Προς το περιεχόμενο

Master volume ηχογραφήσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Να εδώ μια πραγματικότητα 10 ετίας ασούμε
 

Στις 26/11/2008 στις 12:34 ΜΜ, Superfunk είπε

Πω,πω παει να σπασει το κεφαλι μου!! ;D ;D

 

Καλα ημουνα με τις ....μπομπινουλες μου και τις ..κονσολαρες μου (& ας πληρωνα τα μαλια της κεφαλης μου!!) ;D ;D


φοβάμαι μην αρχίσει τα φιλοΜαδουρικά καμιά μέρα και τραβάμε τα μαληά μας.

 

Μα λίγα ποστΣ παραπάνω δεν έχω γράψει ότι τα 3/4 της ζωής μου τα έφαγα με Τσι Πομπινες;

 

Ε ούτε για ΑΣΤΕΙΟ δεν ξαναγυρναω στην , ηχητικά,εποχή του ΧΑΛΚΟΥ 🙂

 

Και μιλάμε και για 10 χρόνια πρίν όπου ακόμα είχα... νωπό το... τραύμα του αναλογικού ήχου 🙂

 

Σκέψου ότι τοτενες μου φαινοΝταναι ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ να μιξαρω σε αναλογική κονσόλα παρά in the box ( καλά όχι πως έχει και καμμιά διαφορά έτσι κι αλλιώς δεν είναι και πυρηνική φυσική το να χειριστεί κάποιος μια αναλογική κονσόλα και ένα μπομπινοφωνο μη τρελλαθουμε κι όλας)

 

Ήμουν δε τόσο ΗΛΙΘΙΟΣ και ΑΣΧΕΤΟΣ από ΝΤΙΓΚΙΤΑΛ recording που μιξαρα με peak στο ΜΒ το -6 και με RMS κάτω από -14 γιατί πίστευα τις ΛΑΛΑΚΙΕΣ περί των loudness wars 🙂...λες και ήτανε το Sonar ....Studer 🙂

 

Αλλά έτσι είναι η ζωή... παθαίνεις και μαθαίνεις.

 

Προσωπικά έχω χάρισει ΟΛΑ μου τα βινύλια , μιλάμε για πάνω από 1500 κομμάτια,σε έναν φίλο μου DJ εδώ και κάποια χρόνια, έλεγα να τα πετάξω αλλά με πρόλαβε 🙂 και τα έχω όλα σε FLAC πλέον... καλά οι 2500 ΚΑΣΣΕΤΕΣ είναι στη χωματερή εδώ και δεκαετία.. κρίμα γιατί τις ήθελε ο ΛΑΚΗΣ 🙂

 

Πάντως δεν είναι κακό το να σου αρέσει ο "αναλογικός" ήχος αν και δεν κΣερω ΠΟΥ μπορείς να τον βρεις πλέον... ακόμα και οι 2-3 αναλογικές, δηλ.σε μπομπίνα, παραγωγές που γίνονται τον χρόνο πάλι σε cd, flac,YouTube ... καταλήγουν με πΣηφιακο mastering..

 

Δεν ξέρω αν πλέον υπάρχουν βινύλια που έχουν κοπεί με mastering από 2 track tape χωρίς κανένα ψηφιακό μηχάνημα στη διαδικασία..ίσως ο Jack White να κΣερει 🙂

 

Καλά έχω δει, και... συμμετάσχει στο ... ανάποδο δηλ.να κόβεται ΒΙΝΥΛΙΟ από mix που έχω κάνει σπίτι μου στο Sonar 🙂 , εκεί να δεις γέλια...με το πόσο πιο... καλά ακούγονταν το...βινύλιο 🙂

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι αλλά μπορείς να κάνεις export σε 32 bit floating! Το διανοείσαι;  Floating point αρχείο, τι μαγεία! Να έχεις peak όχι στο -6 αλλά στο -16 και στο -26 μη σου πω,🤣 με αντίστοιχη μέση στάθμη, και να μην υπάρχει απώλεια. Που αν το έκανες σε αναλογικό αυτό, πάλι δε θα είχες απώλεια, ΑΠΟΛΥΣΗ θα είχες, ο θόρυβος θα είχε γίνει ανεμοθύελλα στη σαβάνα. 🤣

 

 Εγώ, για να με πάρεις σηκωτό να γράψω αναλογικά, που δε θα πρότεινα τον εαυτό μου για κάτι τέτοιο αλλά λέμε τώρα, θα είχα μόνο μια απαίτηση: Πολυκάναλο με UNDO. Δεν υπάρχει; Ευχαριστώ πολύ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ, ασπρίζαν τα μαλλιά μου μην γίνει καμιά μαλακία με τα arm και το punch in, δεν μπορεί να φανταστεί όποιος δεν έχει ζήσει καταστροφικό editing και recording το άγχος, είναι βέβαια και ο χαρακτήρας μου τέτοιος, αλλά η μεγαλύτερη εφεύρεση όλων των εποχών, UNDO κουμπί φίλοι μου, και ας γράφω σε κερί.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, manosx είπε

μην γίνει καμιά μαλακία με τα arm και το punch in,

 

Ωχ ΤΙ ΕΦΙΆΛΤΗ μου θύμησες τώρα...

Καλά μη μιλήσουμε για reverse effect...μια ώρα για να γυρίσεις ENA track 🙂... καλά μη μιλήσουμε για.... compressing να θες να κομπρεσσαρεις και να μετράς σαν τον γερολαδα πόσοι...κομπρεσσορες σου... απόμειναν και που να βάλεις τον χειρότερο...

 

α,παπαπαπαπα...

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να σε φρικάρω τελείως; Θέλεις; Αλλά μη βάλεις τα κλάματα 🤣

 

 Θυμήσου να έχει διπλό σέσσιον το στούντιο, ένα εξάωρο πρωινό, και άλλο εξάωρο απογευματινό, και να πρέπει να στήνεις και να ξεστήνεις τα διαφορετικά project, γιατί αλλάζει η βάρδια και...

 

 άσε, τα έβαλα τα κλάματα εγώ 😪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, manosx said:

 Τέλος πάντων, αν δε θέλεις να μιλήσεις τεχνικά, μπες σε κάνα hiendάδικο, να μιλάτε για χρυσά καλώδια ρεύματος 🤣 Εγώ είμαι με τον Rudy Van Gelder , καλά ξεκουμπίδια λέει για τους δίσκους και αυτά όλα, κάτι παραπάνω θα ξέρει, εγώ δεν είμαι τόσο ακραίος, ο καθένας ακούει ότι γουστάρει, αλλά αν θέλει να μιλήσει τεχνικά τότε ΜΟΝΟ με στοιχεία ή με Α/Β/Χ τεστ, μουσικότητες, προτιμήσεις, μαγεία του αναλογικού και τέτοια στα hiendάδικα please 🤣

 

 

και εγώ στους χαιεντάδες αυτά λεω...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το έβαλες στο 13' στα περί αρχειοθέτησης, σωστά;

 

 Αυτό είναι ένα άλλο θέμα, σημαντικότατο και αυτό. Πράγματι και εγώ κάτι DAT τα έχω και τα κοιτάω, είναι άχρηστα πρακτικά. Από άποψη αρχειοθέτησης τα πράγματα είναι περίεργα, δηλαδή εγώ διαφωνώ λίγο με τον SF, στους εξωγήινους θα έστελνα μπομπίνες, διότι ούτε μαθηματικά χρειάζονται για να τις αποκωδικοποιήσουν, ούτε κονβέρτορες, είναι τελείως πρωτόγονη φάση. 🤣

 

 Όμως από εκεί και πέρα, από όταν η φάση έγινε ξερά WAV σε σκληρό, δηλαδή εδώ και πάνω από 20 χρόνια, ποτέ δεν μου έχει αχρηστευτεί αρχείο. Ακόμα και πολυκάναλα, αν τα πάρεις και τα ρεντάρεις μασίφ από την αρχή ως το τέλος, και όχι χιλιάδες κομματάκια του κάθε punch in που σωστά λέει ο γκουρού θα γίνει χάος στη μεταφορά, αν όμως είναι συγχρονισμένα μασιφ wav, μια χαρά διατηρούνται. ΟΚ, τo στήσιμο της μίξης μάλλον θα χαθεί, αλλά ρεμίξ θα μπορείς να κάνεις, σάμπως και με την μπομπίνα κάπως έτσι δε θα είναι;

 

 Και θα μου πεις, αν κυριαρχήσει το DSD και δεν μπορεί στο μέλλον να παιχτούν ούτε τα wav; Πράγματι, αν δε γίνει η ανάλογη μετατροπή όσο υπάρχει διαθέσιμη ευρέως η τεχνολογία, τότε και αυτό παίζει. Για αυτό λέω ότι η αρχειοθέτηση είναι κάτι άλλο. Αν πάντως κάποιον τον απασχολεί τόσο πολύ, ας πάρει ένα αναλογικό δικάναλο, δεν είναι τίποτα το να τελειώνει τη μίξη και να ρίχνει και μια ηχογράφηση και στο αναλογικό.

 

 Αλλά για αυτό δε χρειάζεται να πάρει ολόκληρο στούντιο από την αρχή, έτσι; Ούτε βέβαια έχει να κάνει σε τίποτα με πιστότητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, manosx είπε

  Το έβαλες στο 13' στα περί αρχειοθέτησης, σωστά;

 

 Αυτό είναι ένα άλλο θέμα, σημαντικότατο και αυτό. Πράγματι και εγώ κάτι DAT τα έχω και τα κοιτάω, είναι άχρηστα πρακτικά. Από άποψη αρχειοθέτησης τα πράγματα είναι περίεργα, δηλαδή εγώ διαφωνώ λίγο με τον SF, στους εξωγήινους θα έστελνα μπομπίνες, διότι ούτε μαθηματικά χρειάζονται για να τις αποκωδικοποιήσουν, ούτε κονβέρτορες, είναι τελείως πρωτόγονη φάση. 🤣

 

 Όμως από εκεί και πέρα, από όταν η φάση έγινε ξερά WAV σε σκληρό, δηλαδή εδώ και πάνω από 20 χρόνια, ποτέ δεν μου έχει αχρηστευτεί αρχείο. Ακόμα και πολυκάναλα, αν τα πάρεις και τα ρεντάρεις μασίφ από την αρχή ως το τέλος, και όχι χιλιάδες κομματάκια του κάθε punch in που σωστά λέει ο γκουρού θα γίνει χάος στη μεταφορά, αν όμως είναι συγχρονισμένα μασιφ wav, μια χαρά διατηρούνται. ΟΚ, τo στήσιμο της μίξης μάλλον θα χαθεί, αλλά ρεμίξ θα μπορείς να κάνεις, σάμπως και με την μπομπίνα κάπως έτσι δε θα είναι;

 

 Και θα μου πεις, αν κυριαρχήσει το DSD και δεν μπορεί στο μέλλον να παιχτούν ούτε τα wav; Πράγματι, αν δε γίνει η ανάλογη μετατροπή όσο υπάρχει διαθέσιμη ευρέως η τεχνολογία, τότε και αυτό παίζει. Για αυτό λέω ότι η αρχειοθέτηση είναι κάτι άλλο. Αν πάντως κάποιον τον απασχολεί τόσο πολύ, ας πάρει ένα αναλογικό δικάναλο, δεν είναι τίποτα το να τελειώνει τη μίξη και να ρίχνει και μια ηχογράφηση και στο αναλογικό.

 

 Αλλά για αυτό δε χρειάζεται να πάρει ολόκληρο στούντιο από την αρχή, έτσι; Ούτε βέβαια έχει να κάνει σε τίποτα με πιστότητα.

 

και να μην παίζει θα το ανοίγεις με τα μελλοντικά δωρεάν emulators που θα διαβάζουν τα αρχεία μαζί με όλο το λειτουργικό σου.

 Δεν θα χαθεί ποτέ η δουλειά, δεν θα φθαρεί ποτέ η δουλειά και τα ψηφιακά εργαλεία θα είναι λειτουργήσιμα

 Έτσι πιστεύω  εγώ.

 Θα έρθουν πολλά πράγματα που δεν τα φανταζόμαστε σε 100 χρόνια από τώρα.

 Θα το συζητάμε τότε που θα είμαστε 150-180 χρονών και θα λέμε, τσάμπα ανησυχούσαμε.

 

 Και πιο μετά θα μας σκανάρουν και θα ζούμε ψηφιακά και θα μπορούμε στον ψηφιακό μας κόσμο να γινουμε θεοί και να τον διαμορφώνουμε όπως θέλουμε.

 ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλά ναι, και σάμπως και οι μπομπίνες εκτός από τα Dat, ούτε που ξέρω που σκατά έχουν καταλήξει, ποιος δίνει τον κώλο από το ποντίκι για αυτές, ούρλιαζε λέει κάποιος στο συμβούλιο των πολυεθνικών όταν βγάζαν το CD, "μαλάκες τι κάνουμε", έλεγε "δίνουμε τα μάστερ στον κόσμο", αλλά οι υπόλοιποι στα @ρχίδια τους, έβλεπαν μόνο τη μείωση του κόστους της παραγωγής, και ΤΣΟΥΠ ο κόσμος τα πήρε τα CD, να πάνε στον αγύριστο τα βυνίλια όπως λέει και το είδωλο του Dimsonic, τα πήρε τα CD και τα αντέγραψε σε όλο το ίντερνετ.

 

 Έχω καβατζωμένα ψηφιακά αρχεία ηχογραφησεων γάμησέ τα, αν τα είχα σε μπομπίνες έπρεπε να βγω από το σπίτι να μείνουν αυτά, και τι έγινε, σιγά τα ωα, άχρηστα είναι, σκουπίδια, ότι είναι άξιο αρχειοθέτησης αναλαμβάνουν ιδρύματα, σιγά μη στάξει η ουρά του γαϊδάρου για κάθε καφρίλα, να πα να γαμηθούν τα αναλογικά, στα σκουπίδια, να πα να γαμηθούν οι εξωγήινοι, να έρθουν εδώ να δουν σε αίθουσα την 9η, και αν δεν τους αρέσει να αρχίσουν τα λέιζερ, όχι να φάει καμιά φρίκη η μπομπίνα και να αρχίσει να κάνει γουόμπλε- γουόμπλε και να πάμε άδικα 🤣 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου