Προς το περιεχόμενο

Brain fart moments


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ χρησιμοποιώ το καλύτερο κσπο που υπάρχει (G7th) ,δεν είναι τανάλια,και η κιθάρα θέλει κούρδισμα.

Εντάξει με βαρΓιες χορδές δεν φεύγει ημιτόνιο αλλά φεύγει σίγουρα τόσο ώστε να ακούγεται ξεκουρδιστη στα ανοιχτά ακκορντα.

Με τις 010-038 που χρησιμοποιώ στις Fender στις τυλιχτες φεύγει λίγο κάτω από ημιτόνιο (στις κιθάρες με jumbo frets, λίγο λιγότερο στις κιθάρες με χαμηλότερα τάστα).

Σαράντα χρόνια που χρησιμοποιώ καπό ΠΑΝΤΑ ξανακουρδιζω,όπως κάνουν σχεδόν όλοι όσοι χρησιμοποιούν καπό σε σταθερή βάση.

 

 

Υπάρχει λόγος που ΟΛΟΙ οι μεγάλοι "καποταστακηδες" (Richards,Marr κτλ) χρησιμοποιούν στα live ΑΛΛΕΣ κιθάρες "έτοιμες καποτασταρισμενες" από αυτές που παίζουν χωρίς καπό.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Stoyo said:

Επισης να μη παρεξηγηθω δεν εχω τιποτα με την κοπελα - πλεον γιαγια, ισα ισα λεω πως δεν την ανακαλυψα νωριτερα.

 

 

την Βaez?

δεν τρέχει τίποτα. Αυτή τραγουδάει και χωρίς κιθάρα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
32 λεπτά πριν, Stoyo είπε

Επειδη εγραψε ο Πνοη και νυξη να ειμαστε δικαιοι, δεν εγινε το ποστ με σκοπο να την εκθεσω

 

E οχι βέβαια. Βloopers και περίεργα είναι το θέμα κι είπα να θέσω και το κούρδισμα με capo ως φυσιολογικό.

Βrain fart είναι το παρακάτω
(και ακόμη πιο brain fart το ότι αυτός θα είναι ο επόμενος πρωθυπουργός του Ηνωμένου Βασιλείου)
5d01d956210000dc18ec062a.jpeg?ops=1200_6

  • Χαχα 6

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν παιζει ρολο μονο η ρυθιζομενη πιεση στο καπο.

Παιζει ρολο και η κουρμπα που εχει, σε σχεση με την κουρμπα της ταστιερας.

Αν δεν ειναι ακριβως ιδια, καποιες χορδες δεν πιεζονται το ιδιο.

 

Εχω και το planetwaves και το G7 που ειναι ρυθμιζομενα.
Παρολ'αυτα και τα δυο θελουν καποια μικρη διορθωση στο κουρδισμα (αν θελω να ειμαι 100% κουρδισμενος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος έχει ανοιχτό κουρδιστήρι όλη την ώρα δεν υπάρχει περίπτωση να ανεχτεί καπο χωρίς διόρθωση. Φεύγει και 2% και παραπάνω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimsonic είπε

όποιος έχει ανοιχτό κουρδιστήρι όλη την ώρα δεν υπάρχει περίπτωση να ανεχτεί καπο χωρίς διόρθωση. Φεύγει και 2% και παραπάνω.

Ποιος το γ@μει το ανοιχτό κουρδιστήρι.
Με ανοιχτο αυτι δεν αντεχεται μερικες φορες το καπο χωρις διορθωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Ποιος το γ@μει το ανοιχτό κουρδιστήρι.
Με ανοιχτο αυτι δεν αντεχεται μερικες φορες το καπο χωρις διορθωση.

 

+1000

 

Και η κουρμπα μετραει παρα πολυ , το G7 PERFORMANCE που εχω ενω θελει λιγοτερη διορθωση το κουρδισμα σε 10-12αρια radius (Gibson/Gretsch/ακουστικες)   σε 7αρια και 9αρια radius (ειδικα με medium jumbos) χανει πολυ και υποτιθεται οτι ειναι και το καλυτερο,καλα τα κλασσικα φτηνα capos απλα δημιουργουν χαος και η κιθαρα θελει σοβαρο κουρδισμα.

 

Καπο που να το εβαλα σε κιθαρα και να μην με ενοχλησε (στα ΑΝΟΙΚΤΑ ακκορντα ,αλλωστε για να εχεις ανοικτά ακκορντα παντου το βαζεις το καπο) δεν εχω συναντησει ακομα...μακαρι να βγει και θα το αγορασω αμέσως. :classic_smile: 

17 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

E οχι βέβαια. Βloopers και περίεργα είναι το θέμα κι είπα να θέσω και το κούρδισμα με capo ως φυσιολογικό.

Βrain fart είναι το παρακάτω
(και ακόμη πιο brain fart το ότι αυτός θα είναι ο επόμενος πρωθυπουργός του Ηνωμένου Βασιλείου)
5d01d956210000dc18ec062a.jpeg?ops=1200_6

 

 

 

καλα σου εχω κι αλλους για τη συλλογη σου...

 

330px-Donald_Trump_official_portrait.jpg

 

315px-Vladimir_Putin_(2017-07-08).jpg

 

330px-Alexis_Tsipras_in_Moscow_2.jpg

 

330px-Recep_Tayyip_Erdo%C4%9Fan_2019_(cr

 

330px-Viktor_Orb%C3%A1n_Tallinn_Digital_

 

330px-Matteo_Salvini_Viminale_(cropped).

 

εχει πραμα ο μπαξες.....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
23 ώρες πριν, Superfunk είπε

καλα σου εχω κι αλλους για τη συλλογη σου...

 

H συλλογή μου είναι πολύ μεγαλύτερη και περιλαμβάνει κι άλλους "υπεράνω" υποψίας καραγκιόζηδες ενδεδυμένους με ρούχα "πολιτικού αναστήματος". Άσε που όλοι αυτοί ψιλομαριονέτες είναι όπως έλεγε κι ο Ζάππας.


Επιστρέφοντας στο θέμα brainfart moments γιατί το ψιλοχαλάσαμε:

-Kλασσική περίπτωση, κούρδισμα σε drop D για ένα κομμάτι και guess what-σχεδόν ποτέ- επαναφορά του σε κανονικό, τουλάχιστον μέχρι το μεθεπόμενο κομμάτι. Το σπουδαίο είναι ότι "στραβοκοιτάς" τον έτερο κιθαρίστα ή τον πληκτρά της μπάντας, νομίζοντας ότι "κάτι τρέχει" με αυτούς.

-Οn stage, κάποιος κάνει σοβαρό δομικό λάθος, οι υπόλοιποι ακολουθούν το λάθος για να το κρύψουν, εγώ ο ένας, ο μοναδικός αλάνθαστος, επιμένω εκεί, ελπίζοντας ο κόσμος να αναγνωρίσει το μεγαλείο μου και την πίστη στον εαυτό μου.

-Από το 1993, έχει εντυπωθεί η ρυθμική αγωγή της εισαγωγής του Enter Sandman στο μυαλό μου ανάποδα. Όταν αποφασίσαμε να το παίξουμε στα πλαίσια χάρης για γενέθλια κάποιου, δεν κατάφερα να το βάλω ποτέ σωστά, και φυσικά πάλι έφταιγαν όλοι οι υπόλοιποι κι όχι εγώ.

-Παίζεις, πέφτει πένα, συνεχίζεις με το δάχλο-παριστάνοντας ότι κρατάς πένα-και μετά παριστάνεις ότι δεν έσκυψες ποτέ να την πάρεις από το πάτωμα, πιστεύοντας ότι κανείς από όλους όσους έχουν στραμμένα τα μάτια προς την μπάντα, δεν το πρόσεξε.

-Τοποθέτηση ψηλού ποτηριού weiss μπύρας, σε τραπέζι θαμώνα μπροστά στο stage, με τη μεσολάβηση ενός floor monitor μεταξύ χεριού μου και ποτηριού. Eλλείψει χώρου όλα αυτά, στο stage, τα οποία-παρένθεση-λες και τα έχουν σχεδιάσει χόμπιτ για χόμπιτ μουσικούς πάντα. Κάποια στιγμή το σκόρ έγραψε μπύρα-μόνιτορ 1-0.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Χαχα 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δική μου περίπτωση: να τσεκάρω όλα μου τα patch cables για να βρω τι πάει στραβά και η κιθάρα δεν φτάνει στον ενισχυτή.
Αρχίζει να με πιάνει πανικός γιατί η μπάντα είναι έτοιμη να αρχίσει να παίζει πάνω στη σκηνή και έξι άτομα περιμένουν εμένα, μέχρι που ανακαλύπτω ότι στο πρώτο πετάλι της σειράς, το πανακρίβο Vibe machine, αντί να βάλω το τζακ στο Input το είχα βάλει στην υποδοχή για Expression pedal. Τέλος καλό , όλα καλά, το άλλαξα. Και το πετάλι το πούλησα όσο κι αν το γούσταρα - δεν θα μου την ξαναφέρει εμένα! 🤓

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ εχει τυχει να παω σε προβα κ να εχω ξεχασει το βαλιτσακι μου με τις μπακετες σπιτι.

Ευτυχως ειχε ενα ζευγαρι το στουντιο κ μου εδωσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου