Προς το περιεχόμενο

Master volume ηχογραφήσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Στις 9/8/2019 στις 10:06 ΠΜ, Πνοή και Νύξη είπε

Αν σε μια παρέα ξαφνικά ένας αρχίσει να μιλάει δυνατότερα, τότε αυτομάτως ο συνομιλητής του θα αυξήσει την ένταση της φωνής του για να ακουστεί. Το ίδιο θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι. Δυστυχώς είναι θέμα ανταγωνισμού των εντάσεων στα μέσα μαζικής επικοινωνίας.

 

θαυμάσιο παράδειγμα!!!... ελπίζω να μου επιτρέπεις να το χρησιμοποιώ χωρίς copyrights...😀

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα, μπαίνω μετά από καιρό που σας ανακάλυψα!Μου κάνει εντύπωση που τα remasters ελληνικά και ξένα τα ακούω πολύ παραμορφωμένα. Μπορεί να μην έχω καλά ακουστικά βέβαια, αλλά και με ακουστικά των 5 ευρώ και με των 25 ευρώ (headphones) και με τα ασύρματα που μπαίνουν στα αυτιά ακούω παραμόρφωση!Αυτό συμβαίνει όχι μόνο στο δικό μου laptop αλλά και σε άλλα που έχω δοκιμάσει. Πιθανότατα να παίζει ρόλο η κάρτα ήχου realtek που είναι η πιο συνηθισμένη. Κι από ότι μου έχουν πει πολλοί δεν είναι και η καλύτερη, αλλά αυτή τη στιγμή είμαι εκτός budget. Και με την ακοή μου δεν έχω πρόβλημα εξετάστηκα πρόσφατ. Όλοι οι γνωστοί μου, βρίσκουν τέλειες τις πολύ δυνατές εντάσεις με παραμόρφωση.

Θα σας δείξω 2 παραδείγματα να δείτε, το μόνο που ξέρω από 1-2 άτομα πιο "ψαγμένα" ότι αυτό το flat στη δεύτερη κυματομορφή ευθύνεται κατά πολύ για την παραμόρφωση και επιπλέον ότι ένα σωστό gain δεν πρέπει να είναι πάνω από 97.

Είναι το ίδιο τραγούδι το "Μονά Ζυγά" της Κανελλίδου, που σε cd είναι από τα πρώτα που έβγαλε η Μίνος σε μορφή cd

 

cd 1988KANELLIDOUCD1988.jpg

 

KANELLIDOUCDREMASTER2013.jpg

 

Και εδώ τα gains, βέβαια το πρώτο είναι πολύ χαμηλό αλλά ήταν cd του 1988 και αρκετά που έχω από τους δικούς μου που είναι τόσο παλιά,  βγάζουν gain κάτω από 90 ή το πολύ 90-91

KANELLIDOUMONA.jpg

Το αρχικό του 1988 το ακούω με πιο κρυστάλλινο ήχο, πιο καθαρή φωνή και ενορχήστρωση!Στο δεύτερο ακούω αυτό το loudness που τα επισκιάζει όλα και η φωνή ακούγεται ξερή παραμορφωμένη.

Επίσης από γνωστό μου λίγο πιο "ψαγμένο"  έχω ακούσει ότι αυτή η flat κυματομορφή γίνεται με normalizing αλλά και με άλλα προγράμματα εταιρειών, που δεν γνωρίζει ακριβώς ποιο, αλλά δίνει την αίσθηση ότι έχει περισσότερο μπάσο!Γενικά στα πιο μικρά παιδιά αρέσει πολύ όταν έχουν παραμόρφωση τα καινούρια πχ trap κομμάτια. Εγώ που είμαι 35 προτιμώ μια πιο φυσιολογική  ένταση. Την τελευταία 10ετία περίπου στα ελληνικά,τα φτιάχνουν από όσο έχω παρατηρήσει με αυτή τη μέθοδο. Σε cd ως 2012 είναι πιο φυσιολογική η κυματομορφή και δεν γεμίζει τόσο, αλλά αυτό είναι σχετικό. Πάντως η Panik πρέπει να το πρωτοξεκίνησε στην Ελλάδα και ακολούθησαν και οι άλλες εταιρείες μετά.

Όπως η Panik σε ελληνικό έδαφος ξεκίνησε τα κομμάτια που έχουν κομμένες αρκετές υψηλές συχνότητες και ακολουθούν κ άλλες εταιρείες τώρα. Σιγά σιγά το πάνε για lofi όπως φαίνεται

Επεξεργασμένο από thebest20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξέλιξη τον ηχητικών συστημάτων οδήγησε εκεί.Οσο καλύτερα ηχεία υπήρχαν μέσα σε ένα στούντιο,τόσο καλύτερα ακούγαμε και τόσο καλύτερη γινόταν μια παραγωγή.Οτι άκουγες,έβγαζες.

Αυτό εγινε κλιμακωτά,με την πάροδο του χρόνου και καθώς η τεχνολογία μας έδινε πιο αναλυτικά μόνιτορς/pa systems τόσο περισσότερη σημασία ξεκινήσαμε να δίνουμε κατα την διαδικασία παραγωγής,στις συχνότητες που μπορούσαμε να καλύψουμε (samples/layering κ.α).

 

Ενα απλό παράδειγμα θα αναφέρω,κανένας δέν ενδιαφερόταν το 60 να βάλει ένα sample σε μια μπότα απο φυσικά τύμπανα για extra low end γιατί πολύ απλά δέν άκουγε οτί το χρειάζετε.Ουτε στο studio ούτε έξω.

Ειναι λογικές οι διαφορές και στην παραγωγή αλλά και στην ένταση.

Αν βάλεις σημερινές παραγωγές σε παλαιού τύπου ηχεία,θα πάρεις τον κώνο στο χέρι και το tweeter θα ανοίξει σαν τριαντάφυλλο.

Το ακριβώς αντιθετό επιβεβαιώνει όλα τα παραπάνω,αφού τα σημερινά συστήματα ξεβρακώνουν παλαιού τύπου παραγώγες για πλάκα,ακόμη και άν έχουν γίνει ακριβώς με τον ίδιο εξοπλισμό,πλήν των ηχείων.

Επεξεργασμένο από MGs
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου