Προς το περιεχόμενο

Brain fart moments


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ως συνήθεια να ανοίγω καρτέλες στο youtube και να παίζουν κομμάτια στο βάθος ενώ ασχολούμαι με άλλες δουλειές στον υπολογιστή. Αν τύχει και ανοίξω κάποιο κομμάτι το οποίο είναι ζωντανή εκτέλεση, ρίχνω και καμιά ματιά. Έτσι έγινε σαυτό το κομμάτι, στο οποίο παρατήρησα μια στιγμή brain fart (τα εγκεφαλικά κύτταρα κάνουν σύντομο διάλειμμα για κολατσό) της καλλιτέχνιδας στο 0:10 που πάει να κουρδίσει, οπότε σκέφτηκα θα είχε ενδιαφέρον να μοιραστούμε ανάλογες στιγμές που είχε ο καθένας.

 

Προσωπικά δεν έχω κάτι συγκεκριμένο που να μου έχει μείνει, αλλά μου έχει συμβεί π.χ. να γυρνώ το κουμπί της έντασης ενώ το καλώδιο κρέμεται δίπλα στον ενισχυτή, να ξεκινάω το κομμάτι και να αναρωτιέμαι γιατί δεν ακούγεται το μικρόφωνο ενώ ο διακόπτης είναι στο Off... και φυσικά να προσπαθώ να κουρδίσω έχοντας κάπο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν  δεκαετίες, μικρός έφηβος, έχω αγοράσει την ηλεκτρική μου. Περιττό να πω για τι ενθουσιασμό μιλάμε.

Όμως υπήρχε μία λεπτομέρεια: ο ήχος! Ναι, ΔΕΝ ήταν αυτός που θα ήθελα. Ήταν απλά ένας συρμάτινος κιθαριστικός ήχος.

Χμ.

Μετά από κάποιο καιρό πειραματισμών και συσσώρευσης χαρτζηλικιών αποφασίζω να κάνω το μεγάλο άλμα: "πεταλάκι".

Αγορά, σπίτι, καλώδια, όλα οκ.

Το πατάω (απαλά, να μην χαλάσει κιόλας, ΔΕΝ ενεργοποιείται), παίζω, τα ίδια.

Γυρνάω τα knobs πέρα-δώθε, τα ίδια. 

Και ρωτάνε οι υπόλοιποι στο σπίτι:

__ Λοιπόν;

Όλο υπερηφάνεια (και προβληματισμό...) βαράω ένα ό,τι-να'ναι-μπαρέ με τόση δύναμη που κάτι διαφορετικό ακούστηκε από ό,τι συνήθως (μπαζάρανε οι χορδές κλπ)

__ Ακούτε τη διαφορά; Ήχος ροκ!

__ Α, οκ! Μπράβο, μπράβο....

 

Μετά από ώρα, τυχαία πειραματιζόμενος τελικά ενεργοποίησα το OD πεταλάκι και τότε ξαφνικά ένας νέος υπέροχος ηχητικός κόσμος άνοιξε μπροστά μου.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
31 λεπτά πριν, Stoyo είπε

brain fart (τα εγκεφαλικά κύτταρα κάνουν σύντομο διάλειμμα για κολατσό) της καλλιτέχνιδας στο 0:10 που πάει να κουρδίσει,

Για να είμαστε δίκαιοι, σχεδόν επιβάλλεται να "ξανακουρδίσεις" την κιθάρα όταν βάζεις capo, με το capo πάνω στην κιθάρα.

  • Like 4

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Για να είμαστε δίκαιοι, σχεδόν επιβάλλεται να "ξανακουρδίσεις" την κιθάρα όταν βάζεις capo, με το capo πάνω στην κιθάρα.

 

Όχι σχεδόν,ΠΑΝΤΑ.

Εγώ χρησιμοποιώ παρά πολύ καπο και ειδικά στις ηλεκτρικές με που το βάζεις πάει σχεδόν ένα ημιτόνιο πάνω η κάθε χορδή.... ειδικά αν το βάλεις μετα το τέταρτο τάστο.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ υπαρχει αλλαγη, εγω τουλαχιστον εχω συνηθισει να το ρυθμιζω να ειναι η πιεση "τοσο οσο" και οποτε τσεκαρω ειναι ελαχιστη η διαφορα και οχι ανομοιομορφη δηλαδη καντινια/μπασες μεταβαλονται αναλογα. Για να φυγει ημιτονιο μηπως ειναι ταναλια ή σε μαλακες χορδες και φυσικα εξαρταται και το καπο, αλλα ειναι στανταρ (πχ μανταλακι), αλλα ρυθμιζομενα.

 

Δε μπορω να φανταστω παντως να κουρδιζω καθε φορα που βαζω (και βγαζω) το καπο, 6 χορδες, ΜΕ το καπο επανω. Αλλαζω χορδες, κουρδιζω, κανω ιντονεησο σε floyd και στην ακουστικη ακομα θα γυρναω κλειδια, ποσο μαλλον αν ειναι να μπει και σε διαφορετικα ταστα πχ 2ο και 5ο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα καποτάστα που λένε οι συνάδελφοι από πάνω, είχα το ίδιο ακριβώς θέμα με το κούρδισμα μέχρι που πήρα κάπο ρυθμιζόμενης πίεσης και ξεμπέρδεψα. Ιδού το θαύμα:

 

planet_waves_pw_cp_16_ns_classical_capo_

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βαριομουν θα ανεβαζα βιντεο γιατι λεω μηπως ειμαι τρελος και μολις πηγα και το δοκιμασα ξανα. Η διφορα στο κουρδιστηρι ηταν το πολυ +10 (edit:σχεδον 1Hz) σε ολες τις χορδες (αντε να ηταν +-1 σε μερικες) πραγμα που συμβαινει και οταν πιανεις μπαρε με δαχτυλο - και χειροτερα, ειδικα αν εχει δυσκολα μπαρε. Ο Jazzjoker καταλαβε, και εγω ειχα μανταλακι μεχρι που απηυδησα και πηρα ρυθμιζομενο, σφιγγεις-ξεσφιγγεις και σε λιγα δευτερολεπτα εισαι ετοιμος.

Επεξεργασμένο από Stoyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τα κάπο που κουνιούνται τι γίνεται?

Είναι δυνατόν να κουνάς το κάπο μέσα στο κομμάτι, και να κουρδάς ταυτόχρονα?

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης να μη παρεξηγηθω δεν εχω τιποτα με την κοπελα - πλεον γιαγια, ισα ισα λεω πως δεν την ανακαλυψα νωριτερα. Και τερμα ξεκουρδιστη να ηταν ουτε που θα μενοιαζε, εδω εχω ακουσει τους Lightning Strike (ωου γεα) στην Κατω Νεραντζουδα και μολις τελειωσαν νομιζα το ειχα φαει εγω το strike, παρολαυτα χειροκροτουσα σα να μη συνεβη τιποτα. Φουλ υποστηριξη στους live καλλιτεχνες λαιμαι

 

Επειδη εγραψε ο Πνοη και νυξη να ειμαστε δικαιοι, δεν εγινε το ποστ με σκοπο να την εκθεσω

 

Επεξεργασμένο από Stoyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου