Προς το περιεχόμενο

Τι μικρόφωνο για ηχογράφιση Κιθάρας και φωνής εξω ?


Giwrgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Κανω βιντεάκια στο youtube (fingerstyle covers,guitar lesson, acoustic covers) , και θέλω ν με κατατοπίσετε για το τι μικρόφωνο πρέπει να παρω για να ηχογραφώ την κιθάρα και τη φωνη μου σε εξωτερικούς χώρους(αερας) φοριτά, ωστε μετά το αρχειο του ήχου να το περνάω στο βίντεο που θα κάνω με edit. Aν επίσης έχετε κάτι να μου προτείνετε γύρο στα 100 ευρώ θα ταν τέλεια! Κατατοπίστε με λίγο για το είδος μικροφώνου που κάνει για αυτή τη δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 145 ευρώ είχα πάρει ένα zoomH2N για να ηχογραφώ τα πάντα,βροχή,ήχους,μουσική. Του φόρεσα ένα γάντι και δεν έπιανε αέρα. Χοντρικά δηλαδή, γιατί οι δικές μου απαιτήσεις είναι χαμηλές,  πχ ηχογραφώ όλον τον χώρο με το ίδιο μικρόφωνο. Η ποιότητα είναι εξαιρετική, για τα δικά μου αυτιά τουλάχιστον. Δεν ξέρω στα πόσα μποφόρ ηχογραφείς, αλλά μπορείς να φτιάξεις ανιανεμικό καπελάκι από ρετάλια για οποιοδήποτε μικρόφωνο.

zoom2.jpg.de9732ca8a501655de2421124e222737.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μια λύση απλή είναι αυτή που σου πρότεινε ο Βραδύπους, με εξωτερικό recorder που συνήθως είναι αρκετή αλλά ίσως σε βοηθούσαμε καλύτερα αν ξέραμε περισσότερα, όπως κάμερα για τον τύπο μικροφώνου που μπορεί να συνδεθεί κ.α. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κάμερα μου είναι μια sony a5000 η οποία δν εχει εισοδο για μικρωφονο , και μεχρι στιγμης ηχογραφούσα με.αυτήν  που δν εχει καλό ήχο. Δειτε.εδώ ενα.βίντεο για να καταλάβετε τι κάνω κ πως είναι ο ήχος μου μέχρι στιγμής. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ ωραία δουλειά!

Μιας και η κάμερα σου δεν δέχεται εξωτερικό μικρόφωνο η άμεση και απλούστερη λύση είναι όντως το εξωτερικό recorder, (100-120 ευρώ) που θα βρίσκεται πιο κοντά σου σε κάποιο σταντ για καλύτερο ήχο και θα μπορείς μετά να το συγχρονίσεις με τον ήχο της κάμερας που θα αφαιρέσεις.

Tascam DR-05

Άλλη λύση είναι με μικρόφωνο gun, που όμως προυποθέτει εξωτερική κάρτα ήχου και λάπτοπ για εξωτερικές εγγραφές και κοστίζει κάτι παραπάνω.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μια πιο φθηνή λύση αλλά δεν ξέρω αν θα σου κάνει. Παίρνει ένα τέτοιο που το συνδέεις στο smartphone σου (υποθέτω ότι έχεις) και ηχογραφείς με αυτό. 

 

Το αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι

Το πριν είναι στο 10:10 και το μετά στο 11:38

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Tα lavalier είναι μικρόφωνα πέτου και ποιοτικά δεν ενδείκνυνται όταν θέλεις να γράψεις κιθάρα και φωνή. Είναι κυρίως για εσωτερικές ηχογραφήσεις ή συνεντεύξεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου