα Γαλλικα και να μπει παράρτημα και στη μεταξυ σας συμφωνία "χαρτί" (το οποίο πρέπει επίσης να μεταφραστει επακριβώς και στα Γαλλικα (δηλαδη θα υπογραψετε 2 "χαρτια" της συμφωνιας και στα Ελληνικα και στα Γαλλικα [ιδιωτικά συμφωνητικά- που καλό θα ειναι να φέρουν βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής όλων των συμβαλλόμενων μερών ή έστω τις υπογραφες δυο μαρτυρων] ). Συμφωνήστε επίσης ότι για καθε διαφορα που θα προκυψει , αρμόδια θα ειναι τα Ελληνικα΄Δικαστηρια, για να μην τρεχετε στα Παρίσια..... Ήδη σας ανεβασα τα εξοδα αρκετά.Μπορώ να σας τα ανεβάσω κι άλλο.....αν δεν τηρήσουν τη συμφωνια 😛

 

Η Αλλή λυση......δωστε μας Γάλλοι ένα x  μεγαλο ποσό......και κάντε το ό,τι θελετε (εκει  μονο μνεια ότι είστε οι δημουργοι- εκχωρειτε όμως τα περιουσιακά δικαιώματά του συνολικά).

 

ΥΓ Μην αρχίσουμε τωρα τον διάλογο, στο αν ειμαι υπερβολικός.

Π.χ. Μια κάποια βεβαιότητα χρονολογίας είναι αυτη της Jul 5, 2019 που ανέβηκε το κομμάτι στο youtube, δεν ξέρω κατα πόσο όμως την λαμβάνουν υπόψη τους τα δικαστηρια (Γαλλικά ή Ελληνικα).

 

Ή κατα πόσο η ανταλλαγη e-mail και ή συμφωνια μεσω αυτών υποκαθιστούν την υπογραφη (πχ μπορει να θεωρηθει ότι μιλαμε για σταδιο , έστω έγγραφης,  διαπραγματευσης και ότι δεν επηλθε οριστικη συμφωνια επί όλων ή μερους των συμφωνηθέντων).

 

Όπως καταλαβαινετε όλα αυτά είναι "αποδεικτικά μέσα" και όχι συστατικά μια συμφωνιας (η συμφωνια δεν χρειαζεται να είναι καν γραπτη, απλά ο εγγραφος τυπος της βοηθά στη  απόδειξή της) , και το τι αποδεικνυουν κρίνεται διαφορετικά κατα περίπτωση.

 

Το μυστικό είναι να αποτυπώσετε επακριβως στη γραπτη σας συμφωνια, με τρόπο που θα το καταλαβαινε και ένα τρίχρονο, όσο πιο ΑΠΛΑ γίνεται, χωρις να μπλεκετε με αοριστες νομικες έννοιες ,που μπορεί να δημιουργησουν αμφισβητήσεις,  τα μεταξυ σας συμφωνηθέντα.

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παρ'όλο δικηγόρος😎 τα έγραψες απλά και κατανοητά. Εάν βρεθείς Πάτρα, Αθήνα , Αλεξάνδρεια κάποια στιγμή, σου χρωστάμε τουλάχιστον 24χρονο ουίσκι..... Ευχαριστούμε.

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός αλλά η άποψή μου είναι, να δώσετε το κομμάτι με μόνη προϋπόθεση να αναφέρεστε όπου θα παίζει (la chanson de raper) (featuring tria poulakia)

Αν δεν μιλάμε για κάποιους μουσικούς που έχουν κάποια αναγνώριση οι πιθανότητες να βγουν χρήματα από αυτή την ιστορία είναι πολύ μικρές. Από την άλλη κάθε προσπάθεια που θα κάνουν εκείνοι θα συμπεριλαμβάνει και εσάς (promotion) και θα σας ανοίξει περισσότερες πόρτες.

Καλή επιτυχία.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα την εντυπωση οτι η ημερομηνία δημοσιοποίησης σε μεσο κοιν. δικτυωσης ειναι αδιάσειστο στοιχειο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 minutes ago, dimsonic said:

ειχα την εντυπωση οτι η ημερομηνία δημοσιοποίησης σε μεσο κοιν. δικτυωσης ειναι αδιάσειστο στοιχειο

Δεν έτυχε να το αντιμετωπίσω δικαστικά...οπότε επιφυλάσσομαι (και έχουν δει πολλά τα μάτια μου).

Σε κάθε περίπτωση ένα πενηντάρικο σε Συμβολαιογράφο, σε κάνει να κοιμάσαι ησυχός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ειχα την εντυπωση οτι η ημερομηνία δημοσιοποίησης σε μεσο κοιν. δικτυωσης ειναι αδιάσειστο στοιχειο

 

Αν θέλουν να στη φέρουν μπορούν να πουν στο youtube ότι είναι δικό τους και το youtube θα το κατεβάσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα μου φαινεται εξαιρετικα περιπλοκο.

Δηλαδη αφου καποιος αναρτησει κατι σε συστημα που καταγραφει χρονο πως μπορει καποιος να προβαλει αξιώσεις σε μεταγενεστερο χρονο;

1 minute ago, panorios said:

 

Αν θέλουν να στη φέρουν μπορούν να πουν στο youtube ότι είναι δικό τους και το youtube θα το κατεβάσει.

 

ναι αλλά θα πρεπει να εχουν ενα στοιχειο με προγενεστερη ημερομηνια. Δηλαδή μπορει να γινει αυτο με το κομματι των παιδιων;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάκη σε πρήξαμε και συμπάθα μας....🥺 αλλά μια τελευταία ερώτηση, ίσως χαζούλα.   Μήπως παίζει κάποιο ρόλο το ότι έχω στην κατοχή μου όλα τα tracks του κομματιού χωριστά, με την ηλεκτρονική τους υπογραφή σε σκληρό δίσκο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου