Προς το περιεχόμενο

Θεωρία-Αρχάριος: Διπλός vs Τριπλός ήχος (Ισχυρά και αδύναμα).


nbampaliaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτασα σε αυτό το σημείο στην θεωρία και θέλω απλώς να ρίξετε μια ματιά στα παραδείγματα που έχω κάνει και να μου πείτε αν τα έχω καταλάβει σωστά.

 

Συμβολίζω με:

s = strong beat (Ισχυρό μπίτ)

w = weak beat (Αδύναμο μπίτ)

IMG_20190725_162644.jpg

 

Α και κάτι άσχετο. Πόσο μακριά πρέπει να κάνω τα μπαστούνια από τις νότες? Υπάρχει κάποιος κανόνας για αυτό;

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχεις πάει σε δάσκαλο και δεν τον ρώτησες ή τα μαθαίνεις μόνος σου;

 

Duple;🤔

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yameth είπε

Εχεις πάει σε δάσκαλο και δεν τον ρώτησες ή τα μαθαίνεις μόνος σου;

 

Duple;🤔

 

Μόνος τα μαθαίνω από ιντερετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι είναι «compound time», από το διαδίκτυο διαβάζεις;;; Είναι σύνθετος ρυθμός; Τα 3/4 και τα 6/8; Δε νομίζω.

 

Θα σου πω όμως για τα μπαστουνάκια....δώσ'τους μια κλίση να μην είναι παράλληλα με το πεντάγραμμο. Α, και τα κεφαλάκια τους να τα κάνεις πιο οβάλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Βραδύπους είπε

Δεν ξέρω τι είναι «compound time», από το διαδίκτυο διαβάζεις;;; Είναι σύνθετος ρυθμός; Τα 3/4 και τα 6/8; Δε νομίζω.

 

  • Simple: With simple time signatures, the beat of a piece of music can be broken down into two-part rhythms. Simple time signatures are the easiest to count, because a one-two pulse in a piece of music feels the most natural to a listener and a performer. Common examples of simple time signatures are 4/4, 3/4, 2/4, 3/8, and 2/2.

  • Compound: In compound time signatures, the beat is broken down into three-part rhythms. The top number is evenly divisible by 3, with the exception of time signatures where the top number is 3. Also, each beat is divided into three components, creating a one-two-three pulse. Common examples of compound time signatures are 6/8, 12/8, and 9/4.

 

Έχω και Ελληνικό βιβλίο θεωρίας αλλά δεν το έχω μαζί μου τώρα. Από εκεί διαβάζω κανονικά, τώρα είπα να κάνω μια επανάληψη στα αγγλικά.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου, βρες ένα δάσκαλο γρήγορα, τουλάχιστον για τα βασικά και άσε το 'ντερνέ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

because a one-two pulse in a piece of music feels the most natural to a listener

Quote

The top number is evenly divisible by 3, with the exception of time signatures where the top number is 3

Εντάξει, τα το ξέρεις 9/8 ότι δεν τα μετράμε ανά 3 και σίγουρα υπάρχουν ακροατές στους οποίους ακούγεται πολύ φυσιολογικός ρυθμός. Μη δίνεις τόση βαρύτητα στις αμερικανιές που βρίσκεις στο ίντερνετ, «first group»,«second group» δε λέει τίποτα. Βγάλε μερικά κομμάτια μέχρι να ξεκινήσει το ωδείο και μη σκοτώνεσαι με αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα δειχνει αυτο που ανεβασες.

Ισχυροι - ασθενεις χρονοι {strong and weak beats} - απλα αυτο που εχω διδαχτει εγω ειναι οτι το 1 ειναι παντα ο ισχυροτερος χρονος.

Αρα σε ενα μετρο 4/4 το 1 ειναι Ισχυρο - 2 ασθενες - 3 ισχυρο αλλα λιγοτερο ισχυρο απο 1 κ το 4 ασθενες. 

Βεβαια αυτος ο "κανονας" αποδιδεται περισσοτερο σε κλασσικα ακουσματα..κ φυσικα στην μουσικη καθε κανονας ειναι προαιρετικος κ πολυ συχνα καταργειται αναλογα με τα γουστα του συνθετη.

 

https://www.pianotv.net/2016/05/strong-and-weak-beats-time-signatures/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Βραδύπους είπε

ο ξέρεις 9/8 ότι δεν τα μετράμε ανά 3

θα ηθελα να δω κουβεντα κυρ στεφανου με nbampaliaris.... ω ρε γλεντια... μεχρι τα χριστουγενα εδω θα τη βγαζαμε αλλα ειστε τυχεροι...😁🤣

 

  • Χαχα 2

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου