Προς το περιεχόμενο

Master volume ηχογραφήσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 ΟΚ, λοιπόν.

 

 Για να σου φύγει και το άγχος 🤣 μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν θα καταργηθούν τα μικρόφωνα και οι προενισχυτές 🤣 τουλάχιστον όχι όσο μας αφορούν τα ακουστικά όργανα και οι φωνές, 🤣 αν στο μέλλον γίνουν όλες οι κιθάρες τα ντραμς και το πιάνο αποκλειστικά σε μορφή virtual instrument, πράγμα που πλησιάζει 🤣  τότε μόνο. Προς το παρόν πάντως οι virtual φωνές θυμίζουν στρουμφ, βέβαια όχι δεν είναι μαμά πάλι σε στρουμφ πάει οπότε... χμμμ... τελικά αρχίζω και αγχώνομαι και εγώ 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ άγχος?

εγώ άλλωστε με pluggins δουλευω και ένα μικρόφωνο των 100 ευρώ έχω... και στο κάτω κάτω το κέφι μου κάνω.

Όπως τώρα που ακούω  μια κασετούλα TDK AUDUA πού την ηχογράφησα το 1977...Και μου αρέσει κι όλας.... (αυτό πού το βάζεις?)

 

για σας στεναχωριέμαι....:classic_tongue:

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βγει κανενα στο ιμπει θα το χτυπησω αλυπητα. Μετα θα το ...σκαναρω σε 32 386 και σε το στειλω με ιμειλ να το επεξεργαστεις πσηφιακα και να του βελτιώσεις το σν ρεισιο

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Master volume ηχογραφήσεων

   Χε χε 😂 Είχε φίλος στο σαλόνι, του πατέρα του, λειτουργικότατο και με πλάκες εποχής, αφασία δικέ μου, πολύ φάση, η βελόνα έκανε και για ξιφολόγχη στον πόλεμο 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είχα γράψει παραπάνω σχετικά με τις ηχογραφήσεις που ακούς.

Παράθεση

 

Πολλές φορές η καταγραφή ενος performance είναι ένα σύνολο πραγμάτων.

Τα μικρόφωνα, το στήσιμο, ο χώρος, τα καλά επιλεγμένα μηχανήματα και κυρίως ο παραγωγός - ηχολήπτης όπως στην περίπτωση της Blue Note (Lion και Wolff) που είχε όλο το σχέδιο απο τη φωτογραφία του εξωφύλλου μέχρι τον ήχο και την τεχνική κατάρτισή γι αυτό το αποτέλεσμα. Αν έγραφε σε ψηφιακό μέσον, πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα έβγαινε. Το τρικ δεν ήταν η μπομπίνα.

 

Αυτα ασυνήθως παραβλέπονται απο αρθρογράφους του ειδικού τύπου (ιδιαίτερα στο Hi-Fi) που έχουν τόση σχέση με την διαδικασία εγγραφής, όσο εγω με την εξόρυξη βωξίτη και καταλήγουν σε μισές αλήθειες που γίνονται μεταλαμπαδευόμενος θρύλος.

 

 

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι οτι εχω μονο ενα rode μικροφωνο....κι ουτε καλούς προ... δεν θα γινει σωστη δουλεια....

τωρα που θα φτιαξει το Άτλας οβρουτσης θα πληρωθω και θα παρω τελεφουνκεν

θρυλος ξεθρυλος βρες μου ενα συγχρονο δισκο σαν το stone flower....

οταν τον ψωνισα ήμουν 15 ετων ουτε περιοδικά υπηρχαν ουτε τιποτα....

ειχε ωραιο εξωφυλλο που μου ελεγε οτι ηταν καλος δισκος....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 Τσιγάρο lucky strike, μαλλί γλυμμένο από αγελάδα, γκομενάκια με καπέλα και χτένισμα λάχανο, και απόβαση στη Νορμανδία να σκάνε γύρω όλμοι, ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

τίγκα στα κόκκινα και στο φύσημα

 

Σίγουρα ΔΕΝ είναι τίγκα στα κόκκινα.

Και γενικά επί εποχή μπομπινας κανείς δεν έγραφε ΕΠΙΤΗΔΕΣ στα κόκκινα αλλά και γενικά στα κόκκινα.

Και σίγουρα ΠΟΤΕ δεν κάναμε το stereo mixdown σε 1/4 η μισή ιντσα "στα κόκκινα" (για να έρθουμε λίγο και στο ΘΕΜΑ του παρόντος νήματος)

Μάλλον κάτι άλλο θες να πεις.

Ούτε ΦΥΣΗΜΑ είχαμε,ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ξοδευανε σε ...φέτες Dolby τα αναλογικά στουντιΑ.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Superfunk said:

 

Ούτε ΦΥΣΗΜΑ είχαμε,ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ξοδευανε σε ...φέτες Dolby τα αναλογικά στουντιΑ.

ε....

συγνωμη....

τον δισκο τον ακουσες;

 

λεμε τωρα....

Ντολμπυ;

σ αυτον τον δισκο οχι. Αλλιως δεν θα ειχε Βαρδάρη.....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου