Προς το περιεχόμενο

να πετάξουμε τα κουρδιστήρια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 minutes ago, Spyros Delta said:

 

Μου εχει τυχει ουκ ολιγες, να δινω την κιθαρα που παιζω σε αλλον και να ακουγεται ξεκουρδιστη.

 

Αχ βρε Σπύρο.

Όταν είχαμε πάει στο στούντιο στην Καλλιθέα, την έπιασα κάποια στιγμή, και τρελάθηκα.

Έπαιζα άλλα, κι άλλα άκουγα.

Σκέφτηκα μήπως πατούσα κατά λάθος το τρέμολο με το δεξί, αλλά δεν ήταν αυτό.

Στο τέλος την άφησα.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται αυτο? Η κιθαρα ειτε ειναι ειτε δεν ειναι κουρδισμενη. Πως γινεται σε αλλα χερια να ακουγεται ξεκουρδιστη? Μηπως λογω του τρεμολο, λεπτων χορδων (αν μιλαμε για την prs), και διαφορετικου παιξιματος (πιεση απο τα δακτυλα/πενα) συνεβη αυτο?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εξηγει το πρωτο βιντεο

ειναι θεμα διαστηματων και παραχωρησεων όταν διαιρεις την 8βα στα 12

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Ενιοτε, την αφηνω επιτηδες ελαχιστα πιο ξεκουρδιστη, οταν ντουμπλαρω την πρωτη κιθαρα και θελω να δημιουργηθει φυσικο chorus και οχι μονο στερεοφωνια.

Αυτό το κολπάκι γίνεται και με τη 12χορδη αλλά είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σ’αυτο το θέμα εχει

μιλησει και ο John Schneider (και φυσικά πολλοί άλλοι) ο οποίος παρεμπιπτόντως έχει βγαλει ένα κα-τα-πλη-κτι-κό βιβλίο (the contemporary guitar) στο οποίο αναλύει σε τεράστιο βάθος τη κιθάρα εν γενει. 

Ο εν λόγω κύριος ασχολείται τα τελευταία χρονια με τη microtonal μουσική. 

Παρακατω ένα από τα τρία μέρη μιας ομιλίας του πάνω στο θέμα κουρδισματος και συγκερασμού της μουσικής. 

 

 

  • Like 4

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πως γινεται αυτο? Η κιθαρα ειτε ειναι ειτε δεν ειναι κουρδισμενη. Πως γινεται σε αλλα χερια να ακουγεται ξεκουρδιστη?

Γιατί η κιθάρα όπως και κάποια άλλα έγχορδα δεν είναι equal tempered όργανα. Διάβασε αν δεν το έχεις κάνει ήδη για τις κιθάρες με true temperament frets

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
On 8/4/2019 at 2:12 PM, gkourmoul1 said:

Πως γινεται αυτο? Η κιθαρα ειτε ειναι ειτε δεν ειναι κουρδισμενη. Πως γινεται σε αλλα χερια να ακουγεται ξεκουρδιστη? Μηπως λογω του τρεμολο, λεπτων χορδων (αν μιλαμε για την prs), και διαφορετικου παιξιματος (πιεση απο τα δακτυλα/πενα) συνεβη αυτο?

 

Ναι, είναι πολύ εύκολο να ακουστεί ξεκούρδιστη μια κιθάρα με κακή τεχνική. Και συγχορδίες αλλά και μια νότα μόνο.

 

Εγώ το χρησιμοποιώ σαν αρχή το κουρδιστήρι. Από κει και πέρα παίζοντας, με το αυτί.

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-4 κουρδιστηρια εχω. Μονο ενα εξ' αυτων κουρδιζει οπως θελω (korg). Απαξ και κουρδισω σωστα, δεν υπαρχει περιπτωση παιζοντας να μου ακουστει κατι παραξενο, εφοσον εχω κανει καλο intonation. Αλλα αυτο αφορα εμενα που παιζω με συγκεκριμενο τροπο.

 

Εννοεις οτι εαν πιασει καποιος αλλος την κιθαρα μου, πιθανον να ακουστει ξεκουρδιστη (εαν βαρα χορδες και πιεζει ταστα κλπ)?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια θεωρία,

Εάν ξεκινήσει κάποιος να μαθαίνει σε ένα κακό και δύσκολο όργανο αναγκάζεται να χρησιμοποιεί περισσότερο το αυτί του.

Στην αντίθετη περίπτωση, όταν όλα είναι τέλεια, τα χέρια και το αυτί τεμπελιάζουν.

Μπορεί και να λέω μπούρδα.

🤔

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, panorios said:

Έχω μια θεωρία,

Εάν ξεκινήσει κάποιος να μαθαίνει σε ένα κακό και δύσκολο όργανο αναγκάζεται να χρησιμοποιεί περισσότερο το αυτί του.

Στην αντίθετη περίπτωση, όταν όλα είναι τέλεια, τα χέρια και το αυτί τεμπελιάζουν.

Μπορεί και να λέω μπούρδα.

🤔

 

Ξέρεις φαντάζομαι ότι οι τυφλοί αναπτύσσουν (λόγω ανάγκης) πολύ οξύτερη ακοή.

Τι λες?

Να τα βγάλω τα ματάκια μου?

Πρόσεξε τι θα πεις, κρατάω πιρούνι.🤣

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου