Προς το περιεχόμενο

Ποια όργανα δημιουργούν αυτήν την ρυθμική μουσική;


nbampaliaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. 

 

Έκανα attach ένα αρχείο. Τα δυνατά όργανα καταλαβαίνω ποια είναι, σίγουρα έχει βιολί και φλάουτο αν δεν κάνω λάθος. Δεν ξέρω όμως ποιο όργανο/όργανα δημιουργούν αυτήν την σιγανή ρυθμική μουσική από πίσω (Ακούγετε σαν ένας συνεχόμενος ήχος όπως το αρμόνιο για παράδειγμα). Το κοντραμπάσο είναι που κάνει αυτόν τον ήχο? Γενικά εσείς με την εμπειρία σας τι όργανα ακούτε σε αυτό το clip?

 

Τα όργανα που καταλαβαίνω είναι:

1) Βιολί

2) Φλάουτο 

3) Ξυλόφωνο

4) Φωνητικά

5) Κρουστά (γενικά)

 

Αλλά γενικά το βασικό μου ερώτημα είναι ποια όργανα δημιουργούνε αυτόν τον συνεχόμενο ήχο στο background (μου θυμίζει αρκετά ήχο από αρμόνιο, σαν να παίζει συγχορδίες με διάρκεια).

out.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πως το ακουω στο κινητό...

Ακουω κρουστα, βιολια, βιόλες, φλαουτο, αρπα, μεταλοφωνο, γυναικεία χορωδία. Δεν ακουω ξυλοφωνο. Οταν καποια απο τα παραπανω παιζουν την ιδια νοτα ακουγεται το αποτελεσμα που περιγράφεις.

Επεξεργασμένο από Jet72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Κατα πως το ακουω στο κινητό...

Ακουω κρουστα, βιολια, βιόλες, φλαουτο, αρπα, μεταλοφωνο, γυναικεία χορωδία. Δεν ακουω ξυλοφωνο. Οταν καποια απο τα παραπανω παιζουν την ιδια νοτα ακουγεται το αποτελεσμα που περιγράφεις.

Α όντως μεταλόφωνο είναι όχι ξυλόφωνο, γενικά δεν έχω καθόλου εμπειρία στην ακοή αυτών των δύο οργάνων και δεν ξέρω τις διαφορες. Αλλά το σημαντικό είναι ότι κατάλαβα τι εννοείς.

 

Με άλλα λόγια έχουν 3-4 όργανα να παίζουν την ίδια νότα, και βάζουν και μια μελωδία κυρίως στο βιολί και περιστασιακά υπάρχουν διάφορες μελωδίες από κάποιο όργανο?

 

Παράθεση

Στο λεπτό 12-14 υπάρχει μία λίγο ποιο βαριά μελωδία απότι δίνει ένα βιολί. Οι βιόλες τον κάνουν αυτόν τον ήχο?

 

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πιο απλό να μας πεις ποιο έργο είναι ώστε να δούμε τι ορχήστρα το ερμηνεύει ?
Αυτό που ακούς είναι άρπα και ήταν πολύ συνηθισμένο σε χολυγουντιανές παραγωγές της εποχής του '50.

Eδώ μια αγαπημένη μου μουσική του Victor Young, δώστε της μια ακρόαση
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου