Προς το περιεχόμενο

έλεγχος nut με tuner?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 minutes ago, Rebel_Of_South said:

Ζηλεύω τρομερά που κάποιοι δεν ιδρώνετε στις παλάμες και κρατάτε πάνω από μήνα χορδές

 

 

Στις προβες γινομαι στουπι απο τον ιδρωτα. Μετα σκουπιζω μια μια τις χορδες με πανι ή χαρτοπετσετα. Σπιτι δεν ιδρωνει ουτε το αυτι μου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Άτε βρε σεις με τις δεκάωρες χορδές, λες και είναι πρόγραμμα καρτοκινητού ασούμε. Δεν σας πειράζ το 7άρι radius που με αυτό ηχογραφήθηκε όλη η αφρόκρεμα της ποπ, ροκ, μπλουζ και κάντρι και σας πειράζει αμαλάχει η χορδή να είναι τάχα μου λίγο πιο θαμπιά από τα ασημικά του Μπάκιγχαμ  (που δεν είναι, αφού η αφρόκρεμα της ποπροκμπλουζκάντρι ηχογραφήθηκε με νίκελ χορδές, ενώ οι σύγχρονες είναι nickelplated steel-δηλ. σαν νίκελ ενός μηνός).

ον τόπικ τώρα, το nut είναι αλλη μία από τις παρεξηγημένες καταστάσεις στην κιθάρα. Δηλ, ενώ από το 1ο έως το 100στό τάστο όλα τα τάστα είναι ισοϋψή μεταξύ τους, από το μηδέν (το ύψος του nut) έχουμε την απαίτηση να είναι πιο ψηλά, και μάλιστα να ακούγεται και σωστά. Εγώ επειδή είμαι υπέρμαχος του συμβιβασμού-χάριν-ευκολίας, προτιμώ το nut μου να είναι στο όριο του buzz (και αν μπαζάρει λίγο-δεν με πειράζει, τουλάχιστον όχι περισσότερο απ' ό,τι με πειράζει το φυσιολογικό buzz σε οποιοδήποτε τάστο) και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όσον αφορά κακοκουρδισμένες cowboy chords ή τενοντιτιδιάρικο πιάσιμο F, F#, A#, B κλπ. Ο κανόνας εύρυθμης λειτουργίας βέβαια, επιτάσσει τα cowboy chords να έχουν καθαρές ανοιχτές οπότε και το γενικό setup γίνεται με σκοπό να ικανοποιηθούν τρία βασικά πράματα. Ο καθαρός ήχος, το ξεκούραστο πιάσιμο και το σωστό ιντονέισιον. Στην πίτα, όταν κάποιο υπερτερεί, χάνει κάποιο άλλο.
 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου