Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματίες στον χώρο της μουσικής,δώστε τα φώτα σας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 minutes ago, gvour said:

Σας φχαριστουμε ολους καλοι ανθρωποι για τις συμβουλες.

 

Ας κανουν πρωτα οι ραπερς επιτυχια με το κομματι και χαλαλι τους στο τελος τελος.

Ας δωσουν και τιποτα βεβαιως στους καλλιτεχνας.😀😀😀

Διοτι οταν θα ζητησουν αλλο κομματι απο τους συγχρονους Holland,Dozier,Holland θα φανε πορτα

 

και μένα η γνωμμη μου σε αυτη τη φάση, είναι μόνο υποχρεωτική μνεία, και το κομμάτι δικό σας. Και μακάρι να κάνουν επιτυχία να ακουστεί η μουσική σας, να μπείτε σε κύκλους. Δηλ υπάρχουν πολύ περισσότερα απο κάποια ελάχιστα ευρω που θα σας προτείνουν στεγνά οι όποιοι καλιτέχνες. Να μπείτε στο παιγνίδι είναι το ουσιαστικό!

 

Φίλε Γιώργο, σιγα σιγά να αναθεωρείς και εσύ τα περι στούντιο και προβών..... χε χε έχουμε και το stars μην ξεχνάμε!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω βρε παιδια την αμαρτια μου;

αυτο το μηνυμα τωρα που το διαβαζω μου φερνει αρκετα στα σχολια εκεινων των πωλητων likes και προώθησης που έρχονται και αλλου πχ soundcloud...

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

να πω βρε παιδια την αμαρτια μου;

αυτο το μηνυμα τωρα που το διαβαζω μου φερνει αρκετα στα σχολια εκεινων των πωλητων likes και προώθησης που έρχονται και αλλου πχ soundcloud...

 

 Ζηλεύεις Δημήτριε....;😇   Εμ βέβαια με την μουσική που γράφεις εσύ, τα λεφτά, την δόξα και τις γκόμενες που θα πάρουμε εμείς οι τρεις ούτε στα πιο τρελά σου όνειρα....😎

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, cigaret13 said:

 Ζηλεύεις Δημήτριε....;😇   Εμ βέβαια με την μουσική που γράφεις εσύ, τα λεφτά, την δόξα και τις γκόμενες που θα πάρουμε εμείς οι τρεις ούτε στα πιο τρελά σου όνειρα....😎

γιατι ρε συ να ζηλευω;

btw γιατι δεν το βαζετε στο bandcamp;

δεν θα εξασφαλιστειτε περισσότερο;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο πάντως παιδιά!

 

 Αν δεν είναι τρολιά, εγώ προσωπικά θα το έδινα στη θέση σας και θα έκανα και αυτό που ειπώθηκε με τα συμβολαιογραφικά.

 Είμαι γενικά τυπολάτρης και καλό είναι να υπάρχει μια μορφή κατοχύρωσης. Ποτέ δεν ξέρεις. Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά έλεγαν οι ........... αρχαίοι Έλληνες.

 

 Πάντως αν σας κάνουν στραβή μετά υπάρχει και η άλλη λύση.

 

 Θα μου πληρώσετε μετά τα έξοδα να πάμε εκεί να τους βρούμε και θα τους μιλήσω εγώ.

 

 Θα πω, ποιος είναι ο πιο μάγκας από εσάς που ρίξατε τους φίλους μου?

 

 Θα δείρω τους άλλους και θα πιάσω τον μάγκα τελευταίο, θα του κάνω κεφαλοκλείδωμα και όπως θα συνέρχονται οι άλλοι θα τους πω. Τραβάτε να φέρετε τα λεφτά γιατί θα τον πνίξω σαν κουνέλι. Apporte nous l' argent! θα ουρλιαζω. Αller vite!

 

 

 Θα μας πάνε μέσα βέβαια μετά και δεν έχουμε και κανά γνωστό στη Γαλλία, αλλά θα......... έχουμε το δίκιο με το μέρος μας. χαχαχαχαχαχαχαχαχα Μπορεί και να τα φέρουν όμως, να ΦΟΒΗΘΟΥΝ..

  • Χαχα 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, Nikos Aravanis είπε

Τα δικαιώματα του τραγουδιού πως μπορούμε να διασφαλίσουμε,αν το παραχωρήσουμε στους έξω να το τραγουδήσουν/μιξάρουν.

 

Τα είπε πιό πάνω ο LK.

 

Βέβαια, η ημερομηνία ανάρτησης στο youtube θα μπορούσε να είναι ένα δυνατό στοιχείο, όμως, το youtube δεν παίζει τον ρόλο του δικαστή. Για παράδειγμα αν στείλω μήνυμα στο youtube ότι το τραγούδι που εσύ ανέβασες είναι δικό μου, πολύ απλά θα το κατεβάσει. Δεν μπλέκουν με τέτοια, τέλος πάντων.

 

Καλό είναι να το έχεις κάπου έτσι ώστε να φαίνεται ότι πραγματικά είναι δικό σου ή τέλος πάντων να μπορείς να αποδείξεις πως είναι δικό σου, σε περίπτωση που...........

 

Καλό ξεκίνημα και καλή επιτυχία.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχουν μιλήσει πολύ πιο σχετικοί, θα έλεγα να δείτε πρώτα τι ακριβώς θέλουν. Αν είναι ραπερς δε νομίζω να θέλουν όλο το κομμάτι για να το διασκευάσουν αλλά λογικά θα θέλουν να σαμπλάρουν κάποια σημεια, οπότε μπορεί να έχουν στο μυαλό τους να δώσουν 100-200€ και τέλος.

 

Σε κάθε περίπτωση θα ήταν καλό να μάθετε τι ακριβώς θέλουν. Και σε μένα οι διατυπώσεις μοιάζουν με Νιγηριανού πρίγκηπα αλλά οκ μπορεί να μην ξέρουν καλά αγγλικα.

 

Σε κάθε περίπτωση, συγχαρητήρια και καλή συνέχεια!

 

ΥΓ. Κάποτε είχα ζητήσει άδεια για να σαμπλαρω κάτι διαλόγους από μια ταινία και μου είχαν ζητήσει κάτι παρόμοιο τελείως αυθαίρετα, δηλαδή στη λογική take the money and run 🙂

Επεξεργασμένο από blue
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimsonic είπε

να πω βρε παιδια την αμαρτια μου;

αυτο το μηνυμα τωρα που το διαβαζω μου φερνει αρκετα στα σχολια εκεινων των πωλητων likes και προώθησης που έρχονται και αλλου πχ soundcloud...

 

Συμφωνο.

Το ιδιο που γινοταν απο το my space για να παρουσιασουν τα κομματια μου σε ραδιο - φονικη εκπομπη.

Μακαρι να ειναι αληθεια και οχι τρολλια.

Ευχομαι τα καλυτερα.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, dimsonic said:

να πω βρε παιδια την αμαρτια μου;

αυτο το μηνυμα τωρα που το διαβαζω μου φερνει αρκετα στα σχολια εκεινων των πωλητων likes και προώθησης που έρχονται και αλλου πχ soundcloud...

 

Δημήτρη και εγώ στην αρχή σκέφτηκα οτι κάτι πουστιά είναι,αλλά μόλις πρότειναν να τους φτιάξω κάποιο άλλο κομμάτι και να πληρώσουν...με έψησαν οτι μιλάνε σοβαρά.

Θα δείξει.

12 hours ago, LK said:

Θα κάνετε ένα "χαρτί" που θα λέει ότι το κομματι ανηκει σε εσας τους τρεις, και ότι τους δίδετε τους Γάλλους την "άδεια¨ ΜΟΝΟ για διασκευη - remix. (Θα συμβληθειτε απο τη μια εσεις οι 3 ως δημιουργοι (ποσοστο 33,33 % έκαστος εξ αδιαιρέτου ή όποιο είναι το ποσοστό σας εν πασει περιπτωσει-το οποιο μονο συνολικα μπορει να εκχωρηθει (αν και κακως μπλεκω στα δικα σας αφου τα βρηκατε)  ...και από την άλλη ο Γάλλος- Γάλλοι , όσοι είναι εν πάσει περιπτώσει).

 

Θα αναγραφεται ρητά στο "χαρτι" οτι σε καμία περίπτωσει αυτή η άδεια ΔΕΝ εκχωρεί περιουσιακό δικαίωμα επι του δικού σας  κομματιου, και φυσικά ότι ειστε εσεις οι δημιουργοί του ες αει (erga omnes 😛 ).......(θα αναφερεστε και στη διασκευη- remix ως δημιουργοί)

Καλό ειναι να προηγηθεί η "κατοχυρωση" του δικου σας κομματιού σε έναν συμβολαιογράφο (για το Βεβαιο της Χρονολογίας-ότι δηλαδη το δικό σας κομματι προηγειται χρονικά από το δικό τους remix-διασκευή).

 

Αυτη η κατοχυρωση (η πράξη στο συμβολαιογραφο- Ελληνα) , καλό θα ηταν να μεταφραστει και στα Γαλλικα και να μπει παράρτημα και στη μεταξυ σας συμφωνία "χαρτί" (το οποίο πρέπει επίσης να μεταφραστει επακριβώς και στα Γαλλικα (δηλαδη θα υπογραψετε 2 "χαρτια" της συμφωνιας και στα Ελληνικα και στα Γαλλικα [ιδιωτικά συμφωνητικά- που καλό θα ειναι να φέρουν βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής όλων των συμβαλλόμενων μερών ή έστω τις υπογραφες δυο μαρτυρων] ). Συμφωνήστε επίσης ότι για καθε διαφορα που θα προκυψει , αρμόδια θα ειναι τα Ελληνικα΄Δικαστηρια, για να μην τρεχετε στα Παρίσια..... Ήδη σας ανεβασα τα εξοδα αρκετά.Μπορώ να σας τα ανεβάσω κι άλλο.....αν δεν τηρήσουν τη συμφωνια 😛

 

Η Αλλή λυση......δωστε μας Γάλλοι ένα x  μεγαλο ποσό......και κάντε το ό,τι θελετε (εκει  μονο μνεια ότι είστε οι δημουργοι- εκχωρειτε όμως τα περιουσιακά δικαιώματά του συνολικά).

 

ΥΓ Μην αρχίσουμε τωρα τον διάλογο, στο αν ειμαι υπερβολικός.

Π.χ. Μια κάποια βεβαιότητα χρονολογίας είναι αυτη της Jul 5, 2019 που ανέβηκε το κομμάτι στο youtube, δεν ξέρω κατα πόσο όμως την λαμβάνουν υπόψη τους τα δικαστηρια (Γαλλικά ή Ελληνικα).

 

Ή κατα πόσο η ανταλλαγη e-mail και ή συμφωνια μεσω αυτών υποκαθιστούν την υπογραφη (πχ μπορει να θεωρηθει ότι μιλαμε για σταδιο , έστω έγγραφης,  διαπραγματευσης και ότι δεν επηλθε οριστικη συμφωνια επί όλων ή μερους των συμφωνηθέντων).

 

Όπως καταλαβαινετε όλα αυτά είναι "αποδεικτικά μέσα" και όχι συστατικά μια συμφωνιας (η συμφωνια δεν χρειαζεται να είναι καν γραπτη, απλά ο εγγραφος τυπος της βοηθά στη  απόδειξή της) , και το τι αποδεικνυουν κρίνεται διαφορετικά κατα περίπτωση.

 

Το μυστικό είναι να αποτυπώσετε επακριβως στη γραπτη σας συμφωνια, με τρόπο που θα το καταλαβαινε και ένα τρίχρονο, όσο πιο ΑΠΛΑ γίνεται, χωρις να μπλεκετε με αοριστες νομικες έννοιες ,που μπορεί να δημιουργησουν αμφισβητήσεις,  τα μεταξυ σας συμφωνηθέντα.

Ευχαριστούμε κύριε Λάκη μας για τις πληροφορίες,

Εγω θα σου δώσω και έναν τενεκέ λάδι πέρα απο τα ουίσκια 😛

 

5 hours ago, blue said:

 

Σε κάθε περίπτωση θα ήταν καλό να μάθετε τι ακριβώς θέλουν. Και σε μένα οι διατυπώσεις μοιάζουν με Νιγηριανού πρίγκηπα αλλά οκ μπορεί να μην ξέρουν καλά αγγλικα.

 

Πού είδα την σελίδα τους στο youtube,τραγουδάνε στα Γαλλικά,μάλλον δεν τα γνωρίζουν τα Εγγλέζικα καλά.Ελπίζω 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο μου...ξέρεις εγώ είμαι μαζί σας.

Τώρα να φτιάξεις ένα άλλο?

δηλαδή πως το σκέφτονται?

φτιάξε ό,τι νάναι και δώστο?

επίσης...σήμερα μπήκα στη σελίδα σου.

Δεν ξέρω...ρε συ...τα σχόλια είναι απίστευτα θετικά. Ακόμα και σ αυτό που έχω παίξει εγώ τα διαβάζω και λεω "τι λενε μωρε"

Ξέρεις αυτά τα following είναι λίγο....υποχρέωση. Ακολούθα με να σε ακολουθήσω. 

Εκατσα και άκουσα λίγο αυτούς που σε ακολουθούν και αυτούς που απαντούν...Αφ ενός οι απαντήσεις τους είναι όλες επαινετικές σε ένα εντελώς παράξενο κλίμα, καμμία σχέση με τα εποικοδομητικά σχόλια που γίνονται εδώ. Κάποιοι πάντως είναι προωθητές από όσο κατάλαβα. 

Από την άλλη όλα σου τα βίντεο έχουν κατα μέσο όρο 300 hits, και το sunny days 3500....σίγουρα είναι πιό catchy και ολοκληρωμένο αλλά αυτό το 10πλάσιο μου φαίνεται παράξενο. Είσαι σίγουρος ότι δεν σε μπουστάρησε κάποιος? Πχ πρόσφατα στο soundcloud είδα έναν προωθητή που έκανε ένα share και σε μια δόση ήρθαν 100 χιτς όταν συνήθως έχω καμιά 50αριά, σπάνια μετά από καιρό και μέσω fb ξεπερνούσα το νούμερο αυτό.

 

Τι θέλω να πω...?

κράτα μικρό καλάθι, αλλά κυρίως πρόσεξε και οργανώσου. Προφανώς όπως πρότειναν τα παιδιά θέλει τρέξιμο και έξοδα. Σου είπαν τι θα προσέξεις. Από την άλλη ξέρω και παρακολουθώ (όπως όλοι μας εδώ) την πορεία σου και ξέρω πως έχτισες σιγά σιγά προφίλ και πως το κυνηγάς. Σίγουρα δεν είναι εύκολο, αλλά από την άλλη είσαι νέος και έχεις χρόνο μπροστά σου και να οργανωθείς και να κερδίσεις.

Τώρα, αν όντως ισχύουν όλα αυτά, ότι ανα πάσα στιγμή κάποιος σε καταγγέλει και σου κατεβάζει κομμάτια και πρέπει να τρέχεις σε δικαστήρια (αλήθεια ποιά δικαστήρια) με σκληρούς δίσκους με το cubase και τα tracks σου για να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...άστα να πάνε.

Αν είναι έτσι να μην ανεβάζουμε τίποτα και να κατεβάσουμε κι αυτά που ήδη έχουμε ανεβασμένα. Βέβαια με το κατέβασμα χάνουμε από χέρι, γιατί ήδη είναι έξω καιρό τώρα, και μετά θα πάψουν να είναι με την "υπογραφή μας και χρόνο δημιουργίας"

 

Καταλήγω λέγοντας ότι για μένα είναι πιό χρήσιμα 5 μπράβο από εδώ μέσα, παρά 200 από αγνώστους που λενε "great man, very cool jazz playing". ΜΑΚΑΡΙ το ξαναλέω να μην είναι τρολιά, και φυσικά ΜΑΚΑΡΙ να το δρομολογήσετε σωστά και να βγεί κάτι από όλο αυτό.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου