Προς το περιεχόμενο

Marshall Origin 20h vs DSL 20h


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους, είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους δυο ενισχυτές που πάνω κάτω είναι στο ίδιο price range.

Το στυλ που παίζω είναι κλασικό heavy metal (Judas Priest, γενικά nwobhm), southern rock μέχρι και black metal. 

Στον origin μαρεσει που έχει τον κλασικό μαρσαλ ήχο αλλά προφανώς και δεν είναι high gain, όχι πως αυτό είναι πρόβλημα μπορώ πάντα να τον pushΑρω με κάποιο drive pedal.

Από την άλλη ο dsl είναι πιο versatile αλλά σε ότι βίντεο έχω δει κι ακούσει έχουν ένα κακό ήχο στις ψηλές συχνότητες που με χαλάει πολύ. 

Εχει δοκιμάσει κανείς και τους δυο ενισχυτές; Αν ναι ποια η γνώμη σας ;

πιστευετε με αλλαγή λάμπες θα ακούγονται ακόμα καλύτερα κυρίως ο dsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη ειδη που αναφερεις, dsl με κλειστα ματια.
Με τον origin θα ψαχνεις πεταλι να βγαλεις γκαζι (για τα ειδη που αναφερεις) και στο τελος θα χασεις αρκετα το marshall χρωμα, κατι που θα εχεις ετοιμο με τον dsl.

 

ΥΓ η αποψη μου βασιζεται στο οτι δεν χρησιμοποιω ποτε distortion πεταλια με τους marshall (παρα μονο micro amp booster always on ή και λιγο ts overdrive) και παιρνω το γκαζι απο τον ιδιο τον ενισχυτη.

ΥΓ2 μη παρεις combo

YΓ3 δεν παιζουν καλα αν δεν τους ανοιξεις

ΥΓ4 σπιτι δεν παιζει κανεις απο τους παραπανω ενισχυτες.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.instagram.com/p/BtXKvLcH0_u/ τσεκαρετε αυτο τον τυπο, με Οριτζιν παιζει και εχει ακριβως τον κλασικο ηχο. Τον ειχα ρωτησει και μου ειπε απλα ειναι ο Οριτζιν μαζι με tube screamer δηλαδη κλασικο τελη 70s αρχες 80s κολπο.

@Spyros Delta εχω μια μαρσαλ καμπινα 2x12 δεν παιζω με κομπο και απο πεταλια εχω το BB Preamp αλλα δεν μαρεσει τοσο και θα παρω ενα κλασικο tube screamer η το distortion+. Επισης μενω σε μονοκατοικια. Τωρα σκεψου παιζω με 100w Μαρσαλ που τον εχω ριξει στα 25watt και ολα τσιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Aris Spa said:

Τωρα σκεψου παιζω με 100w Μαρσαλ που τον εχω ριξει στα 25watt και ολα τσιτα.

 

Γι' αυτό κάνει σεισμούς κάθε τόσο, και μου έχει πάει η ψυχή στην κούλουρη.

 

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Aris Spa είπε

https://www.instagram.com/p/BtXKvLcH0_u/ τσεκαρετε αυτο τον τυπο, με Οριτζιν παιζει και εχει ακριβως τον κλασικο ηχο. Τον ειχα ρωτησει και μου ειπε απλα ειναι ο Οριτζιν μαζι με tube screamer δηλαδη κλασικο τελη 70s αρχες 80s κολπο.

@Spyros Delta εχω μια μαρσαλ καμπινα 2x12 δεν παιζω με κομπο και απο πεταλια εχω το BB Preamp αλλα δεν μαρεσει τοσο και θα παρω ενα κλασικο tube screamer η το distortion+. Επισης μενω σε μονοκατοικια. Τωρα σκεψου παιζω με 100w Μαρσαλ που τον εχω ριξει στα 25watt και ολα τσιτα.

Δεν μπορω να κρινω με ηχογραφηση απο τηλεφωνο.

Απο Gain παντως εχει καργα, αν αυτο σε ενδιαφερει μονο.
Ναι ο Οrigin εχει βγει για να καλυψει και καλα αυτους που τους αρεσει ο παλιακος ηχος, αλλα σιγουρα ειναι καπως διαφορετικος.

Ο mkII (1987x) και JCM800 (2210 δικαναλος) ειναι οι αγαπημενοι μου. Ακομα και οι reissue ειναι καλοι. (προσοχη ομως εχω ριξει τοιχο σε στουντιο)

Αλλα ο Οrigin δεν εχει τετοια χροια.

 

 

Το BB ειναι σουπερ πεταλι για boost. Ακομα κι αν δεν εχεις βρει ακομα που μπορει να σου χρησιμευσει, μη το δωσεις. Καποια στιγμη μαλλον θα χρειαστεις και δεν θα το εχεις.

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αποφευγω να παιζω 1 watt στο σπιτι διοτι ειναι πολυ δυνατοι. Παιζω με κατι υποδιαιρεσεις 1/100 κλπ

 

Στα 25 βατ τσιτα χρειαζεσαι αντισεισμικη θωρακιση και να ξερεις οτι δε σε καλυπτει καμια ασφαλεια για φυσικες καταστροφες....

 

😬

 

Να προσθεσω οτι, απ' οσο ξερω, η σειρα origin εχει τον κλασικο vintage μαρσαλ ηχο, με πολλα πριμα κλπ. Οι dsl εχουν πιο μοντερνα χροια και θελουν λιγοτερο κοπο να παιξουν high gain.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Alter και οι δυο στουντιο που εχουν βγει ειναι ο ηχος που εχω στο κεφαλι μου ακριβως αλλα κανουν και ενα χιλιαρικο απο την αλλη. Εχω σκεφτει να κανω υπομονη και να παρω δευτερο χερι τον Mini Silver Jubilee που ειναι τρελος ενισχυτης.

@Spyros Delta o DSL μου βγαζει λιγο πιο ζορικος JCM 900 αλλα κατι με χαλαει στον ηχο δεν μπορω να το εξηγησω ακουγεται φτηνος. Ο Οριτζιν ομως εχει αυτη τη Μαρσαλιλα που εχω στο κεφαλι μου για αυτο και δεν με ενδιαφερει μονο ποσο GAIN εχει. Θα ηθελα πολυ να παρω τον Studio Classic h Studio Vintage αλλα πολλα λεφτα δυστηχως για 20 watt μονο. Οσο για το ΒΒ ναι ειναι οντως πολυ καλο αλλα οταν παιζω με την στρατοκαστερ του αδελφου μου της ταιριαζει τελεια, με την Λεσ Πολ μου ετσι και ετσι με ενοχλει στα αυτια, γενικα προτιμω πιο γλυκους ηχους αν αυτο βγαζει νοημα χαχα. πχ Iron Maiden βρωμια.

@gkourmoul1 εχω τον 6100 30 annitversary τον εχω ριξει στα 25 και παιζω στη ρυθμιση που εχει ηχο JTM φαση και ολα στο 10 αλλα το μαστερ ειναι στο 1, στο 1.5 και γινετε σεισμος στην Μαγουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου