Προς το περιεχόμενο

έλεγχος nut με tuner?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Σε κιθαρες που παιζω συχνα, αλλαζω χορδες αν 3μηνο. Στις υπολοιπες ανα εξαμηνο. Εχουν χασει αρκετη ελαστικοτητα και ψιλοθαμπωνει ο ηχος τους, αλλα δεν με προβληματιζει. Οποτε νιωθω οτι μαυριζουν ή πανε σκουριασουν, τις περνω μια με βαμβακι και wd40 ή ξυδι ή αζαξ ή οτι αλλο υγρο βρω στην κουζινα (ανα 1-1,5 μηνα)

 

Παιζω μονο με ghs. Γενικοτερα δε μαυριζουν. Κρατανε χωρις πολλα πολλα.

Εβαλα d'addarrio σε μια στρατ και μεσα σε 10 ημερες δεν μπορουσα να παιξω απο τη μαυριλα. Η αλλη στρατ φορα  ενα 6μηνο ghs και γυαλιζουν οι χορδες...

 

Οικονομια!!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Παιζω μονο με ghs.

 

 

Πλεον και εγω.BOOMERS & κΣερο πΣωμι φιλωΟΥΣ...

Ετσι κι αλλιως μονο η GHS φτιαχνει το σετ που χρησιμοποιω (010-038) αλλα ειναι και εξαιρετικες χορδες,πολυ balanced ,υπέροχες στην αισθηση μια και ειναι rouncore & οντως κρατανε και λιιιγο παραπανω (μεχρι και 14 ωρες αντεχει το σετ).

Απορω που τοσα χρονια ηταν η 3η επιλογη μου (παντα αγοραζα bulk οτι πιο φτηνο εβρισκα απο D'Addario,EB & GHS αλλα για καποιον περιεργο λογο δεν τις προτιμουσα......ΜΕΓΑ λαθος)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, gkourmoul1 said:

Οποτε νιωθω οτι μαυριζουν ή πανε σκουριασουν, τις περνω μια με βαμβακι και wd40

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, δεν το είχα σκεφτεί.

Μόλις έδωσες άλλα δέκα χρόνια ζωής στις χορδές που χρησιμοποιώ.

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την 7ετια συνισταται συρματακι για τα τσικαλια και πρωτο χερι με καθαριστικο αφρο φουρνου...

29 minutes ago, Superfunk said:

 

 

Πλεον και εγω.BOOMERS & κΣερο πΣωμι φιλωΟΥΣ...

 

 Καμια φορα παιρνω και τις λιγο ακριβοτερες subzero για δοκιμη. Στο τελος εχω ξεχασει σε ποιες κιθαρες εχω subzero και σε ποιες εχω boomers. Τοσο καλες ειναι οι τελευταιες.

  • Χαχα 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαίνουμε από το θέμα μας, που είναι η δυνατότητα να δει κάποιος στο πρώτο τάστο αν το nut θέλει λίγη δουλίτσα.

Κατά την άποψή μου είναι δυνατόν.

Τουλάχιστον μιά από τις κιθάρες μου θέλει.

 

το θέμα καθε πότε αλλάζουμε χορδές, νομίζω έχει εξαντληθεί.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου οι 12 υποδιερεσεις της οκταβας (ταστα) δεν πεφτουν ακριβως πανω στη νοτα, οπως αναφερεται παραπανω, πως μπορεις να κρινεις το σωστο κοψιμο nut βασισμενος στο 1ο ταστο? Μηπως εχεις δει καποια αλλα σημαδια οτι η κιθαρα σου θελει επιδιορθωση του nut?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

να δει κάποιος στο πρώτο τάστο αν το nut θέλει λίγη δουλίτσα.

 

Υπάρχει και πιο απλός τρόπος

 

http://www.fretnotguitarrepair.com/repair/acoustic-guitar/action.php

 

String Height At The Nut

String height at the nut should be as low as possible without causing open string buzz. The distance between the string and the 1st fret would nearly always be below ivory guitar nut.020 (.5 mm). When I am certain of the condition of the frets I set action at the nut as low as possible. String height at the nut can also be affected by the condition of the frets, string gauge and pick attack.

To check string height at the nut, fret each string on the 3rd fret and check the gap between the string and the 1st fret. While some instruments may still play clean if the string is touching the first fret, most will require a gap of a few thousands to avoid buzzing.

Proper Nut Specs

  • Outer string positioning to prevent fret edge roll off
  • Equal string to string spacing
  • Bottom slot angle provides sustain and clarity
  • Slots width keeps strings from binding
  • Depth to provide lowest action and best intonation

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, gkourmoul1 said:

Αφου οι 12 υποδιερεσεις της οκταβας (ταστα) δεν πεφτουν ακριβως πανω στη νοτα, οπως αναφερεται παραπανω, πως μπορεις να κρινεις το σωστο κοψιμο nut βασισμενος στο 1ο ταστο? Μηπως εχεις δει καποια αλλα σημαδια οτι η κιθαρα σου θελει επιδιορθωση του nut?

το κόψιμο του nut επηρεάζει μόνο τη νότα στο πρώτο τάστο. (μεταξύ nut και πρώτου) και αυτό λόγω της πίεσης που είναι μεγαλύτερη (αν το nut είναι ψηλά) και που τεντώνει τη χορδή περισσότερο.

 

Γενικά δεν έχω θέματα, όλες είναι ΟΚ στο intonation με πρώτη και καλύτερη την dot.

Απλά προχτές είπα για να δω τι δείχνει.

Για τους περισσότερους ίσως είναι το σωστό με φιλερ να μετρήσεις ύψος στο πρώτο τάστο που θέλει να είναι .018''

Επειδή όμως όλοι έχουμε πλέον ένα κουρντιστήρι πάντα ΟΝ, θεώρησα καλό να τσεκάρω.

 

Τα άλλα τώρα περι υποδιαιρέσεων είναι ένα θέμα εγγενές στην κιθάρα που πρέπει να ζήσουμε μ αυτό.

Αλλιώς άταστη. (στην άλλη ζωή)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζηλεύω τρομερά που κάποιοι δεν ιδρώνετε στις παλάμες και κρατάτε πάνω από μήνα χορδές

 

Λιγότερο από μήνα εγώ . Ή περίπου στο μήνα . Μετά με ενοχλεί στην αίσθηση

 

Αν παίξω πολλές ώρες μην πω και 1-2 βδομάδες

 

Συγνώμη OP .  Συνεχίστε

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου